workstation üzerine uzaktan erişim ile işlem yapılması

Başlatan zeusmaster, 20 Ekim 2011 - 08:24:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Masaüstü görüntüsü derken doğrudan masaüstüne hükmetmeyi mi istiyorsun? Eğer öyleyse meselenin rengi biraz değişir. Uzak bağlantılarda X kullanmayı istiyorsun sen. Forumda yine başlığımız olacaktı o iş için, biraz bakınırsan bulursun sanırım. Bir iki farklı yolu var, senin tercihine bakıyor biraz.

Eğer istediğin bu değilse seni yanlış anlamışım demektir, biraz daha açman lazım meseleyi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

hocam şöyle demek istedim konsoldan yapabildiğim işi görerek yapayım :) kendi makinemin içinde sanal bir makine varmış onda işlem yapıyomuşum gibi.hani teamviewer var ya onun görüntüsü gibi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2011 - 19:52:53

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2011 - 23:47:24
Masaüstü görüntüsü derken doğrudan masaüstüne hükmetmeyi mi istiyorsun? Eğer öyleyse meselenin rengi biraz değişir. Uzak bağlantılarda X kullanmayı istiyorsun sen.

@heatsmagic hocam aynen bunu istiyorum ssh ile bağlandığında makineye kodları değil de masaüstü ortamını görsün bağlanan.Baktım foruma bulamadım ben * bir şey
Up and Running...

cagriemer

Bu islemi Ubuntu uzerinde yapmak icin ekstra bir programa gerek yok. SSH uzerinden "X Yonlendirme" yapabilirsiniz.

ssh -X kullanici_adim@sunucu_adresim

komutuyla sunucuya baglandiktan sonra, istediginiz programin adini yazarsiniz ve ilgili programin penceresi yereldeki makinenizde acilir.

Windows uzerinden ayni islemi yapmak istediginizde X ortamina ihtiyac duyarsiniz. "Xming"[1] adi verilen program putty ile birlikte ihtiyacinizi gorecektir. Once Xming'i calistirirsiniz. Daha sonra putty uzerinden "X Yonlendirme" ile sunucuya baglanirsiniz. Istediginiz programin adini yazdiginizda pencere yereldeki Windows makinede acilir.

[1] http://sourceforge.net/projects/xming/

zeusmaster

@cagriemer hocam sağ olasın çok işime yaradı.
Up and Running...

heartsmagic

@cagriemer'in söylediği gibi masaüstüne hükmetmeden bu işi güzel güzel yaparsın. Forumdaki konular "uzak masaüstü" olarak geçiyor genelde.

zeusmaster

Şimdi öncelikle ben @cagriemer in dediği gibi işlerimi yapıyorum hiçbir sorunum yok.Ama ortaya şöyle bir sorun çıktı.Workstation bağlanıp üzerinde hesabı başlatıyorum eğer kendi makinemi kapatırsam hesap duruyor ama makinemi kapatmayıp interneti çekince hesap devam ediyor :)Ben de şöyle * bir şey düşündüm hesabı başlattıktan sonra kendi makinemi kapatmam gerekirse önce internet bağlantısını kopartayım sonra makineyi kapatayım:)Şakası bir yana neden böyle * bir şey oluyor? Bizim istediğimiz şey workstation üzerinde hesabı başlattığımızda hesap devam etsin ta ki workstation'ı kapatana kadar.
ikinci olarak da sanki kendi pc mizde sanal pc gibi workstation'a bağlanmak için bayağı bir şeyler bakındım ama bulamadım.Nasıl olacak bu iş? Yani kendi makinemden workstation'ı sanki kendi makineme sanal makine kurmuşum da ekranda görüntü ile yönetmek istiyorum.Bu Linux ve kod kullanamayan arkadaşlara kolaylık sağlayacak.
Up and Running...

heartsmagic

@bahdem, ilk sorunun için konuşuyorum interneti kestiğin halde nasıl devam ediyor onu anlamadım. SSH oturumunun bir şekilde sonlanması gerekiyor aslında. Senin istediğin şey doğrudan öyle olmuyor ne yazık ki :) SSH ile hesabı başlatıp arka plana atmazsan hesap sen bağlı olduğun sürece devam eder. Bunun için eskilerden screen isimli uygulamayı kullanabilirsin. Ancak, biraz daha yenilerden bir şey olsun diyorsan SUDO'nun 32. sayısındaki Tmux yazısına bakabilirsin. Hesabı arkada başlatır, dilediğin gibi makineden ayrılır, gelince de ön plana çekebilirsin.

İkinci sorun için ben yine bir önceki cevabımı işaret ediyorum sana :) Uzak masaüstü.

zeusmaster

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Aralık 2011 - 15:59:58
. Ancak, biraz daha yenilerden bir şey olsun diyorsan SUDO'nun 32. sayısındaki Tmux yazısına bakabilirsin.

@heartsmagic hocam dergiyi indiriyorum ama şöyle bir hata alıyorum açarken
caution: filename not matched:  32. say\?\?.pdf

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Aralık 2011 - 15:59:58
İkinci sorun için ben yine bir önceki cevabımı işaret ediyorum sana :) Uzak masaüstü.
Uzak masaüstünü araştırdım ama şöyle * bir şey anladım.Bağlanacağın makinede de o program açık olmalı.Bizim workstationda 10 faklı kullanıcı var dolayısıyla sanırım bu imkansız.Yanlış anladıysam düzeltirsen sevinirim
Up and Running...

heartsmagic

Dergi için konuşuyorum, Türkçe karakter sorunu yaşıyorsun. p7zip paketiyle aşılıyordu sanırım o sorun ancak bende kendisi kurulu değil ve paketi rahatlıkla açtım.

1. Doğrudan arşivin içinden okumaya çalıştıysan bunun yerine dışarıya çıkartıp öyle dene.
2. Eğer dışarıya çıkartamıyorsan uçbirime sarıl:
unzip falanca.zip

Uzak masaüstü sorun güzel, çalışmadığım yerlerden soruyorsun hep :) GDM üzerinde hep uzak masaüstü seçeneğini görürdüm fakat neyle bütünleşik çalıştığını bilmezdim. XDMCP kullandığı malum da neyle oraya kadar geleceğiz bilmiyordum zira hiç ihtiyacım olmamıştı. Şimdi Lightdm var, onda da XDMCP var görünüyor ama nasıl yapılacak bilmiyorum. Biraz bakındım, VNC falan da sanırım oturumun açık olmasını gerektiriyor, gerçi bir iki yerde vnc sunucu kurulumuna yönlendirmişler fakat oralar da karışık.

Bir başka öneri ise Freenx olmuş. Paketler güncellenmiyor gibi ancak kendileri 11.04 ile çalışıyor demişler. 11.10 için neden çalışmasın?
https://help.ubuntu.com/community/FreeNX

Ama ha deyince olacak bir şey gibi durmuyor, kurulumdan sonra bile biraz bakınmak gerekebilir kendi sitesine.

zeusmaster

@heartsmagic sorunumu çözemedim daha ama bana yeni bir araştırma kapısı verdin sağol :)freenx kurulmuyor ama araştırmamı nx server tarafına kaydırdım:) Çözüme ulaştığım ana Nasıl başlığı altında anlatırım.
root@bahdem:/home/bahdem# sudo apt-get install freenxReading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
freenx : Depends: esound-clients but it is not installable or
                   arts but it is not installable
E: Unable to correct problems, you have held broken packages.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2011 - 10:58:28

Ama sanırım nxserver programları da ulaşılacak makinede açık olması gerekiyor sanırım gene ben öyle anladım :)
Up and Running...

heartsmagic

Paketler 11.10 için uyuşmuyor olabilir, ilk elden denememiştim ne yazık ki. 11.04 için oluyor demişler ama 11.10'da patlak vermiş demek ki. Eksik olan paketlerin Natty sürümlerini deneyebilirsin.

Şimdi bir daha baktım da şuradaki kullanıcı da öyle yapmış:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11459903&postcount=10

Biraz kafasına vura vura kurulum oluyor ancak oluyor anladığım kadarıyla. Gerçi o başlıkta birisi "uçbirim tamam da Gnome/KDE oturumu açınca sorun oluyor" tarzında bir şeyler yazmış. Doğru yolda mıyız şimdilik bilmiyorum :)

Ayrıca evet NX sunucusu açık olmalı, oturum olarak yapılabiliyor anladığım kadarıyla.

zeusmaster

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Aralık 2011 - 00:18:56
Ayrıca evet NX sunucusu açık olmalı, oturum olarak yapılabiliyor anladığım kadarıyla.
İşte o yüzden olmaz sanırım :) Çünkü biz workstation'ı lightdm'de bırakıyoruz.Bırakmasam bile bu sefer hangi oturumu açıp nx server'ı başlatırsam sadece o kullanıcı uzaktan nx server'ı kullanbilecek diğeri gene ssh kullanacak :)
Zaten sanırım artık Tübitak grid'den yapacağım işlerimi. Orada da yardıma ihtiyacım olacak kesin :)
Up and Running...

heartsmagic

Ancak, nx sunucusunun çalışması için illa oturum açılması gerekmiyor olabilir :) SSH gibi düşün. Hiç denemediğim için net konuşmak istemiyorum ama eğer oturum başlatabilme yeteneği varsa zaten bu söylediğimiz gibi olmalı.

zeusmaster

ama ssh için port açık olsun yetiyor sanırım.Neyse ben daha kurcalıyayım bakalım neler çıkacak:)
Up and Running...

zeusmaster

Tmux u denedim ve istediğimi vermedi bana :) Tmux uda kapattığın zaman workstation daki işlem duruyor.Finlandiyadaki serverda işlemi başlatınca kapatsam dahi konsolu işlem devam ediyor.Acaba server da mı bir ayar yapmam gerekiyor?
İkinci bir sorum daha var.Sorular sorular gene sorular :)Şimdi workstation dan interneti dağıtmak istiyorum ben.Yani 20 farklı makine internete workstation üzerinden çıksın istiyorum.Bunu şundan dolayı istiyorum sadece 1 adet statik ip verdiler o da workstationda. Dışarıdan workstation'a bağlandıktan sonra diğer makinelere de buradan bağlanmak istiyorum.Proxy tarzı bir şeyle acaba olur mu? 
Up and Running...

heartsmagic

Tmux'u kapatırsan elbette sonlanır işlem :) Finlandiyadaki sunucu nedir bilmiyorum, ayrıca yapılan işlem nedir bu da önemli. Sen uçbirim üzerinden yürümesi gereken bir şey yaptıysan ve uçbirimi kapatırsan neresi olursa olsun kapanır. Ancak, kullanılan uygulama kendisi bir şekilde bunu arka plana atıyor ve geri çekiyorsa bilemiyorum.

Diğer soruyu pek anlayamadım. 20 makineye "workstation" olarak isimlendirdiğin makine gateway olarak gösterilirse internete onun üzerinden çıkarlar. Biraz ağ yapılandırması ile alakalı bu mesele. Gerçi yanlış anlamış da olabilirim, son cümlelerin kafamı karıştırdı biraz :)

zeusmaster

Açıklık getireyim.Üniversitede olduğumuz için güvenlikten dolayı portlar kapalı dışarıdan erişime.Ben 20 tane makineye dışarıdan bağlanmak istiyorum çeşitli işlemler yaptırmak ve tek makineye yüklenmemek için.Sadece workstation 22 portu ile dışarıya açık .Diğer 19 makine internete workstation üzerinden çıkarsa ben de dışarıdan diğer 19 makineye bağlanabilirim diye düşündüm :)Tabi teorik bir bilgi bu pratikte nasıl işliyor bilmiyorum :)

İkinci olarak ben uzaktan workstation a bağlanıp bir hesap başlattığımda orada işlem devam ederken kendi makinemi kapatsam dahi workstation'un işleme devam etmesi için ne yapacağım :(
Up and Running...

heartsmagic

İlk isteğin pratikte de teoride de mümkün değil :) Zira senin istediğin şey tersine yürümez. Zaten ilk durumda bir makineye 22 ile erişip, 19'una ana makineden ulaşma nedenin bu makinelere doğrudan ulaşamamandı. Kısır döngüye benzer bu biraz :) Kaldı ki dışarıya çıkmak genelde sorun değildir, dışarıdan içeriye girişler engelli durumdadır.

İkinci isteğin için ben yine Tmux veya Screen diyorum :)

1. Sunucuya tmux kurulur.
2. Sunucuya bağlanılır, bir tmux oturumu açılır.
3. İstenen işlem başlatılır.
4. Tmux oturumu geri atılır.
5. Sunucu oturumu kapatılır.
6. Kendi makinen kapatılır. 

Çalışan işleme erişmek için.

1. Sunucuya bağlanılır.
2. Tmux oturumu ön plana çekilir.

zeusmaster

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Aralık 2011 - 01:32:45
Zaten ilk durumda bir makineye 22 ile erişip, 19'una ana makineden ulaşma nedenin bu makinelere doğrudan ulaşamamandı.

Şimdi şöyle bir şey var.Ben okuldayken okul içindeki her makineye bağlanabiliyorum.O yüzden önce 22 ile workstation'a bağlandığım zaman okul içine girmiş olmuyor muyum? Dolayısıyla diğer okul içindeki makinelere çok rahat bağlanmam gerekir diye düşünüyorum :) Sorun dediğin gibi dışarıdan içeri bağlanmak.Ben dışarıdan 22 ile workstation'a bağlandığımda her şeyi yaparım diye düşünmüştüm :)
Bu arada açık anlatımın için çok teşekkürler @heartsmagic :)
Up and Running...

heartsmagic

İçeriden bağlanırsın istediğin gibi zaten, onu sanırım konuşmuştuk. Sen bir önceki iletinde dışarıdan 19 makineye bağlanmayı isteyince ben doğrudan bağlanmak istediğini düşündüm.

Şu an yine kafam karıştı benim :)

zeusmaster

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Aralık 2011 - 15:15:19
İçeriden bağlanırsın istediğin gibi zaten, onu sanırım konuşmuştuk. Sen bir önceki iletinde dışarıdan 19 makineye bağlanmayı isteyince ben doğrudan bağlanmak istediğini düşündüm.

Evet dışarıdan 19 makineye bağlanmak istiyorum :) Bu 19 makineye dışarıdan direkt bağlanma iznim yok.Dolayısıyla workstation üzerinden diğer 19 makineye bağlanmak istiyorum.
Windows'ta şöyle bir şey vardı diye hatırlıyorum. Bir ağ oluştururken soruyordu İnternet'e direkt mi bağlanıyor, yoksa ağ üzerinden mi diye.İşte benim istediğim 19 makine İnternet'e direkt değil, workstation üzerinden bağlansın :) Anlatabildim mi acaba bu sefer :)
Kusura bakmayın terimlere ve Linux'a yeni aşina olmaya başladığım için anlatamayabilirim tam olarak ne demek istediğimi :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2011 - 16:55:35

Bir de ek olarak elektrik kesintisinden sonra workstation'ın otomatik olarak açılmasını istiyorum.Acaba ne yapmalıyım :)
Up and Running...

heartsmagic

İlk soru için konuşuyorum, bu istediğin şey senin ağ yapılandırmana göre değişir. Kısacası workstation üzerinde tek ağ kartı mı var ya da olacak yoksa iki tane mi olacak? Workstation ile istemciler aynı "subnet"e mi dahil olacak yoksa farklı mı olacak? İstemciler için ayrı bir ağ oluşturup, sadece workstation makinesinin internete çıkmasını sağlar, sonra da istemcilere gw olarak gösterebilirsin örneğin.

İkinci sorun için pek emin değilim fakat BIOS destekliyorsa ağ üzerinden açılış yaptırılabilir. Bu işi elektrik kesildikten sonra tekrar sağlandığında kendiliğinden yapan bir şey varsa da ben bilmiyorum şu an :) Teknoloji çok ilerledi vardır muhtemelen :D

zeusmaster

Tersten başlayayım ben :) İkinci sorumun çözümünü BİOS üzerinden hallettim.
İlk sorum için,şuan bir tane ağ kartı var.Eğer işimi kolaylaştıracaksa 2. sini takarım :)Amacım tek makineye yüklenmemek bu yüzden kişileri kendi makinelerine yönlendirmek.aklım şöyle birşey geldi;
Okulun içine girebilmek için önce workstation a ssh ile bağlansam.Sonra ,okul içinde bana port sıkıntısı yapmayacağını düşünerek,ssh la diğer makinelerin uçbirimlerine düşsem çok mu mantıksız acaba?Yoksa kulağımı arkadan kavramak gibi mi birşey bu :)
Zaten bunlar geçici çözümler.Süreç içerisinde 128 node luk bir makine aldıracağım :)
Up and Running...

heartsmagic

Bu çözüm zaten şu an kullandığın çözüm değil mi @bahdem :D Benim kafam yine karıştı :)
Şimdi, bu 19 makineye birden zaten erişim imkânın yoktu, sen de önce bu "workstation"a bağlanıp ardından SSH ile bu makinelere bağlanmıyor muydun? Ya da kullanıcılar böyle yapmıyor muydu?

Zaten istediğin şey dışarıdan 19 makinenin her birine bağlanmaksa sanırım onu sizin yönetim istemiyordu?

zeusmaster

@heartsmagic hocam bu 19 kisi farkli bilgisayarlara değil dışarıdan tek makineye workstation a baglaniyor.Diğerlerine daha hiç bağlanmadik :)
Up and Running...