[Çözüldü]Wmware üzerinden ssh ile Ubuntu'ya nasıl bağlanılır?

Başlatan hardhard, 08 Ocak 2012 - 16:55:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hardhard

Selam arkadaşlar.ben az önce windows xp sp3 olan makinama wmware ile ubuntunun eski versiyonu olan 6.06 LTS kurdum tüm güncellemelerini yaptım.Sıkıntım şu  :
Simdi ben kendi bilgisayarımdan SSH sayesinde putty ile linux ' a bağlanıyorum.Ama amacım dışardan farklı bir İP ' den bağlanmak bu konuda  yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden tşk. ederim iyi pazarlar .... :)

sem

Selamlar...

Öncelikle yapmanız gereken (forum kuralları gereği yazılarınızın renginden kırmızı etiketini kaldırmak dışında =)) güncel bir Ubuntu sürümü kurmak aslında... 06 demek 2006 sürümünü kullanıyorsunuz demektir =) Hali ile depolarınız desteklenmiyor olacak maalesef...

O nedenle daha güncel bir sürüm kurmanız yerinde olacaktır. LTS olsa dahi sanırım 3 sene önce bitmiş sürüm desteği =)...

SSH ile bağlanma konusunu ise SUDO sayılarını inceleyerek halledebilirsiniz..

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21786.0

Başlığında ctrl + F araması ile SSH anahtarı işinizi görecektir...

Kolay gelsin...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hardhard

yoo depolarda sıkıntı yok hallettim old-releases ekleyince source.list ' e tüm depoları güncelledim.. :)

güncel ubuntuyu download ettim cd ye kayıt yaptım ama olmadı gormuyor kuramadım :S

sem

old-releases eklediğimiz zaman uygulamaların zamanındaki versiyonlarını mı kullanmış oluyorsunuz acaba, bilmediğim için soyuroum; örneğin yaklaşık 6 senedir giderilen bug, yapılan iyileştirmeleri kullanabiliyor oluyor musunuz acaba?

old-releases anahtarından emin olamadım işlevi nedir ama büyük ihtimalle sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum bu sürümle... Tabii sizin tercihiniz sonuçta.. Bu arada kırmızı renk konusunu tekrar hatırlatmış olayım =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hardhard

normalde sıfırdan kurduğumda ubuntuyu update yaptıgımda hata alıyordum sonra paketleri old-releases.ubuntu.com adresine aldıklarını gordum source list ' te ufak bi değişiklik yapınca güncel versiyondaki paketleri çekiyor. bu sıkıntı yaşamadım hatta versiyonu 8.04 LTS ' ye yükseltiyor ( rengi deiştirdim saoL :) )

heartsmagic

Dışarıdan Ubuntu'ya bağlanmak için ağ ayarlarından "köprüleme" şeklinde bir yapılandırma ayarlaman gerekiyor. Böylece Ubuntu modem üzerinden IP alacaktır, sen de dışarıdan gerekli port yönlendirmesini yaptıktan sonra bağlanabilirsin.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hardhard

biraz geç bi cwp oldu ama ; modem üzerinden port verdim örneğin ' 7575 ' portunu açtım.WMWARE üzerinden http://localhost:7575/ yazdığımda cevap geliyor ama xp üzerinden http://ip:7575/ yazdığımda ulaşamıyorum..

heartsmagic

hardhard

vermiş oldugun linkteki ip atamayı yaptım.son sorun şu dışardan nasıl erişim peki.örneğin ben virtualbox u açtım bir internet kafeye gittim oradan nasıl ulaşıcam kendi ttnetin verdi ip adresimi yazdığımda modem ayarlarına ulaşıyorum ??

bytan

Dışarıdan sanal makine için ayarladığın portu belirterek bağlanmaya çalıştığında modem ayarlarına mı ulaşıyorsun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hardhard

şimdi söle ben kendi dısardan ip numaraı yazdığımda modemin sayfasına giriyor benim istediğim örneğin ip numaram : 212.175.xxx.xxx  explorera yadığımda bu ip yi virtualbox a baglansın istiyorum portlu veya portsuz

bytan

Sen dışarıdan ip:7575 gibi yönlendirmiş olduğun port numarasını kullanarak bağlanmayı denedin mi? Eğer böyle bir port belirtmek istemiyorsan, 80 numaralı portu yönlendirmeye çalışabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

hardhard

modemden açtım 7575 portunu virtualbox a tanımladığım ip : 192.168.2.75 explorera http://192.168.2.75:7575 yazınca ulaşıyorum ama dışardan bir arkadaşım ulasmak icin http://ip:7575 yazdığında ulaşamıyorum

bytan

Portunu taratır mısın? Açık mı kapalı mı görünüyor öğrenmiş oluruz:

http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/
http://www.whatsmyip.org/port-scanner/

PF @ ST

hardhard

cagriemer

hardhard

heartsmagic

SSH için neden Web kullanılıyor ki? Web üzerinden SSH işini görecek bir şeyler yüklü mü o makinede? Eğer yoksa boşa uğraşılıyor. SSH istemcisi ile ayarlanan IP ve port ile rahatlıkla ulaşılabilir makineye.

hardhard

Malesef işte. sadece localhosttan ulaşabiliyorum ama dışardan port açmama rağmen ulaşamıyorum. tek ssh için değil ftp, vs vs gibi işlemleride yapamıyorum

heartsmagic

Ne diyor peki istemci sana? Mesela Linux ile denendiğini varsayıyorum:
ssh kullanıcı_adı@falanca_IP_adresi dediğinde ne oluyor? FTP konusu başkalaştırır konuyu.

hardhard

Sorunu hallettim ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim ayırdıkları vakit ve yardımlar için.. :)

heartsmagic

Sorunu nasıl çözdüğünü anlat ki senden sonra aynı sorunu yaşayanlar da faydalansın.
Ayrıca başlığının ilk iletisini değiştirerek [Çözüldü] etiketi koyarsan bizler de konuyu kapatırız.

hardhard

Tabiki... Sorunun çözümde ' cagriemer ' arkadaşımın yazdığı DMZ bölümü varmı sorusundan yola çıkarak modem ayarlarında DMZ ye girerek VirtualBox ' a tanımladığım ip yi oraya yazdım ve modeme reset atarak sorunu çözdüm.Şimdi hep kendi bilgisayarım hemde dışardan farklı bir ip ile bağlanabiliyorum..Bu sayede hem ftp hemde ssh üzeriden giriş sağlıyorum..