BIOS EFI LISTESİNDEN SİLMEK

Başlatan ulsbayar, 10 Kasım 2017 - 16:44:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 17:29:29
Alıntı yapılan: 60256 - 22 Mayıs 2022 - 17:27:29
Evet. Ona rağmen yeniden başlatayım dedim, direkt olarak windows'a geçiyor. Zorla stop atıp F9'dan buraya gireyim dedim. Açılışta ilk baştaki gibi 3 seçenek sunmadan ubuntuyu açtı. Fakat ekranda bir hata verdi ve tekrar stop atarak bakayım dediğimde 2. açılışta 3 seçeneği sundu. Giriş yapınca da boot üzerinde düşük disk alanı mesajını vermiş.
Maalesef /dev/sda1 uzerinde yeterli yer olmadigi icin problem oldu.

Peki, 512MB 1024'e çıkarsam.

nxjoseph

512mb olan ubuntunun kurulu oldugu efi bolumu yani /dev/sdb1. biz ubuntunun dosyalarini windowsun efi dosyalarinin bulundugu /dev/sda1 bolumune tasimaya calistik fakat alan yetersiz geldi.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 17:34:16
512mb olan ubuntunun kurulu oldugu efi bolumu yani /dev/sdb1. biz ubuntunun dosyalarini windowsun efi dosyalarinin bulundugu /dev/sda1 bolumune tasimaya calistik fakat alan yetersiz geldi.

Windows'a girip oradaki HDD alanından ekstra olarak alan arttıramaz mıyım?

nxjoseph

Alıntı Yap1. Hdd kısımdan 80 gb sda1 olacak şekilde home verdim.
Biraz home kismindan azaltip 100mb olan efi bolumunu artirmayi deneyebilirsiniz.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 17:39:36
Alıntı Yap1. Hdd kısımdan 80 gb sda1 olacak şekilde home verdim.
Biraz home kismindan azaltip 100mb olan efi bolumunu artirmayi deneyebilirsiniz.

Birkaç gündür Ubuntu kullanınca windows çok ağır geldi, amma da hantalmış. Neyse, anca disk ayırmayı yaptım. Lakin efi kısmına 100 mb eklemiyor. Windows'un kendi partition uygulamasından denedim boş gösteriyor, eklemiyor. Başka uygulama yükledim orada da hata veriyor, devam etmiyor. Linux'un kendisinden deneyebilir miyiz peki?
Gparted gibi uygulamalardan falan.

nxjoseph

Gparted ile olabilir. Yuklu degilse asagidaki komut ile yukleyebilirsiniz:

sudo apt install gparted

Alıntı YapBirkaç gündür Ubuntu kullanınca windows çok ağır geldi, amma da hantalmış.
Harddisk ile windows kullaninca hantallik bariz hissediliyor.

60256

Gparted ile olabilir. Yuklu degilse asagidaki komut ile yukleyebilirsiniz:

Kod: [Seç]
sudo apt install gparted
===
Ufak bir sıkıntımız var. Bu uygulama ile de bölemiyorum. Sda4 yeniden boyutlandırma kapalı gösteriyor. sda3'te 390GB var yazıyor. Ondan da 100mb eksiltemiyorum 87187 gibi birşeyler yazıyor.

nxjoseph

Alıntı YapSda4 yeniden boyutlandırma kapalı gösteriyor.

/dev/sda4 hali hazirda kullanimda oldugu icin herhangi bir bicimlendirme yapamiyorsunuz. Bunu cozmenin yolu ya bir sekilde windowstan bicimlendirme yapmak ya da ayriyeten bir flash diskte canli iso calistirmak.

60256

Live usb yaptım yarım saatte ama windows'un üstüne eklenmiyor. Aklımdan Windows'un efi bölümünün içerisindekileri kopyalayabilirsek bölümü silip tekrar yaratıp windows'a zarar gelmeyecek şekilde hem alanı arttırıp hem de dosyalarını kopyalayabilir miyiz?
Ya da kodla üstüne ekleyebilir miyiz? Bu şekilde olmayacak gibi gözüküyor.

nxjoseph

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 19:06:04
Live usb nasil yaptiniz?
Windows'a geçtim ubuntu indirdim etcher ile flashladım. Usbyi taktım F9 Boot manager kısmına girip usb yi seçtim.

nxjoseph

tamam usbyi calistirdiktan sonra kurulum yapmayacaksiniz. kurulum aracini kapatabilirsiniz. gparted programi yuklu olabilir. oradan disk bicimlendirmesini yapabilirsiniz.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 19:08:56
tamam usbyi calistirdiktan sonra kurulum yapmayacaksiniz. kurulum aracini kapatabilirsiniz. gparted programi yuklu olabilir. oradan disk bicimlendirmesini yapabilirsiniz.
===========
https://www.dosyaupload.com/1qy5r/Documents_(2022-05-22_19-29-14).zip
Bir bakabilir misiniz? Birkaç fotoğraf çektim.Uzun zamandır uğraştığımıza beynim sulanmaya başladı. Resimlerde de görüldüğü gibi resize gibi birşey göremedim.

nxjoseph

kirmizi bir uyari isareti var, uzerine gelindiginde herhangi bir uyari veriyor mu? fat32 destegi mi yok acaba? yuklenmesi gereken paket var mi ona bakacagim fat32 destegi icin.

Asagidaki komutu uygulayip ciktisini atabilir misiniz? fat32 icin gereken paketleri yuklemeyi deneyelim.

sudo apt install dosfstools mtools

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 19:37:18
kirmizi bir uyari isareti var, uzerine gelindiginde herhangi bir uyari veriyor mu? fat32 destegi mi yok acaba? yuklenmesi gereken paket var mi ona bakacagim fat32 destegi icin.

Asagidaki komutu uygulayip ciktisini atabilir misiniz? fat32 icin gereken paketleri yuklemeyi deneyelim.

sudo apt install dosfstools mtools

==========
kodun çıktısı;

ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt install dosfstools mtools
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
dosfstools zaten en yeni sürümde (4.2-1build3).
dosfstools elle kurulmuş olarak ayarlandı.
Önerilen paketler:
  floppyd
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mtools
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 158 paket yükseltilmeyecek.
201 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 413 kB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] e
İndir: 1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu jammy/main amd64 mtools amd64 4.0.33-1+really4.0.32-1build1 [201 kB]
1 sn.'de 201 kB alındı (348 kB/s)
Daha önce seçili olmayan mtools paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 206895 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../mtools_4.0.33-1+really4.0.32-1build1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: mtools (4.0.33-1+really4.0.32-1build1) ...
Ayarlanıyor: mtools (4.0.33-1+really4.0.32-1build1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: install-info (6.8-4build1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: man-db (2.10.2-1) ...
ubuntu@ubuntu:~$
===============
Birde sdb1 de aynı işaret fark ettim az önce. Buyur bu da resmi.
   https://www.dosyaupload.com/1qy5v/Documents_(2022-05-22_19-39-50).zip

nxjoseph

dosfstools zaten yuklu durumdaymis, mtools'u kurdunuz, simdi gpartedi kapatip acin ki yukledigimiz paket islevini yapsin. /dev/sda2, microsoftun yaptigi bir bolum, hem onunla isimiz yok ve o da desteklenmedigi icin uyari veriyor, onun turu NTFS olabilir. NTFS windows'un kullandigi depolama turudur.

Bu arada ayirdiginiz alan 100mb, birlestiginde 200mb olacak ve bu da az olabilir. 1GB filan ayirabilirseniz guzel olur.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 19:45:56
dosfstools zaten yuklu durumdaymis, mtools'u kurdunuz, simdi gpartedi kapatip acin ki yukledigimiz paket islevini yapsin. /dev/sda2, microsoftun yaptigi bir bolum, hem onunla isimiz yok ve o da desteklenmedigi icin uyari veriyor, onun turu NTFS olabilir. NTFS windows'un kullandigi depolama turudur.

Bu arada ayirdiginiz alan 100mb, birlestiginde 200mb olacak ve bu da az olabilir. 1GB filan ayirabilirseniz guzel olur.
Ekstradan alan böldüm fakat merge(birleştirme) olayı yok. Windowsun efi yi silip tekrardan oluştursak olmazmı? Windows'a zararı olur mu?

nxjoseph

Alıntı yapılan: 60256 - 22 Mayıs 2022 - 20:08:22
Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 19:45:56

Ekstradan alan böldüm fakat merge(birleştirme) olayı yok. Windowsun efi yi silip tekrardan oluştursak olmazmı? Windows'a zararı olur mu?

Buradan efi bolumunu genisletemiyor musunuz?

Windows efisini silmek tehlikeli olabilir, tekrar olusturmayi bilmiyorum. Windows efisi olmadiginda windows boot edemez bu yuzden hata verir.

60256

Buradan efi bolumunu genisletemiyor musunuz?

Windows efisini silmek tehlikeli olabilir, tekrar olusturmayi bilmiyorum. Windows efisi olmadiginda windows boot edemez bu yuzden hata verir.
[/quote]

Bu arada resmi buraya nasıl ekleyebiliriz, dosya olarak upload etmek yerine.
Yok genişletme olmuyor.

nxjoseph

Soldan 1.emojinin ustunde resim tablosu var, resim ekleme butonu. O butona tikladiginizda bir img tag'i acilir, bu img taginin icine resmin linkini giriyorsunuz. Resmi yine bir image hosting sitesine upload etmek gerekiyor.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 20:18:59
Soldan 1.emojinin ustunde resim tablosu var, resim ekleme butonu. O butona tikladiginizda bir img tag'i acilir, bu img taginin icine resmin linkini giriyorsunuz. Resmi yine bir image hosting sitesine upload etmek gerekiyor.

Herhalde olmuştur. Gönderdiğin resimden ss aldım.Resize dediğimizde - ve + kısımları var. Onlar tıklanmıyor, opaklar.

nxjoseph

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 20:25:38

Aslinda olmasi gerekiyor.  :-\
Her neyse şimdilik kalalım isterseniz. Ben oldukça yoruldum. Dün işten çıktım, ilk mesajı işteyken yazdım. Eve geldim, 2. mesajı yazdım ve 2 saat uyumuşum. Şimdi sabah işe gideceğim. Akşam çıkacağım. 18'de tekrardan biraz kurcalamaya çalışırız, en kötüsü. Bir de biraz öğrenmeye açık olduğumdan ne işlemleri yaptık, onları da anlamayı isterim. Belki ileride yardımı dokunur. Belkide bende başkasına yardımcı olabilirim. Bu linux'ta yeniyim diyebiliriz. Şimdiden teşekkürler.

nxjoseph

60256

[mention=659300]@nxjoseph[/mention]
Tekrardan merhaba. Dün için kusura bakma, başıma çok ilginç bir olay geldi. Ondan dolayı giremedim. Bu arada işlemlere sıfırdan başlamamız lazım, dünkü olaydan dolayı.
İnternette çok araştırma yaptım ve bir videoya denk geldim. İlerleyen kısımda video'nun linkini vereceğim ve nasıl yapılacağını anlatacağım. O video'da EFI kısmını 1 GB olarak büyülttü. Aynı şekilde bende yapayım dedim ve bom, oldu. Videonun devamında Windows'tan kalan 100 MB alanı siliyordu ve 1 GB kısmına ekledi. Aynısını yapayım dedim, olmadı. Mükemmelliği istediğim için dertsiz başıma iş aldım. Bilgisayar hakkında ve internette araştırma yapma konusunda iyiyimdir fakat bundan dolayı bilgisayarımın defender'ını kapattım. Partition düzenlemeyle ilgili dosya indirdim. O uygulama neymiş efendim free kullanıyormuşum, premium olacakmışım da ondan sonra istediğini yapacağız dedi. Kafam attınca buna o uygulamanın crackli olanlarını ve özellikle yeni değil de eskilerini araştırdım. Onlara da crack yapılamıyormuş, key programı indirmen gerekiyor dedi. Zaten çok program indirdim, kaldırdım ve sonra bir key uygulaması defender'da tetiklendi. Şüphelendim ama onayı verdim. Voila. Bilgisayarıma çok güzel bir virüsledim. Fazla uzatmadan tedbir amaçlı önceden yedeklerimi almıştım ve diğer usb belleğe o programları yüklemeden önce(partition uygulaması. Bozacağım içime doğdu sanki), ESD(Windows-ISO) kurmuştum. Hızlı bir şekilde ESD'den düzeltebilirim ve o 1 GB kullanabilirim zannettim ama yanılmışım. Sonra aklıma süper dahiyane fikir geldi. Bölümleri düzgün silip elle partition yapayım dedim ve disk0 bir türlü diğer dolu partition ile birleşmedi. Sorunu da 75 GB /home alanı yapıyormuş. Ne yaparsam yapayım 100 MB EFI'den kurtulamadım. Diğer arkadaşlarada söylüyorum. " Sizlerde denerseniz elle partition ayarlamayı, istediğiniz kadar 1024 yazın Windows kabul etmiyor kendi bildiğini yapıyor. " 100 MB EFI'yi mecbur bırakıyor. Neyse, gittim abur-cubur aldım ve içecek birşey felan. Bilgisayarın başına oturduğumda ne yaptığımı hatırlayamadım. Çok ilginç, bunu neden silmemişim dedim ve sildim. Atıştırmalıktan ağzıma atarken, ne yaptım yanlışı sildim dedim ve moral sıfırlandı. Bir anlık öfke ile senin Ubuntunada diyerek kendime sövdüm ve onu da sildim. Bilgisayarın internet kablosunu çıkardım ve hızlıca windows'u kurdum. Ardından tekrar ubuntuyu indirdim ve yine aynı yöntem ile tekrardan kurdum. Şimdi bu ubuntuyu tekrardan efi taşıması yapalım. Dual boot'u. Efi kısmını 1 GB yaptım bu arada. Şimdi EFI yükseltmesi nasıl yapılır onu anlatıyorum.

Öncelikle Windows kısmını anladığım için söylüyorum.
Ama bana okumak zor gelir video'dan yaparım diyorsanız, bu anlattığımda o video'yu çeken kişinin yaptığının aynısıdır. Son olarak video'yu izleyenler gidip o adama teşekkür edin, bir zahmet.
Son olarak o video'da ki gibi 100 MB EFI kısmını silemiyorsunuz, silseniz dahi hiçbir bölümle merge edemiyorsunuz. Ben yapamadım ve başıma gelmeyen kalmadı. Bknz: üstte yazdıklarım.
Video'nun linki;
https://www.youtube.com/watch?v=HDa4hfGX5xE

İlk önce windows'un disk yöneticisine giriyorsunuz.
Ardından küçültmek istediğiniz diski seçip küçült'e tıklıyoruz ve açılan pencereden 1 GB(1024) yazıyoruz. İşlemin ardından kayıt edip simge duruma getiriyoruz yada kapatabilirsiniz. Disk yöneticisi ile işlemimiz kalmadı.

Başlat> Arama kısmına cmd yazıp yönetici olarak başlatıyoruz.

Açılan pencereye diskpart yazıp enter diyoruz.
diskpart

Microsoft DiskPart version 10.0.19041.964

Copyright (C) Microsoft Corporation.
On computer: DESKTOP-EQM8Q3R

Karşınıza bu yazılar çıkacak. Bu işlemde diskpart'ı çalıştırıyoruz. Ardından
DISKPART>
bu şekilde gözükecek. Bunun içine list disk yazıp çalıştırıyoruz.
list disk
Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
  --------  -------------  -------  -------  ---  ---
  Disk 0    Online          465 GB  1026 MB        *
  Disk 1    Online          111 GB      0 B        *

Bu şekilde sonuçlar çıkacak. İşlem yapmak istediğiniz diski seçiyoruz. Benim disk0 olduğundan o kısmı seçiyorum. Sizde 2'dir atıyorum kafamdan, 0 yerine 2 yazarsınız.
select disk 0
Disk 0 is now the selected disk.

Bu sonucu alacaksınız. Sizlerin farklı ise disk2 yazar, misal. Bu arada halen DISKPART'ın içindeyiz. Bu şekilde devam edin.

list partition
Partition ###  Type              Size     Offset
  -------------  ----------------  -------  -------
  Partition 1    System             100 MB  1024 KB
  Partition 2    Reserved            16 MB   101 MB
  Partition 3    Primary            464 GB   117 MB
  Partition 4    Recovery           510 MB   465 GB

Bu şekilde sonuç alacaksınız. list partition ile bölümleri listeliyoruz. Dikkat ederseniz bunların içinde ayırmış olduğumuz 1 GB'lık alan gözükmemektedir. Korkmayın, devam ediyoruz.

DISKPART> kısmının içinde olduğumuzdan create partition efi ile efi bölümü oluşturuyoruz.
create partition efi
DiskPart succeeded in creating the specified partition.

Bu yazı ile karşılaşacağız. Özellikle succeeded yazmasına dikkat edin, yazmıyorsa microsoft'un yardımına başvurun ve yardım ederler. Cevabı bende yok. Başarılı bir şekilde efi oluşturduktan sonra,
format quick fs = fat32 bu bölümü efi'yi fat32 biçiminde formatlıyoruz.
format quick fs = fat32
100 percent completed

DiskPart successfully formatted the volume.

Bu sonucu alacağız. Volume'un başarılı olduğunu söyleyecek. Başarısızsa dediğim gibi, microsoft yardıma gidin. Yardımcı olurlar.
Bu kısma bir değer ataması yapacağız. Yerel Disk ( C:\ ) gibi yada flash bellek ( E:\ ) gibi.DISKPART> assign letter = P
assign letter = P
DiskPart successfully assigned the drive letter or mount point.

Diskimize başarılı bir şekilde mount edildi. Ardından volume'ları listeletiyoruz.
list volume
Volume ###  Ltr  Label        Fs     Type        Size     Status     Info
  ----------  ---  -----------  -----  ----------  -------  ---------  --------
  Volume 0     C                NTFS   Partition    464 GB  Healthy    Boot
  Volume 1                      FAT32  Partition    100 MB  Healthy    System
  Volume 2                      NTFS   Partition    510 MB  Healthy    Hidden
  Volume 3     B   Yeni Birim   NTFS   Partition    111 GB  Healthy
* Volume 4     P                FAT32  Partition   1025 MB  Healthy    Hidden

Tanımlamış olduğumuz P bölümü; FAT32 tipinde 1025 MB( 1024 değilde neden sormayın, ben de bilmiyorum. ), sağlıklı olarak hayata gözlerini açarak  gizliden(Hidden) merhaba diyor.
DISKPART> list partition ile disklerimizi listeliyoruz.
list partition
Partition ###  Type              Size     Offset
  -------------  ----------------  -------  -------
  Partition 1    System             100 MB  1024 KB
  Partition 2    Reserved            16 MB   101 MB
  Partition 3    Primary            464 GB   117 MB
* Partition 5    System            1025 MB   464 GB
  Partition 4    Recovery           510 MB   465 GB

Bu sonuçları alacağız. Sakın ha, cmd'yi kapatmayın. Son işlemler var. Artık diskpartla işimiz kalmadığından çıkıyoruz(exit).
exit
Leaving DiskPart...

Yönetici ile giriş yaptığımızdan C:\Windows\system32> bu kısma yönlendiricek ve son işlemleri gerçekleştireceğiz.
bcdboot C:\windows /s P: /f UEFI
Bu kod ile oluşturduğumuz P'yi bootluyoruz ve sonuç
Boot files successfully created.

C:\Windows\system32>exit  ile çıkıyoruz. Kapatabilirsiniz. Disk yönetici penceresinden işleme bakabilirsiniz. Orada EFI bölgesi 1 GB olarak gözükecek ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. En önemli konu da bu efinin 100 MB olanın silinmesi. Silinmezse boot etkranınızda 2 tane windows yazar, bende OS boot Manager, OS boot Manager yazıyor. Ben bu kısmı ubuntuyu kurarken sildim ve öylece boş boş duruyor. Hiçbir işime yaramıyor ve hiçbir şekilde de bir partition volume ile birleşmiyor. Create etmeden bu şekilde bıraktım.

[mention=659300]@nxjoseph[/mention]
Şimdi EFI sorununu hallettiğime göre, dual boot yapalım. Aklıma bir şey takıldı. Yukarıdakiler başımdan geçerken.
Ubuntuyu kurduğumda Boot Option'da bunlar(ubuntu) çoğalıyordu, belkide ubuntu kendi içinde geçmiş bir şekilde efi mi oluşturuyor, yada dosya mı tutuyor?  Çünkü windows'ta eski efiyi silmeden, boşluğuma gelerek bilgisayarı F9'dan açarak çalıştırdığımda, 2 tane windows(OS Boot Manager) ekranı vardı. Bende 2.den başlattım.