Logitech Quickcam Messenger Problemi

Başlatan silverdevil, 01 Ocak 2009 - 20:21:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

silverdevil

Arkadaşlar burada arattırdım ama bulamadım bende önceden aldığım bir Logitech Quickcam Messenger var ama bunu ubuntu üzerinde çalıştıramadım yardımcı olabilirseniz sevinirim... Teşekkürler...
YAKINMAMA BAKMAYIN GÖNLÜMDEKİ YARADAN
MUTLULUK SOFRASINDA BENİMDİR ASLAN PAYI
FERYAD-I FİGANIMA ÖDÜL VERDİ YARADAN
AŞKIMA ÂŞIK ETTİ BİR ORHAN GENCEBAYI...

bytan

Daha önce çözülmüş * ya da araştırılmış kamera konularına bakarsanız, hem genel sorunun ne olduğu hem de çözüm üretmek için sizden isteyebileceğimiz çıktıları görebilirsiniz. Benim tavsiyem önce aşağıdaki konuyu okumanız, daha sonra kameranızın desteklenip desteklenmediğini listeden kontrol etmeniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5780.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

umutubuntu

Öncelikle bu adreste bulunan 1.7 ya da 1.8 paketini indiriyorsunuz.
Alt+F2 yapıp gksu nautilus yazarak dosya yöneticisini yetkili kullanıcı olarak açıyorsunuz ve indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı tmp dizininin içine atıyorsunuz.
Uçbirim açıp sudo apt-get install build-essential yazıyorsunuz ve Build Essential paketi indiriliyor.
sudo apt-get install linux-headers-`uname -r` yazıyorsunuz.
sudo apt-get install xawtv camorama Xawtv ve Camorama paketlerini kuruyorsunuz.
cd /tmp yazarak tmp dizinine giriyorsunuz.
tar zxf qc-usb-messenger-1.8.tar.gz yazarak sıkıştırılmış dosyayı açıyorsunuz. (1.7 indirdiyseniz 1.7 yazın)
cd qc-usb-messenger-1.8 yazarak dosyaya giriyorsunuz. (1.7 indirdiyseniz 1.7 yazın)
sudo ./quickcam.sh komutu ile dosyayı çalıştırıyorsunuz.
İşlemler bittikten sonra sudo gedit /etc/rc.local yazarak düzenleyiciyi açıyorsunuz ve mevcut text'i aşağıdaki ile değiştiriyorsunuz.
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

/sbin/modprobe -r quickcam
/sbin/insmod /lib/modules/2.6.22-14-generic/misc/quickcam.ko

exit 0

Kaydedip kapattıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Xawtv,Camorama,Kopete ya da aMSN üzerinden çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bunları Ubuntu 8.04 ve Linux Mint 5.0'da denedim çalıştı gayet güzel görüntü verdi ancak 8.10'da çalıştıramadım bunun sebebi birazda dahili ekran kartımla ilgili.
Kolay gelsin.

silverdevil

@baytan

Abi kusura bakmayın forumda yeniyim biraz okumuştum hatta birkaçını da uyguladım ama sonuç negatif olunca anca yazmakta buldum çözümü

metin@metin-desktop:~$ uname -a
Linux metin-desktop 2.6.24-22-generic #1 SMP Mon Nov 24 18:32:42 UTC 2008 i686 GNU/Linux

metin@metin-desktop:~$ lsmod |grep gspca
gspca                 643920  0
videodev               29440  3 qcmessenger,gspca,zc0301
usbcore               146412  8 qcmessenger,snd_usb_audio,snd_usb_lib,gspca,zc0301,ehci_hcd,ohci_hcd

metin@metin-desktop:~$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 001 Device 003: ID 046d:08f6 Logitech, Inc.
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000 

ayrıca listeden baktım kamera test edilmiş fakat bu kamerar yenilendi sanırım benimki eski olan versiyondan belki de ilk çıkan quickcam messenger acaba içindeki chipseti değişmiş olabilir mi???

@umutubuntu

Abi çok sağolasın çok teşekkür ederim dediklerini yaptıktan sonra camorama ve XawTV ile çalıştı ama peynirde görüntü yok ve amsnde ise bendeki ekranda görüntü aşırı donuyor karşı tarafta ise beyaz bir ekran çıkıyormuş... Ayrıca camorama ve XawTV'de kamera ayarları da olmuyor... :(

umutubuntu

Kendisi eskidir zaten :) şu anda market raflarında son demlerini yaşıyor, çok ucuz fiyata satılıyor.
Benim elimde bulunan 2 yıl sonunda ya arıza yaptı yada son güncelleştirmelerden sonra sürücüler kabul etmiyor.
Kısmetse yeni ve Linux ile uyumlu bir tane alacağım.

silverdevil

peki hocam 25 TL'ye kadar tercihiniz ne olur ben de Linux uyumlu bir kamera almak istiyorum :) bi de yine eski bir A4 Tech vardı laptop için onu görüyordu sorunsuz bir şekilde sizin söylediğiniz şeyleri yaptıktan sonra onu da görmemeye başladı bir kameranın ayarı yapılırken ötekini kaldırıyor mu ki???   :-\

umutubuntu

25 Lira'ya kadar pek iyi kamera bulamazsın ama elime geçen hangi mandal tutturmalı kamerayı takarsam hiç bir şey yapmadan tanıdı, bu kameralarda zaten en düşük fiyatlarda.

silverdevil