Ubuntu 11.10 Adı Kondu : Oneiric Ocelot

Başlatan özgürubuntu, 07 Mart 2011 - 14:04:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2011 - 10:34:29
Alıntı yapılan: mahira - 18 Mart 2011 - 10:20:43
Merhaba, size PM atamadım, bilmiyorum neden ama ...

Yeni üyelerimiz için 30 ileti sınırımız var özel ileti için.
Forumda sorulan soruları, haliyle forumda cevaplama yolunu seçiyoruz.

@s7e7v7e7n:

1. İlla güncel olması gerekmiyor elbette. Güncellik senin karar vereceğin bir kavram. Fakat destek kalktıktan sonra güncelleme alamayacağını biliyorsun. Bu sıradan uygulamalar için pek sorun olmaz belki. Ancak kritik güvenlik güncellemelerini de alamayacaksın. Bu noktada karar sana bakıyor. Ayrıca güncellemelerden ziyade muhtemelen depolarına da destek kalkacağı için yeni bir uygulama kuramayacaksın.

2. Sıfırdan kurulum mu, yükseltme mi sorusunun ne yazık ki net bir cevabı yok. Forumda sık sık söylediğimiz gibi bu senin sistem yapılandırmana, kurulu uygulamalarına, donanımına göre değişiklik arz edebilir. Hiç sorunsuz yükseltme yapanlar da var, ilk yükseltmesinde sorun yaşayanlar da. Ben sürüm geçişlerinde yükseltme taraftarıyım, son üç sürümdür de böyle yapıyorum. Fakat 11.04 ile beraber gelen değişikliklerin köklü olması ve şu anki sistemimin biraz çöplüğe dönmesi nedeniyle 11.04 çıktığında yeni bir yükleme yapacağım.

Yükseltmelerde başarım kaybı olur mu? Normalde hayır. Fakat değişkenlik burada da baş gösterebilir. Bu gibi soruların kesin cevabı yok. Fakat kesin cevabı olan şey, veri kaybı yaşamayacağın, uygulamalarının yerli yerinde kalacağıdır. Tabi ki bu başarılı bir yükseltme sonunda ortaya çıkacak sonuçtur.

şunuda anlıyorum ki köklü değişikliklerde yeniden kurulum daha mantıklı bu köklü değişimler genelde senede 1 veya 2 kerede 1 kere oluyor die tahmin ediyorum daha önceki sürümlere göz atınca benim sinir olduğum şey sürekli format atarak yeniden kurulum. bu durumdan windows da cok sıkıldım artık format diyince uzaklaşasım geliyor belkide ayda 1 kere format atıyordum windows da mutlaka bozuyordum oda kendi adıma iyi kullanabildigim halde bozuyorum acemi olan arkadaşlarım 2 yıl format atmadan kullanabiliyor gelde sinir olma buna :)

o yüzden ben ne olursa olsun sorun olmadıkca sürekli yükseltme yaparım o halde problem olursa ancak ozaman yeniden kurulum yaparım artık. veya köklü değişimlerden değişime atarım. bilgilendirmeler için teşekkür ederim arkadaşlar Allah razı olsun kafamı cok kurcalıyordu bu sorular şimdi andınlanmış oldum :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

heartsmagic

Alıntı yapılan: mahira - 18 Mart 2011 - 11:39:42
Saçma bu. Çünkü bana PM olarak gelmişti mesaj. Hadi sıfırdan özel mesaj hazırlayıp göndermeyi kenara bırakalım, gelen özel mesaja yanıt veremiyor olmanın bir manası var mı sizce ??

Senin bakış açından ve başka arkadaşların bakış açısından saçma olabilir, fakat bizce gayet makul bu durum ne yazık ki. Kaldı ki bu söylediklerini düşünmeme ihtimalimiz sanırım yoktur bu kararı verirken değil mi? Düşün, sen çok yeni bir kullanıcı olmana rağmen nasıl olduysa, anlamasam da özel ileti ile soruya muhatap oluyorsun. Bizlerin durumu ne diye düşündün mü hiç? Her gelen yeni kullanıcı forum mantığının dışına çıkarak özel iletiye sarılıyor. Forum, forumluğunu yerine getirmeli, ne konuşulacaksa forumdan konuşulmalı. En azından forumun kültürünü öğrenene kadar kullanıcı arkadaşlardan 30 ileti bekliyoruz ki, çok aşırı bir sayı değil bu.

Yeni olsun olmasın, forum yerine özel ileti kullanan arkadaşları açıkçası yadırgıyorum. Zira özel ileti, özel durumlar için vardır. Destek almak, vermek için forum kullanılmayacaksa ne anlamı var forumda bulunmanın?

@mahira, son sözlerim kesinlikle sana karşı değil, lütfen yanlış anlama. Sana gelen özel bir ileti olmuşsa bu sana soruyu soran arkadaşın eksikliğidir. Haliyle o şekilde geri dönmek istemişsin. Üstteki iletinde bu pek anlaşılmamış sadece. Ne yazık ki özel ileti sınırımız bu şekilde devam edecek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Birebir destek almak istiyorsanız IRC kullanabilirsiniz, bence de özel ileti sınırı doğru bir karar. Ben bir sorun yaşayıp forumda bunu arattığımda sizin özel iletilerinizi de görebileceksem sorun yok tabii ki, o zaman bir sınır olmasın :)

bytan

Saçma bu. Çünkü bana PM olarak gelmişti mesaj. Hadi sıfırdan özel mesaj hazırlayıp göndermeyi kenara bırakalım, gelen özel mesaja yanıt veremiyor olmanın bir manası var mı sizce ??

Özel iletiler smf içerisinde "ileti okuma" ve "ileti gönderme" olarak yapılandırıldığı için "yanıt verme" seçeneği barındırmıyor. Bu yüzden sınır değere ulaşana kadar yanıtlayamıyorsun.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: sem0900 - 18 Mart 2011 - 17:56:33
Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 18 Mart 2011 - 17:50:04
Deamon Tools gibi bir araç var mı ubuntu altında kullanabileceğimiz yada cd ye yakacağız.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=162776

İlk cevap yani ikinci iletide, programa ihityaç olmadığı, verilen komutun yeterli olduğu söylenmiş...

teşekkürler komutu gördüm yazılanları okuyamadım o ayrı bir konu ama komutu kullanarak birebir ordakileri yazarak yaparım ama bu Super_OS nedir tam olarak birde onu anlasam..
düşündügüm gibi Driver sürücüleri bir iso kalıbı halinemi getirmişler ?

Yiğit Ateş

Öyle de denebilir. Kapalı kaynaklı sürücüler, java, flash vb. iso'yla birlikte geliyor.

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2011 - 18:36:53

Sana gelen özel bir ileti olmuşsa bu sana soruyu soran arkadaşın eksikliğidir. Haliyle o şekilde geri dönmek istemişsin. Üstteki iletinde bu pek anlaşılmamış sadece. Ne yazık ki özel ileti sınırımız bu şekilde devam edecek.

bu tür bir cevap uslübunuzu size yakıştıramadım @heartsmagic neyse iyi geceler dilerim.

heartsmagic

@s7e7v7e7n, üslupta ne gibi bir yakıştıramama söz konusu anlayamadım? Eğer foruma gelen birisi forum yerine özel ileti kullanıyorsa bu onun eksikliğidir elbette. Forumun amacını anlayamamış olmanın eksikliğidir. Ortada üslup hatası göremiyorum.

Çok özel bir durum olmuştur, hani konuşulacak olan konu forumla veya o başlık/sorun ile alakalı değildir de özel ileti gönderilmesini anlarım. Fakat ulu orta sorulabilecek, başkalarının da faydalanabileceği bir soruyu özelden sormak açık bir ifadeyle eksikliktir. Neyin eksikliği olduğunu da ilk paragrafta açıkladım. Bunun eksiklik olduğunu düşünmeseydik özel ileti sınırını getirmezdik. Fakat görüyorum ki 30 ileti de bunun için yeterli değil. Forumdaki 451. ileti olmasına rağmen forumdaki çabalarımızı anlama gayretin çok az: Özel ileti durumu, Türkçeyi özenli kullanma/kullandırma gayretimiz vs.

s7e7v7e7n

@heartsmagic ;  bu sana soruyu soran arkadaşın eksikliğidir. yazmışsınız bu yeterince açık değil mi kücük düşürme gibi..
neyse daha fazla konuyu uzatmaya gerek yok ama benim türkçemde ne var onu anlıyamadım ingilizce mi konuşuyorum ben ?
malesef üniversite okumadım ben o yüzden ancak eskiden gördügüm türkçe ile yazabildigimi yazıyorum. şimdi forumda yazabilmek icin birde türkçe kursa mı gideyim anlamıyorum. türkçe yazma uslubumda ne gibi hata var ben göremedim. noktalara virgüllere dikkat mi edemiyorum?

heartsmagic

@s7e7v7e7n, sondan başlayayım. Evet, noktalama işaretleri olmadığı için okunması zor oluyor yazdıkların. Kimseden üniversite mezunu olmasını beklemiyoruz. Kaldı ki bizim böyle olduğumuzu garantileyen bir şeyler var mı? Hiç kimseyi ne eğitim seviyesi ne de bilgi birikimi için hor görmeyiz, küçük düşürmeyiz. İstediğimiz şey sadece biraz daha fazla özen. Türkçe kullanımı için üniversite de şart değil. Nokta, virgül, cümle bitişleri gibi temel şeyler her yerden, her şekilde öğrenilebilir.

Küçük düşürme meselesine gelince. Ben orada "Bu kullanıcı bilmiyormuş bir şey, bilmediğini de gidip soruyormuş, bak ne kadar eksikmiş, Linux'u bilmiyormuş" demek istemedim. Eksikliğin ne olduğunu açık ve seçik olarak yazdım. Forumu kullanmak yerine özel ileti göndermektir eksiklik. Neden forumda konuşmak varken, diğerlerine de fayda sağlamak varken özel ileti kullanılsın ki. Budur işte eksiklik, forum mantığını bilmemenin eksikliğidir, başka bir şeyin değil.

Eğer insanları bilmedikleri şeyler nedeniyle hor görseydik, küçük düşürmeye çalışsaydık bunu farklı şekillerde yapmaya çalışırdık sanırım.

s7e7v7e7n

@heartsmagic, elimden gelen türkçe bu malesef, başka bilsem zaten veya daha iyi bilseydim daha iyi şekilde yazardım bende. bence gayet iyi diye düşünüyorum yeterince özen gösteriyorum, ama nerde virgul nerde nokta koyulur bilmem cünkü cok uzun zaman oldu okula gitmeyeli türkçe dil bilgisi almayalı ben normal şekilde türkçe yazabildigime şükrediyorum.

heartsmagic

@s7e7v7e7n, Türkçe konusunu uzatma niyetinde değilim. Doğru bildiğin şekilde devam edebilirsin.

DoGuKaN

Daha 11.04 çıkmadan 11.10'un adının ve özelliklerinin belirlenmesi ekibin kararlılığını gösteren bir şey bence :)