Bios Update

Başlatan volkana34, 29 Aralık 2008 - 14:32:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FıratikUS

flashrom -wv yenibios.bin
bu komut anladığım kadarıyla .bin uzantılı bir dosyayı kullanrak güncelleme yapıyor.
pekii bu .bin uzantılı dosyayı nerden buluyor ve  asussupport.com daki linux güncellemesi olan .rom uzantılı dosyadan  farkı varmı.
.rom uzantılı dosya bios ekranı kullanılarakda yüklene biliyor.ben bugün bahsettiğim dosyayı bu yöntemle yükledim.Ve gayet istikrarlı çalışıyor,ama hatanın tekrarlamayacı henüz belli değil,bu yüzden soruyorum aynı yöntemi kullanrak.rom uzantılı sürücüyü belki yükleyebilirim.kafam karıştığı için pek net yazamadım ama ...ama yazmış olduğun konuyu görmem çok iyi oldu.bende bu sayede open source konusunu anlamaya başlıyorum,gün geçtikce daha ilgi çekici bir hal alıyor:)
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

FıratikUS

Alıntı yapılan: erratum - 19 Mayıs 2009 - 05:58:11
Acikcasi ben sizin sorununuz konusunda kullandiginiz Belleklerden supheleniyorum.

Arada bir dönüp yazılmış cevaplara bakıyorum  yararlı yöntem.
Ramler konusunda haklısınız galiba,şuan tek ramle ubuntuyu çalıştırdım sorun yok gibi
Ama işte bir zamanlar bu sorun pardusda ilk başladığında tek ram vardı ve sol tarafdaki slotta takılıydı
pardus forumda  birisi ramlerin yerini değiştirmekden bahsetmiş,dediğini yaptım ve sorun çözüldü.
işte kafamı kurcalayan sorunda neden soldaki ram slotunda böyle bir sorun var..tek ramde takılı olsa,
sadece solda takılı olması,.....sorunun kökeni bu galiba,ve tabiki farklı saat frakanslarına sahip ramleri kullanmak.

erratum

@firaticus
Kullandiginiz belleklerin marka ve modellerini verebilir misiniz?
Birde mumkunse butun bellekleriniz takili haldeyken memtest uygulamasini deneyin lutfen.
Bellek yongalarinin yerlerini degistirmis olsaniz bile belleklerin birbirleri ile uyum sorunu varsa sorun tekrar ortaya cikabilir.
Birde sanirim bellekleriniz 1x1 GB seklinde.
Yeni nesil anakartlar uzerinde ikili ve uclu kanal bellek kullanma imkaniniz vardir.
(Anakartin uzerinde bellek yuvalarindaki farkli renklendirmeler bu yuzdendir)
Ornek veriyorum taktiginiz belleklerden bir tanesi mavi yuvadaysa, diger mavi yuvaya ayni marka ve degerdeki bellegi takmalisiniz ki bellekler ikili kanal (dual channel) seklinde calistirilabilsin..
Ama farkli degerlerdeki ram yongalarini ayni renklerdeki slotlara takarsaniz ve bios altindan "dual channel" opsiyonunuz aciksa buda soruna sebebiyet verebilir.

Birde penguenler ucamaz derler!

FıratikUS

Bugün sabah,şüpelendiğim bellek yuvasını boş bırakarak tek adet 1gb ramla açtım ubuntuyu.
Açık bırakıp yattım.Gece saat 23:00'olmasına rağmen donma yoktu.
Bende poweroff yapıp şüpheli ram yuvasına aynı rami taktım,tek parça ve yine aynı ram.
Sonuç login ekranını geçer geçmez hemen dondu.Yalnız bendeki ram yuvaları aynı renk(sarı).
Bu durum sadece linux için geçerli;windovs'da ram yuvalarının hangisinde takılı  veya tek, çift ram olması sorun yaratmıyor.

localhost

Ram bellek hizlarini kontrol edin. Ubuntu belki senkronize yapamiyor hiz arasinda.
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Alıntı yapılan: firaticus - 21 Mayıs 2009 - 03:12:52
flashrom -wv yenibios.bin
bu komut anladığım kadarıyla .bin uzantılı bir dosyayı kullanrak güncelleme yapıyor.
pekii bu .bin uzantılı dosyayı nerden buluyor ve  asussupport.com daki linux güncellemesi olan .rom uzantılı dosyadan  farkı varmı.
.rom uzantılı dosya bios ekranı kullanılarakda yüklene biliyor.ben bugün bahsettiğim dosyayı bu yöntemle yükledim.Ve gayet istikrarlı çalışıyor,ama hatanın tekrarlamayacı henüz belli değil,bu yüzden soruyorum aynı yöntemi kullanrak.rom uzantılı sürücüyü belki yükleyebilirim.kafam karıştığı için pek net yazamadım ama ...ama yazmış olduğun konuyu görmem çok iyi oldu.bende bu sayede open source konusunu anlamaya başlıyorum,gün geçtikce daha ilgi çekici bir hal alıyor:)
Hic bir fikrim yok. Deneme filanda yapmadim. Ben internette gördügüm bir belgeyi cevirdim.
Linux LPIC1 - MCSA

FıratikUS

Zaten verdiğiniz linkte benim anakartı listede bulamadım.
Cevabınız için teşekkürler..