Windows kurulumundan sonra sistem açılmıyor

Başlatan uu, 17 Ağustos 2008 - 09:30:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uu

ben bilgisayarıma ubuntu 8.04 studio yu yüklemiştim, sorunsuz çalışıydodu ancak daha sonra farkında olmadan windows un onu silmesine izin verdim. Nese sonra tekrar yükledim ancak bu seferde dekstop açılmıyo(sanırım bir şeyler çakışıyo), sadece kod olarak password soruyo. 
bendeki cd den her yükleyişimde aynı şeyle karşılaşınca sizin verdiğiniz linkten indirip kuruyum dedim ancak verdiğiniz linkten indirdiğim  "ubuntustudio-8.04-alternate-i386 " versiyonun MD5 kodu tutmuyor ve kurulmuyor.
tabiyki öncelikle yüklü olanı düzeltebilirmiyim acaba diye öğrenmek isterim(recovery modunu flan denedim)
ama bunu anlatmak uzun geliyorsa yada yeniden yüklemek daha kısa sürer diyosanız 4 saatten fazla süren ancak kd5 kodu tutmayan ubuntu için bir şey yapabilirmyim?

(YAZIM UZUN GELİYORSA ALTTAKİ SATIRA CEVAP VERMENİZ BENİM İÇİN YETERLİ OLUR)
son sorum: ubuntu 7.04 cd si var elimde, bunu kursam sonra upgrade edebilirmiyim? 8.04 haline gelebilirmi?
şimdiden teşekkür ederim, iyi günler...

FUBU

Alıntı Yap(YAZIM UZUN GELİYORSA ALTTAKİ SATIRA CEVAP VERMENİZ BENİM İÇİN YETERLİ OLUR)

http://forum.ubuntu.com/getubuntu/upgrading
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=572.0
vardı..

ayrıca sanırım verilen linklerden alternate olmayanını indirmen gerekiyordu. ikisi arasındaki fark da vardı..

heartsmagic

Neyin ne olduğunu anlamamız için bize hata mesajı söyleyebilmen lazım, aksi takdirde yardımcı olamayız. md5 tutmuyorsa kurulum sıkıntı olur, hiç girişme o işe. Alternate ISO ile de kurulum yapabilirsin ancak söylendiği gibi daha güzeli desktop ISO indirmendir.

Not: Başlığı taşımak zorunda kaldım, lütfen sorularını doğru kategorilerde sormaya gayret göster.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

uu

sorun şu ki; herhangi bir hata vermiyor.
kullanıcı adımı ardında da sifremi soruyo (ama normal ubuntu logosu flan çıkmıyo, komut ekranında oluyor bunlar)
daha sonra da   bilgisayar adı@kullanıcı adı:~$   haline dönüşüyor(yine komut ekranında),     
recovery ve baştan yüklemeyi denedim hep aynısı oluyo...
komut ekranında oluyor herşey yani dekstop açılmıyo yada ben açamıyorum.
ne yapabilirim?

uu

baya bi araştırmadan sonra bir yere kadar çözüm bulabildim,
grafik arayüzünü yükleyememişim,
komut satırına "sudo apt-get install gnome-desktop" yazdım,
dekstop paketini bulmadı dedi,
daha sonra
"sudo apt-get update"  yazdım
"reading package lists... Done" diyor ancak açılınca yine aynısı oluyor;
"kinit: no resume image doing normal boot" yazıyor ve komut satırı açılıyor.
yardımcı olursanız çok sevincem...

atomkarinca

heartsmagic

Sen sunucu ISO falan indirip öyle mi kurulum yaptın? Eğer öyleyse ilk tavsiyem Desktop ISO'yu edinip kurulum yapman. Yeni kullanıcılarımız için sunucu ISO'dan adam akıllı bir masaüstü elde etmek pek kolay değil.

uu

su anda bilgisayarımda yüklü olan "ubuntu 8.04studio"
sonra baktım bu olmuyo, bu forumdaki linkten "ubuntustudio-8.04-alternate-i386" yi indirdim ancak onunda md5 kodu yanlış çıktı ve çalışmıyor...
bide şöle bi ilginçlik var firefox download manager da indirdiğim şey "ubuntu-8.04.1-dekstop-i386.iso" olarak gözküyo ancak bilgisayarda kayıtlı olan "ubuntustudio-8.04-alternate-i386"...

heartsmagic

İndirdiğin şeyle kayıtlı olan şeyin farklı olması pek mümkün değil. Ubuntu Studio olsun sorun değil, sonuçta bir masaüstün mevcut yani. Onun üzerine dilediğin masaüstünü kurabilirsin. Kaldı ki sen ayrı bir başlık dahi açmışsın. Buradan devam etmek daha güzel olurdu.

uu

indirdiğim şey ubuntu studio değil, o bende zaten vardı.
ama anlattığım gibi kurulumunda dekstop açılmıyor, 2 gündür baya bi uğraştım, araştırdım, yenisini indiriyim dedim ama md5 kodu tutmadı...   sonuc olarak bu başlıkta çözücü bi cevap gelmeyince bende, sanırım sorun gnome masaüstüyle alakalı diyip oraya sorunumu yazdım.
eğer iki başlıktan birisinde sorunu çözebilseydim diğerine kendim iletcektim çözümü...
ama forum kirliliği oluşturuyorsa ya da baska bi sorun hemen silin, sorun yaratmak istemem.

heartsmagic

Sorun oluşturmaz, ben sadece hatırlattım.
Ancak sen pek meramını anlatamıyorsun bize. Ben adım adım sorayım:

1. Kullanıcı adını ve parolanı girdiğin, grafik arabirimi görebiliyor musun?
2. Giriş yaptığında tam olarak ne oluyor, sistem tekrar giriş yapmanı mı istiyor?
3. Kurulum hatasız olarak tamamlanmış mıydı?

uu

Yukarıda yazmıştım ama çok iyi yazamamışım sanırım, baştan sorularınız doğrultusunda cevap vereyim.
3-İlk kurulumda yüzde yüz normal çalıştı(vista nın yanına kurmuştum, vistayı açmak isterken windows sildi yeniden kurmak zorunda kaldım) daha sonra da KURULUM SORUNSUZ TAMAMLANIYOR
2-Giriş yaptığımda hiç bişey olmuyor (sorun bu, masaüstü açılmıyor)
1-Kullanıcı adımı kod ekranında giriyorum,  grafik arabirimi gözükmüyor.

İnternet bağlantım mı yok acaba diye bende düşündüm, kabloyu takarak denedim aynısı oldu birde sudo apt get install firefox yazınca Firefox'u buldu,  bütün dosyalarının adını ve kaplayacağı toplam boyutu yazıp yükleyim mi diye sordu. İnternet bağlantısını denemek için aklıma bunlar geldi...

Düzenleme notu : Lütfen yazım kuralları ve Türkçe karakterleri kullanma konusunda biraz daha özen gösteriniz.

heartsmagic

O zaman nasıl olduysa sende masaüstü bozulmuş ya da kalkmış ya da eksik kurulmuş. Normal bir kurulumdan sonra seni X'in karşılaması lazım. Grafik kartın ne diye soracağım ancak eski kurulumda sorun olmadı demişsin. Sana tavsiyem (pek sevmesem de) yeni olman hasebiyle yeniden kurulumdur. Ya da internet bağlantın olduğuna eminsen:

sudo aptitude update
sudo aptitude install ubuntu-desktop

uu

bende diyorum ki 5 6 kere yeniden yükledim, her seferinde de hatasız tamamlanıyo ama aynı hatayı veriyor, dekstop açılmıyor...
siteden indirdim onunda md5 kodu tutmadı.
"sudo aptitude install ubuntu-dekstop" da yazdım done mesajını veriyor ama değişen bişey olmuyo...
nese sanırım bi çözümü yok artık uğraşmak anlamsız hale geldi.
cevap yazan herkese bir kez daha teşekür ederim...

atomkarinca

Fedora, OpenSuSE, Mandriva gibi dağıtımları da deneyebilirsin. İlla Ubuntu olacak diye bir kaide yok ne de olsa :)

WarGasm

iso image iniz duruyorsa cd yazim hizini dusurup tekrar yazarak dener misiniz, iso yoksa tekrar indirip yazmak da baska bir cozum olabilir. Bana iso image sorunu ya da cd yazim hizindan kaynakli gibi goruluyor

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download adresinden ubuntu'yu temin edebilirsiniz, dikkat etmeniz konu 32 bit - 64 bit ayrimi..

Birde atomkarinca'nin yoneltmesi dogrultusunda benim aklima Mint geldi. Ubuntuya benziyor gizli extralar (flash - java vb beraber geliyor)

heartsmagic

5-6 defa kurdun olmadı ancak ilk kurduğunda olmuştu? eğer aynı ISO ve aynı CD'den bahsediyorsak durum cidden garip.

Son söylediğim komuttan sonra GDM'yi açmaya çalıştığında sana illa ki bir hata döndürecektir.

Sypro

Ben sorunu anlamadım, anlatım çok karışık ve kronolojik değil. Kaldı ki ortada hata yok :S

Biri en baştan tarih sırasına göre anlatabilir mi lütfen?

not: cd'lerin nerden geldiğini de belirterek.
not: lütfen üzerinize alının ve açıklayıcı şekilde anlatmaya gayret gösterin sayın uu.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

uu

Bir derginin cd sinden ubuntu 8.04 studio yu buldum, iso şeklinde başka bi cd ye yazdırdım. Kurdum SORUNSUZ  çalıştı. Daha sonra windows u açmak isterken, windows linux u sildi, tekrar yükledim ancak bu sefer dekstop açılmadı, bana ad ve sifre sorarken ubuntu grafiği yoktu, kod ekranında soruyordu. Silip tekrar yükledim, yükleme sorunsuz tamamlandı ancak yine aynı hata oluştu. Bende bu sitedeki bir linkten ubuntu 8.04 indirdim md5 kodu tutmadı, yüklemeyi tamamlıyamadı. Sonra en az 5 6 kez daha yükledim(ilk başta çalışan ubuntu 8.04 studio cd sinden) ama hep aynı hatayı verdi.
Forumdaki önerilenleri denedim, baya bi araştırdım ancak çözüm bulamadım.  Artık çok sıkıldım bu problemden dün sınırsız bir bağlantı bulup yeniden indirdim, şimdi onu kurcaktım ki forumda ilgilenen kişileri görünce bir kez daha cevaplıyım dedim. En azından boşu boşuna uğraşmamış ve de benden başka bu sorunu yaşayan kişilere yardımcı olur diye. Ancak doğrusunu isterseniz ben çözülceğini düşünmüyorum...

not:ben şu ana kadar sorulan bütün soruların cevabını daha önceden yazdıklarım da zaten vermiştim, siz sorduğunuz da tekrar verdim, bir kez daha da yazdım, hiç sorun değil benim açımdan ama sorunu anlatma konusunda yeterince özenli davrandığımı düşünüyorum.

uu

Problemi çözemeyince, internetten ubuntuyu tekrar indirip kurdum.
Bundan sonra çözüm sunulsa bile bir anlamı kalmıycak, çözüm üretmeye çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.
Bence artık konu silinse daha iyi olur en azından forum da boşuna kalabalık yapmaz...

erginemr

Geçmiş olsun, bayağı uğraşmışsınız, ama sonunda problemin çözüldüğüne sevindim. Çok garip bir problemdi, onun için size pek yardımcı olamadık.

uu