Windows XP ve Ubuntu

Başlatan n0bl3b0y, 17 Mayıs 2009 - 20:27:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n0bl3b0y

Arkadaşlar bir arkadaşım Windows XP kullanıyor. Benden sistemine Ubuntu kurmamı istedi. Windowsu kurarken SataHDD tanıtmam gerekiyor. Genelde bu aşamada sorun çıkartıyor. Bende bunu göz önünde tutarak önce Ubuntu'yu kurmayı Ubuntu HDD biçimlendirmede Windows'a yer ayırıp oraya kurmayı düşünüyorum. Acaba böyle bir şey mümkün mü? Ubuntu ile ayırdığım HDD bölümünü XP görür mü? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Şimdiden teşekkürler...
I Love My Ubuntu...

localhost

Windows XP cd icinde SP2 varsa ekstra SATA kurulumlari ile ugrasmazsiniz. Windows kurulumunda SATA aygitlari direk taninir. Gparted ile Ubuntu da HDD bölüm ayirabilirsiniz. Ancak bunun SATA ile bir ilgisi yoktur. Ubuntu dan sonra Windows kurarsaniz grub ayarlari degisecegi icin tekrar ubuntu yu acamazsiniz. Bu yüzden tekrar grub kurmaniz gerekiyor. Tabi bu sekilde yollarda uzuyor. 
Linux LPIC1 - MCSA

n0bl3b0y

Dediğinizi anladım fakat arkadaşımın anakartının sata driverını Xp tanımıyor. SP3'lü cd ile kurulum yaparken bile tanıtmam gerekiyor. Bunun başka bir yolu var mı acaba?
I Love My Ubuntu...

ciwans

Wubi ile deneyebilirsiniz. Xp açık iken ubuntu cd'sini takıp install inside windows diyerek kurulum yapabilirsiniz.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

ironic

Her seferinde tanıtmak yerine sürücüyü n-lite programı ile kurulum iso suna gömün. Ayrıca bios tan satayı devredışı bırakırsanız Xp kurulur. Ubuntu'nun içerisinde sata sürücüleri mevcut. Her iki durumda da kurulması gerekir. Ubuntu üzerinden ntfs bölüme bağlanmanın sata ile bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. İkisi de yüklenip açılıyorsa doğrudan açabilirsiniz. ( Bende açılıyor)

heartsmagic

Soru Windows sorusu mu, Ubuntu sorusu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Sorunun cevabı, Önce windows kurun, Ubuntu kurulumunda SATA problemi yaşamazsınız.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010