[Çözüldü] Linux Mint 20.1 Kullanıyorum Ekran koruyucu veya Güç Tasarrufu Devreye Girdikten

Başlatan warpalawas, 04 Şubat 2022 - 18:34:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

warpalawas

Merhaba arkadaşlar,

benim Uefi sorunum hala devam ederken başka bir sorunla karşılaştım.
Başlıkta belki sorunumu anlatamadım o nedenle burada tekrar edeyim.
Bilgisayardan biraz uzun süre uzak kalırsam, geldiğimde bilgisayarı açamıyorum. Hiç bir hareket ile linux başlamıyor. Ne klavye tuşları ne touch pad ne de fare ile uyarmam hiç bir işe yaramıyor.

Linux Mint 20.1 kullanıyorum. Bilgisayardan biraz uzaklaştıktan sonra ekran koruyucu mu yoksa güç tasarrufu mu devreye giriyor. Eğer kısa sürede gelirsem herhangi bir tuşa dokunmakla veya fareyi hareket ettirmekle bilgisayar açılıyor.

Ama biraz uzun kalırsam mesela 10 dk'dan fazla, bilgisayarın açık olduğuna dair tek emare güç tuşunun ışığı. Hangi tuşa dokunsam dokunayım, fareyi oynatmam falan hiç bir işe yaramıyor. Güç tuşuna uzun süre basarak linuxu kapatıyorum, tekrar başlatmak zorunda kalıyorum.

Araştırdım ama bir türlü bulamadım. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

Bu arada, benim Uefi sorunum hala devam ediyor. Ankara'dan uefi boot konusunda yardımcı olabilecek birisini hala arıyorum. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=62938.0

nxjoseph

Merhaba. Uygulamalar menusunden ekran koruyucu veya guc yonetimi gibi programlar aratarak onlari devredisi birakip tekrar deneyin. Kapanmamasini saglayalim.

warpalawas

Alıntı yapılan: nxjoseph - 04 Şubat 2022 - 19:06:57
Merhaba. Uygulamalar menusunden ekran koruyucu veya guc yonetimi gibi programlar aratarak onlari devredisi birakip tekrar deneyin. Kapanmamasini saglayalim.

Merhaba nxjoseph,
öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Çok anladığım bir şey değil ama güç yönetimi ve ekran koruyucusu görüntülerini aldım, eksik veya hata varsa söylerseniz sevinirim.

nxjoseph

Rica ederim, Normal bir uygulama baslatir gibi asagidaki belirttigim uygulamalari acip, isterseniz ekran goruntusu atabilirsiniz isterseniz de atmadan direkt ayarlarini kapatip deneyebilir misiniz? Devredisi birakalim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2022 - 21:47:27

Bu arada bu problemi hallettikten sonra hala devam eden probleminiz hakkinda bir fikrim var, sansimizi deneyelim.

warpalawas

Tamam söylediğiniz uygulamacıların önündeki tik (✓) işaretini kaldırdım.

nxjoseph

O tik acip/kapama neyi ifade ediyor bilmiyorum, ise yarayacagini sanmiyorum o yuzden internet tarayicisi baslatir gibi uygulama menusunden bu uygulamalari acmaniz gerek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2022 - 22:24:05

Sistem ayarlarindan guc ayarlarina ve engelleme uygulamacigina girmeyi deneyin.

warpalawas

Alıntı yapılan: nxjoseph - 04 Şubat 2022 - 21:59:36
O tik acip/kapama neyi ifade ediyor bilmiyorum, ise yarayacagini sanmiyorum o yuzden internet tarayicisi baslatir gibi uygulama menusunden bu uygulamalari acmaniz gerek.

Nasıl yapacağımı anlamadım. Uygulamacıkları açıp çift tıkladım hiç biri açılmadı. Başka bir yerden açmayı da bilmiyorum.

nxjoseph

Masaüstünde en sol alttaki menüye tıklayın ve oradan sistem ayarlarına girin.
Oradan belirttiğim uygulamaları açın.

Terminale asagidaki kodu yazip da girebilirsiniz sanirim.
cinnamon-settings

warpalawas

dediğinizi yaptım, benim başlangıç görüntüsü sizin ekranınız gibi ağaç görünümünde değil. Direkt Sistem ayarları paneli açılıyor, orada da belirttiğiniz uygulamacılar var. Onlardan ekran koruyucuya çift tıkladığımda  da yukarıda gönderdiğim resimdeki ekran koruyucu ayar sayfası çıktı.

Sizin gönderdiğiniz terminal kodu ile açtığımda da yukarıdaki resim çıkıyor.

Sanırım sorunu bulduk. Yukarıdaki güç aayarlarında süreler kısa, onları kaldırıp bi deneyeyim.

nxjoseph

Ekran koruyucu ayar sayfasini goremedim.

Isterseniz teamviewer ile yardim edeyim. teamviever, tipki teknik servis elemani gibi bilgisayarinizi kontrol ederek hatalari duzeltmeye yardimci olan programdir.

Teamviewer nasil yuklenir hakkinda rehber site linki: https://www.itzgeek.com/how-tos/linux/linux-mint-how-tos/how-to-install-teamviewer-on-linux-mint-19-linux-mint-18.html

Ya da ben anlatayim, linke de bakabilirsiniz ama ingilizce.

Terminali acin turkcesi ucbirim olabilir. Kisayol ile de acabilirsiniz yani  CTRL + ALT + T .
Asagidaki kodlari girin teker teker, zaten bir kodun isi bitince $ olarak bos birakir terminali.
sudo apt update
sudo apt install wget
wget https://download.teamviewer.com/download/linux/teamviewer_amd64.deb
sudo apt install -y ./teamviewer_amd64.deb

Bunlari yaptiktan sonra en sol altta menu var mi? varsa oradan normal bir uygulama acar gibi teamviewer'i baslatin.
Baslattiktan sonra boyle bi ekran gelir burada bilgiler yazar.

Ortadaki acik gri ile yazilmis bilgileri bana verirseniz bilgisayariniza baglanip yardim edebilirim. Bilgileri bana ileti yani ozel mesaj olarak yazabilirsiniz.

warpalawas

Güç Seçeneklerini aşağıdaki şekilde değiştirdim.

Herhalde sorun çözülmüştür, diye umuyorum.

Az önce yanlış ekran görüntüsü gönderdim.

nxjoseph

warpalawas

Hala ekrani kapatma acik fakat deneyin ve gorelim.

bütün o 5'er dakikaları asla yaptım. Olmadı mı? Son gönderdiğim ekran görüntüsüne bakar mısınız? Resmi değiştirip gönderdim ve süre kısıtlamasını kaldırdım.

nxjoseph

Evet guc ayarlari olmus fakat bir de ekran koruyucu ayarlari var o da etkileyebilir hala, cunku onu kapamadik. Ayni guc yoneticisini actiginiz gibi ekran koruyucuyu da acabilir misiniz?

warpalawas

Alıntı yapılan: nxjoseph - 04 Şubat 2022 - 22:42:29
Hala ekrani kapatma acik fakat deneyin ve gorelim.

Bunlar da ekran koruyucu ayarlarım. Özelleştirme kısmına hiç dokunmadım.

nxjoseph

Ayarlar sekmesine bakabilir miyim burada ise yarar bir sey yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2022 - 22:59:45

Tamam,gordum. Bilgisayari bos birakip tekrar problem yasanacak mi bakabilirsiniz artik.

warpalawas

Alıntı yapılan: nxjoseph - 04 Şubat 2022 - 22:57:28
Ayarlar sekmesine bakabilir miyim burada ise yarar bir sey yok.

Sonra ekledim. Alt resim de ayarlar kısımında ekran koruyucu süresini asla yaptım.

Tamam, şimdi deniyorum. Her şey için teşekkür ederim.

nxjoseph

warpalawas

Merhaba nxjoseph,
dünkü yardımınız için tekrar teşekkür ederim. Dün bir mesajınız da şöyle yazmıştınız:
Alıntı YapBu arada bu problemi hallettikten sonra hala devam eden probleminiz hakkinda bir fikrim var, sansimizi deneyelim.

Müsait olduğunuz bir vakit diğer sorun hakkındaki çözüm önerinizi de beklerim.
Saygılarımla, iyi çalışmalar.

nxjoseph

Tamamdir musait oldugumda donecegim. Tesekkur ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2022 - 16:30:08

Geldim, linuxa gecip terminali actiktan sonra sudo fdisk -l kodunu yazip, ciktisini paylasabilir misiniz? EFI bolumunde 2 adet isletim sistemi var, 1i windows digeri linux mint dogru mudur?

warpalawas

....@....-Lenovo-ThinkBook-14-IIL:~$ sudo fdisk -l
[sudo] .... için parola:       
Disk /dev/nvme0n1: 238,49 GiB, 256060514304 bayt, 500118192 sektör
Disk model: UMIS RPJTJ256MEE1OWX                   
Birimler: sektör'i 1 * 512 = 512 baytın
Sektör boyutu (montıksal/fiziksel): 512 bayt / 512 bayt
G/Ç boyutu (en düşük/en uygun): 512 bayt / 512 bayt
Disketikeri tipi: gpt
Disk belirleyicisi: F685A06F-A557-4B68-9A1D-20FDC5473720

Aygıt          Başlangıç       Son    Sektör  Boyut Türü
/dev/nvme0n1p1      2048    206847    204800   100M EFI Sistemi
/dev/nvme0n1p2    206848    239615     32768    16M Microsoft için ayrılan
/dev/nvme0n1p3    239616 209918904 209679289   100G Microsoft basit veri
/dev/nvme0n1p4 209920000 210943999   1024000   500M Windows kurtarma ortamı
/dev/nvme0n1p5 210944000 500117503 289173504 137,9G Linux dosya sistemi
....@....-Lenovo-ThinkBook-14-IIL:~$

nxjoseph

warpalawas

....@....-Lenovo-ThinkBook-14-IIL:~$ sudo apt install os-prober
[sudo] .... için parola:       
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
os-prober zaten en yeni sürümde (1.74ubuntu2).
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libllvm11 linux-headers-5.4.0-73 linux-headers-5.4.0-73-generic
  linux-headers-5.4.0-74 linux-headers-5.4.0-74-generic linux-headers-5.4.0-81
  linux-headers-5.4.0-81-generic linux-image-5.4.0-73-generic
  linux-image-5.4.0-74-generic linux-image-5.4.0-81-generic
  linux-modules-5.4.0-73-generic linux-modules-5.4.0-74-generic
  linux-modules-5.4.0-81-generic linux-modules-extra-5.4.0-73-generic
  linux-modules-extra-5.4.0-74-generic linux-modules-extra-5.4.0-81-generic
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 222 paket yükseltilmeyecek.

nxjoseph

Tamam.

Grub dosyasina bu kodu ekleyecegiz." GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false " .

su # burada root kullanicisi oluyoruz.

root kullanicisi olduktan sonra asagidaki kodu girin.
cp -r /etc/default/grub /etc/default/grub.bak && echo GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false >> /etc/default/grub

ustteki kodu girdikten sonra CTRL + D yaparak root kullanicisindan cikis yapin.

Asagidaki kodu girin.
sudo umount /dev/nvme0n1p1

Asagidaki kodu girin ve ciktisini gonderin.
sudo os-prober

warpalawas

....@....-Lenovo-ThinkBook-14-IIL:~$ su #
Parola:
su: Yetkilendirme hatası

bu komutta eksiklik mi var?