[Çözüldü] Kablosuz bağlantı sorunu

Başlatan mesnetsiz, 25 Nisan 2009 - 19:48:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mesnetsiz

Merhaba arkadaşlar,

Yeni konu açmamak için verdiğim uzun uğraşı kaybetmiş bulunuyorum. Bugün itibariyle ubuntuya geçmiş olmakla birlikte, birkaç gündür cd üzerinden deneme yapıyordum. Sorunum internete bir türlü kablosuz bağlanamamam. Forumdaki neredeyse her şeyi okudum, denemediğim kalmadı, ancak daha sorunun ne olduğunu bile saptayabilmiş değilim. Driverler mı tam yüklenmiyor, bir şeyleri eksik mi yapılandırıyorum bilemiyorum. Ama gerçekten birisinin tane tane aşamaları anlatmasına ihtiyacım var. Yardımlar için şimdiden teşekkürler, umarım çok gereksiz bir konu olarak kalmaz, çünkü gerçekten çözüm üretememe noktasındayım...

bytan

Konuyu taşıdım.

Öncelikle şu iki konuyu biraz inceleyin. Nerede ne tür bir sorunla karşılaşıyorsunuz bildirin ve oradan devam edelim:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2748.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1768.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mesnetsiz

Genelde şöyle bir durum gözlemliyorum: aslında çok kolay olan bir şey gerek terminolojiye yabancılıktan, gerekse de linux prosedürlerine aşina olmamaktan dolayı çok zor gelebiliyor. O yüzden ben de karşılaştığım problemleri ya da anlamadığım noktaları tek tek sormaya çalışacağım:

1. lspci komutu sonrası kablosuz adaptörünün listede gözükmesi, ubuntunun onu tanıdığı anlamına mı gelir?
2. "Bağlantı kurarken ihtiyaç duyulacak ağ programları yüklü değil ise yüklenir; ifconfig, iwconfig, dhcpcd": bu komutlar yazılınca programlar yüklenmiş mi oluyor? iwconfig de:
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

pan0      no wireless extensions.

iletisi alıyorum, diğerlerinde sorun yok.

Sonraki aşamalara geçemiyorum bile, bir driverın yüklenmesiyle ilgili bir sorun var gibi gözüküyor ama tam da anlamış değilim.

bytan

1- Sadece donanım üzerindeki bilgileri okur lspci. Ubuntu'nun tanıdığı ve onun sürücülerini yüklediği anlamına gelmez.

2- O yazılan komutlar, ağ kartı ve ağ yapılandırması ile ilgili bilgiler almak için kullanılır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@mesnetsiz:

1. Hayır. Algıladığı anlamına gelir. Ancak algılaması kartın çalışacağı anlamına gelmez. Bazen elimizi suya sabuna bile dokunmadan kartımızın sürücüsü hazır gelmektedir. Örneğin ben kullandığım Intel kart için hiçbir şey yapmıyorum. Fakat bazen sürücü kurmamız gerekebiliyor.

2. Hayır, o komutlar sadece yapılandırma, bilgi alma amaçlıdır.

Sen kendi lspci çıktındaki karta göre forumda arama yapıp, ardından sürücü kuracaksın muhtemelen. Bu başlık sürücüsü kurulmuş bir kart ile kablosuz bir ağa nasıl elle bağlanacağını anlatır.

Not: @bytan hızlı davranmış :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mesnetsiz

Hızlı yanıtlar için çok teşekkürler.

lspci de pek çok driver çıkıyor, hangisini algıladığını, hangisini algılamadığını nasıl anlayabilirim?
Bir de sorunun şurda olduğunu tahmin ediyorum:

03:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)

Gerçi "hardware drivers" da Atheros gözüküyor.
Neticede ben sorunun nerde olduğunu nasıl anlayabilirim?

heartsmagic

Forumda Atheros diye aratırsan birçok başlık göreceksin, o taraftan devam edelim istersen. Çünkü bu başlığın amacı biraz farklı. Ben bu iletilerini diğer iletinle birleştiriyorum.

heartsmagic

İletileri birleştirdim. Eğer forumdaki mevcut konulardan çözüm bulamazsan buradan da devam edebiliriz.

mesnetsiz

Evet evet, atheros'la ilgili konuları okudum. Driverı yüklemenin iki yolu var gibi gözüküyor, biri windows wireless drivers üzerinden, diğeriyse http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3533.0.html.

Bunların ikisini de yaptım, birincisinin olup olmadığını bilmiyorum, ikincisinde ise devamlı bir host sorunu var; madwifi'den aradığım atheros driverlarının ise hepsi sorunlu gözüküyor.

Ama daha önce de söylediğim gibi, sorun atheros sorunu mu, ondan bile tam emin olamıyorum...

mesnetsiz

Sorun sanırım Atheros'ta. Wicd manager indirdim, o da hiçbir kablosuz ağ bulamıyor. Forumda da incelediğim kadarıyla bu adapter epey bir problem olmuş. Driver için güncel bir host bulmak gerekiyor. Ben şu ana kadar bunu başarabilmiş değilim. Herhangi bir fikri ya da önerisi olan varsa merakla bekliyorum...

heartsmagic

Öncelikle bence sırayla dene. Eğer biri olmazsa diğerinden gidersin.
Örneğin ilkini kurduysan eğer:

ndiswrapper -l

dediğinde sana sürücünün kurulu olduğuna dair bir ileti vermesi lazım.

İkinci yöntemdeyse hosts dosyasına IP eklemek sorununu çözmüyor mu?

localhost

Alıntı yapılan: mesnetsiz - 25 Nisan 2009 - 20:46:02
Hızlı yanıtlar için çok teşekkürler.

lspci de pek çok driver çıkıyor, hangisini algıladığını, hangisini algılamadığını nasıl anlayabilirim?
Bir de sorunun şurda olduğunu tahmin ediyorum:

03:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)

Gerçi "hardware drivers" da Atheros gözüküyor.
Neticede ben sorunun nerde olduğunu nasıl anlayabilirim?
Gerçi "hardware drivers" da Atheros gözüküyor. Burada gözüküyorsa kurunca calismasi lazim. Bir kac tane atheros kartlari bu sekilde calistirmistim. 2 ASUS notebook 1 DeLL notebookta calisti.
Linux LPIC1 - MCSA

mesnetsiz

Merhaba,

http://sourceforge.net/projects/madwifi/ Sanırım burada buldum. Ama indirdiğim dosyayı nasıl yükleyeceğimi bilemiyorum. Install dosyasında oldukça karışık ve uygulamama rağmen gerçekleşmeyen bir dizi işlem mevcut. Soru: indirilen bir dosya ubuntuda nasıl yüklenir?

localhost

sudo apt-get install madwifi-tools
Linux LPIC1 - MCSA

mesnetsiz

Olmuyor, çok ilginç. O kadar çok şey denedim ki, resmen kayboldum.  Wicd kablosuz ağ bulamıyor, muhtemelen hala çalışmıyor wireless. Şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum...

localhost

Alıntı yapılan: mesnetsiz - 26 Nisan 2009 - 13:52:03
Merhaba,

http://sourceforge.net/projects/madwifi/ Sanırım burada buldum. Ama indirdiğim dosyayı nasıl yükleyeceğimi bilemiyorum. Install dosyasında oldukça karışık ve uygulamama rağmen gerçekleşmeyen bir dizi işlem mevcut. Soru: indirilen bir dosya ubuntuda nasıl yüklenir?

Bu mesaja karsilik icin vermistim ben madwifi kurulum komutunu. Siz kaynak kodun bulundugu diosyayi indirip kurmaya calisiyorsunuz. Ben ise depoda olan bir paketin kurulumu icin öneri yapmistim. Her iki dosyada ayni isi görecekti sonucta.
Linux LPIC1 - MCSA

mesnetsiz

Evet evet, anladım onu. Sonuç olarak kablosuz hala yok.

mesnetsiz

Neyse çok bunaldım, çıkıyorum, umarım bir çözüm vardır, günlerdir uğraşıyorum, halledemedim bir türlü. Soğuk bir Paris öğleninde Eses-Bjk maçı izlemeye gidiyorum, yenersek kümede kalırız, biraz moralim düzelir.... :)

mesnetsiz

Sorunum çözülmedi ve elle tutulur bir yardım da almış değilim. Sorun atheros değil, belki realtek'dedir diye onun driver ını da yükledim ama hala bir gelişme yok. Bilgilerimi göndereyim en iyisi, belki sorunun nerde olduğunu anlayan biri çıkar
lspci:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
04:06.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
04:06.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
04:06.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
04:06.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 12)

ifconfig:
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1e:33:a2:4a:d0 
          inet addr:192.168.0.16  Bcast:192.168.0.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::21e:33ff:fea2:4ad0/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:3268 errors:0 dropped:1285058588 overruns:0 frame:0
          TX packets:3400 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:1888795 (1.8 MB)  TX bytes:669798 (669.7 KB)
          Interrupt:220 Base address:0x4000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:4 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:4 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:200 (200.0 B)  TX bytes:200 (200.0 B)
iwconfig:
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

pan0      no wireless extensions.
lsusb:
Bus 008 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 003: ID 04f2:b008 Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 004: ID 0930:0200 Toshiba Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Hardware drivers'da yalnızca Atheros gözüküyor, bu Realtek'in hala yüklü olmadığı anlamına mı gelir? Sorunu tespit edemiyorum daha...

heartsmagic

Sen yardım alamıyorsun ancak biz de sorularımıza cevap alamıyoruz. Bir önceki iletimde bir çıktı istemiştim vermemişsin.
Şu başlıktakileri uyguladın mı demiştim yine cevap gelmemiş:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3533.0.html

Kısacası hangi yöntemde ne yaptın bilemiyoruz biz.

garafatma

Sana önerilen yöntemleri, sonuçları ile buraya yazarsan daha rahat yardımcı olabiliriz. Senin yazdıkların sadece "olmuyor" "kayboldum" gibi mesajlar. Bu tip mesajlara da esaslı bir yardım beklemek bence gereksiz.

lspci çıktını vermişsin, kablosuz kartın belli ki atheros, forumda konusu var sende biliyorsun, o konularda söylenenleri yaptın, nerelerde ne hata aldın yazarsan ona göre yönlendirme yapabiliriz.

Belki kartı blacklist'e eklemek gerekebilir, bunu yaptın mı? eğer yapmadıysan forumda bununda bahsi geçti bunu bir araştır istersen.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

canosayan

kayboldum noktasını bilirim.
işe baştan başlamak en iyisi.

anladığım kadarıyla atheros ile sorun yaşıyorsun. bir çok kişi gibi.
atheros kartlar 8.10 üzerinde sürücü ile çalışıyordu. 9.04 te bu sorun oldukça azaldı

netbooktan baktım ve anladığım kadarıyla aynı atheros karta sahibiz. bendeki de ar242x 802.11abg. işin ilginç tarafı bu kart ubuntu 9.04 ile otomatik olarak tanınıyor.
yani madwifi (9.04 buna öteki atheros diyor) olmadan çalışıyor. hatta şimdi fark ettiğim kadarıyla komşularımdan biri airties rt 206 almış.

sistem> yönetim >donanım sürücüleri ne giderek burada gördüğün madwifi sürücüsünü etkisizleştir.
daha sonra bilgisayarı yeniden başlat.
daha sonrasında wireless olduğundan emin olduğun bir noktada ağ yöneticisi simgesine sağ tıklayarak kabloszu etkinleştir ayarı seçili mi kontrol et.
Chmod bizim işimiz.

mesnetsiz

Merhaba,

Öncelikle şu öneriler yapılmıştı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2748.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1768.0.html
- Bunlar kablosuz ağ yapılandırmayla ilgili çözümler. Ancak benim sorunumun driver'la ilgili olduğu anlaşıldıktan sonra bu konular konu dışı kaldı.
- Daha sonra atheros driver'ının yüklenmesiyle ilgili öneriler yapılmıştı: 1. windows drivers üzerinden yüklemek. Bu işlem sonuçsuz kaldı. Yani yüklememe rağmen durumda bir değişiklik olmadı.
2. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3533.0.html. Burada Atheros adapter'ın nasıl yükleneceği anlatılmış. Ancak sürekli host sorunu oluşuyor. Bunun üzerine ip ekleme önerisi yapılmıştı, ancak ip'lerde güncel olmadığı için bu işlem de bir sonuç vermedi. madwifi.org'da da güncel bir driver bulamadım. Öte yandan atheros'un kendi sitesinde tüm atheros driverlar'ı için sourceforge'daki madwifi paketinin yeterli olacağı yazıyordu. Bunu da uyguladım, ancak kablosuz hala çalışmıyordu.
Bunun üzerine ben de sorunun atheros da değil, realtek'de olabileceğini düşündüm. Çünkü pek çok konu da hardware drivers'da iki öğenin yüklü olması gerektiğinden bahsediliyordu. Burada (hd) atheros gözükmesine rağmen realtek gözükmüyor. Ben de bunun üzerine "http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7701.0.html" buradaki işlemleri uyguladım. Hiçbir sorun çıkmadı, ancak sorun düzelmedi.

Gelelim yeni önerilere. Blacklist olayını biraz inceledim. Ama ondan önce problemin nerede olduğunu saptamak gerekli. Şimdi atheros yüklü mü değil mi?

Eğer "canosayan" ın dediği gibi 9.04 işimi halledecekse ona geçiyim, ama yeniden yüklemeden upgrade etmek mümkün mü bu sürüme? Bir de,
"sistem> yönetim >donanım sürücüleri ne giderek burada gördüğün madwifi sürücüsünü etkisizleştir.
daha sonra bilgisayarı yeniden başlat.
daha sonrasında wireless olduğundan emin olduğun bir noktada ağ yöneticisi simgesine sağ tıklayarak kabloszu etkinleştir ayarı seçili mi kontrol et"
bu kısmı anlamadım, ne için yapacağım ki bunu? Wicd manager yükledim zaten, orada da haliyle hiçbir kablosuz ağ bulunamıyor.

Umarım yeterince açık olabilmişimdir. Sabrınız için teşekkürler. Bir anda kendimi çok kaptırıyorum. Bir şey deniyorum olmuyor, sonra hemen başka bir şeye geçiyorum, bu arada sizinle bu adımların sonuçlarını paylaşmamış olabilirim. Ama bu da bir an evvel sonuca ulaşma isteğimden kaynaklandı sanırım. Neyse... Şimdi nasıl ilerlemeliyiz?

canosayan

hım bende 9.04 kullanmadığınızı kaçırmışım. sorunlarda yöntemleri teker teker deneyip sonuçlarını paylaşmanız daha faydalıdır.

8.10 üzerinde madwifi ile kullanmıştım. fakat 9.04 bu sorunu aştı. şuan 9.04 ün kendi sürücüsü ile bağlanan atheros kart üzerinden yazıyorum bu satırları.

Chmod bizim işimiz.

mesnetsiz

Upgradeler biraz sorunlu sanırım. Bu yüzden 9.04'ü baştan yüklemek gerekiyor. Şahsen başka da bir çözüm göremiyorum şu anda. Aslında çözmek de istiyorum. Çünkü bununla uğraşmak bile pek çok şey öğretti linux'le ilgili. Şimdi çözemeden bırakmak koyar bana açıkçası. Bir süre daha bekleyeceğim sanırım, belki akla yatkın bir öneri gelir...