Ubuntu cok yer kapliyor + yukledigimiz programlar 100 mb dan az degil

Başlatan extense, 26 Temmuz 2009 - 21:21:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extense

slm arkadaslar

bir arkadasimizi daha ubuntuyla tanistirdik. ama soyle bir sikintimiz var....

500 gb hard disk 4 parca yaptik, 200 gb ubuntuya ayirdim, 195 gb ubuntu 5 gb takas alani

yalniz ubuntuda gerekli butun ayarlamlari yaptiktan sonra opppsss kullanilabilen bos alan 154 gb kalmis sasirdim...

arti ucbirimde yukledigim butun programlar 100 mb tan asagiya degil ben bunu ilk defa goruyorum hic dikkat etmemistim bu nedemek oluyor

bilgi verecek arkadaslara simdiden tesekkur ediyor vede cevabinizi bekliyorum

saygilar

mustafa.tr

10 gb alanda kurulu Ubuntu'da kullanıcı dosyaları da aynı alanda ve şuan 6 gb küsür boşluk var. Gerekli programları da kurdum.

esrama

Bu kadar fazla olmaması lazım.
Ama terminalden yüklediğiniz programların durumu farklı olabilir. Mesela openoffice 100 mb den fazla. Başka bir örnek verecek olursak ubuntu (gnome masaüstü ile kullanıyorsanız) ve amaroku(kde masaüstü programı) yüklerseniz baya bi kde kütüphanesinden programcıklar kurmak zorunda kalıyorsunuz. Bunlar size üst üste denk gelmiş olabilir.
Bu arada ilk mesajınızda 200 gb yi ubuntuya ayırmışım demişsiniz sonrada 195 gb yine ubuntuya ayırdım demişsiniz :) Orayı düzeltirseniz yardım edebiliriz.
Ek olarak çoktan gnome kullanmadığım için tam hatırlayamıyorum ama programlar kısmında tüm harddiskinizin her klasöre kadar kaç mb nerde harcandığını listeleyen bir program vardı. Onun sonuçlarını buraya ekran görüntüsü olarak koyarsanız daha çabuk yardımcı olabiliriz..

Yusuff

Bölümleri nasıl ayırdığını anlatırsan sanırım bir şeyler söyleyebiliriz.

Demek istediğim 500 gb'yi nasıl böldün, kaç kaç?...
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

extense

ekran goruntusuna bakabilirsiniz bazi seyleri sildi 165 gb toplam 30 gb kullaniyor guzkuyor ubuntu

bos alan 165.00 gb

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2009 - 21:32:59

ilk ubuntu kurulumunda 100 + 100 + 100 gb kullanilmayan alan olarak ayarladim ilerde kullanmak için data resim muzik vs...

sonra 195.00 gb ubuntu + 5.0 gb takas alani olarak ayarlayarak kuruluma basladim ...

Yusuff

Burdaki veriler de yanlış. 165 boş diyor 60 da kullanımda diyor. Bu 225 etmiyor mu?

Üstte sorduğum soruyu tekrarlıyorum.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

extense

DIGIKAM YUKLEDIM 100 MB KUSUR ve buna benzer amorak 100 MB kusur sasirdim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2009 - 20:35:13

bazi gereksiz uygulamaari silince 10.00 gb gibi bir alan kazancim oldu sasirdim cok garip 10.gb ne demek

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 26 Temmuz 2009 - 21:33:46
Burdaki veriler de yanlış. 165 boş diyor 60 da kullanımda diyor. Bu 225 etmiyor mu?

Üstte sorduğum soruyu tekrarlıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2009 - 21:38:45

Arkadaslar 200 gb ubuntuya ayirdim, 195 gb ubuntu 5 gb takas alani

derken 195 GB ubuntu 5.00 GB takas alani = 200.GB :) ozur yanlis anlasilma olmasin

xwes

Lost&found diye bir dosya var mi kok dizinde, varsa ne kadar yer kapladigina bakin. Bir de uygulamalarda disk analiz edicisini çaliştirin size tam olarak kimin ne kadar yer kapladigini soyler.

bekir

Alıntı yapılan: esrama - 26 Temmuz 2009 - 21:28:43
Bu kadar fazla olmaması lazım.
Ama terminalden yüklediğiniz programların durumu farklı olabilir. Mesela openoffice 100 mb den fazla. Başka bir örnek verecek olursak ubuntu (gnome masaüstü ile kullanıyorsanız) ve amaroku(kde masaüstü programı) yüklerseniz baya bi kde kütüphanesinden programcıklar kurmak zorunda kalıyorsunuz. Bunlar size üst üste denk gelmiş olabilir.
Bu arada ilk mesajınızda 200 gb yi ubuntuya ayırmışım demişsiniz sonrada 195 gb yine ubuntuya ayırdım demişsiniz :) Orayı düzeltirseniz yardım edebiliriz.
Ek olarak çoktan gnome kullanmadığım için tam hatırlayamıyorum ama programlar kısmında tüm harddiskinizin her klasöre kadar kaç mb nerde harcandığını listeleyen bir program vardı. Onun sonuçlarını buraya ekran görüntüsü olarak koyarsanız daha çabuk yardımcı olabiliriz..
bu programın ismini bilen var mı?
sistemin dayattıkları çöpe...
yeni ülke, yeni işletim sistemi.

extense

iste gozlerinizle gorun lutfen simdide 20 gb lik bir alan kullaniyor gozukuyor

esrama

http://blog.rom1v.com/wp-content/uploads/2009/05/menu_chiffrement.png
en üstte duran program

Siz ubuntudaki bölüm mantığını tam anlayamışsınız sanırım :)

/ olan yer şu anda sizde 3.8 gb yani sistem dosyalarının olduğu yer. Ubuntu gayet normal çalışıyor.

sizin "gökmen özel" bölümü çok yer kaplıyor: Yaklaşık 40 gb. Oranın içini benim bahsettiğim programla test edin. Belki de oranın içinde gizli dosyalarınız vardır.

extense

ustad gokmen ozel olan ayri bir hard disk ubuntuyu onun oldugu yere kurmadim :)

esrama

hmm o zman kusura bakma yanlış okumuşum yazdıklarınızı. konunun ortaları çok karışık :)

ama dediğim programı kullanın resimde gösterdim. Orada çoğu şey belli olacaktır tahminen.

extense

arkadaslar 3.8 GB yer kapliyor ama bunu windows ta yapardi boyle devamli sisirirdi hard diski neden gercek leri yansitmiyor bu sistemler anlamadim

cok tesekkurler arkadaslar

"esrama" merci pour d'aide tu habite en france :)

esrama

Alıntı yapılan: extense - 26 Temmuz 2009 - 21:51:23

Anlamadım ama iyi bir şeye benziyor benden de merci :)

Ubuntu winsoft gibi şişmez. Winsoft kapalı bile olsa şişiyor :) :) :)

extense

pardon kardes ornek vermis oldugun resimdeki ubuntu fransizcaydi

tabiiki kotu birsey yazmadim sadece tesekkurler yardimlarin icin fransadami oturuyorsun yazdim : )

saygilar

Alıntı yapılan: esrama - 26 Temmuz 2009 - 21:52:13
Alıntı yapılan: extense - 26 Temmuz 2009 - 21:51:23

Anlamadım ama iyi bir şeye benziyor benden de merci :)

Ubuntu winsoft gibi şişmez. Winsoft kapalı bile olsa şişiyor :) :) :)

esrama

Ben profilinze baktım. Fransada oturuyormuşsunuz. Bende fransızca görüntü almaya çalıştım. Esnek düşünüyüm dedim :)

extense

harikasin tesekkurler

Alıntı yapılan: esrama - 26 Temmuz 2009 - 21:57:32
Ben profilinze baktım. Fransada oturuyormuşsunuz. Bende fransızca görüntü almaya çalıştım. Esnek düşünüyüm dedim :)

Sypro

sudo fdisk -l
şunun çıktısını kopyala/yapıştır yapar mısınız?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bekir

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x7fedbd74

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1       19086   153308263+  83  Linux
/dev/sda2           19087       19457     2980057+   5  Ek
/dev/sda5           19087       19457     2980026   82  Linux takas / Solaris
bekir@bekir-laptop:~$

sistemin dayattıkları çöpe...
yeni ülke, yeni işletim sistemi.

heartsmagic

@extense, ortada bir yanlışlık yok ki!

- Ubuntu kurulu alan: sda7
 Toplam boyutu: 178,8GB
  Kullanılan boyut: 3,8GB
  Boş boyut: 169,5GB

Yanlışlık nerede?

Ayrıca programlar genelde 100MB değildir. Ancak sen Gnome üzerine KDE kütüphaneleri gerektiren bir uygulama kurarsan (Örnek olarak kurduğun Amarok) sistemin elbette KDE kütüphanelerini de indirmesi gerekecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Belki şu olabilir, kok dizinin kapladigi alan hesaplanirken bazen /media dizini karişiklik yaratabiliyor. Kok dizinde ctrl-a yapilip sonra media dizini bu seçimden çikarilarak da toplam dosya boyutu hesaplanabilir.

galot

Alıntı yapılan: bekir - 26 Temmuz 2009 - 22:19:05
Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x7fedbd74

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1       19086   153308263+  83  Linux
/dev/sda2           19087       19457     2980057+   5  Ek
/dev/sda5           19087       19457     2980026   82  Linux takas / Solaris
bekir@bekir-laptop:~$

Disk bölümleriniz çok güzelmiş  :P

utdmr

Belki şu şekilde çok bandwith yiyebilir program kurulumu, siz eğer sistemi kurduktan sonra güncelleme yapmadıysanız, bir paket indirirken sisteminizde kurulu bağımlılıklarının da güncel sürümlerini indirir, ancak tek seferliktir bu.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.