Oturumum Açılmıyor

Başlatan winterlord, 30 Mayıs 2010 - 22:18:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

winterlord

Daha bugün PC'yi hızlandırmak için yaptığım bazı bileşenleri kaldırma/devredışı bırakma işlemi tıpkı şüphelendiğim gibi başıma bela oldu. Ubuntu 10.04 kullanıcısıyım (ama şu an elimdeki Karmic 9.10 cd'sinden sistemi açtım ve sırf foruma ulaşabilmek için emanet kullanıyorum ve haliyle kendi oturumuma ulaşımım yok) ve sistemimin yavaş olması/kasması dışında bir sorunum yoktu.

Herneyse, sorun tam olarak şu;
İlgili oturumun açılması için kullanıcı seçmem gereken ekran geliyor, buraya zamanında auto-login koymuştum (evet üşeniyorum sık sık :)) auto ya da normal login yoluyla kendi oturumuma girmek için logine tıkladığımda önce normalde yaptığı gibi, yapıyor, ekran kararıyor, tekrar mor tonlarındaki desene sahip fon geliyor (önünde hiçbir pencere yok, boş -ki normali bu)
burada iki üç saniye bekleyip login olması lazım, fakat ekran birden kararıyor ve tekrar kullanıcı hesabı seçip şifre girdiğimiz ekrana dönüyor.

[Hatanın tam olarak ne olduğu ile ilgili daha kesin bir tanım için sanırım şunu da belirtmeliyim: normalde aşağıdaki görev çubuğunda KDE veya Gnome için seçim yapabilmemi sağlayan sekme kaybolmuş durumda. Sanırım arayüze zarar verdiğim için oturumu açamıyorum.]

Ha, bir de şu var, eğer bir çözüm önerecekseniz, format/ baştan sistem kurulumu gibi şeyleri tercih etmemeye çalışın zira çalıştığım işte bu pc'yi kullanıyorum ve hiçbir şekilde arşiv/`belge` kaybına uğramamam gerekiyor.

Şimdiden teşekkürler

bytan

Ne tür bileşenleri devre dışı bıraktın ya da kaldırdın? Kaldırdıysan tekrar kurman gerekecek ki bunu kurtarma modunda yapabilirsin. Bizler çok nadiren yeniden kurulumu öreniyoruz. Ki bu durumda bile veri kaybı yaşanmaz, malum, elinde canlı cd var.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

winterlord

Network Manager'ı kaldırdım (fakat bu konuda sıkıntım yok ne yaptığımı biliyorum).
Bluetooth'u kaldırdım (bluetooth'um yok, almayı da düşünmüyorum usb varken)
Power Management'ı kaldırdım

Fakat dediğim gibi, sanırım Gnome ya da Kde arayüzü ile ilgili paketlerim gitti galiba. Sıkıntı orada olsa gerek. Benim yardım istediğim konu, kurtarma modunu daha önce hiç kullanmadığım için nasıl çalıştırılacağını bilmiyor olmam...

bytan

Grub ekranında kurtarma kipi girdisi görünüyor olmalı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

winterlord

Grub ekranı eğer PC açıldıktan hemen sonraki (microsoft/windows sistemlerinde F8'e basarak işletim sistemi seçtiğimiz) ekran ise, ben o ekrana geçemiyorum, PC açıldıktan sonra F8'e basmam birşeyi değiştirmiyor, yine de login ekranı geliyor.

erkuserdem

Alıntı yapılan: winterlord - 30 Mayıs 2010 - 22:44:01
Network Manager'ı kaldırdım (fakat bu konuda sıkıntım yok ne yaptığımı biliyorum).
Bluetooth'u kaldırdım (bluetooth'um yok, almayı da düşünmüyorum usb varken)
Power Management'ı kaldırdım

Fakat dediğim gibi, sanırım Gnome ya da Kde arayüzü ile ilgili paketlerim gitti galiba. Sıkıntı orada olsa gerek. Benim yardım istediğim konu, kurtarma modunu daha önce hiç kullanmadığım için nasıl çalıştırılacağını bilmiyor olmam...

Kaldırdığınız bileşenleri purge komutu ile kaldırdıysanız Gnome ya da Kde arayüzü ile ilgili paketleriniz gitmiş olabilir aksi taktirde bağımlılık paketleri kalır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mayıs 2010 - 00:49:43

Alıntı yapılan: winterlord - 30 Mayıs 2010 - 22:55:49
Grub ekranı eğer PC açıldıktan hemen sonraki (microsoft/windows sistemlerinde F8'e basarak işletim sistemi seçtiğimiz) ekran ise, ben o ekrana geçemiyorum, PC açıldıktan sonra F8'e basmam birşeyi değiştirmiyor, yine de login ekranı geliyor.

Grup ekranı aşağıda ki ekran. @bytan size recovery seçeneğini seçmenizi öneriyor

heartsmagic

Grub ekranı gizlenmişse başlangıçta sanırım Shift tuşuna basılı tutarak görünür hale getirebiliyorduk.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.