GUADEC 2008 İzlenimleri

Başlatan eldirr, 22 Ağustos 2008 - 22:19:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eldirr

Bazılarınızın duymuş (belki de gitmiş ;)) olduğu gibi her sene farklı bir ülkede düzenlenen GUADEC (GNOME Users' And Developers' European Conference) organizasyonu bu sene temmuz ayı içerisinde ülkemizde gerçekleştirildi. 400'den fazla katılımcı (neredeyse hepsi yurt dışından gelmişti) organizasyonun düzenlendiği Bahçeşehir Üniversitesinde buluştu. Ve bir hafta boyunca pek çok farklı konuda konuşmalar yapıldı, etkinlikler düzenlendi. Kısaca dolu dolu geçen bir haftaydı.

Konuların çok teknik kısmına girmeyeceğim ama kişisel izlenimim olarak, gelen grubu hayranlıkla izlememek elde değildi. Gnome geliştiricilerinin gerçekten yaptıkları işi sevdiklerini görmek çok zor değildi açıkçası. Ve cidden çok çalışıyorlar. Konferans salonunda eğer 200 kişi varsa bunların yarısının önünde laptopları açık; bir yandan program yazıp, bir yandan konferansı dinleyip, üzerine de soru soruyorlardı. Aynı internetteki gibi hiç kimse 5 dakika boş kalmıyordu, herkes fikir alış verişi yapıp, yardımlaşıyordu. Herkes canavar gibiydi kısacası.

Ayrıca kullandığımız programları geliştiren insanlarla tanışmakta çok güzeldi gerçekten. Red Hat, Novell, Canonical, Igalia, GTK  geliştiricileri ve daha bir çoğu, hepsi oradaydı.

Açıkçası Linux'a gönül vermiş herkesin orada olabilmesini dilerdim.

Aşağıdaki fotoğraflar tanımlarımı biraz daha görselleştirecektir eminim ;)

Ayrıca diğer fotoğraflar için;

http://www.flickr.com/search/?q=guadec+2008

Kapanış konuşmasının videoları;
http://video.google.com/videoplay?docid=-5796056440050703805&ei=3BCvSODdCoWSiwKbiojrDA&q=guadec+2008&vt=lf
http://video.google.com/videoplay?docid=-891261740929165673&ei=3BCvSODdCoWSiwKbiojrDA&q=guadec+2008&vt=lf

heartsmagic

Yanarım yanarım, ayağıma kadar gelmişken gidemememe yanarım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eldirr

2009'da Kanarya adalarında düzenlenmesine karar verildi ve ben açıkçası sırf katılabilmek için bir şeyler geliştirip, bulup bir konuşma hazırlamak istiyorum. Konuşmacıların bir çoğuna organizasyon sponsor oluyor çünkü :D Gitmek lazım.

Eğer İstanbul'da oturuyor ve gidemediysen kötü olmuş tabii.. Organizasyondaki görevlileri saymazsak 5-10 tane Türk katılımcı vardı zaten. Neden bu kadar az olduğunu anlayamadım.

heartsmagic

Öğrenciler için biraz pahalıydı. Kaldı ki biraz tatil zamanına denk geldi. Benim farklı nedenlerim vardı orası ayrı :)
Ayağıma kadar geldi derken İstanbul'da olduğumu vurgulamışdım, bu daha fazla üzüyor zaten beni.

eldirr

Diğerlerini bilemem ama pahalı mazareti pek geçerli değil aslında :)

Yani şöyle anlatayım organizasyona verilen katılım ücreti ile aşağıdakilere sahip olunuyordu;

-6 gün boyunca sabah 9 akşam 6 konferans
-Taksimde bir mekanda tanışma toplantısı
-Bahçeşehir Üniversitesi Çatısında kokteyl
-Yat ile 5 saat süren bir boğaz gezisi (sınırsız sucuk ekmek ve bira)
-Yine taksim'de bir mekanda Google sponsorluğunda parti
-1 adet laptop çantası (çantanın içinde bir sürü eşantiyon)
-1 adet 4gb usb bellek (içinde mandriva kurulu geliyor :D)
-2 adet tshirt

Neyse, canını daha fazla sıkmadan kapatalım bu konuyu en iyisi :D Seneye umarım.

heartsmagic

Hehe ben az çok bakmışdım organizasyona zaten. Neler olacağını son maddeler haricinde iyi biliyordum. Bu organizasyon için alınan ücret hiçbir şey değil, ancak öğrenciler için kolay olmayabilir.

FUBU

Alıntı Yap-2 adet tshirt

tshirt veriyorlar ha.. tam düşündüğüm gibi.
demek bugün türkiyeden katılan 10-15 kişiden birini gördüm kızılayda.
karanfilde gezerken guadec2008 tshirtü olan birini gördüm de bugün. kimdi o? kesin bu forumdan :)
şişmandı. neyyse, iyice sulandırdım özür dilerim.

resimler için teşekkürler. haberim vardı da keşke katılabilseydim..

eldirr

Alıntı yapılan: FUBU - 23 Ağustos 2008 - 17:28:57
Alıntı Yap-2 adet tshirt

tshirt veriyorlar ha.. tam düşündüğüm gibi.
demek bugün türkiyeden katılan 10-15 kişiden birini gördüm kızılayda.
karanfilde gezerken guadec2008 tshirtü olan birini gördüm de bugün. kimdi o? kesin bu forumdan :)
şişmandı. neyyse, iyice sulandırdım özür dilerim.

resimler için teşekkürler. haberim vardı da keşke katılabilseydim..

Ankara'dan katılan herkesi tanıdığımı sanıyorum. Ve tanımlarına göre o gördüğün de büyük ihtimalle Gnome Türkiye Başkanı'ydı :)

zTz

Merhaba arkadaşlar, Ben Bahçeşehir Ünv.den Ali Şükrü Göksu. Bahçeşehir Ünv. Yazılım&Bilişim Kulübünün başkanlığını yapıyorum. GUADEC 2008 organizasyonun Bahçeşehir ayağını ben temsil ediyordum. Organizasyondaki kırmızı t-shirtlü arkadaşlarında çoğuda benim ekibimindendi. GUADEC 2008'i kaçıran arkadaşlar adına çok üzüldüm. Toplamda 20 kişiyi geçmedi sanırım Türk katılımcı sayısı. Zaten ünv.ye girseydiniz konuşmalara para vermeden de katılabilirdiniz. Ünv. öğrencilerine ücretsiz giriş hakkı tanındığı için salon girişlerinde kimlik kontrolü yapılmadı. Sadece akşam yapılan etkinliklerde kimlik soruluyordu. Ben bu organizasyonu ocak ayında Barış Çiçek (Gnome Türkiye Başkanı) sayesinde öğrendim ve bu organizasyonda yer alana kadar ekibimdeki bir kişi hariç hiçbirimiz ne Linux kullanmıştık ne de GNOME. Ama bu konferansta o kadar çok şey öğrendik ki anlatamam. Tanıştığım insanları zaten hiç saymıyorum. Gelen yabancı misafirlerin hepsiyle birebir ilgilendik nerdeyse. Ben çoğuyla yakın dostluklar kurdum. Mark Shuttleworth'u da görme imkanımız oldu. Eğer katılsaydınız sizde aynı imkanlara sahip olurdunuz emin olun. Ben organizasyona katılan ve Gnome&Linux dünyasının ünlüleriyle tanışmak isteyen Türk arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı oldum. 6 gün boyunca organizasyon bitene kadar deli gibi çalıştık bir o kadarda eğlendik ama geri dönüşümleri çok güzel oldu bizim adımıza. Bize bu konferansı düzenlemek için Barış Çiçek ilk teklifi sunduğunda ne olacağını bilmiyorduk ama şu an tekrar yapalım deseler herkesten önce koşarım :) Keşke sizde bizimle orda aynı duyguları paylaşabilseydiniz. Ben burdan da Barış Çiçek ve Serdar Çiçek'e bu organizasyonun Türkiye'de gerçekleşmesine sebep oldukları için çok teşekkür ediyorum. Seneye umarım Kanarya Adalarında burdan birileriyle görüşürüz. Biz büyük ihtimalle orada olacağız.

Not: Kızılayda gördüğünüz şişman şahıs büyük ihtimalle Barış Çiçek'tir. Ankara'da yaşıyorlar ve Çankaya'da NERD Yazılım diye bir şirketleri var.

oxfuego

No Limit

OpenSolaris

Tatilde olduğum ve senede 10 gün tatil yapabildiğim için gidemedim ve oldukça üzüldüm yoksa parası verilenlere göre gerçekten pahalı değildi.

s1bernet1k

Vay be şartlar neden hiçbir zaman elvermez bunu anlamıyorum. Pes etmek yok hiçbir zaman bir gün mutlaka yerimi alıcam bende linux geliştiricleri arasındaki yerimi..
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

Mepis

Cok gitmek istedim ama kismet degilmis.

mbt28

İçimde inanılmaz bir üzüntü varya. Nasıl kaçırdım en azından ücretsiz toplantılarına girerdim. Ankaradayım ama ne olacak istanbulda kalacak yerim var. Ayıptır sorması ücret ne kadardı?

eren

Öğrenci
€15.00

Normal
€45.00    

Profesyonel
€200.00
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Mepis

Cok pahaliymis. Ozellikle profesyonel cok pahaliymis :(

mbt28

Peki ne fark var bunların arasında?

eldirr

Hiç bir fark yok bildiğim kadarıyla. Professionallar'ı zaten hep firmaları yolluyor. Örneğin Red Hat'ten, Nokia'dan gelenler professional kimlikleri ile geziyorlardı.

Alıntı YapThere will not be any formal checks on status. Instead we are relying on trust that people will pick the appropriate registration level. We would like to encourage everyone to consider donating whatever they feel able to afford, as all the money is spent making GUADEC as fantastic as possible, and any remaining funds will be transferred to the GNOME foundation to help make the GNOME project succeed.

Gelirler organizasyona gidiyormuş zaten, kalanı da GNOME kurumuna. Bağış olarak gidiyor yani 'professional'larınki.

mbt28

O zaman 15£ hiçte çok değilmiş. O verdiklerini bile o paraya alamassın.

Bide içme olayı filan olmasa iyidi ama onuda içmeyi verir katlanırız ne olcak.