[Çözüldü] Cinnamon Masaüstü Hakkında(Donma ve Kilitlenme)

Başlatan ignis, 16 Ağustos 2012 - 04:40:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ignis

Merhabalar; bu şekilde sormak doğru mudur bilmiyorum ama, cinnamon masaüstü ile birkaç soru soracağım.

1) Kendisiyle birlikte gelen LXmusic adlı müzik çalar çalışmıyor. Sürükle bırakla şarkı listesine şarkıyı bırakıp çal tuşuna bastığımda hiçbir hareketlilik olmuyor. Eğer ki bu sorunun bir çözümü yoksa, bu müzik çaları nasıl silebilirim?
2) AWN adlı başlat çubuğu görevini gören bir program vardı. Bilenler bilir, oradaki eposta programcığı adlı program türevinde bir program önerisi yapabilir misiniz? Yani, gmaile eposta geldiğinde masaüstünde uyarı yapacak.
3) Bu masaüstü ile birlikte oluşan düzeni tam olarak kafama uydu diyebilirim. (Onlarca masaüstü denedim.) Şimdi yapmak istediğim; bu masaüstü ve gerekli birkaç programda yüklenmiş haldeyken, yedeğini almak ve bir kurulum cd'si oluşturmak. (Windows'taki gibi) Bu mümkün müdür? Mümkünse, nereden başlayacağım, en azından bir yol gösterilse.

decent

1- LXMusic Cinnamon değil, LXDE masaüstünün bir parçasıdır.
2- AWN her ortamda kullanılabilir, e-posta özelliği yine AWN ile tavsiyedir..
3- Forumda ReMaster ve Ubuntu Builder yazılımları ile ilgili arama yaparak geniş bilgiye ulaşabilirsin.

speakerXXL

2 - Tam olarak işinizi görürmü bilemiyorum ama Cinnamon ile kullanabileceğiniz Messaging Menu uygulamacığını deneyebilirsiniz. Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:bimsebasse/cinnamonextras
sudo apt-get update
cinnamon-applet-messagingmenu

Kurulumdan sonra uygulamacığı eklemek için Cinnamon Setttigs'i açınız ve Apllats (Uygulamacıklar) bölümünden kurduğunuz uygulamacığı işaretleyiniz.

dimetokavi

Merhaba,
Üçüncü sorunuz ile ilgili herhangi bir cevap veremeyeceğim zirâ ne Windows'ta ne de GNU/Linux altında yedekleme işlemi hiç yapmadım. Birinci ve ikinci sorunuz için ise size elementaryOS ekibinin uygulamalarını kullanmanızı salık vereceğim. Müzik çalar için tavsiyem Noise. E-posta için ise (size haber verip vermediğini bilmiyorum ama) Geary uygulamasını tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

ignis

LXmusic adlı oynatıcıyı uçbirimden "sudo apt-get remove lxmusic" komutunu vererek kaldırdım. Bu sorun halloldu. Awn'deki gibi bir e-posta programcığı yok sanırım, ona benzer bir şey bulamadım. Yedekleme durumuna ise önerilere bakacağım bir vakit.

@decent; 3. soruya verdiğiniz cevaplara uygun bir vakitte bakacağım.
@speakerXXL; önerdiğiniz programı kullanıyorum, kullanışlı bir şeymiş.
@dimetokavi; noise'i yükledim ancak; çok sorun çıkardı. Sürekli kapanıp durdu, hata raporu verdi. "Audacious" adlı programı kullanıyorum müzik dinlemek için, sade ve kullanışlı geldi.

Cevaplarınız için hepinize çok teşekkürler arkadaşlar.

Bir de cinnamonun menüsünden girdiğimiz yerdeki kategorileri tek tek de olsa Türkçe'leştirmek mümkün müdür?

furkankalkan

Başka bir forumdan link vermenin sakıncalı olacağını sanmıyorum (Nasıl olsa Mint forumları da bizim kardeş forumumuz :D)
Türkçeleştirme için: http://forum.linuxmint.org.tr/index.php?topic=3424.0
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ignis

Cinnamon Masaüstü, kullanım açısından da görüntü açısından da çok iyi ancak, bazen çökmeler oluyor, gidip geliyor, acaba bunun için bir çözüm var mıdır ki?

speakerXXL

Burada ve burada anlatıldığı biçimde sun-java6-jre sun-java6-plugin paketlerini kurup sistem genelinde kullanılan Java sürümünü değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

ignis

Başlıkta bahsettiğim sorun çözülmüştür. Benzer sorunu yaşayanların şuradaki başlığa giderek sorunlarını çözebileceklerini söyleyebilirim.