Hangi masaüstü yöneticisini kullaniyorum?

Başlatan muratbastas, 28 Haziran 2011 - 16:14:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muratbastas

Arkadaşlar merhaba. Sorumu yanlış yerde soruyor olabilirim belki ama doğru olduğunu düşündüğüm sayfaya cevap yazamıyorum nedense.

Doğru sayfa http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2906.0 olmalı sanırım.

Ben görselliğe falan öyle pek önem vermiyorum. Ubuntu'yu kurduğumda sanırım herkesinki gibi bir masaüstüm oldu.

Soldaki hızlı başlatıcının windowstaki görev paneline karşılık geliyor herhalde. Ve bu masaüstümde bir de başlık paneli var. Bu masaüstü yönetim programları benim bu panelleri istediğim yere koymamı mı sağlıyor yoksa sadece tema mıdır bunlar?

Neden kurup görmüyorsun diye düşünen arkadaşlar, cevabımı "Ben görselliğe falan öyle pek önem vermiyorum." cümlesiyle verdim. Bunu kurmama gerek yok, sadece tam olarak ne işe yarıyor diye kurmadan öğrenmek istedim. :)
"Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur?"

~Jean-Jacques Rousseau~

BayboraKaan

muratbastas

"Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur?"

~Jean-Jacques Rousseau~

BayboraKaan

O zaman solda ki panel dediginiz Unity masaüstü ortaminin rihtim (Dock) uygulamasidir. Eger forumda biraz arastirma yaparsaniz rihtimi nasil özelestireceginizi nasil kullanacaginizi ve ayni zamanda Unity masaüstü ortaminin ne tür özelikleri oldugunu ögrenebilirsiniz.

muratbastas

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 28 Haziran 2011 - 21:27:23
O zaman solda ki panel dediginiz Unity masaüstü ortaminin rihtim (Dock) uygulamasidir. Eger forumda biraz arastirma yaparsaniz rihtimi nasil özelestireceginizi nasil kullanacaginizi ve ayni zamanda Unity masaüstü ortaminin ne tür özelikleri oldugunu ögrenebilirsiniz.

Teşekkürler @BayboraKaan :) Aslında araştırdım yazmadan önce ama bir şey bulamadım. Çünkü isminin unity olduğunu bilmiyordum, öğrendim.

~Jean-Jacques Rousseau~

BayboraKaan

11.04 ilk kurulumdan sonra iki masaüstü yöneticisi ile gelir. Biri öntanimli olarak Unity (Solda rihtim özeligi olan) digeri ise Ubuntu'nun degismez masaüstü yönetici Gnome'dur.

muratbastas

öyleyse ben bu durumda unity'i mi seçmiş oluyorum farkında olmadan. Böyle bir seçim yapabileceğim bir ekranın kurulum sırasında geldiğini hiç hatırlamıyorum.

~Jean-Jacques Rousseau~

umutubuntu

Alıntı Yap11.04 ilk kurulumdan sonra iki masaüstü yöneticisi ile gelir. Biri öntanimli olarak Unity (Solda rihtim özeligi olan) digeri ise Ubuntu'nun degismez masaüstü yönetici Gnome'dur.
Nesi değişmez, değişti işte Unity geçişi yapıldı artık varsayılan bu :)

BayboraKaan

Ikiside kurulu panelde sagda üste kapatma simgesi>sistem ayarlari>giris ekrani acilan pencerede Ubuntu yazan yere tiklayin ve user defined session olarak degistirin. Acilista sifrenizi girdiginiz ekranda (GDM) kullanici isminize tikladiginizda hangi masaüstü ile acmak istiyorsaniz onu secip acabilirsiniz. Gnome masaüstü ortami icin Ubuntu Classic'i secmeniz gerekir.

Ayrica konuyu gerekli bölüme tasiyorum.

@Umutubuntu bekleyip görecegiz Gnome3'ü en iyi hangi dagitim sunacagini :D

finix

Unity. Gnome ve KDE denemenizi tavsiye ederim.

muratbastas

İsmi ne olursa olsun paneller benim için o kadar da önemli değil. Teşekkürler ben sorumun cevabını aldım. :) Gerek yok hiç bir şeyi değiştirmeye. En azından şimdilik.

~Jean-Jacques Rousseau~