[Çözüldü] phpMyAdmin kaldırma/yükleme sorunu

Başlatan atmaca, 01 Ocak 2014 - 18:01:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atmaca

Öncelikle yeni yılınız kutlu olsun. : ) Biraz uzun ve karmaşık olacak ama geleyim sorunuma. Dün yeni bir kullanıcı hesabı açarak (böyle sorunların başıma geleceğini tahmin ettim, en azından hesabı siler kurtulurum dedim ama olmadı) oraya ispcp omega adlı panel yazılımını kurdum sonra geri kaldırdım. Konsolda sudo su komutu girmeye çalıştığımda host bulunamadı hatası veriyordu zor zekat arayıp bularak onu çözdüm (ya da ben öyle sanıyorum, şimdilik sorun yok) Şimdi de phpMyAdmine girmeye çalıştığımda "The requested URL /phpmyadmin/navigation.php< was not found on this server." hatasını alıyorum. Gerek bu sitede gerekse arama motoruyla ulaştığım sayfalardaki çözüm önerilerini denedim fakat işe yaramadı. apt-get purge phpmyadmin komutuyla kaldırmak istiyorum bir kaç satır ilerliyor sonra bekleyip kalıyor 3-5 dk. bekledim bir gelişme olmadı. Ben de işlem sonlanana kadar entera basıp bitirdim. apt-get autuclean komutunu uyguladım en son, kod içerisine aldığım gibi duruyor hâlâ. Ayrıca herhangi bir php dosyasını localhostta çalıştırmaya kalktığımda dosyanın içeriğini gösteriyor. phpinfo.php dosyası vardı onu açayım dedim boş sayfa gösterdim. Biraz uzun bir şekilde anlattım farkındayım ama ayrıntılı anlatmak açısından bu yolu seçtim. Bu dertten kurtulmama yardımcı olursanız çok sevinirim.

root@Mr:~# apt-get autoclean
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
root@Mr:~# apt-get autoremove
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
2 paket tam olarak kurulmayacak ya da kaldırılmayacak.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 0 B ek disk alanı kullanılacak.
man-db (2.6.3-3) ayarlanıyor...
VERSION 2.0

cbrieria

ben anlamam ama yedeğini falan alıp, lamp baştan kur. sudo tasksel vs diyerek

atmaca

Alıntı yapılan: cbrieria - 01 Ocak 2014 - 19:21:23
ben anlamam ama yedeğini falan alıp, lamp baştan kur. sudo tasksel vs diyerek

LAMP kurmadım hepsini tek tek yükledim.

cbrieria

konu dağılmaz ise lamp ile sizin seçiminizin arasındaki fark ne? Ben kıytırık scriptlerimi lampta yazıp idare ediyorum, sıkıntım yok fakat artısı nedir merak ettim..

atmaca

Alıntı yapılan: cbrieria - 01 Ocak 2014 - 19:58:34
konu dağılmaz ise lamp ile sizin seçiminizin arasındaki fark ne? Ben kıytırık scriptlerimi lampta yazıp idare ediyorum, sıkıntım yok fakat artısı nedir merak ettim..
Paket yazılımları Windowsta kullanıyordum madem linux kullanıyorum bir farkı olsun, web sunucularındaki gibi olsun istedim. Ek bir şey katıp katmadığı konusunda bir fikrim yok. : )

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ocak 2014 - 18:02:08

Güç bela deneme yanılma yöntemiyle phpMyAdmin'i silip kurdum sanırım. localhost/phpmyadmin yazdığımda "The requested URL /phpmyadmin/navigation.php< was not found on this server." yazıyor. Başlık çubuğunda da şu yazıyor: "phpMyAdmin <?php echo PMA_VERSION; ?> - <?php echo htmlspecialchars($HTTP_HOST); ?>" Bu sorunlarla ilgili bir fikri olan arkadaşların yardımını beklemekteyim. :)

atmaca

Son mesajımda belirttiğim sorunla ilgili bir fikri olan yok mu?

heartsmagic

Bu ispcp yazılımı kullanıcı yereline mi kuruldu? Yoksa o kullanıcıda da genele kurma kaldırma yetkisi verildi de sistem geneline mi kuruldu? Phpmyadmn durduk yere bozulmaz, belli ki bir şeyler değişmiş sistemde. autoclean paket kaldırmaz. Phpmyadmin kaldırma aşaması bekleyip bekleyip kalıyor mu öylece?

sudo apt-get install --reinstall phpmyadmin

çıktısını görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atmaca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2014 - 23:09:19
Bu ispcp yazılımı kullanıcı yereline mi kuruldu? Yoksa o kullanıcıda da genele kurma kaldırma yetkisi verildi de sistem geneline mi kuruldu? Phpmyadmn durduk yere bozulmaz, belli ki bir şeyler değişmiş sistemde. autoclean paket kaldırmaz. Phpmyadmin kaldırma aşaması bekleyip bekleyip kalıyor mu öylece?

sudo apt-get install --reinstall phpmyadmin

çıktısını görebilir miyiz?

ispcp yazılımını oluşturduğum yönetici yetkili yeni hesaba kurmuştum. Aynı hesaptan sonra yeniden kaldırdım, sonra da kullanıcı hesabını sildim. phpMyadmin daha önceden yüklüydü sanırım onun üzerine yazmış fakat apt-get purge phpmyadmin komutuyla kaldırdım yeniden kurdum. İlk sıralarda bekleyip kalıyordu sonra hatasız kaldırıp kurabildim. --reinstall komutundan sonra yeniden inceledim yine not found hatası çıkıyor. İstediğiniz komutun çıktısı şöyle:

supervisor@Mr:~$ sudo apt-get install --reinstall phpmyadmin
[sudo] password for supervisor:
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 1 paket yeniden kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 10 paket yükseltilmeyecek.
0 B/6.196 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 0 B ek disk alanı kullanılacak.
Paketler önyapılandırılıyor ...
(Veritabanı okunuyor... mevcut 415905 dosya veya klasör yüklü.)
Değiştirilmeye hazırlanan phpmyadmin 4:3.5.8.1-1 (.../phpmyadmin_4%3a3.5.8.1-1_all.deb kullanarak) ...
phpmyadmin değiştirmesi paketi açılıyor...
hicolor-icon-theme için tetiklemeler işleniyor ...
doc-base için tetiklemeler işleniyor ...
İşleniyor: 1 değiştirilmiş 'doc-base' dosyası...
man-db için tetiklemeler işleniyor ...
phpmyadmin (4:3.5.8.1-1) ayarlanıyor...
dbconfig-common: writing config to /etc/dbconfig-common/phpmyadmin.conf
Replacing config file /etc/phpmyadmin/config-db.php with new version
dbconfig-common: flushing administrative password
supervisor@Mr:~$

heartsmagic

Bu hatayı ilk defa görüyorum. Şu kenarda dursun:
http://howtofindsolution.blogspot.com/2012/11/how-to-install-and-configure-phpmyadmin_8675.html

"phpmyadmin not found" hatalarını daha önce gördük forumda, ancak sende özellikle bir dosyadan bahsediyor. Yine de önce bizim forumdaki çözümü deneyelim:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11724.msg145094#msg145094

Eğer dosyaların /var/www altında değilse ona göre düzenlersin.

atmaca

İlginiz için teşekkür ederim ilgili konudaki komutu daha önce uygulamıştım ben yine işe yaramamıştı. Yeniden yazdığmda dosya var uyarısı veriyor.

heartsmagic

Kurduğun her şeyi purge ile kaldır. Örneğin:

sudo apt-get purge phpmyadmin

Sonra tekrar bir LAMPP dene.

atmaca

Yardımınız için çok teşekkür ederim. LAMPP kurmadım fakat hepsini şu makaleye göre yeniden kurdum, sorunsuz şekilde işliyor.  : ) Sanırım mysql-serverın yanına mysql-client kurmamışım. Ben yalnızca mysql-server kurmuştum.

yakusha

@atmaca, lokalinde kullanmak için ise, www/ dizinine phpmyadmin/ in son sürümünü indirip eklemeniz yeterlidir...

Hem güncel sürüme ulaşırsınız, hem de ekstra paket bağımlılığı oluşturmamış olursunuz.
Artık bu forumu kullanmıyor.

atmaca

Evet localhost için kullanıyorum da kurdum bir kere varsayılanlarını değiştirmeyeyim, hem de daha önceden oluşturduğum veritabanları ilginç bir şekilde silinmemiş, çalışıyor. Az işten çok iş çıkarmak istemiyorum açıkçası. : )