[Nasıl]Nvidia sürücülerinin elle kurulumu

Başlatan heartsmagic, 16 Temmuz 2010 - 03:37:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Yanlış yönlendirme için özür dilerim, peşin hüküm vermemek gerekiyor demek ki. @shadow., sorun şu sanırım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.msg463700#msg463700

Tekrar özür dilerim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pisipardus

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Nisan 2013 - 22:40:14
@pisipardus, değişen çok şey olmayacak muhtemelen iki üç tane.

1. gedit yerine kate kullanacaksın.
2. lightdm yerine kdm ile iş yapacaksın.

İkincisi için şunu dene:

sudo servide kdm stop

Eğer masaüstü kaybolup uçbirime düşersen şunu yaparsın:

sudo service kdm start

Burada anlamış oluruz ki service ile kdm'yi yönetebiliyoruz. Eğer olmuyorsa init.d altından deneriz. Önce sen bunu bir belirle. Gerisi aynı anlatımın muhtemelen.

bu kısma kadar geldim şöyle bir uyarı verdi

sudo: servide: command not found

if

sudo: servide: command not found

servide değil, service olmalı.

pisipardus

ubuntu:~$ sudo service kdm stop
[sudo] password for :
kdm: unrecognized service
ubuntu:~$ sudo killall gdm-binary
gdm-binary: hiçbir işlem bulunamadı

if

@pisipardus, komut ve çıktılarını kod etiketi içinde veriniz.

ps uax | grep -E "light|kdm|gdm" ne diyor?

pisipardus

arkadaşlar öncelikle ilgiliendiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
nvidia sürücüsünü indirdiğim dosyadan kuramadım.
ama sorunum şu şekilde çözüldü. kubuntu 13.04 yükledikten sonra hiçbir nvidia sürücüsü yüklemeden videolarda artık çatlama olmadan izleyebiliyorum.

bilgisayarımda kubuntu ile videoları açtığımda videoların üst kısmında çatlamalar oluyordu. bu nedenle nvidia'nın sitesinden indirdiğim sürücüyü kurmak istiyordum. ama bu işlem benim gibi acemiler için bir aşamadan sonra bıkkınlık yaratıyor.

bir eleştirimde, kubuntu konusunda yeterli türkçe kaynağın olmaması. en azından site yöneticileri ubuntu ile ilgili temel konularda yardım başlığı hazırlarken kubuntu içinde ek açıklamalar yapabilir . burdaki çalışmaların tamamen gönüllü olduğunu biliyorum. ancak uzun süredir video'yu bozuk izlemem nedeniyle kubuntu kullanamıyordum. benim gibi çok kullanıcının olduğunuda düşünürsek bu önemli birşey.

tekrar teşekkür ederim.

heartsmagic

@pisipardus, haklısın esasında. Temel değişikliklerin olduğu kısımlarda belki ek açıklama düşülebilir fakat genelde hemen her şey ortak oluyor. Tariflerde değişen şeyler genelde metin düzenleyicilerin ismi vs. oluyor. Bu başlık da biraz özel, giriş yöneticisi için değişiklik yapmak gerekiyor bir de.

Fakat sen neden kuramadın ona pek eğilememişiz. Basitçe esasında giriş yöneticisi durdurulup sürücüler kurulacaktı.
Eğer elle kurmayayım diyorsan xorg-edgers PPA'sını ekleyip güncel sürücüleri edinmeyi de deneyebilirsin.

pisipardus

Sorunun tam olarak neden kaynaklandığını anlamadım. Ancak sürücü kuruluma geciyordu, ve bütün çıkan şeylere olumlu cevap verip enter'e basıyordum. Bir aşamada eksik birşey yapmış olabilrim. Şu anda hic bir sürücü kurmamama rağmen problem Yaşamıyorum. Acaba yeni sistem kurulurken nvidia sürücülerini de kurmuş olabilir mi?  Sistemden ek sürücülere baktığımda kurulu bir nvidia sürücüsü görünmüyor.

heartsmagic

Hayır, sistem sen söylemezsen sürücü kurmaz. Nvidia kurulumda yaşanan sıkıntılardan biri de linux-headers paketinin kurulu olmaması. Elle kurulumlarda da ortaya çıkabiliyor bu sorun. Hata olarak basıyor esasında. Deneyecek arkadaşlar için önce şu komutu yürütüp ilgili paketi kurmak fayda sağlayabilir.

sudo apt-get install linux-headers-`uname -r`

Belki senin sorunun da buydu, hata görmeden yorum yapmak zor. Denemek istersen aklında bulunsun.

pisipardus

O zaman tam verim almam için bu sürücüyü kurmam gerekekecek. Izninizle iki sorum olacak.

1. Video izlerken gerçekleşen catlamalarin (çoğunlukla ekranın üst kısmında) sürücüyle ilgisi var mı? Yoksa optimizasyon sorunu mu? Ubuntu nvidia sürücüleri kuruluyken çatlama olmazken kubuntuda nvidia'da aynî sürücüler kuruluyken neden çatlama oluyor?

2.Bir diğer sorum kubuntu ile gelen programla nvidia sürücülerine baktığımda 304,310  +bunların update edilmisleri ve 113 ,173 sürücüleri bulunuyor. Bunlarda hangisini yuklmem lazım?

Fırsat bulunca tekrar sürücü yükleyeceğim. O zaman tüm detayları burda paylaşırım.

heartsmagic

Kırılma ve çatlama sorunları biraz garip. Hangi ortamalarda neden oluştukları pek net değil benim için. Kubuntu ve Ubuntu arasındaki temel farkın masaüstü ortamı olduğu aşikar. Zira sanırım X ve diğer paketler hemen hemen aynıdır. Gerçi yapılandırma durumu da olabilir arada. Örneğin Kubuntu üzerine kurulacak Gnome+Unity ile sorun yaşanmıyorsa mesele KDE'ye çıkabilir. Fakat orada da sorun varsa kaynağı nasıl tespit ederiz bilemiyorum.

İkinci soru içinse grafik kartın güncelse ve 310 sürümü destekliyorsa onu kur. En nihayetinde güncel olan sürücü o.

taylorswiftz

sh 0: Can't open NVIDIA-Linux-x86-304.88.run
Hatası alıyorum ne yapabilirim?

edit: cd ile klasöre gidince oldu , sağolun :P

sonador

forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0
adresinde anlatildigi sekilde bumblebee kurduktan sonra uzerine burada anlatildigi sekilde elle guncel nvidia suruculeri kurulabilir mi?

heartsmagic

@sonador, Bumblebee zaten uygun sürücüleri kuruyor senin için. Buradan elle tekrar sürücü kurmak zaten Optimus desteğini kaybetmek anlamına geliyor. Kısacası, kurma burayı takip ederek elle sürücüleri.

sonador

@heartsmagic, tesekkur ederim. Ben bumblebee'yi varsayilan suruculeri ile kurdugum icin nvidia sahipli suruleri oyunlarda daha yuksek performans verir diye ell surucu kurmak istemistim. Bunun icin bumblebee'yi kaldirip tekrar mi kurmak gerekir?

heartsmagic

Oyunlarda Nvidia sürücüsünün devreye girmesini sağlaman lazım senin, bunun için de bu oyunları optirun komutu ile başlatmalısın. Bunu denedin mi?

sonador

@heartsmagic, evet oyunu optirunla calistiriyorum hatta oyunun baslaticisinda komutun basina optirun ekleyip calistiriyorum. Benim demek istedigim, bumblebee ile varsayilan olarak gelen suruculer, nvidianin sahipli suruculeri kadar yuksek performans sunuyor mu? Sunmuyorsa bunu nasil duzeltebilirim?

burk

@sonador bildiğim kadarı ile izah edeyim. Sisteminizde Intel-Nvdia ekran kartlarının birlikte yer aldığı Optimus teknolojisi var ve sadece Nvidia'nın sürücüleri sistemin verimli kullanımı için yeterli olmaycaktır. Yani Bumblebee kullanmadan ekran kartı sürücüleri tam olark yüklenmiş olmayacaktır.

sonador

@burk, sistemde bumblebee kurulu zaten. Ben, daha iyi performans icin bumblebee ile nvidia'nin guncel suruculerini kullanabilir miyim? diye merak ediyordum.

burk

@sonador en iyi performansı bumblebee ile alacağınız kanaatindeyim zira Intel - Nvidia uyumu için de sürücü desteği sağlamış oluyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sonador - 01 Temmuz 2013 - 15:42:25
@burk, sistemde bumblebee kurulu zaten. Ben, daha iyi performans icin bumblebee ile nvidia'nin guncel suruculerini kullanabilir miyim? diye merak ediyordum.

Kullanamazsın muhtemelen. Bumblebee bu nedenle başlayan bir proje zaten. Halihazırda güncel şekilde gelen Nvidia sürücülerinin bizim tarafa desteği yok (Optimus için). Bir süre sonra olacak ama, çalışmalar devam ediyor. İşte bu nedenle Bumblebee projesi sürücüleri buna göre uyarlıyor ve geçiş yapılabilecek bir ortam sağlıyor. Kendi içinde sürücüleri nasıl güncelliyor bilemiyorum fakat son sürücüleri ha deyince kullanmak mümkün değil.

91011

acer travelmate 5742g  model laptop ve geforce gt 420M ekran kartı var bu işlemleri yaparken

http://p1310.hizliresim.com/1g/j/tmgbm.png

böyle bir hata alıyorum X serverden nasıl çıkacağım ?*

gerek kalmadı http://www.dedoimedo.com/computers/ubuntu-ringtail-nvidia.html şuradan manuel olarak yükledim.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

heartsmagic

@91011, bu başlığın ilk iletisine baktın mı? Orada anlatılıyor neyi nasıl yapacağın. Yaptın ve olmadıysa bilmek isterim, böylece güncelleme geçeriz.

91011

@heartsmagic,  tabi ki ilk iletiyi okudum işlemler derken orada anlatılanları kastettim.

Şu komutta takıldı resimde verdiğim gibi

sudo sh NVIDIA*
Ben kendim kurmaya çalıştım ilk indirdiğim .run uzantısını onu açmaya çalıştım onu yüklemeye çalıştğımda da aynı hatayı aldım. Serveri tanımadı yüklemiyor.

http://p1310.hizliresim.com/1g/j/tmgbm.png
Bulduğım sitede de ikinci metodu depodan kurmayı uyguladım driverim yüklendi.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

heartsmagic

O şekilde elle kuruluma başlamadan önce şu komut var sırada:
sudo service lightdm stop

Denedin mi? Denediysen ne oldu? Bu komut sonrasında giriş yöneticisinin sonlandırılması, yani X'in kapatılması gerekiyor.
Neyse, ilk elden deneyelim bakalım son durum nedir.

Not: Denedim, ilgili komut hâlâ gayet başarılı bir şekilde sonlandırıyor lightdm giriş yöneticisini.