Ubuntu kurup ağ paylaşımı hakkında

Başlatan s7e7v7e7n, 11 Kasım 2009 - 23:10:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s7e7v7e7n

merhaba ben başka bir bilgisayara ubuntu kuracağım ama kurmadan önce birşey sormak istiyorum.
ubuntu üzerinden windows kurulu olan bilgisayarlara internet direk kablo takılınca geliyormu yoksa bunun icin bir ayar yapmak gerekiyormu ?

ana makina linux olacak ve diğer tüm bilgisayarlar yaklaşık : 4 bilgisayar + 2 laptop hem uzaktan hemde kablolu olarak bağlanabiliyormu ?
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

s7e7v7e7n

şöyle anlatayım ozaman ben size dilimin döndügü kadarıyla.

6 tane bilgisayar var ve bir ADSL hat kullanılıyor Ethernet modemli kablosuz.

Ana bilgisayar hattın dağıtılacak olan bilgisayar'a linux ubuntu kurulacak. diğer tüm bilgisayar lara kablolu ve kablosuz internet bağlantısı yapılacak.
ana makina ubuntu olunca ara kablo takınca diğer bilgisayarlara anında internete bağlanabiliyormuyuz yoksa bir ayar yapmamız gerekiyor mu.
ve bu tüm bilgisayar arasında dosya paylaşımıda olacak bunları nasıl sağlıyacağız ubuntu da..
tüm bilgisayarlar kendi aralarında bilgi dosya alışverişi yapabilecek.
umarım bu açıklayıcı olmuştur.

garafatma

Evet şimdi anlayabildim, kusura bakma bugün aralıksız 6 saat SCOM eğitimindeydim ancak kendime geliyorum, mazur gör lütfen :)

Şimdi Ana bilgisayarda iki adet ethernet kartı olacak. Birincisi modeme takılacak, ikincisi ise bir switch'e, diğer bilgisayarlarda bu switch'e gidecek. Ardından modemde DHCP kapatılacak ve ubuntuya dhcp server paketi kurulacak. Bilgisayarlar windows ise zaten aynı çalışma grubunda oldukları için birbirlerini otomatik olarak görüp dosya paylaşabilecekler ancak ubuntuyuda dosya paylaşımına dahil edeceksen samba kurulacak. Kablolu veya kablosuz bağlanmak isteyenler modem üzerinden geçip ubuntu'dan IP alacaklar.

Yani yapman gereken;

- Ubuntuya DHCP server kurulumu ve ayarları
- Ubuntuya Samba kurulumu
- Elde edilecek bir adet switch.

En temizi bu şekilde güzel bir ağ kurabilirsin. Ancak kablosuz bağlananlar ubuntudan alabilirmi deneme fırsatım olmadı ama mantık olarak modem üzerinden ubuntuya erişecekleri için almaları gerekiyor.

localhost

Bunun icin ayar yapmaniz gerekiyor. Ubuntu>Windows dosya paylasimlari icin SAMBA
Ubuntu>Ubuntu icinse NFS kullanabilirsiniz. Internet baglanti paylasimini nasil yapmayi düsünüyorsunuz? Bu kismi pek anlamadim.

Eger yapmak istediginiz sekil asagidaki gibiyse
            Internet-->
                           Modem-->
                                         Eth0
                           Wlan<--Ubuntu--Eth1
Client1,Client2 <-----                            --->Client1, Client2,....

Bu sekilde bir baglantida Ubuntu ROUTER görevini üstlenecegi icin, dogru IP yapilandirilmasi gerekir. Bu konuda internette döküman var Yine benim hazirladigim Ubuntu 8.10 icin bir belge forumda ve wikide mevcut.
Linux LPIC1 - MCSA

s7e7v7e7n

hmm baya karışıkmış ugraşacağız deseniz ya :)  internet bağlantısını şöyle yapacağız.
modem 4 portlu ve 4 portada ara kablo var diğer bilgisayarların internet cıkış yerlerine takılı.
ve oradan direk internete bağlanıyorlar.
modem dan alacaklar interneti diğer kullanıcılarda 4 portlu bir modem oldugu icin ara kabloyu ztn biliyorsunuzdur beyaz kalın bir kablo.. takınca windows üzerinde direk internete bağlanabiliyoruz.
ama ubuntu da nasıl olduğunu bilmiyordum.

NFS nasıl kullanıyoruz onu anlıyamadım ben. hangi yolları takip etmem gerekiyor

localhost

Forumda biraz arama yaparsaniz. Konu hakkinda bilgiler bulabilirsiniz. Bunun disinda SUDO dergisinin yanlis hatirlamiyorsam 11. veya 12. sayisinda NFS hakkinda bir konu vardi. Google, ubuntu-tr, SUDO 11./12. sayi sonrasi yapmak istediklerinizi yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

s7e7v7e7n

anlıyorum teşekkür ederim dergileri indirip inceleyeceğim ilgilendiğiniz için sağolun..

sdincsoy

Selam,
Yapmak istediğiniz şey,
1- Linux u File Server olarak kullanmak:
Bu işlem işin Samba kurulum dökümhanlarını incelemeniz gerekecek. Çok zor değil biraz uğraştıktan sonra yapabilirsiniz.
2- İnternet dağıtımını linux server dan yapmak:
Bunun için de Keiser arkaşımın dediği gibi; Ana makinede en az 2 adet ethernet kartı gerekecek. Bu kartlardan bir tanesi diğer bilgisayarların da kablolarının bağlı olduğu bir switch e girecek. Diğer kart ADSL modemine girecek.
Not: Bu durumda wireless bağlanan makinen var ise bu makinelerin sisteme dahil olmaz. Yani senin paylaşımlarını wireless ile bağlananlara göstermen için Linux Server ina 1 tane de wireless kart takıp bu kartı Wireless Access Point olarak ayarlaman gerekecek.
Bu gibi durumlarda ben wireless siz bir modem bulup onu linux server imin 2. ethernetine takıyorum. Wireless terminaller için de bir adet Wireless Access Point kullanıyorum.
Bu alt yapıyı sağladıktan sonra iptables ile bu makinelerin Ana makine üzerinden internete çıkmasını sağlayabilirsin. Hatta bir de Squid + Dansguardian ya da Squid + SquidGuard kurarsın tadına doyum olmaz...

Biraz uğraşman gerekecek...
Kolay gelsin.

s7e7v7e7n

neden 2 tane erhernet kartı gerekiyor onu anlamadım ?
windows üzerinde böyle birşey yok direk olarak tüm bilgisayarlar modem den alıyor bir ara kablo takıp herkes kullanabiliyor ? wireless dahil linux da 2. ethernet kartı gerekiyor ki ?

localhost

Siz burada Ubuntu yu bir nevi MODEM gibi kullanmak istiyorsunuz bu yüzden Ubuntu da Wlan haric iki ethernet karti olmasi gerkiyor. Cünkü ethernetin biri modemle iletisim icinde olmasi gerekiyor. Diger ikinci ethernet karti, diger bilgisayarlarin ubuntu ile arasindaki bagi olusturacak. Wlan ise Wlan baglantilarindan sorumlu olacak. Siz benim verdigim örnek sekile göre baglanti yapmak istiyorsaniz. Mutlaka Cift ethernet karti olmak zorunda. Eger degisik bir baglanti düsünüyorsaniz bir fikrim yok.

Linux LPIC1 - MCSA

s7e7v7e7n

evet ama ya ben tam anlatamıyorum yada siz anlıyamadınız beni.
şuanda tüm pc ler windows ve hepsi internete bağlanabiliyor. bağlanma şekilleri ise
4 portlu bir modem ile anamakinaya modem kuruldu ve 4 porta  kablolar takılıp diğer pc lerin etnernet cıkış yerlerine takıldı ve internet kullanılıyor hiç birşey yapmadan burda hiçbirşey değişmeden direk anamakina ya yani modemin kurulu oldugu bilgisayara ubuntu sadece kullanılacak ve o pc kullanılıcak sürekli. şimdi windows da 2 adet ethernet kartına gerek duymazken linux da neden 2 adet ethernet kartına gerek vardır ?
yine yukarıda yazılan tüm yazılımlar ubuntuya yüklenmesi gerekiyor mu bu şekilde anlattığım gibi ?

heartsmagic

Her makine doğrudan internete çıkıyorsa ana makine fikri ne işe yarar ki? :)
Sonuçta Linux kurulu makinenin görevi ne olacak önemli olan nokta bu. İnternet çkışını kontrol etmek vs. gibi bir görevi yoksa zaten ana makine ismini hak etmiyor. Arkadaşların sana tarif ettiği şey bu. Ana makine olacak ve interneti kontrol altına alacaksa iki ethernet kartı şart. İstemci makineler Linux kurulu makineye gelecekler, o da interneti kendilerine sağlayacak. Bunu yaparken de kontrol altına alacak.

Eğer sen zaten benim kontrolle işim yok diyorsan, ana makine diye de bir şey olmaz. Modemdeki portlara birer tane kablo takarsın her makine kendi başına internete çıkar. Linux olan makineden de Samba yoluyla paylaşım yaparsın Windows makineler için.

Sen tam olarak ne yapmak istediğini söyle, arkadaşlar yardımcı olmaya çalışsınlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Kasım 2009 - 02:59:06

Eğer sen zaten benim kontrolle işim yok diyorsan, ana makine diye de bir şey olmaz. Modemdeki portlara birer tane kablo takarsın her makine kendi başına internete çıkar. Linux olan makineden de Samba yoluyla paylaşım yaparsın Windows makineler için.

evet işte bende bunu soruyorum benim kontrolle işim yok önemli olan onların bilgisayarları internete çıkması..
linux kurup direk tüm pc ler internete çıkabiliyorsa problem yok yönetmek gibi bir niyetimiz yok cünkü :)
sadece Linux makina diğer pc lerine bağlanabilirse dosya alışverişi için Samba ile yeterli olur.
diğer pc lerde cıkan arızalar vb işlemlerde HDD deki bilgileri kurtarılmak için ulaşılcak ztn diğer pclere..
başka sorunum yok benim umarım şimdi anlattım tam derdimi :)

garafatma

Alıntı yapılan: tweety - 13 Kasım 2009 - 00:04:01
Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Kasım 2009 - 02:59:06

evet işte bende bunu soruyorum benim kontrolle işim yok önemli olan onların bilgisayarları internete çıkması..
linux kurup direk tüm pc ler internete çıkabiliyorsa problem yok yönetmek gibi bir niyetimiz yok cünkü :)
sadece Linux makina diğer pc lerine bağlanabilirse dosya alışverişi için Samba ile yeterli olur.
diğer pc lerde cıkan arızalar vb işlemlerde HDD deki bilgileri kurtarılmak için ulaşılcak ztn diğer pclere..
başka sorunum yok benim umarım şimdi anlattım tam derdimi :)

Şimdi oldu :) onlarda çıkar sende çıkarsın internete modeme kabloları direk bağladığınızda. E zaten hepsi aynı ağda olacağından, söylediğin gibi sadece samba kurmak yeterli olacaktır.

s7e7v7e7n

tamam ozaman sorun yok ben sadece bunu mrk ediyordum şimdi linux direk nete giriyordu acaba windows pc lerede neti dağıta biliyormu onu mrk ediyordum bir yazılım kurmadan yapılandırma yapmadan demek ki oluyormuş bu bağlantı ya kablosuz wireless ilede bağlanmak dahildir değil mi ? 2 laptop daha bağlanacak ?
samba da diye aratma yaptım ve Nasıl Samba diye bir konu cıktı konuyu okudum inceledim iki adet samba cıktı bunlardan hangisini kurmak mantıklı anladığım kadarıyla 2. yi kurmak daha mantıklı sanırım samba da. Nasıl Samba diye direk konu aratırsanız bulursunuz :)

garafatma

@heartsagic'in anlattığı konudan kuruyorum ben herseferinde :)

Şöyle birşey var yalnız, modemin diğer portlarına taktığınız gibi Ubuntuyuda o 4 porttan birine taktığınız zaman, modem üzerindeki rolleri değişmeyecektir bilgisayarların. Şu anda bütün bilgisayarlar -Ubuntu Dahil- modem üzerinden IP alıp serbestçe dolaşıyorlar nette. Kablosuz bağlananlar içinde durum değişmeyecektir. Ubuntu onları, onlarda ubuntuyu internete bağlanma konusunda etkilemez :)

s7e7v7e7n

tamam ozaman harici bir 30gb lık hdd bulursam yapacağım arkadaş ödünc verirse :)
kendi diskimi bölemem yerim yok..  samba kurulumunda işte @heartsagic'in anlattığı konuda
2 farklı samba var ve 2. yöntem daha mantıklı sanırım benim için öyle değil mi ?

garafatma

2 farklı samba yok veya uykulu gözlerim görmüyor :) Ancak baştan itibaren herşeyi yapmalısın. Ayarlamalara geçtiğinde ise sana hangisi uyuyorsa onu uygulayabilirsin.

s7e7v7e7n

anlatımın 2. kısmı var birde oraya söylüyordu ama görememişsin yada ben farklı anlamış olabilirim @keiser_soze yinede teşekkürler bu sorunuda cözmüş olduk :)