Linux Mint "you are emergency mode after logging in type journalctl" Hatası

Başlatan calmo, 22 Eylül 2022 - 09:57:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

calmo

Merhaba. Linux Mint 21 Mate kullanıyorum.

Sistem açılışında aşağıdaki hatayı alıyorum ve sistem açılmıyor. İngilizce kaynakları taradım ama pek anlayamadım.

Yardımcı olur musunuz?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

nxjoseph

Merhaba. Aşağıdaki komutu deneyebilir misiniz?

fsck -fy /dev/sdaX

/dev/sdaX yerine sizin root bölümünüzü yazın, mesela /dev/sda1

calmo

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Eylül 2022 - 10:43:33
Merhaba. Aşağıdaki komutu deneyebilir misiniz?

fsck -fy /dev/sdaX

/dev/sdaX yerine sizin root bölümünüzü yazın, mesela /dev/sda1

Merhaba. komutu girdim. sonuçlarını ekliyorum. sistem yine açılmıyor. (disk bölümünü hatırlayamadığım için hepsini denedim :))

nxjoseph

calmo

nxjoseph

Root bölümünüz /dev/sda6. Sanırım mounted yani bağlı olduğu için işlem başarısız oldu.

Elinizde canlı olarak çalıştırabileceğiniz linux dağıtımı var mı bir usbde?

calmo

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Eylül 2022 - 17:22:08
Root bölümünüz /dev/sda6. Sanırım mounted yani bağlı olduğu için işlem başarısız oldu.

Elinizde canlı olarak çalıştırabileceğiniz linux dağıtımı var mı bir usbde?

Linux Mint'i sda6'ya kurdum. doğrudur.

Evet USB ile kurmuştum, hala duruyor. Ne yapmam gerekli?

nxjoseph

Bilgisayarınızı USBden başlatmaya ayarlamanız gerekiyor, Linux Mint kuracakmış gibi ama kurmayacaksınız sadece terminalini kullanacağız. USBdeki Linux Mint açılınca bir terminal açıp aşağıdaki komutu tekrar deneyin, çıktısını da atabilirseniz iyi olur.

fsck -fy /dev/sda6

calmo

Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Eylül 2022 - 10:33:38
Bilgisayarınızı USBden başlatmaya ayarlamanız gerekiyor, Linux Mint kuracakmış gibi ama kurmayacaksınız sadece terminalini kullanacağız. USBdeki Linux Mint açılınca bir terminal açıp aşağıdaki komutu tekrar deneyin, çıktısını da atabilirseniz iyi olur.

fsck -fy /dev/sda6

Dediğiniz gibi yaptım. Çıktıları sırasıyla paylaşıyorum. Son olarak kontorl ettim, sistem yine açılmadı.

nxjoseph

calmo

Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Eylül 2022 - 11:50:05
journalctl -xb çıktısını tekrar atabilir misiniz?

Çıktıyı canlı sistemden mi almam gerekiyor? kurulu sistemden mi?

nxjoseph

calmo

nxjoseph

Bir kısmı gözüküyor, aşağı yön tuşuna basarak kaydırın, diğer kısımları da atabilir misiniz?

calmo

Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Eylül 2022 - 15:53:37
Bir kısmı gözüküyor, aşağı yön tuşuna basarak kaydırın, diğer kısımları da atabilir misiniz?

ekran görüntüleri 25 sayfa falan tuttu. o yüzden tek pdf dosyasında birleştirdim.

https://easyupload.io/52fbe9

calmo

@nxjoseph , ilgili ekran görüntülerini inceleyebildiniz mi acaba? Yapılacak bir şey varsa deneyebilirim.

nxjoseph

Baktım ama sorunu bulamadım. Başkaları da açılmama sorunu yaşıyor gibi görünüyor.

calmo

Alıntı yapılan: nxjoseph - 29 Eylül 2022 - 16:29:49
Baktım ama sorunu bulamadım. Başkaları da açılmama sorunu yaşıyor gibi görünüyor.

Bu durumda sistemi yeniden mi kurayım yoksa farklı bir dağıtım mı deneyeyim sizce?

nxjoseph

Bilmiyorum, daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadım. Önemli verileriniz var ise, Ubuntu kurulum flaş belleği hala duruyorsa canlı olarak, kurmadan çalıştırıp verileri flaş beleğe veya başka bir depolama cihazına yedeklemenizi tavsiye ederim. Yeniden kurulum yapılırsa muhtemelen silinir. Aslında her dağıtım aynı birkaç özellik farklılıkları olsa da, Ben de Debian test sürümü kullanırken birkaç pakette sorun oluştu ve başka bir paket filan kuramadım, gittim Linux Mint kurdum yanına ama sonra hemen paket bozukluğu tamir edildi. Şimdi Debian Stabil sürümüne geçtim.