Kubuntu program kurmak / program simgeleri

Başlatan alibuntu, 05 Aralık 2008 - 12:57:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Uygulamalar'dan firefox'u bulup masaüstüne sürükleyin.

alibuntu

firefox uygulamalarda gözükmüyor ki

@zeitgeist
şimdi baştan mı indirme yapıcam ben yaklaşık 50 mb :( kotalı olmasam acımıycam da
indirmeden yapmanın yolu yokmu tekrar o pencereye dönemezmiyim indirdiğini silmişmidir ?

zeitgeist

Hayır dosyaları tekrar indirmez, aynı komutu tekrar verin kaldığı yerden devam eder. Bu komutu verdiğinizde daha önce uyguladığınız adımları tekrar edecek ama daha önce indirdiği dosyalara geldiğinde hemen geçecek indirmediklerini indirecek. Firefox uygulamalar>internet altında olması gerek, yoksa firefox klasöründe uygulama simgesine tıklayıp masaüstüne taşırken alt tuşuna basılı tutarsanız kısayol oluşturabilirsiniz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Küçük bir eleştiri yapayım. Çok basit iki soru için iki sayfa başlık olmuş.

Programları neden elle kurmaya çalışıyorsun? Depolardan yararlanmayacaksan Ubuntu'nun bir güzelliği kalmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alibuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2008 - 03:42:10
Küçük bir eleştiri yapayım. Çok basit iki soru için iki sayfa başlık olmuş.

Programları neden elle kurmaya çalışıyorsun? Depolardan yararlanmayacaksan Ubuntu'nun bir güzelliği kalmaz.

peki hocam depolardan yararlanayım
bazı yerlerde gördüm symantic diye bi programla yükleniyor sanırım ama kubuntu da symantic yok ben nasıl yapıcam

add/remove software diye bir program var oraya giriyorum mesela
amsn kuracağım amsn diye arattırıyorum yanında not installed yazıyor

sonra alt tarafı tikliyorum

eee bunu yaptıktan sonra nasıl yüklemeyi başlatacağım

Çağlar

Progress tuşuna basmanız gerek sanırım...
We got a badass over here!

umutubuntu

Program kurmak için yeni kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan Synaptic paket yöneticisi kurulu değilse Alt+F2 yaparak '' terminal '' yazın çıkan ekrana sudo apt-get install synaptic yazarak enter'a basın şifrenizi girin (yazarken görünmez) enter'a basın Synaptic yüklensin.
Synaptic yüklendikten sonra Alt+F2 yaparak açılan kısma '' synaptic '' yazarak programı çalıştırın ve arama kısmına ihtiyacınız olan programları yazıp Synaptic'in depolara bağlanıp programları bulmasını sağlayın ve işaretleyin Synaptic indirsin ve kurulsun.

Aslında @alibuntu üyemizin sorularının cevapları forumda mevcut.
Daha önce defalarca yazıldığı gibi bir soru sormadan önce arama yapmak şart.

alibuntu

umutubuntu

Yazdığım yöntemle Synaptic paket yöneticisi kurulumunu gerçekleştirdinizmi ?

alibuntu

Alıntı yapılan: umutubuntu - 24 Aralık 2008 - 14:10:46
Yazdığım yöntemle Synaptic paket yöneticisi kurulumunu gerçekleştirdinizmi ?

şimdi onu denedim ancak "terminal" yazınca birşey çıkmıyor, konsole yazdım bende çıkan yere dediklerinizi yazdım şifremi girdim ancak sanırım hata verdi

neden hiç birşey olmuyor arkadaşlar kubuntu kullanıyorum diye mi böyle ubuntu da sorun olmaz mıydı

umutubuntu

apt-get -f install
Synaptic kurulu görünüyor Alt+F2 yaparak synaptic yazarmısınız.
Resim yapıştırmanıza gerek yok mesaj yazdığınız kısımda kod (#)  yazan yere tıklayın ve terminaldeki verileri bu kısma yapıştırın.

alibuntu

bilgisayarımda aramıştım synaptic i daha önce yoktu ve yazıyorum yine yok
linux beni sevmiyo galiba :)

Xenophobia

O kadar basit şeyleri o kadar abartmışsın ki, inan ben de okurken nerede bu 3 sayfalık sorun diye bekledim durdum ama bir şey çıkmadı karşıma. Bir onu, bir bunu istemişsin sen de kararsız kalmışsın.

Geride kalan bir iki soruna cevap vereceğim.

Öncelikle başka bir paket yöneticisi eklemene gerek yok.İndireceğin şeyleri web sitelerinden önce, Kubuntu depolarında aramalısın.Bunun için de Adept Installer'ı kullanmalısın. Bunun için, Windows'tan başlat kısmı diye bildiğin, KDE Start butonuna bastığında, Uygulamalar kısmında göreceksin. Daha sonra yüklemek istediğin programı, install seçeneği ile işaretleyip Preview seçeneği ile onaylatacaksın.Program yüklenmeye başlayacak.

[IMG]http://img181.imageshack.us/img181/8655/kubuntustartbr1.th.png[/img] [IMG]http://img258.imageshack.us/img258/6739/adeptlr6.th.png[/img]

Bazı sudo komutları için Kubuntu üzerinde, kdesudo komutunu kullanman lazım.Buna da dikkat edersin.

Masaüstüne simge eklemek için de, plasma üzerine gelip sağ tuş ile tıklarsın ve Uygulamaya Bağlantı kısmını seçersin.Daha sonra çıkan pencerede, Genel kısmında yazan dosya ismini değiştirebilirsin. Oraya firefox yazabilirsin, ben değiştirmedim. Daha sonra yukarıdaki menülerden Uygulama kısmına geçip, Komut kutusuna firefox yazman yeterli.

[IMG]http://img385.imageshack.us/img385/9346/simgezq2.th.png[/img][IMG]http://img212.imageshack.us/img212/3672/simge1ho5.th.png[/img][IMG]http://img171.imageshack.us/img171/3037/simge2if8.th.png[/img]

Oluşturduğun simgeyi tıklayarak, firefox'u çalıştırabilirsin.Diğer kısayolları da, benzer şekilde oluşturabilirsin.

Alıntı yapılan: alibuntu - 24 Aralık 2008 - 14:28:42
linux beni sevmiyo galiba :)

Linux kişileri sevmez, kişiler Linux'ı sever. :)

alibuntu

arkadaşım sorun basit belki size göre ama ben dediklerinizi yapıyorum yapıyorum olmuyor o yüzden tekrar tekrar yazmak zorunda kalıyorum

şimdi dediğinizi deneyeceğim bunu zaten yapmıştım ama bir daha bakayım bu sefer olur inşallah

heartsmagic

sudo apt-get -f install

komutunu yürüttün mü?

Öncesinde

sudo apt-get update yaptın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alibuntu

yaşadıklarım tam bir komedi valla boşverin arkadaşlar ben pes ettim yardım etmeye çalıştığınız için çok çok teşekkürler (kubuntu açınca şifreyi girdikten sonra klavye devre dışı kalıyor)

herkese iyi akşamlar..

umutubuntu

Burada herkes elinden geldiğince yardım etmeye çalışıyor.
Başlığı açmadan önce en azından Wiki okumuş olsaydın terminalin Synaptic'in ne anlama geldiği konusunda az çok fikir sahibi olurdun ve anlattıklarımızı daha iyi idrak edebilirdin.
Bu sebeptendir ki nereden yükleme yapabileceğin konusunda çelişkilere düştün.
Ubuntu'da devam edip etmemek senin tercihin ama en azından işleyişin ne şekilde olduğunu görmek için Wiki ve foruma bir gözat derim.
Sağlıcakla.