Web Sunucusu Yardım ve Görüşleriniz....

Başlatan mastek, 13 Ocak 2010 - 23:30:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mastek

Merhaba arkadaşlar zevki bir projem var.
Makineme ubuntu, üzerine web server onunda üzerine bir video sharing script'i kurup localhost'tan ağ üzerine yayın yapacam.
Araştırma içindeyim. Debian, 2003, 2008, Ubuntu, Centos, Red Hat

derken ubuntu da karar kıldım. Şimdi sizlerden istediğim nedir

1. Web server için tavsiyeniz nedir? Forumda bir kaç farklı program ve yol tavsiye edilmiş.
(Ben xampp'ı beğendim ve onu kurmayı düşünüyorum.)
2. Diyelimki xampp'ı kurdum, ben bunun üzerine free video sharing script'i kuracağım.
Bir çok altrnatif var. Bunlarında hepsi Ioncube gerektiriyor. xampp'ın üzerine Ioncube'ü ekleyebilir miyim?

Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

heartsmagic

XAMMP, LAMP bunlar sadece kurma yoludur. Kurduğun web sunucu: Apache. Veritabanı:Mysql. Dil: PHP.
Ioncube nedir bilemiyorum fakat bakman gereken bunlara olan uyumudur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: mastek - 13 Ocak 2010 - 23:30:16
Merhaba arkadaşlar zevki bir projem var.
Makineme ubuntu, üzerine web server onunda üzerine bir video sharing script'i kurup localhost'tan ağ üzerine yayın yapacam.
Araştırma içindeyim. Debian, 2003, 2008, Ubuntu, Centos, Red Hat

derken ubuntu da karar kıldım. Şimdi sizlerden istediğim nedir

1. Web server için tavsiyeniz nedir? Forumda bir kaç farklı program ve yol tavsiye edilmiş.
(Ben xampp'ı beğendim ve onu kurmayı düşünüyorum.)
2. Diyelimki xampp'ı kurdum, ben bunun üzerine free video sharing script'i kuracağım.
Bir çok altrnatif var. Bunlarında hepsi Ioncube gerektiriyor. xampp'ın üzerine Ioncube'ü ekleyebilir miyim?

Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

İlk öncelikle Ubuntu Server sürümünü kullanmanızı öneririm. Ioncube ücretli bir PHP encoder bildiğim kadarıyla. Daha önce kullanmadığım için kurulumu hakkında araştırma yapmadım. İnternette arasanız eminim bulabilirsiniz. Zaten ücretli bir yazılım olduğu için kendi sitesinden de gerekli desteği alabilirsiniz. Bence kuracağınız sistemler hakkında daha iyi araştırma yapın. Script konusunda araştırmaları derinleştirmeniz sonucunda daha iyi, stabil ve ucuz hatta bedava scriptler bulabilirsiniz. Vidiscript bunlara sadece bir örnek. Ben içerik yönetim sistemleri üzerinde çalıştığımdan dolayı bu sistemleri ayrıntılı olarak inceleme ve test etmeye gereksinim duymadım.

mastek

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ocak 2010 - 23:45:35
XAMMP, LAMP bunlar sadece kurma yoludur. Kurduğun web sunucu: Apache. Veritabanı:Mysql. Dil: PHP.
Ioncube nedir bilemiyorum fakat bakman gereken bunlara olan uyumudur.

Bunlar kurulum yöntemidir derken biraz daha açabilirmisiniz?
Bir nevi installer gibi bişi mi?
Ayrıca Apache, Mysql ve PHP'yi kuracağımı biliyorum da, ben bu XAMMP veya LAMP'ı full paket programlar olarak düşündüm. Win'deki Apache2Triad gibi öyle değil mi?

heartsmagic

XAMPP, paket olarak gelir, açarsın bir yere, sonra uygulamaları çalıştırırsın. LAMP kurulumun adı zaten: Linux-Apache-Mysql-PHP. Ayrı ayrı kurarsın bunları sisteme. İkisinde de elde edeceğin şey aynıdır. Birazcık dizin yapısı, çalıştırma mantığı değişir o kadar.

mastek

o zaman biz xammp'ı kuracağız

bu arada ben ubuntu server indirdim. Buna bi masa üstü kursam daha kolaylaştırmaz mı işlerimi...

Diğeri biraz sıkıntılı oluyor komutlar vs.?

utdmr

Alıntı yapılan: mastek - 14 Ocak 2010 - 17:09:55
o zaman biz xammp'ı kuracağız

bu arada ben ubuntu server indirdim. Buna bi masa üstü kursam daha kolaylaştırmaz mı işlerimi...

Diğeri biraz sıkıntılı oluyor komutlar vs.?
Çok performans beklemiyorsanız Masaüstü sürümüne de aynı programları kurabilirsiniz, daha rahat olur server kurulumundan. Veya performans ve görsellik için Server üzerinde Openbox gibi hafif bir pencere yöneticisi deneyebilirsiniz.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

mastek

ya benimkisi 7/24 bir server olmayacak birazcık keyfi, birazcık öğrenme bir de bunları yaparken birşeyler denemek için...

Ama memnun kalırsam yaptığım işten o zamana kadar da server kurulum vs. konusunda biraz da bilgi sahibi olmuş olursam neden ciddiye bindirmeyeyim işi :)

İlginiz için çok çok teşekkürler

---------------------------------

bir de tavsiye edeceğiniz görsel bir masaüstü?

böyle zevk alacağım? nedir

werewolf39

xampp de windows'taki gibi gui yok penceresiz

terminal'den kuruyorsun ve terminalden başlatıyorsun
Ne Mutlu Atatürk'e Laik Olabilene !

heartsmagic

@mastek, zevk ve deneme için yapıyorsan bence sunucu kurma. Normal Ubuntu kur ardından sunucuda düşündüğün şeyleri üzerine kur. Ancak illa sunucu sürümünden gideceğim diyorsan büyük masaüstleri ile uğraşma, Fluxbox gibi hafif bir tanesiyle yola devam et.

Bu arada XAMPP şart değil, forumda LAMPP anlatımı da mevcut.