Sağ tık ile Deb paketi nasıl kurulur? [Nasıl]

Başlatan illedelinux, 21 Kasım 2019 - 07:15:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Deb paketlerini sağ tık bağlam menüsüyle kurmak için programsız, eklentisiz kolay bir yöntem anlatmaya çalışacağım.
Ben bunu her defasında komutlarla yapıyordum, hem işi pratik hale getirmek hem de yeni kullanıcılara kolaylık olsun amacıyla bu işlemi uyguladım.
Bu işlem bütün dosya yöneticilerinde farketmeksizin çalışır, buna rağmen Pcmanfm, Thunar, Caja, Nemo, Nautilus gibi dosya yöneticilerinde denedim, hepsinde sorunsuz çalışıyor.
Zaten işlem içeriği standart olduğu için bütün dosya yöneticilerinde çalışmaması için bir neden yok.
Önemli olan sistemizin Deb paket yöneticisiyle çalışıyor olması.
Sisteminiz Debian/Ubuntu tabanlıysa veya Deb paket yöneticisi kullanıyorsa işleme başlayalım.

Alttaki resimde görüldüğü üzere kurmak istediğiniz Deb paketinin üzerine sağ tıklayın, "Diğer uygulamalar ile aç" seçeneğini tıklayın.

Açılan pencerede "Özel bir komut kullan" tuşuna tıklayın, alttaki gibi "Paketi Kur" yazın, "Bu tür dosyalar için öntanımlı olarak kullan" tikini işaretleyin ve en altta "Aç" tuşuna tıklayın.
Aç tuşuna tıklayınca hata uyarısı verecektir, siz onu es geçerek pencereyi kapatın.
Bu şekilde Paketi Kur adında bir dosya ve bunu info.cache adlı dosyaya işleyerek dosyanın İD'sini oluşturduk.

Klavyeden ctrl+h tuşlarıyla gizlileri görünür yapın, alttaki yoldan applications adlı dizine girin.
> .local > share > applications
applications dizininde hazırlamış olduğunuz "Paketi Kur" adlı dosyayı göreceksiniz.
Dosyayı bir metin editörüyle açın, içeriği olduğu gibi silin, onun yerine alttakini olduğu gibi yapıştırın, kaydedin, kapatın.
(Sisteminiz Debian ise Exec satırında geçen sh yazısını su ile değiştirin, sh yerine su yazın)

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Version=1.0
Type=Application
Icon=distributor-logo-debian
NoDisplay=true
Exec=x-terminal-emulator -e sh -c "sudo apt update ; sudo dpkg -i %f ; sudo apt install -f" %f
Name=Install Package
Name[tr]=Paketi Kur
Comment=Install Package için özel tanım

Bu şekilde işlem bitmiş oldu, pencereleri kapatın ve dosya yöneticisini yeniden açın.
Kurmak istediğiniz Deb paketinin üzerine sağ tıklayın.
Alttaki resimde gördüğünüz gibi sağ tık bağlam menüsüne "Paketi Kur" seçeneği gelmiş olacaktır.
Bu seçeneğe tıkladığınızda uçbirim açılır, uçbirime parolanızı girmenizle paketi kuracaktır.
Eğer paketin bağımlılıkları varsa onları kurmak için sizden onay isteyecektir, onay için evet anlamına gelen "e" harfine ve sonrasında entere basın.
Paket sisteminiz için uygun değilse kurulum yapmaz, bu sisteminiz için koruyucu bir özelliktir.
Kurulumdan sonra uçbirim kendiliğinden kapanır, bunun anlamı kurulum sorunsuz gerçekleşti demektir.
Paket kurulumunu programsız, eklentisiz ve kolay şekilde yapan bu işlemden ben memnunum, umarım sizin de işinize yarar, kolay gelsin.

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

Elinize sağlık. Güzel ve faydalı bir makale olmuş.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!