Kablosuz ağ paylaşma

Başlatan memetcakil, 02 Kasım 2010 - 12:16:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memetcakil

Ubuntu üzerinde wireless paylaşma nasıl yapılır?(ethernet kartından gelen bağlatıyı wireless kartı ile diğer dizüstü bilgisayarlara internet paylaştırma) bu konu hakkında araştırma yaptım biraz türkçe kaynak çok az bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum

heartsmagic

Ağ yöneticisinde böyle bir ayar olması lazım. Ayarlarına girdiğinde kullandığın bağlantıyı düzenle dedikten sonra ipv4 ayarları altında "diğer bilgisayarlara paylaş" tarzında bir sekme olmalı. Denedin mi onu? Onu deneyip, sistemi yeniden başlatıp (belki ağı başlatmak da yeterli olur) ardından istemcilere ağ geçidi olarak paylaşım yapan makinenin IP adresini vermen gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sipazilla

şuan önümde 2 tane dell marka dizüstü bilgisayar var. ikisindede temiz güncel ubuntu kurulu. kabloyla ikiside internete bağlanabiliyor. kablosuz ağla birbirleriyle gayet sağlıklı iletişim kurabiliyor dosya paylaşabiliyorlar. gelgelelim internet paylaşımına: A bilgisayarının kabloyla bağlandığını varsayalım B bilgisayarı A bilgisayarıyla dosya paylaşırken internete malesef çıkamıyor. ping atıyor, serverlara istek gönderiyor daha da ötesi ftp ye bağlanıyorum klasörlerde geziyorum ama dosyayı indir dediğimde malesef.

önerilerinizi bekliyorum

heartsmagic

@sipazilla, senin sorunun biraz daha farklı, ayrı bir başlıkta konuşursak daha güzel olur. O başlığa dosya indirmekten kastının ne olduğunu da eklersen güzel olur. Bildiğimiz bir site üzerinden indirme mi mesela?

emrepinarbasi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Kasım 2010 - 15:00:30
Ağ yöneticisinde böyle bir ayar olması lazım. Ayarlarına girdiğinde kullandığın bağlantıyı düzenle dedikten sonra ipv4 ayarları altında "diğer bilgisayarlara paylaş" tarzında bir sekme olmalı. Denedin mi onu? Onu deneyip, sistemi yeniden başlatıp (belki ağı başlatmak da yeterli olur) ardından istemcilere ağ geçidi olarak paylaşım yapan makinenin IP adresini vermen gerekiyor.

Paylaşım yapan makinenin ip adresini nereden bulabilirim?
Ubuntu kurulu netbook ile ethernet bağlantımı yaptım. Dediğiniz gibi bağlantı düzenle diyerek IP4 sekmesinde diğer bilgisayarlarla paylaşımlı yapıp yeniden paylaştırdım. Ama tablet bilgisayarım WIFI noktası olarak hiçbir makine bulamıyor bağlantı yapmak için
Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

klbecit

yukarıda saatin oradaki bağlantı simgesine tıklayıp bağlantı bilgilerinden ip adresine ulaşabilirsiniz

heartsmagic

Nereden bulabilirimden kasıt, IP adresini nasıl görebilirim midir?

emrepinarbasi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2011 - 15:00:58
Nereden bulabilirimden kasıt, IP adresini nasıl görebilirim midir?
Hem evet bilgisayar ip adrsimi nasıl öğrenirim, hem de wireless olarak internet yaymaya başlıyorsa tablet bilgisayarımdan bilgisayara nasıl bağlanabilirim. Çünkü herhangi bir kablosuz ağ bulamıyorum

heartsmagic

@klbecit görsel olarak nasıl görebileceğini tarif etmiş. Uçbirimden de:
ifconfig ile görebilirsin.

İnternet paylaştırma işini hiç yapmadığım için bilmiyorum, fakat buradaki olay sanırım "yayma"dan ziyada ağ geçidi olarak görev yapma sanırım. Ağ geçidi kısmına paylaşan makine IP adresi girilebilir.

emrepinarbasi

Hmm anladım.

Ben daha çok interneti wireless kartımı kullanarak yaymak istiyorum. Windows 7'de yapılabiliyor gördüm. Ama sistemim Ubuntu olduğu için sistemden vazgeçmek istemiyorum, Ubuntu'da yapılabilirliği varsa herhangi bir bilgiye ulaşıp paylaşırsanız sevinirim.

Kolaylıklar diliyorum.

heartsmagic

O yöntemin ismi tam olarak ne oluyor Windows tarafında?

emrepinarbasi

Windows 7'de kullaılabilen bir program var o işi yapan;
http://www.connectify.me/

heartsmagic

AccessPoint şeklinde yani. Bu konuda belgelendirmeler mevcut fakat temel anlamda böyle tek bir uygulama ile yapılanı var mıdır bilmiyorum, elleri kirletmek gerekebilir.

emrepinarbasi

:)

Vallaha ellerini kirletene duacı olurum. Windows kullanmak istemiyorum :)

heartsmagic

Ellerini kirleten sen olacaksın ama :) Etraftaki accesspoint belgelerine bakabilirsin, tabi İngilizce birçoğu.

burk