Her açılışta ses maksimumda

Başlatan y_mimar, 10 Ocak 2009 - 22:03:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

y_mimar

Arkadaşlar forumda araştırdım ama netice alamadım.Creative Sb 5.1 kartım var.lspci komutundada gözükmekte.Sesi kısıyorum ama her açılışta yada yeniden başlattığımda ses maksimum düzeyde çıkıyor.Özellikle açılıştaki ses kulaklıklarımı patlatıcak gibi oluyor :S
Çözüm için fikriniz var mı?

atomkarinca

Uçbirimden

alsamixer

komutuyla ses yöneticisini açın ve istediğiniz değerleri ayarlayın, daha sonra bu değerleri

sudo alsactl store

komutuyla kaydedebilirsiniz.

heartsmagic

Sanırım son olarak da

sudo gedit /etc/rc.local
ile dosyayı açıp exit 0 satırının üzerine:

alsactl restore eklemek gerekiyordu.

@atomkarinca bu artık gerekmiyor mu? Değişmiş olabilir, ben uzun bir süredir kullanmadım bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

@heartsmagic, valla ben onu hiç kullanmıyorum. Sanıyorum store seçeneği direk alsa.conf'a yazıyor. Tabi işe yaramazsa dediğin gibi restore yapmak da denenebilir.

heartsmagic

Çok eskilerden böyle yapardık biz :)
Değişmiş o zaman durumlar, zaten bu nedenle sordum ben, senden kaçmaz genelde :D

esrama

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5012.msg56365.html#msg56365
Bu sorun için bende bir konu açmıştım. Arada pc ye format atmak zorunda kaldığım için konu kaynadı. Ben dediklerinizi yapmama rağmen ses seviyesi hep maksimumda kalıyor :(

Exodus

@esrama;
alsa mi kullaniyorsunuz pulse audio mu ?
Arch Linux FTW!

esrama

Ses seviyelerini ayarladığım yerde her ikiside yazıyor. Fakat sesi kısmak istediğim kısımda pulse audio yazıyor.

heartsmagic

@esrama gerçi pulse audio kullanıldığı için durum nasıldır bilemiyorum ama o başıkta exit 0'un üstüne taşımış mıydın eklediğin satırı?

esrama

evet sonra düzlettim ve işlemleri tekrarladım.... ama olmadı :(

heartsmagic

Bu durumda meseleyi Pulse Audio'ya bağlamak gerekiyor diye düşünüyorum. ZAten hâlâ Pulse Audio nasıl çalışır anlamış değilim. Tam olarak ALSA'nın yerini alıyor ancak ALSA üzerinden çalışıyor muamması yaşanmakta. Şuradaki belgeyi bir kere sakin kafayla okumakta fayda var sanırım: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=789578

esrama

heartsmagic veridiğin andresle baya bir uğraştım fakat çok şey var ve ingizlice :( Bir sonuca varamadım.
Bu ses seviyesi sorunu dışında sesi kaliteli alamama sorunum var. Mesela ubuntuda sesin kaliteli olması için ses seviyesinin %80 aşmamasından bahsediyoruz. Gerçkten de öyle ben çok kez denedim. Fakat dikkak ettim tüm ses seviyelerini %80 e getirmeyince ses kaliteli çıkmıyor. Ama her ses seviyesini %80 den aşağıya yapınca da (mixerdeki tüm ayarları, amarok gibi oynatıcıların ses seviyeleri) ses sisteminde son sesle bile az ses geliyor. Özellikle kalitesiz formatta film izlerken çok kötü oluyor. Doyasıya mp3 dinleyemiyorum :( Bu herkestemi böyle yoksa belli ses kartları içinmi ses seviyesi %80 lerde olması gerek ?(ubuntu için) Yoksa tüm linux camiasındamı böyle?

heartsmagic

Hayır tüm Linux camiası böyle değil elbette. Ben şu ana kadar hiçbir kartımla bu gibi bir problem yaşamadım.
Verdiğim adres bayağı detaylı fakat senin istediğin bilgiye rastlamadım. Sadece benim de tam bilmediğim PulseAudio için güzel bir kaynak olabileceğini düşünüyorum.

esrama

@heartsmagic, ben de kontrol ettim linki ama bu iki konu hakkında bir şey bulamadım. ama teşekkürler!
Sanırsmam sese ayar çekmek için bir çok alternatif yazılım mevcut. Winzorttaki gibi her ses kartı için faklı farklı değilde hepsi için belli ayarlarla oynanabiliyor. Onlarlada pek uğraşmak istemiyorum şimdi bir terslik olur mazallah...

heartsmagic

Nereye nasıl bir ayar çekilir bilemiyorum. Alsa yapılandırma dosyaları ile oynanılabilir belki ama ben de pek tecrübeli sayılmam bu konuda. Senelerdir pek ses problemi yaşamadım, kaldı ki hiç 5+1 sistemim de olmadı. Son yaşadığım problem de malum kulaklık sorunu ve o da bir ALSA derlenmesi ile halloldu. ALSA için bazı yapılandırma ayarları var fakat senin derdine ne kadar çare olur bilemiyorum.