11.10 İçin Bilinen Hatalar/Sorunlar/Çözümler, Deneyimleriniz...

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 18:06:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Arkadaşlar gnome3 hem klasik hem gnome-shell barındırıyor içinde.Klasik masaüstünden shell e nasıl geçerim?
Up and Running...

if

zeusmaster

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2011 - 15:24:25
@bahdem, kulalnıcı giriş ekranından.

Hocam bende kullanıcı griş ekranından GNOME u seçtiğim halde gene unity2d ile başlıyordu.Gnome kabuğu kurulu olduğu halde.
Sildim bütün harddiskteki bölümü ve temiz bir kurulum yaptım.ön tanımlı olarak unity geldi gene.Bu sefer direk gnome kabuğunu kurdum.Açıp kapadıktan sonra artık gnome-shel hazırdı :D
Ama şöle bir sorun var pencerelerse ufalt büyüt ve kapat simgeleri yok.Sol tarafta sadece x var.
Up and Running...

superjax

valla gnome mu unity mi diye arada kaldım
baktım unity öle pek özellik yok ama kasamadan kararlı çalışıyor
gnome görsel olarak unityden iyi ama ara sıra kasılıp kalıyor kararlı duramıyor
çoğunluk ne kullanıyor acaba?

zeusmaster

Alıntı yapılan: superjax - 15 Ekim 2011 - 18:35:33

valla sanırım haklısın hocam.yükledim gnome ama arada kasılıyo.Şimdide üst panelin ora rengarenk oldu:D
Unityden daha kullanışlı gibi duruyor.Sanırım yeni bir güncelleme çıkaracak gnome öle birşey okumuştum bundan dolayı
Up and Running...

alquirel

Alıntı yapılan: bahdem - 15 Ekim 2011 - 18:31:21
Ama şöle bir sorun var pencerelerse ufalt büyüt ve kapat simgeleri yok.Sol tarafta sadece x var.

Gnome Tweak Tool uygulamasını kurun.
Farenin olduğu hizadaki ayarı All yapın.

zeusmaster

Alıntı yapılan: bahdem - 15 Ekim 2011 - 18:43:26
Alıntı yapılan: superjax - 15 Ekim 2011 - 18:35:33

valla sanırım haklısın hocam.yükledim gnome ama arada kasılıyo.Şimdide üst panelin ora rengarenk oldu:D
Unityden daha kullanışlı gibi duruyor.Sanırım yeni bir güncelleme çıkaracak gnome öle * bir şey okumuştum bundan dolayı

bi ekte daha bulunayim.Ati mobiliyity radeon 5470 kullaniyorum.Ek suruculerden surucuyu guncelledim sistem coktu :) Tekrar yukleyecem ama surucu guncellemiyecem
Up and Running...

Aequitas

arkadaşlar 11.10 da gnome shell kurmak için önce gnome kurmam mı gerekiyor.. yoksa direk yazılım merkezindeki gnome shell i kurabilir miyim.. bir de gnome 3 kurmak istiyorum.. yazılım merkezinde gnome yazınca gnome desktop environment diye bişey çıkıyo çok büyük boyutlu.. sürüm: gnome 1:3.0+1ubuntu1 yazıyor.. bu mudur gnome 3 paketi.. bir de compiz fusion icon u kurdum fakat üzerine tıkladığımda hiçbirşey olmuyor.. bunun panelde küçük bir uygulamacık şeklinde görünmesi gerekmiyor muydu..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

zeusmaster

Alıntı yapılan: Aequitas - 15 Ekim 2011 - 21:59:56
arkadaşlar 11.10 da gnome shell kurmak için önce gnome kurmam mı gerekiyor.. yoksa direk yazılım merkezindeki gnome shell i kurabilir miyim.. bir de gnome 3 kurmak istiyorum.. yazılım merkezinde gnome yazınca gnome desktop environment diye bişey çıkıyo çok büyük boyutlu.. sürüm: gnome 1:3.0+1ubuntu1 yazıyor.. bu mudur gnome 3 paketi..

hocam sen yazılım merkezine gnome yaz gnomekabuğu die bişey geliyor onu kuracan.Kapat aç makineyi ilk açılışta paralo yazdığın yerde ayar işaretinden gnome u seçeceksin bukadar
Up and Running...

drj35

mrb 11.10  64 bit iso dosyasını indirip cd attım wubi ile kurulum yaparken yarıda hata verdi. Bir hata oluştu Invalid argument.  Daha fazla bilgi için lütfen kayıt dosyasına bakın:  c:/users/drj/appdata/local/temp/wubi-11.10-rev241.log

illskylark

valla bende de bilgisayar kapanmamaya basladı halt yazdım shutdown yazdım genede kapanmaz oldu makinam birde 7zip denen bi pro wardı yuklenior ama yuklu prolar arasında gorunmuyor ubuntu yazılım merkezindende yuklu gorunuyor anlamadım ne iş :) genel anlamda guzel yalnız 2 problem uzerinde sıkıntı yasadım şimdilik guncelemelerle duzeleceğini umuyorum Kapanmama sorunu canımı sıkmaya basladı ozellikle

decent

Arkadaşlar, sorunlar konusunda ilk bakmamız gereken yerlerden bir tanesi http://askubuntu.com/questions/tagged/11.10 bağlantısıdır.
Oradaki arama satırına sorunla ilgili kelimeleri yazarak da arama yapabilirsiniz. Çözdüğünüz konuları diğer kullanıcıların da faydalanmasını düşünerek burada ya da uygun bölümlerde paylaşabilirsiniz.

kalkan1973

GNOME-SHELL çalıştıramayan arkadaşlara tavsiyem.

Klasik GNOME oturumunda bilgisayarı açın menüden Başlangıç uygulamalarına gelin. Ekle kısmına

isim= gnome shell
komut= gnome-shell --replace

isim= metacity
komut=metacity --replace

şeklinde 2 ayrı uygulama ekleyin. GNOME3 ekranı gelecektir. YALNIZ DİĞER MASAÜSTLERİ AÇILMAYACAKTIR. UNİTY MESELA...
Evde İşte her yerde Linux

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ekim 2011 - 02:06:28
Alıntı yapılan: ahmtk - 15 Ekim 2011 - 02:00:47
Daha önce başına gelen oldu mu bilmiyorum ama bütün yaptığım kurulumlarda imleç kitlenmesi sorununu yaşadım. İmleç bir anda kitleniyor ve katiyen çalışmıyor, terminalden sistemi baştan başlattığımda düzelmiş oluyor.

Bende de mevcut bu durum, henüz üzerine eğilemedim. Her zaman olmuyor gerçi, başıma iki veya üç defa geldi. Fare kullanmıyorum, imleçsürer ile oluyor bu sorun. VAkit bulup da bakamadım durma da henüz.

Sistemdeki Fare ayarlarına gelin. Unity'de "Fare" yazmanız yeterli. Buradaki "Dokunmatik Tuş Takımı" sekmesine geçin ve "Yazma esnasında touch.pad'i kapat" seçeneğini kapatın. Olumlu kaktıda bulunduğunu söylüyorlar genel forumda. Daha doğrusu sorunu çözdüğünü söylüyorlar.

Geçici olaraksa oturumu kapatmadan ya da X'i sonlandırmadan:
synclient TouchpadOff=0 komutu sorunu çözüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cexen

11.10 64 bit ve 32 bit te harici wireless kartımı usb üzerinden bağlıyorum önceden 2 sn geçmeden otomatik olarak çalışan kart şuanda çalışmıyor. Hiç kımıldamıyor hatta. wlan0 laptop un kendi wireless ı ve ondan bir sorun yok. ama wlan1 diye birşeyi bulamıyor. Araştırdım yabancı forumlarda da çözüm bulamadım... bu sorunla karşılaşan var mı?

decent

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 16 Ekim 2011 - 00:27:08

Klasik GNOME oturumunda bilgisayarı açın menüden Başlangıç uygulamalarına gelin. Ekle kısmına

isim= gnome shell

isim= metacity
komut=metacity --replace

şeklinde 2 ayrı uygulama ekleyin. GNOME3 ekranı gelecektir. YALNIZ DİĞER MASAÜSTLERİ AÇILMAYACAKTIR. UNİTY MESELA...

Fedora 16 Beta ile o sorunsuz çalışıyor, bu demektir ki Ubuntu tarafında da kısa zamanda düzeltilir.

eRenleR

Gnome shell yükledim.
Fakat üst bar karmakarışık renkler içinde.
Nasıl düzeltebilirim bunu ?

if

@eRenleR, sizinle aynı sorunu yaşayan bir kaç tane daha arkadaş var. Hatta açılmış başlıklar ve öneriler de var. Ararsanız ulaşacaksınız. Oradan devam edelim.

zeusmaster

Alıntı yapılan: eRenleR - 16 Ekim 2011 - 20:04:00
Gnome shell yükledim.
Fakat üst bar karmakarışık renkler içinde.
Nasıl düzeltebilirim bunu ?

Hocam o ekran kartı driver ı ile alakalı.Sanırım senin ekran kartı da ati aynı sorunu bende yaşadım.Tanımlı driver ı kullan güncelleme

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2011 - 21:03:16

Alıntı yapılan: decent - 16 Ekim 2011 - 19:58:02
Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 16 Ekim 2011 - 00:27:08

isim= gnome shell

isim= metacity
komut=metacity --replace

Fedora 16 Beta ile o sorunsuz çalışıyor, bu demektir ki Ubuntu tarafında da kısa zamanda düzeltilir.

Fedora 15 de de herhangi bir sorun yoktu bi ara kullanmıştım ben
Up and Running...

decent

Alıntı yapılan: bahdem - 16 Ekim 2011 - 21:02:08

Yaptığım değerlendirme Gnome 3.2 sürümü ile ilgili.

FıratikUS

Üst barda ki bu şey nasıl kapatılır( kalıcı olarak).?
Gnome Tweak Tool kurdum onda yok herhalde bu işlem.!
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

if

zeusmaster

Alıntı yapılan: decent - 16 Ekim 2011 - 21:47:13
Alıntı yapılan: bahdem - 16 Ekim 2011 - 21:02:08

Yaptığım değerlendirme Gnome 3.2 sürümü ile ilgili.

ben gnome shell kullandım hocam fedora yanlışım olabilir ama şuan kullandığımla aynıydı
Up and Running...

decent

Gnome Klasik Masaüstüne Dönüş isteyenler için bağlantı:
http://askubuntu.com/questions/58172/how-to-revert-to-gnome-classic

Bağlantıda 11.10 ve 11.04 için ayrı ayrı resimli anlatım mevcut..

travego0403

Firefox tarayıcısını kullanırken Unity paneli gizleniyor, mouse ile sol kenara dayayınca Unity paneli gizlendiği yerden çıkıyor. Buraya kadar her şey normal. Fakat bazen tarayıcı veya herhangi bir pencere tam ekran çalışırken sol kenara gelmeme rağmen Unity panel gizlendiği yerden çıkmıyor. (Pencere seçili olmasına rağmen)  Pencereyi Unity panele gönderip tekrar tam ekran yaptığımda düzeliyor.(minimalize yapmak herhalde teknik ismi)

Sizde de böyle bir durum oluyor mu? Acaba bu bir bug mu? Yoksa ayarı falan var mı?
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman