Temel Seviye Kullanıcı için Ekran Kartı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Başlatan WhereIsMyMind, 14 Temmuz 2014 - 17:33:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

WhereIsMyMind

Ekran kartımın driverlarını kurmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum optimus gibi bir şey var ne olduğunu anlamadım :(

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37985.0
bu konuda olanı denemek istedim ama acemi olduğum için ;
Alıntı Yap"Önemli!: Burada verilen sürücüler elle kurulum içindir. Yeni kullanıcılar ve acemi kullanıcılar bulaşmanızı önermem, çünkü sorunlar yaşayabilirsiniz."

Bunu gördüm ve hiç yanaşmadım. Bilgisayarda ısınma sorunu oluyor ekran kartı driverlerımı nasıl kurabilirim yardım edebilir misiniz ? Teşekkürler.
İlk olarak ;

lspci | grep VGA

Yukarıdaki kodun çıktısı ;

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 425M] (rev a1)

Böyle bir şey denedim belki kolayca yükleyebilirim diye ama yok, açık kaynak grafik sürücüyü kullanıyor :(

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

neynefes

Nvidia'nın sahipli sürücüsünü yüklemişsiniz gözüküyor.

Ayrıca sisteminizde tek grafik kartı olduğuna emin misiniz?

WhereIsMyMind

Ben hep 1 tane kullandım nVdiaGT425m bu kart var biliyorum.Başka varsa nasıl öğrenebilirim ?
Ayrıntılar kısmında grafik Gallium 0.4 on NVC1 gözüküyor.Yüklenmiş olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

neynefes

Yukarda verdiğiniz çıktıda gözükür kaç grafik birimi olduğu.

Ek sürücülerden yükleme yapıp sistemi yeniden başlatmanız yeterli olur nvidia sürücüleri kullanmanız için.

WhereIsMyMind

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

mehmet3582

WhereIsMyMind

720p çözünürlükte dizi izlerken bazen kasılmalar oluyor acaba sorun bununla ilgili olabilir mi diye düşünüyorum. Kasılmalardan kastım fsp düşüklüğü gibi.Bir de Optimus yüklemem gerekiyor mu ?

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

neynefes

Ubuntu güncellemelerini yaptınız mı? Ubuntu kısıtlı ilavelerini kurdunuz mu?

Çıktıyı eksik geçmediyseniz eğer sisteminizde tek kart gözüküyor o yüzden kurulum yapmanıza gerek yok.

WhereIsMyMind

Evet zaten 14.04u yeni kurdum üçüncü parti yazılımlar ve güncellemeleri başlangıçta kur yaptım bugün yine yazılım güncelleme yaptığım da 500kb gibi bir güncelleme buldu ama onu yapmadım.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

neynefes

Kurulum sırasındakiler ayrı birde kurulumdan sonra Ubuntu yazılım merkezinden kısıtlı ilaveleri bulup yükleyin.

Ayrıca Vlc Player gibi alternatifleri de deneyebilirsiniz.

WhereIsMyMind

Tamamdır eve gidince deneyeceğim. Teşekkür ederim yardım için :)

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

burk

@WhereIsMyMind öncelikle başlık konusunda daha dikkatli olursan sevinirim, konunun içeriğini daha net anlatacak şekilde ve Türkçe kullanarak başlık açman hepimiz için iyi olacaktır.

Konuyla ilgili olarak ikinci ekran kartının olup olmadığından emin olmak için şu çıktıyı bizimle paylaş lütfen;
lspci

WhereIsMyMind

Vlc player zaten yüklü fakat internet üzerinden izliyorum tarayıcı olarak google chrome (chromium değil) kullanıyorum.
Adobe flash player kurulu chrome ile birlikte.  Kısıtlı ilaveleri de kurdum ama hala kasılma oluyor.

lspci

Yukarıdaki kodun çıktısı ;

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 425M] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF108 High Definition Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Network controller: Ralink corp. RT3090 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

neynefes

Geç söylediniz tarayıcıdan izlediğinizi :)
Aslında tarayıcı için farklı bir başlık açılabilir ama bir bakın önce benzer sıkıntıyı yaşayan var mı? Diğer tarayıcılarda da aynı sorun var mı?

burk

@WhereIsMyMind sisteminde tek ekran kartı var ve sistem tarafından sana sahipli ve açık kaynak kodlu olanlar sunulmuş durumda. Şu durumda nouveau sürücüsünü seçip uygulayarak da bir deneme yapabilirsin.

Nvidia kullanıcısı olarak açık kaynak kodlu sürücülerin çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

WhereIsMyMind

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

plazma

Sizde sürücü kurulu zaten tekrar kurmanıza gerek yok, SUDO dergisinin 58. sayısında kurulumdan sonra 10 adımda sistem güncelleştirme yazısı mevcut onu bir inceleyin isterseniz :

http://sudo.ubuntu-tr.net/2014/04/30/ubuntu-turkiye-e-dergisi-sudonun-58-sayisi/
Makale : Trusty Tahr Kurduktan Sonra Yapılacak 10 Şey – Alev Erzurumlu

WhereIsMyMind

Google chorme (chromium değil !) tarayıcısında fn tuş kombinasyonları ile ses açıp kapatırken, ekran parlaklığını ayarlarken kasılmalar oluyor.
Firefox Tarayıcısında ise sürekli kasılmalar oluyor.
Ayrıca sistem ayarları kısmın da yazılım ve güncelleştirme yok. Ek sürücüler kısmına nasıl erişebilirim ?

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

neynefes

İlk mesajınızdaki resimde ek sürücüleri açmışsınız orası denilen yer.

WhereIsMyMind

Fakat şuan nerede olduğunu bulamıyorum :( Docktaki arama kısmından da aradım ama yok :(
Normalde Sistem kısmında olması gerekiyordu.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Şuradaki çıktıları bir geçer misin?
ekrankomut

Ek sürücülerin yeri: Yazılım ve Güncelleştirmeler uygulamasını aç, Ek Sürücüler sekmesine geç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

WhereIsMyMind

Yazılım ve Güncelleştirmeler bilgisayarda mevcut değil ve yazılım merkezide yok

En son bu kodu kullanmıştım.
sudo apt-get install gtk2-engines-murrine:i386 sudo apt-
get install gtk2-engines-pixbuf:i386

Skype penceresinin 64bit ambiance temasını kullanması için kullandım.

kodların çıktıları ;

1.kod;
lspci | egrep "VGA|3D|Display"

çıktısı ;

2. kod;
glxinfo | grep render

çıktısı ;

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on NVC1
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

3.Kod
lspci

çıktısı ;

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF108 High Definition Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Network controller: Ralink corp. RT3090 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

4.Kod
xrandr

çıktııs ;

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS-1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   640x480        59.4 
   720x400        59.6 
   640x400        60.0 
   640x350        59.8 
VGA-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Şimdi şu kodu kullandım Software Center için ;

sudo apt-get install software-center

Ek sürücüleri bulabiliyorum artık :)

Sorunum tam ekran 720p video izlerken alttan skype bildirimi veya parlaklık ve sesi ayarladığım yukarıda gösterge çıkıyor ya onlar olduğu zaman ekranda kasılmalar oluyor.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Görünmemesi bir garip. Sürücüler kurulmamış şu an.

software-properties-gtk

ile uygulamayı açabilirsin. Ek sürücüler kısmından "Nvidia binary..." şeklinde olan sürücüyü kurabilirsin.

WhereIsMyMind

Şuan bu şekilde;

Daha önce terminal kullanarak hiç kurulum yapmadım ,ekran kartı için,  sadece ek sürücüler kısmından seçim yaptım sanırım ekran kartı driver'ı  tam olarak kurulmamış :(

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

İlk sıradakini seçince bir şeyler kurup sistemi yeniden başlattırmadı mı sana? Üçüncü sıradakini seçip, tekrar birinci sıradakini seç lütfen. Bunu yapmadan önce şu çıktıları bir kere daha geçersin:

glxinfo | grep render
dpkg -l | grep nvidia