Python Programlama Dilini Öğrenmek İçin

Başlatan erginemr, 17 Mayıs 2008 - 11:21:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxspacemax

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 12:47:58
Python, hiçbir zaman tam anlamıyla derlenmiyor, bytecode ismindeki *.pyc uzantılı yarı derlenmiş koda çevriliyor. Daha fazla bilgi için:
http://effbot.org/zone/python-compile.htm
http://effbot.org/pyfaq/can-python-be-compiled-to-machine-code-c-or-some-other-language.htm

Demekki Pyton'a iyi bir derleyici lazm. :( Oysaki çok heveslenmiştim Pyton öğrenmek için. Hatta kitabın ilk 40 sayfasını şıp diye okumuştum. Peki Profesyonel tarzda program yazmak için ne öğrenmeliyiz ? Derlemeside kolay olsun ticari programlarda yazabilelim.

xxx3

Alıntı yapılan: maxspacemax - 02 Eylül 2008 - 14:21:10
Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 12:47:58
Python, hiçbir zaman tam anlamıyla derlenmiyor, bytecode ismindeki *.pyc uzantılı yarı derlenmiş koda çevriliyor. Daha fazla bilgi için:
http://effbot.org/zone/python-compile.htm
http://effbot.org/pyfaq/can-python-be-compiled-to-machine-code-c-or-some-other-language.htm

* demek ki Pyton'a iyi bir derleyici lazm. :( Oysaki çok heveslenmiştim Pyton öğrenmek için. Hatta kitabın ilk 40 sayfasını şıp diye okumuştum. Peki Profesyonel tarzda program yazmak için ne öğrenmeliyiz ? Derlemeside kolay olsun ticari programlarda yazabilelim.

python müthiş bir dil ama tabi bazı eksikleri var eğer siz ticari program yazmayı düşünüyorsanız kuşkusuz ilk ögrenilmesi gereken c dir sonra c++ sonrada java denilebilir en azından ben bu yolu takip diyorum.  :D

davuthan

burdaki kaynakları incelerken bişey dikkatimi çekti yapı olarak php ye benzediğiniz söyleyebilirmiyiz?

yukarıda verilen kaynaklar çok güzeller bende dün akşamdan beri python çalışıyorum yukarda dediğim gib php ye çok benzer yanları var mesela syntax olayı nerdeyse aynı fonksiyon tanımlarken yazım şekli php ile aynı sadece if şartlı ifadesinde biraz değişiklik var sanırım python da php ile aynı soydan geliyor :)
www.davuthanyaman.com ~ Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol

matafleur

Bütün diller hemen hemen birbirine benzer de python un derlenme olayını anlamadım?

egitimist

Alıntı yapılan: matafleur - 02 Eylül 2008 - 18:21:14
Bütün diller hemen hemen birbirine benzer de python un derlenme olayını anlamadım?

Python kodlorı derlenmez yorumlanır. Aşağıda bir açıklama var.

Alıntı YapBilgisayar programlamada yorumlanan programlama dili, bu dilde yazılan programların çalışabilmeleri için kaynak kodlarının bir yorumlayıcı tarafından yorumlanması gerektiğini ifade etmektedir. "Interpreted programming language" olarak da geçmektedir.

Teorik olarak herhangi bir proglamlama dili ile yazılan bir program, kendi derleyicisi tarafından makine diline dönüştürülür ve derlendikleri platform üzerinde doğrudan çalıştırılır (C, Ada, Pascal, Delphi, Algol dillerinde olduğu gibi) ya da o dilin yorumlayıcısı tarafından işletilerek çalıştırılır (Python, Ruby, Java, Lisp, BASIC, AWK gibi). Bununla beraber kimi dillerde bu iki özelliğe de rastlamak mümkündür (Lisp, C, Ocaml ve Python'da olduğu gibi).
Wikipedia

MeBuNtU

Derlenmesi yorumlanmasına engel olmaz bence.Nitekim python da yazdığım bir uygulamayı geany de compile ya basarak pyc ye dönüştürdüğümde bu pyc dosyası 1 ve 0 lardan oluşur.Benim anlamadığım bu 1 ve 0 ları nasıl tekrar eski haline getirebiliriz ? Normalde bunun olamaması lazım.

erginemr

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 02 Eylül 2008 - 22:00:08
Derlenmesi yorumlanmasına engel olmaz bence.Nitekim python da yazdığım bir uygulamayı geany de compile ya basarak pyc ye dönüştürdüğümde bu pyc dosyası 1 ve 0 lardan oluşur.Benim anlamadığım bu 1 ve 0 ları nasıl tekrar eski haline getirebiliriz ? Normalde bunun olamaması lazım.

http://python-forum.org/pythonforum/viewtopic.php?f=18&t=6943
http://www.crazy-compilers.com/decompyle/

maxspacemax

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 22:19:55
Alıntı yapılan: MeBuNtU - 02 Eylül 2008 - 22:00:08

http://python-forum.org/pythonforum/viewtopic.php?f=18&t=6943
http://www.crazy-compilers.com/decompyle/

Peki hangi dili öğrenmeli? Teşekkürler.

erginemr

Alıntı yapılan: maxspacemax - 02 Eylül 2008 - 22:22:20
...
Python. :)

Eskiden olsaydı, tereddütsüz muhteşem Delphi dilini ve IDE geliştirme ortamını önerirdim. Ama ne yazık ki Delphi uzun süredir revaçta değil. Bence başka dil bilmiyorsanız, programcılığa başlamak için Python idealdir. Ticari programlar ya da kariyer için daha sonra C/C++'a ya da MS'in gazıyla bugünlerde çok popüler olan C#'a geçiş yapabilirsiniz.

maxspacemax

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 22:30:04
Alıntı yapılan: maxspacemax - 02 Eylül 2008 - 22:22:20
...
Python. :)

Eskiden olsaydı, tereddütsüz muhteşem Delphi dilini ve IDE geliştirme ortamını önerirdim. Ama ne yazık ki Delphi uzun süredir revaçta değil. Bence başka dil bilmiyorsanız, programcılığa başlamak için Python idealdir. Ticari programlar ya da kariyer için daha sonra C/C++'a ya da MS'in gazıyla bugünlerde çok popüler olan C#'a geçiş yapabilirsiniz.

Yeni bir başlangıç yapmıyorum. Python bana çok kolay gibi geldi daha zor dilleri başarabilirim. Daha önce bir süre Vbasic kullandım. Şimdi nereden başlamalı ?

matafleur

Paşam vb kullandıysan hepsini öğrenirsin.Dilde neyin ne olduğu belli değil.Nesneye yönelik hesapta ama kalıtım kullanamıyorsun.Çok uzun süre kullandım ve saçmasapan bir dil bence (:

maxspacemax

Pyton öğrenilmesi kolay bir dil. Peki bunun kaynak koda çevrilememesinin bir yolu yokmu ?

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

eren

Django ile Python dilini kullanan Web destekli görsel uygulamalar hazırlayabilirsiniz. Django bu ve benzeri işlere yarıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 03 Eylül 2008 - 06:26:26
Django ile Python dilini kullanan Web destekli görsel uygulamalar hazırlayabilirsiniz. Django bu ve benzeri işlere yarıyor.

Teşşekkürler. Bu soru kafamı çok kurcalıyor.
Pyton ile yapılmış bir program ticari olamazmı.
Derlendikten sonra tekrar kaynak koda çevrilememesinin bir yolu yok mu ?

cyclops

Python ile apache uyumunu sağlamaya çalışıyorum ama henüz bir şey elde edemedim. bunun için birden fazla uygulama var galiba. en son apache mod_python uygulamasını kurmayı denedim ama yarım kaldı. Daha önce bunu denemiş biri var mı acaba ?

OKAN

xxx3

Arkadaşlar ticari anlamda guı arayüzlü programlar yazmak pythonda zor gerek tkinter gerekse başka modüller olsun ama isteyen arkadaşlara xp ya da vista altında kolay arabirim yazabileceğiniz ıronpython var .net çatısı altında çalışıyor visual studio kullanan varsa arabirimi aynı formları kendisi yaratıyor siz yalnızca python kodunu yazıyorsunuz ilgilenen arkadaşlara yardımcı olurum ben visual studio kullanmadığım için pek bir şey yapamadım ama guı hazırlamanın kolay olduğunu söyleye bilirim  :D

atomkarinca

Alıntı yapılan: xxx3 - 08 Aralık 2008 - 17:52:22
Arkadaşlar ticari anlamda guı arayüzlü programlar yazmak pythonda zor gerek tkinter gerekse başka modüller olsun ama isteyen arkadaşlara xp ya da vista altında kolay arabirim yazabileceğiniz ıronpython var .net çatısı altında çalışıyor visual studio kullanan varsa arabirimi aynı formları kendisi yaratıyor siz yalnızca python kodunu yazıyorsunuz ilgilenen arkadaşlara yardımcı olurum ben visual studio kullanmadığım için pek bir şey yapamadım ama guı hazırlamanın kolay olduğunu söyleye bilirim  :D

Anjuta'da kolaylıkla arayüz hazırlayıp bir-iki tıkla bu arayüze python kodunu gömebiliyorsunuz.

xxx3

Alıntı yapılan: atomkarinca - 08 Aralık 2008 - 18:30:09
Alıntı yapılan: xxx3 - 08 Aralık 2008 - 17:52:22

Anjuta'da kolaylıkla arayüz hazırlayıp bir-iki tıkla bu arayüze python kodunu gömebiliyorsunuz.

bilmiyordum teşekkürler bilgi için  :D

Çağlar

Alıntı yapılan: aoyilmaz - 18 Mayıs 2008 - 16:20:42
bu adreste Türkçe bir kaynak var. Esprili bir şekilde anlatılmış. Pdf dosyasıda mevcut.
Tuttum bu linki :D Teşekkürler herkese. @erginemr bahsettiğiniz kitabı da alıcam başlıyorum bakalım.
We got a badass over here!

MeBuNtU

freeze.py diye bir zımbırtı var.Sanırım derlemeye yarıyor şu an kurcalıyorum ama pek bir sonuç aldığım söylenemez.

Linuxman.

Python ile GUI programlama için Türkçe kaynak varmı?
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !