Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) Alfa 1 yayımlandı !

Başlatan ironic, 14 Mayıs 2009 - 22:27:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Ubuntu' nun bir sonraki sürümü test amaçlı olarak kullanıcılara sunuldu.

Yeni özelliklerden bazıları şöyle;

GNOME 2.27.1 (Geliştirilme aşamasında)
2.6.30-rc5 tabanlı 2.6.30-5.6 çekirdek (kernel)
İntel ekran kartları için yeni sürücü mimarisi (Geliştirilme aşamasında)
Öntanımlı derleyici olarak GCC-4.4 kullanılıyor.

Uyarı: Henüz alfa sürümü olduğu için birçok sorunla karşılaşmanız mümkündür. Test sürümleri ileri seviye kullanıcılara  önerilir.

İndirme Bağlantıları;

http://cdimage.ubuntu.com/releases/karmic/alpha-1/ (Ubuntu Alternates, Server, Netbook Remix, and MID)
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/karmic/alpha-1/ (Kubuntu)
http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/karmic/alpha-1/ (Xubuntu)
http://cdimage.ubuntu.com/netboot/karmic/alpha-1/ (Ubuntu ARM)
9.04' ten yükseltme yapmak isteyenler için;

Eksik gnome paketleri için (ubuntu kullanıcıları için);

sudo apt-get install ubuntu-desktop

Eksik Kde paketleri için (kubuntu kullanıcıları için);

sudo apt-get install kubuntu-desktop

Son olarak her iki dağıtımın kullanıcıları ;

update-manager -d

komutu ile yükseltme yapabilirler.

http://www.ubuntu.com/testing/karmic/alpha1

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

btermeli

20 gün içinde oturup alpha sürümü çıkaracaklarına, mevcut problemleri çözseler ya.
Intel problemi yüzünden Xp açıyorum kaç gündür.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

agritux

heartsmagic

Hızlı değil normal gidişat böyle. Sorunlarla uğraşan ekip elbette mevcuttur. Gerekli geri bildirim yapıldığında üzerine düşülmeyecek hatanın olduğunu sanmıyorum. Tabii nasıl çözeceklerini idrak etmeleri gerekiyor öncelikle.

Eğer bu hızda sürüm çalışmaları yapılmazsa altı ayda bir yeni Ubuntu göremeyiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omerismail

selamlar,
9.04 kurrarken verdiği partition hataları yüzünden kaldırmıştım. 9.10 henüz denemedim.
8.10 da firefoks'un devamlı tam boyuta geçmesinden sayfaya hükmedemediğimden onuda kaldırmıştım.
şu an mecburen xp ile idare ediyorum bende.
sabayon indirdim 64 bit
onuda live cd ile açtım ne yaptıysam internete bağlanamadım
wirelles ışığım yanıyor kablosuz wirelles bağlantıyı da görüyor şifre veriyorum fakat internete bağlanmıyor.
xp ye geçiyorum aynı şifre ile bağlanabiliyorum.
anlamadım bu işten  bir şey
sabayon hakikatten görünümü falan güzel
kde merakı sarmıştı bir müddet
kde masa üstünü kullanan 64 bit dağıtımları indirdim
hiç biri istediğim gibi değil
ubuntuda hata veriyor.
notebook umun bir kısmı boş bekliyor
yardım eden olsa sabayon kuracağım
selamlar

btermeli

Alıntı yapılan: esrama - 15 Mayıs 2009 - 19:28:42
KDE'yi sevsem Debian kullanacağım. Fakat gnome aşkı işte :) Gnomeye en iyi desteği Ubuntu veriyor...

Debian, Gnome öntanımlı diye biliyorum.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

esrama

O zaman ben bu yaz Debiana geçerim heralde...

ironic

Bugün Karmic' e yükseltme yaptım. Açıkcası bu kadar sorunsuz olacağını düşünmüyordum. Hiçbir donanım sürücüsü vs. kaldırmadım. Hiçbir sorun çıkarmadan da tüm donanımı tanıdı.  :)

Almanya sunucularında bir depo inanılmaz yavaş. (Sanırım multiverse) 4-5 KB hızlarla indirme yaptı. Diğer depolarda sorun yok. Yaklaşık 5 saat uğraştırdı.

patalojik

Ben yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. İntel grafik kartı daha iyi çalışıyor. Gönül isterki pardus kulanmak fakat KDE hiç hoşuma gitmiyor. Gnome benim için bir başka ki xp veya windows 7'ye bile değişmem. Fakat Gnome daha gelişmesi gerektiğini de düşünmeden edemiyorum. Eksikleri çok gibi. Pencere yönetimli sistem bilgisi arttırılmalı ve daha insancıl(humen) olmalı görüşündeyim.

patalojik

Bugun güncelleme ile 9.10 hızı gelişmiş görünmektedir. Umarım geliştirme sonrasında hız daha da iyi olur. Tebrik ediyorum.

hasansahin

9.04'ten daha hızlı olduğunu söyleyebilirmisiniz?
Birde zahmet olmazsa, donanım bileşenlerinizi yazabilirmisiniz? 9.10'un nasıl bir makinada hızlı olabileceğini merak ediyorum.
teşekkürler...
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

özgürubuntu

Mark Shuttleworth "Ubuntu 9.10, Mac OS kullanıcılarını bile cezbedecek bir işletim sistemi olacak" demiş kendi sitesinde.. kahverengi-turuncu renklerden de vazgeçeceklerini.. benim merak ettiğim budur ! (:

localhost

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Haziran 2009 - 15:39:48
Mark Shuttleworth "Ubuntu 9.10, Mac OS kullanıcılarını bile cezbedecek bir işletim sistemi olacak" demiş kendi sitesinde.. kahverengi-turuncu renklerden de vazgeçeceklerini.. benim merak ettiğim budur ! (:
Iddia büyük heleki renkler konusunda ? Bildigim bileli kahverengi ubuntu :)
Linux LPIC1 - MCSA

patalojik

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 03 Haziran 2009 - 08:29:39
9.04'ten daha hızlı olduğunu söyleyebilirmisiniz?
Birde zahmet olmazsa, donanım bileşenlerinizi yazabilirmisiniz? 9.10'un nasıl bir makinada hızlı olabileceğini merak ediyorum.
teşekkürler...

Hız derken intel grafik kartı kullanıyorum(sıradan bir kart) driver sorunu olduğu için yavaşlatıyordu. Bir ara hızlanmıştı ama sonra çekirdek güncellenince gene kasmaya başladı resimler kesik kesik geliyor(akıcı değil)
Donanım olarak;
2.66 celeron
756 ram
128 ekran kartı(intel 915)

Malik

Önemli olan sürüm çıkarmak değil sistemi hatasız hale getirmek. İki gündür sistemimde meydana gelen hata yüzünden format atmak zorunda kaldım. Saatlerdir önceki ayarlarıma getirmek için uğraşıyorum. Ve ne hikmettir ki benim karşılaştığım bu hata iki yıldır var ve nedense çözülmemiş. ubuntuforums'da aynı hatadan dolayı iki yıl önce konu açılmış. Burada da 10 ay önce @eren açmış. Ama bir türlü düzeltilmemiş/düzeltilememiş. Archlinux'da ise 3 gün önce güncellemelerle gelen bir eklenti hata veriyordu ve yaklaşık bir saat içinde yine bir güncelleme ile gelen özellik kaldırıldı. Arch o kadar hızlı hataları kaldırıyorken ubuntunun bu hatayı iki yıldır kaldıramaması/kaldırmaması insanı biraz şaşırtıyor.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

fincan

Alıntı yapılan: Malik - 05 Haziran 2009 - 02:45:28
Önemli olan sürüm çıkarmak değil sistemi hatasız hale getirmek. İki gündür sistemimde meydana gelen hata yüzünden format atmak zorunda kaldım. Saatlerdir önceki ayarlarıma getirmek için uğraşıyorum. Ve ne hikmettir ki benim karşılaştığım bu hata iki yıldır var ve nedense çözülmemiş. ubuntuforums'da aynı hatadan dolayı iki yıl önce konu açılmış. Burada da 10 ay önce @eren açmış. Ama bir türlü düzeltilmemiş/düzeltilememiş. Archlinux'da ise 3 gün önce güncellemelerle gelen bir eklenti hata veriyordu ve yaklaşık bir saat içinde yine bir güncelleme ile gelen özellik kaldırıldı. Arch o kadar hızlı hataları kaldırıyorken ubuntunun bu hatayı iki yıldır kaldıramaması/kaldırmaması insanı biraz şaşırtıyor.

Ubuntuforum a acılan konularda boyle gecikmeler ya da gözden kacmalar cok oluyor ancak launchpad için gecerli değil bu. Sorunları lauchpad de bildirmek, uzerinde ısrar etmek cok daha işlevsel. Yanlış anlasılmasın bende ubuntu'nun hata giderme konusunda geciktiğini dusunenlerdenim yeni guncel surum kadar kararlılık uzerinde de calısması gerektiğine inanıyorum ve bu yuzden launchpad e agır verilmeli sorunların giderilmesi durumunda.

delphinone

merbalar

bende ubuntu 9.04 kurulu .dün yeni çıkan sürümünü gördüm.yükseltmeye geçtim.anacak paket denetlemelerinden sonra hesaplama yapılıyorda.şöle bir hata verdi.:yardım ederseniz sevinirim.bu arada ubuntu 32 bit::

An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
Temel 'mktemp' paketi kaldırılma için işaretlenmiş.

This can be caused by:
* Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
* Running the current pre-release version of Ubuntu
* Unofficial software packages not provided by Ubuntu

Eğer bunların hiçbiri olmazsa, lütfen /var/log/dist-upgrade/ dizinindeki dosyaları da dahil ederek bu yanlışı 'update-manager' paketi aleyhinde raporlayınız.

Malik

@fincan, benim hata çıktılarımın biri hakkında bug vardı. Bu bug 1 sene önceye aitti. Hadi onu geçtim. Diğer hata yani burada da konusu olan hata en az ubuntuforumsda 4 tane vardı ve defalarca bildirim yapıldığı fakat geri dönüş olmadığını yazmışlar. Yani orada da gözden kaçıyor veya aldırış etmiyorlarsa veya çözemiyorlarsa elden ne gelir?

@delphinone, arama yaptıysan ve bulamadıysan ve yeni konu açarsan yardım etmek kolaylaşacaktır.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

heartsmagic

@delphinone, söylendiği üzere yeni bir konu açmak daha iyi olabilir.

@Malik, her hatayı ne yazık ki geliştiriciler tekrar edemiyorlar, bu durumda da çözüm ya bulunamıyor ya da çok gecikiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

patalojik

Alıntı yapılan: delphinone - 05 Haziran 2009 - 03:06:30
merbalar

bende ubuntu 9.04 kurulu .dün yeni çıkan sürümünü gördüm.yükseltmeye geçtim.anacak paket denetlemelerinden sonra hesaplama yapılıyorda.şöle bir hata verdi.:yardım ederseniz sevinirim.bu arada ubuntu 32 bit::

An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
Temel 'mktemp' paketi kaldırılma için işaretlenmiş.

This can be caused by:
* Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
* Running the current pre-release version of Ubuntu
* Unofficial software packages not provided by Ubuntu

Eğer bunların hiçbiri olmazsa, lütfen /var/log/dist-upgrade/ dizinindeki dosyaları da dahil ederek bu yanlışı 'update-manager' paketi aleyhinde raporlayınız.

Bende de bir ara bu hatayı alıyordum. Yanlış hatırlamıyorsam eğer şuradaki tparker
yorumcunun April 24th, 2008, 01:17 PM yorumundaki işlemleri gerçekleştirikten sonra düzeldi.

sudocu

artik live cd olarak yayinlanmıyor galiba. bu arada yarın alpha 2 çıkacak.
her seyin basi sudo!

esrama

Alıntı yapılan: sudocu - 10 Haziran 2009 - 20:21:07

Live cd yok derken neyi kastettiniz ?

sudocu

Alıntı yapılan: esrama - 10 Haziran 2009 - 21:24:33
Alıntı yapılan: sudocu - 10 Haziran 2009 - 20:21:07

Live cd yok derken neyi kastettiniz ?

alternate ya da server install olarak indiriliyor sadece. varsa da ben bulamadım. bunlarla metin tabanlı kurulum yapılabiliyor.
her seyin basi sudo!

delphinone

Ubuntu 9.10 Alpha 2 ne zaman 11 deniyor ama ses yok