intel ekran kartı (soru)

Başlatan neselisincap, 02 Temmuz 2008 - 18:20:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neselisincap

anakarta tümleşik intel ekran kartım var.geçen günler de pardus 2008 sürümünü kurduk. xorg.conf  dosyasının içinde bir kod ekleyerek çok kolay bir şekilde driver kurulumunu gerçekleştirdik.ve başarılı bir şekilde de compiz fusion çalıştırdık.

bugün internette çeşitli sitelerde araştırmalar yaptım ve ubuntu tavsiye edenlerin sayısı hiçte az değil.bir site de okuduğum kadarı ile gerçeklik payı ne kadar doğru bilmiyorum sanırım dünya da güvenlik açığı bulunurak girilmeyen tek sistem ubuntu.

şimdi ben wiki'de ve forumda baktım intel ekran kartı için driver'ın nasıl yükleneceği konusunda tam bir çözüm yolu bulamadım ya da ben göremedim.

bu konuda yardım edermisiniz :)

izzetguntalaz

Sen Ubuntu yu kurdun da mı bu soruyu soruyorsun yoksa kurmadan bilgi edinmek amaçlı mı soruyorsun?

Benim hiç gömülü intel ekran kartım olmadı. Az çok bilgim ubuntu nun kendisinin tanıdığı yönünde.

Siz ubuntu yu kurun sonra tekrar bize dönün.

ufuk_k

-Dünyada her sistemin güvenlik açığı vardır. Fakat Ubuntu yaygın kullanılan, Linux çekirdeğine sahip olduğu için de güvenli bir dağıtımdır.
-Intel ekran kartları genel olarak çalışır, compiz ile filan. Bu yüzden yüklemeyi deneyip sorunla karşılaşırsan o zaman bakarız.

neselisincap

izzetguntalaz ve ufuk_k  arkadaşım ubuntu'yu kurdum.yanlız internette ve linux forumlarında compiz fusion uygulaması için ilk önce driver yükleyin deniliyor.onun için sordum.

anladığım kadarı ile direk compiz fusion uygulamasını kurabilirim.eğer yanlış anladım ise düzeltirseniz sevinirim.

ikinci olarak ta ubuntu da üst çubuğunda güncelleme iconu var.orada 219 civarında güncelleme dosyası var.onları mutlaka güncelleme yapmalımıyım.

üçünü olarak ta ubuntu'yu yeniden başlattığımda çözünürlük sorunu oluyor.

örneğin ben 1280*1024.ancak açtığımda çözünürlük değişmişti.acaba bu durum normal mi?

ufuk_k

Sİstem--tercihler--ekran kısmından çözünürlük ayarları yapılabilir.
Sürücüyü eğer bir sorun olmazsa Ubuntu kendisi yükler, ya da Sistem--Yönetim--Donanım sürücüleri kısmından etkinleştirilip yüklenir.
Kurulum öncesi ve sonrası kısmındaki başlıkları inceleyin, hepsi açıklandı daha önce.

neselisincap

ufuk_k şimdi aşağıda veridiğim link'te Sypro ile heartsmagic arasında ufak bir düşünce farkı var gibi geldi.yoksa bana mı öyle geldi.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=550.0

şimdi ben heartsmagic tavsiyesi üzerine sadece güvenlik güncellemesi yapsam o ayrımı nasıl yapacağım

izzetguntalaz

Güncelleme yöneticisinde güncellemeler zaten iki gruptur.

Siz baştaki güvenlik güncellemelerini yapabilirsiniz.

Diğerleri daha çok gnome üzerindeki programların güncellemeleridir. İsteğe bağlıdırlar.

Tümünü bir kerede yapmak çok zaman ve kota alır.

Bu sizin tercihinize kalmış bir durum.

maxspacemax

Ekran kartın İntel ise benim gibi.
Sürücülerini Ubuntu yükleyecektir.
Kurulumdan sonra Compiz kullanabilirsin.
Senin sürücüler yüklü olmasın. ?

neselisincap

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 02 Temmuz 2008 - 21:00:09
Güncelleme yöneticisinde güncellemeler zaten iki gruptur.

Siz baştaki güvenlik güncellemelerini yapabilirsiniz.

Diğerleri daha çok gnome üzerindeki programların güncellemeleridir. İsteğe bağlıdırlar.

Tümünü bir kerede yapmak çok zaman ve kota alır.

Bu sizin tercihinize kalmış bir durum.

şimdi ben güncelleme yöneticisine baktığımda önerilen , dağıtım  ve diğer güncelleme olmak üzere 3 ayrı güncelleme başlığı var.bunlardan hangisi güvenlikle ilgili.

bir de sistem - > yönetim -> synaptic paket yöneticisi kısmından daha yeni firefox'un beta olan sürümünü kararlı sürümü olan firefox 3 seçeneğini seçerek güncelleştirdim.
burada sorun şu olacak  synaptic paket yöneticisi sayfasının üst kısmında tüm yükseltmeleri seç seçeneği var.bu seçeneği seçerek güncelleştirme yapmış olmazmıyım?eğer öyle ise burada belirli aralıklar ile tüm yükseltmeleri seç dersem daha iyi olmaz mı?hem en son uygulamalar hemde güvenlik açısından

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: neselisincap - 03 Temmuz 2008 - 12:22:24
şimdi ben güncelleme yöneticisine baktığımda önerilen , dağıtım  ve diğer güncelleme olmak üzere 3 ayrı güncelleme başlığı var.bunlardan hangisi güvenlikle ilgili.

important security updates kesinlikle güvenlik açısından yapılmalı.
Distribution updates de genelde 8.04 ün kendi güncellemeleri bu da yapılmalı.
Diğer güncellemler olarak bahsettiklerin güncellemeler her bir programın kendi güncellemesidir.
Örnek firefox 3beta5 > firefox 3 e güncelleme gibi. FF kullanmıyorsan bu güncellemeyi yapmaya bilirsin.

Alıntı yapılan: neselisincap - 03 Temmuz 2008 - 12:22:24

bir de sistem - > yönetim -> synaptic paket yöneticisi kısmından daha yeni firefox'un beta olan sürümünü kararlı sürümü olan firefox 3 seçeneğini seçerek güncelleştirdim.
burada sorun şu olacak  synaptic paket yöneticisi sayfasının üst kısmında tüm yükseltmeleri seç seçeneği var.bu seçeneği seçerek güncelleştirme yapmış olmazmıyım?eğer öyle ise burada belirli aralıklar ile tüm yükseltmeleri seç dersem daha iyi olmaz mı?hem en son uygulamalar hemde güvenlik açısından

Synaptic açıldığı zaman sol da installed (upgradable) başlığı altında yıldızlı lar da aynen
update manager görevi görür. Mark all upgrades dersen tüm güncellemeleri kurar.

neselisincap

izzetguntalaz sanırım biraz ingilizceye kaçmış.gidiş yollarının isimini türkçe söylemeni istesem ayıp olur mu?

DeFacto

Zaten güncelleştirme ekranında da bunlar yazıyor yani Ubuntu %100 Türkçe değil ve o günler de biraz uzak :)