Python ile Yazılmış Programı Çalıştıramama sorunu

Başlatan barış, 20 Şubat 2010 - 09:25:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

Arkadaşlar Python programlama diline yeni yeni başladım. Ubuntu'da python ile program yazmaya calısıyorum ufak ufak denemeler yapıyorum. Dosyanın başına

#! /usr/bin/env python yazıyorum. chmod +x dosya.py yaparak çalıstrmaya çalısıyorum ancak olmuyor. Sağ tuşla tıklıyorum özellikler diyip ordan erişim haklarından program gibi çalısmasına izin ver diyorum ancak gene olmuyor.

agritux

barış

agritux

Çalıştırmak için sadece

chmod +x dosya.py

Bu komutu mu veriyorsun?
Ardından bir şey yapıyor musun?

barış

veriyorum sonra gidiyorum giriyorum açmıyor. Her şeyi denedim olmadı.

bsod1

uzun süredir linux altında python ile uğraşıyorum, yapmak istediğin şeyi yapabilmiş değilim, kitaplarda yazan metodlar çalışmıyor hiçbir zaman..

ben şu şekilde çalıştıyorum, terminal'den programın olduğu klasöre gidip python programadi.py giriyorum

Linuxman.

Alıntı yapılan: bsod1 - 20 Şubat 2010 - 10:17:27
uzun süredir linux altında python ile uğraşıyorum, yapmak istediğin şeyi yapabilmiş değilim, kitaplarda yazan metodlar çalışmıyor hiçbir zaman..

ben şu şekilde çalıştıyorum, terminal'den programın olduğu klasöre gidip python programadi.py giriyorum

Evet en iyi yöntem o bence:)  Dosyanın masaüstünde olduğunu varsayarsak,terminalde cd Desktop komutunu verdikten sonra programinismi.py komutu ile program çalışabilir.Şayet çalışmıyor ise herhangibir hata vardır.Hatanın nerede olduğunu python sana zaten söyler.Chmod ile yaptıklarını ise sanırım görsel olarak da yapabiliyorsun :)
İlk olarak dosyaya sağ tıklıyorsun ardından permission bölümünde allow executing file as a program seçeneğini aktif yapıyorsun.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

gotocan

bir de,
chmod 777 dosyaadı
deneyin.
Sonra terminalden,
./dosyaadı
komutunu verin.
Çift tıklamayla çalışmamasının sebebi grafik arayüzün tutarsızlığı olabilir.

Ama yukarıda da söylendiği gibi en iyi yöntem,
python dosyaadı.py
goto www.gotocan.com;
http://ubuntucounter.geekosophical.net//img/ubuntu-user.php?user=28544
Nam-ı diğer : macellan

eribol

Çift tıklarken çalışmadığını nerden biliyoruz? Grafik kütüphanesi kullanılmamışsa basit bir kodlama yapılmışsa zaten arkaplanda çalışacak. Ama yok gtk veya qt gibi bir kütüphane kullanılmışsa çift tıklamada da pencer ekrana gelir.

Mars0j

Dost ,Python Dosyası Açılmıyor Derken  Tam Olarak Açıklarmısın Anlamadım 

Ben Bu Işlerden anlarım 8 yıldır siber güvenlikteyim

desktop:Yanıt