Java'da Date tipindeki değerlere çıkarma işlemi uygulama nasıl yapılır?

Başlatan Timur, 13 Nisan 2012 - 14:45:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Timur

Mesela bir insan objesi oluşturup bu objenin doğum gününü 3 ayrı integer tipindeki değere eşitleyebilirim fakat iş objenin yaşını hesaplamaya geldimi sistem tarihini kullanmak istiyorum, o yüzden Date sınıfını dahil ettim koda arkadaşlar. İki Date tipindeki değerin farkını nasıl alabilirim?

virs

İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

iskn90

direk date üzerinden aritmetik işlem yapmak mümkün değil sanırım, mesela önce string'e çevirip işlemleri yapıp en son date'i tekrar stringden date formatına çevirebilirsin( date class'ının metotlarını araştır biraz ), yukarıdaki linkte de integer'a çevirerek yapmayı anlatmışlar sanırım
Tell me and I'll forget,
Show me and I may remember,
Involve me (I do) and I'll understand (I learn)

if

Timur

rutku

Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

zembela

Javanın kendi standart Calendar sınıfı içinde çıkarma yapmak için hazır fonksiyon bulunuyor. İşi çok basit hale getirmişler. Ama bu fonksiyonun ismi farkı almayı tarzında bir isim barındırmıyor. O yüzden bulamıyor olabilirsin. Bu fonksiyon bir calendar nesnesinin üstüne bir tarihi ekliyor. mesela 01.01.2010 a 01.01.0001 eklemek gibi. Bir sene ekliyor. Tabi bunu negatif bir değerle toplarsan çıkarma işlemini yapmış olacakksın.

fonksiyona şimdi baktım : calendar.add() şu şekilde kullanılıyor:

now.add(Calendar.DATE, -date_day_INT); //gün ekle
now.add(Calendar.MONTH, -date_month_INT); //ay ekle
now.add(Calendar.YEAR, -date_year_INT); //yıl ekle
gibi...