[Çözüldü] Nvidia sürücülerini nasıl yükleyebilirim.

Başlatan yağmuradam, 23 Nisan 2008 - 12:42:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

benim ekran kartım nvidia geforce3 ti200 yongalı olan bir ekran kartı. pardus ekran kartımı direkt olarak tanımıştı. ubuntu 8.04 de aynı şekilde direkt olarak tanır mı? pardus'ta akran kartlarının yonga setlerine göre hazırlanan tablodan geforce3 ti200 yongalı ekran kartım için gerekli olan sürücü dosyalarının nvidia-kernel, nvidia-glx ve nvidia-tools olduğunu öğrendim. üç paketi de, pisi paket yöneticisi ile kurdum. şu anda pardus altında bu üç sürücü paketini kullanıyorum ve hiçbir problem yok. hatta compiz fusion'ı bile problemsiz bir şekilde kullanıyorum.
sizden öğrenmek istediğim; nvidia-kernel, nvidia-glx ve nvidia-tools sürücü paketlerini ubuntu 8.04 altında nereden bulup sorunsuzca yükleyebilirim? yoksa ubuntu 8.04'te, nvidia geforce3 ti200 yongalı kartımın sürücüsünü başka bir yöntemle mi yüklemem gerekiyor? synaptic içerisinde nvidia-kernel, nvidia-glx ve nvidia-tools sürücü paketlerini bulup yükleyebilirmiyim? yine synaptic içerisinde benim ekran kartımın yongasını tanıyan hangi paketleri kurabilirim?

matafleur

synaptic de nvidia diye arat.Eğer birşey bulamıyorsan restricted sürücüleri barındıran repository eklenmemiş demektir.Nasıl ekleyeceğini forumda bulabilirsin sanırım.

heartsmagic

Ubuntu'da bu olay biraz daha kolay. @matafleur zaten yazmış. Kurulumdan sonra Kısıtlanmış Sürücüleri açıp görülen grafik kartını işaretlersen Ubuntu her şeyi kendisi yapacaktır. Forumda alternatif olarak Envy ile de kurulum var ayrıca, ona da göz atabilirsin. Compiz'in de sorun çıkartacağını sanmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yağmuradam

ilgilenen bütün kardeşlerime çok teşekkür ederim. bir iki gün içerisinde yeni sürüm çıktığında indirip yüklemeye çalışacağım. İnşallah herhangi bir sorunla karşılaşmayız. sağolun varolun.

fortran

Alıntı yapılan: yağmuradam - 23 Nisan 2008 - 13:32:00
bir iki gün içerisinde yeni sürüm çıktığında indirip yüklemeye çalışacağım.
Sadece bir gün. ;)
Özgür yazılım dergisi: eniXma

matafleur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Nisan 2008 - 13:24:21
...Kurulumdan sonra Kısıtlanmış Sürücüleri açıp görülen grafik kartını işaretlersen Ubuntu her şeyi kendisi yapacaktır...

Biraz yersiz bir soru olacak ama bende açılmıyor.Konsoldan açmaya çalıştığımda da herhangi bir hata mesajı vermeden öyle bekliyor.Bakışıp duruyoruz saatlerce herhangi bir pencere olmadan (:

Nedeni hakkında fikri olan varmı?

heartsmagic

Hata mesajı vermemesi ilginç.

LC_ALL=C restricted-manager

şeklinde denedin mi hiç?

Ya da forumda bir yerlerde bir ipucu vardı, onu da bir arayabilirsin.

matafleur

A ha! buldum.Bütün lokal değişkenleri C ye eşitliyor UTF8 yerine (:

Sypro

temel sorun kısıtlanmış sürücü yönetiminin ingilizce dışındaki dillerde olan çalışmamazlığı. hatırladığım kadarıyla en geçerli çözüm yolu 4 kere yazılmıştı. tek kullanım LC_ALL kullanılabilir, daha ilerde sorun çıkmaması için bi aratın forumda, illa ki sonuç dönecektir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

yağmuradam

o halde ubuntu'yu ingilizce olarak kurmak daha avantajlı. yani dil farklılığından kaynaklanan problemlerle karşılaşmamak için. Türkçe olarak kurduğumuzda daha başka problemlerle karşılaşıyormuyuz?

heartsmagic

Öyle çok bir problem yok. Benim bildiğim bir bu vardı bir de Totem. Totem düzeltildi, Hardy ile bu da düzeltilmiştir.

yağmuradam

hardy heron altında envy ile sürücüleri yükleyebilmek için öncelikle universe depolarının açık olması gerektiğini forumumuzda okudum. yine forumumuzda hardy heron için sources.list dosyasının düzenlenmesi gösterilmiş. fakat bundan hiçbirşey anlamadım. öncelikle universe depolarını (ve diğer depoları) nasıl kuracağım? daha sonra bunları nasıl açacağım. ubuntu hardy heron altında nvidia sürücüsü yüklemek ne kadar zor ve uzun işlem gerektiriyormuş böyle. insanın ümidi kırılıyor.

heartsmagic

Benim nvidia sürücümü kurmam 5 dakikamı aldı, hemen başında belirteyim.

Depoları falan kurmana gerek yok. Pratikte satır başlarındaki # karakterlerini kaldırdığın anda depo açılmış olur. Bizim sabit başlıkta verdiğimiz sources.list'i kendininkiyle değiştirirsen zaten her şey açılmış, hazır bir şekilde olur.

yağmuradam

ekran kartı sürücülerini kısıtlanmış sürücüler (restricted driver manager) altından kurduğumuz zaman glx dosyalarının düzenlenmediğini forumumuzda okudum. envy ile sürücü kurulumu yapıldığında, glx dosyalarının envy tarafından otomatik olarak düzenlendiğini okudum. bu doğru mu? daha sonraları compiz fusion'u da kuracağım için envy ile sürücü kurulumu daha mı mantıklı?
ekran kartı sürücülerini kısıtlanmış sürücüler altından kurduğumuz zaman glx dosyalarını nasıl düzenleyebiliriz? bunun için pardus'ta;
sudo nvidia-xconfig --composite --allow-glx-with-composite --add-argb-glx-visuals
komutunu vermiştim. ubuntu'da da buna benzer bir komut mu vermem gerekiyor?
pardus'ta sistemimi yeniden başlattıktan sonra;
glxinfo | grep -i "direct rendering"
komutu ile 3d desteğinin açık olup olmadığını kontrol etmiştim. ubuntu altında 3d desteğinin açık olup olmadığını nasıl görebilirim?

heartsmagic

Hayır, forumun neresinde okunduysa pek doğru olmamış. Grafik kartlarını kısıtlanmış sürücüler vasıtasıyla kurduğumuzda da Compiz çalışır. En azından Nvidia için. ATI sahibi arkadaşlar Envy tavsiye ediyor sanırım. Envy bir hayli kabiliyetli bir arkadaş,  şu an Hardy üzerinde gtk için sorunu olsa da bana
envyng -t sorun çıkartmadı.

Buna ilaveten compiz kurmaya gerek yok zaten kurulu. Sadece etkinleştireceksin, hatta grafik kartı kurulumundan sonra ona bile gerek kalmıyor sanırım.

yağmuradam

teşekkür ederim heartsmagic kardeşim;
kısıtlanmış sürücüler ile kurulum yaptığımızda;
sudo nvidia-xconfig
komutu ile x.conf dosyasının yedeğini almaya ve;
sudo nvidia-xconfig --composite --allow-glx-with-composite --add-argb-glx-visuals
komutu ile glx dosyalarını düzenlemeye gerek kalmıyor mu?
kısıtlanmış sürücülerle kurarsam, birşeyler eksik kalacakmış, sürücülerimi tam olarak yükleyemeyecekmişim gibi geliyor bana. sanki sürücüleri envy ile kurarsam hiçbir eksik kalmayacakmış gibi geliyor. açıkçası ne yapacağımı şaşırdım. belki de forumu fazla karıştırıp, okuduğum için iyice kafam karıştı.

heartsmagic

Hayır teorik olarak ikisi de aynı görevi görür. Ben Kısıtlanmış Sürücülerden sonra hiçbir şeye dokunduğumu hatırlamıyorum. Ancak bu sende problem çıkmayacak anlamına gelmez, zira adı üzerinde teorik olarak , pratiği tahmin etmek biraz güç. Bu nedenle istediğin birisini dene, sorun çıkarsa diğerini denersin. Yeter ki birini dene.

yağmuradam

sevgili heartsmagic kardeşim,
envyng-gtk programını synaptic'ten kurdum.
envyng -t ile kurulumunu yaptım. tekrar başlattıktan sonra yeni sürücülerim ile sistemimi açtım. nvidia logosunu başlangıçta gördüm. sürücülerimi tam anlamıyla kullanmak için yapabileceğim başka birşey var mı?
bir de; sistemi açtığımda, bir takım animasyonları (menü gölgesi ve pencere açma kapama animasyonları gibi) da yüklediği için sistemim çok yavaş çalışıyor. bu animasyonları nereden kapatabilirim. kapatırsam herhangi bir sorun yaşarmıyım?
biliyorum artık benden bıktın. bana bu konuda da yardımcı olursan çok sevinirim kardeşim.

yağmuradam

animasyonları nereden kapatacağımı buldum kardeşim. hepinize hayırlı geceler.

heartsmagic

Grafik kartın nedir?
Normal şartlar altında desteği olan kartlarda Compiz sorunsuz çalışır.

yağmuradam

grafik kartım nvidia geforce3 ti 200. bir hayli eski bir kart. yine de aşırı bir yavaşlama söz konusu değil sevgili kardeşim. tabii ki görsel efektleri kaldırdığım zaman daha hızlı çalışabiliyorum. compiz config settings manager'ı da kurdum. şimdi istediğim efekti değiştirebiliyorum. velhasıl biraz yavaş çalışmış olsa da efektlerden memnunum ve kullanıyorum. ilgilendiğin için teşekkür ederim heartsmagic kardeşim. hayırlı geceler.

adolffwangel

Aslında buna benzer bir başlık arıyordum. Sorunum yok o yüzden konu da açamazdım. Hemen sorayım bu başlık altında. Benim compiz açıkken bazen titremeler oluyor.. yani yanıp sönüyor rahatsız edici bi şekilde.. depodan baktım (nvidia sürücüm otomatik yüklenmişti) sadece nvidia-glx yüklü değil.. acaba bunu yüklemelimiyim yoksa yüklersem oturumumu açamayabilir miyim. Linux Mint 8 Helena.
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

agritux

adolffwangel

Yok hayır, yüklü değil. Sadece şunlar yüklü;

nvidia-settings
nvidia-96-kernel-source
nvidia-common
nvidia-173-modaliases
nvidia-185-modaliases
nvidia-96-modaliases
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.