Yeni bir Linux kullanıcı adayına hangi dağıtım ile başlamasını önerirsiniz?

Başlatan Dixie, 27 Ocak 2010 - 15:05:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeni bir Linux kullanıcı adayına hangi dağıtım ile başlamasını önerirsiniz?

Arch
2 (1.5%)
Fedora
2 (1.5%)
Pardus
28 (21.5%)
Debian
4 (3.1%)
Ubuntu
95 (73.1%)
Sabayon
1 (0.8%)
Mandriva
17 (13.1%)
Linux Mint
34 (26.2%)
Open Suse
5 (3.8%)

Toplam Oy Verenler: 130

Oylama kapandı: 06 Mayıs 2010 - 16:05:58

canosayan

Eğer windows tarafında biraz gün görmüş biri ise ubuntu. Neden derseniz sistemin sorun çıkartmasına bazı şeyler için uğraşmaya alışmıştır.

Eğer windowsta çok becereikli değilse mint derim. dertleri daha az. Yükleyince mp3 çalıyor
Chmod bizim işimiz.

Sherlock Holmes

Linux Mint öneririm.
Sebebi ise kurulduğunda ek bir yükleme gerekmeksizin,
Internet flash gibi codec'lerin bulunması,
kullanıcıyı bunlarla uğraşma zahmetinden kurtarıyor.
Synaptic'te kullanıcı oyu gibi oranları belirtiyor, yorumlarda var fakat türkçesine denk gelemedim.
Ve Mint kullanan Ubuntuyu'da rahatlıkla kullanır... ;-)

maydin95

Arch ı eklemeseydiniz keşke. 3 yıl sonra dahi 1 oyunun olacağını sanmıyorum. Ama durması da iyi. Biri arch linuxu gördüğünde kimsenin oy vermediğini görünce kurma işlemine geçmez böylece linuxa direkten soğumaz
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Alquimista

canosayan'a katılıyorum. eğer ne yaptığını bilen, orta düzey bir windows kullanıcısı ise mesela kendi bilgisayarına format atıp yükleyebilen sürücülerini tanıtan bir kişi ise kesinlikle Ubuntu ile başlamalı. Öğrenmeli, zevk almalı. Çünkü;
- %90 olarak hiçbir sürücüde sorun çıkartmayacaktır, sorun çıksa bile bu güzide forum vesilesi ile o sorunu aşacaktır (Ati hd3430 ekran kartımı yüklemenin ardından hemen tanıyan tek dağıtım Ubuntu mesela).
- Yüklemenin ardından anlamsız, nedensiz sorunlarla karşılaşılmayacaktır. Bilgisayar tam techizat çalışır durumda geliyor.
- Gnome ile gelen farklı masaüstü yapısı bir windows kullanıcısına bilgisayar kullanma keyfini yaşatacaktır, KDE'ler gibi zırt bırt çökme hataları alınmayacaktır.
- Standart halede kurulu gelen programlar KDE kurulu gelenlerde olduğu gibi (özellikle Pardus) onlarca gerekli/gereksiz programa sahip olmadığından kafa karıştırıcıda olmayacaktır.

Mandriva'da ilk etapta Ubuntu gibi seçilebilecek bir sistem ama Ubuntu kadar rahat öğrenilebileceğini ve sorunların kolayca çözülebileceğini pek düşünmüyorum, Ubuntu-Tr'leri yok mesela =)

AMA Yeni bir Linux kulanıcısı derken bilgisayarını sadece emesen, feysbuk, maysipeys gibi zerzavatlar için kullanan, kırk yılın başı da "powerpoint yok mu ya burada" diyen sıfır derecesinde bir bilgisayar kullanıcı ise Pardus ile başlamalı bence. Hemen her şey hazır halde geliyor, DNS değiştirmek, Flash yüklemek, codec yükleyip mp3 dinleyebilmek gibi sıkıntıları yok.

Arch zor, ilk etapta kullanılmamalı bence.

Fedora Ati ekran kartları sebebi ile çektirdiği çile sebebi ile uzak durulmalı ilk etapta. Türkçe destek olabilecek pek kapsamlı bir siteside yok Ubuntu'ya nazaran. Ayrıca Fedora 12 64bit Türkçe dil seçeneği seçilerek kurulum yapılmasına başlandığından hata veriyor mesela.

OpenSuse'de kurulum zor değil ama mesela benim dizüstünün prize takılı olduğunu her açılışında algılamaması ve tak çıkart yapmak gibi değişik hatalarla karşılaşmam, çok iyi olduğunu düşünmediğim Türkçe dil desteği ve yine Fedora'da ki gibi Türkçe destek alınabilecek yeterli bir kaynağının olmadığını düşünmem sebebi ile ilk etapta pek tavsiye edemiyorum.

Debian, bence Ubuntu'dan terfi bir tercih olmalı. DNS değiştirmek gibi konular ilk etapta bir miktar karışık gelebilir.

Sabayon ve Linux Mint'i henüz denemediğimden yorum yapmayayım.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

xrhymer

Windows kullanan biri ilk etapta herhalde LXDE ile birlikte gelen bir dağıtımı kullansa daha kolay alışır diye düşünüyorum ama öyle bir dağıtım bilmiyorum. (Lubuntu ve ya Mandriva LXDE'i saymıyorum.) KDE desem oda artık farklı bir boyuta geçti. KDE'de herhalde Pardus derdim. Ama sitelerinde doğru düzgün destek alamayabiliyoruz. O yüzden Ubuntu diyorum. Çünkü Türkçe destek müthiş. Bu forumda cevapsız kalan bir sorum olmadı. Ayrıca DEB gerçekten yaygın bir paket sistemi. Paket sıkıntı çekmiyorsun. Herhangi bir yazılımı en güncel haliyle bulabiliyorsun. PiSi maalesef öyle değil. Paketçi sayısının azlığı nedeniyle aradığım paketleri bulamıyorum. Varsa bile eski sürümü oluyor. Ama zamanla düzelecek diye ümit ediyorum.

Tekrar ediyorum Ubuntu.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

Sherlock Holmes

cumali

Linux mint8 Gnome ( Ubuntu tabanlı ve sonradan LXDE masaüstü olabiliyor) ve Mandriva Gnome öneririm.Her iki dağıtımın ilk kurulum aşamasında Türkçe olması kolay kurulabilmesi yeni kullanıcılar için etkendir.

Göktürk

anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

omerismail

senelerdir windows un yavaşlılığına katlanan biri olarak linux denememde ilk tercihim ubuntu olmuştu. destek olarak diğer dağıtımlardan çok iyi olmaları karşıma çıkabilecek sorunlarıma daha çabuk cevap alacağım düşüncesi ile hareket ettim. artı deb. paketi olarak internette herhangi bir programı bulabiliyordum. tabii bu arada rpm de var. hala ubuntu ile devam ediyorum. mint flash ve codec leri kurulu geliyor ama sanki onu kullandığımda etrafım çevrilmiş zannediyorum. ubuntu da ise her aklıma geleni deniyorum. flash desteği ve codecleri yüklemek çok kısa bir zaman alıyor. ilk kurulumu yaptığımda ve update ettiğimde hemen medibuntu ve getdeb deposunu yüklüyorum. sonra synapticten ubuntu tweak yüklüyorum. depo eklemede flashplayer x86_64 deposunu ve diğer istediğim depoları yükleyip application güncellemesi yaptıktan sonra flashplayer 64 bir installerden tutun diğer istediğim app.lar bir tık kadar uzakta kalıyor. sonra synapticten gstreamer yazıp arattığınızda karşınıza çıkan bad ugly ve good işaretle çık. medibuntu sayfasından birkaç codecte ekledinmi oynatmadığı medya kalmıyor. bu kadarda yapalım değilmi? xp demi lazım. virtualbox kur içine xp yi kur kullan.. nasılsa o xp ye bir virüs bulaşacak dert etme virtualbox tan sil. virüste gitsin sonra yeniden kur.
selamlar

yusuftrb

Alıntı yapılan: omerismail - 28 Ocak 2010 - 01:58:07
senelerdir windows un yavaşlılığına katlanan biri olarak linux denememde ilk tercihim ubuntu olmuştu. destek olarak diğer dağıtımlardan çok iyi olmaları karşıma çıkabilecek sorunlarıma daha çabuk cevap alacağım düşüncesi ile hareket ettim. artı deb. paketi olarak internette herhangi bir programı bulabiliyordum. tabii bu arada rpm de var. hala ubuntu ile devam ediyorum. mint flash ve codec leri kurulu geliyor ama sanki onu kullandığımda etrafım çevrilmiş zannediyorum. ubuntu da ise her aklıma geleni deniyorum. flash desteği ve codecleri yüklemek çok kısa bir zaman alıyor. ilk kurulumu yaptığımda ve update ettiğimde hemen medibuntu ve getdeb deposunu yüklüyorum. sonra synapticten ubuntu tweak yüklüyorum. depo eklemede flashplayer x86_64 deposunu ve diğer istediğim depoları yükleyip application güncellemesi yaptıktan sonra flashplayer 64 bir installerden tutun diğer istediğim app.lar bir tık kadar uzakta kalıyor. sonra synapticten gstreamer yazıp arattığınızda karşınıza çıkan bad ugly ve good işaretle çık. medibuntu sayfasından birkaç codecte ekledinmi oynatmadığı medya kalmıyor. bu kadarda yapalım değilmi? xp demi lazım. virtualbox kur içine xp yi kur kullan.. nasılsa o xp ye bir virüs bulaşacak dert etme virtualbox tan sil. virüste gitsin sonra yeniden kur.
selamlar

Düşüncelerime tercüman oldun + yazma zahmetinden kurtuldum  :P
Ben , Kendim ve Ubuntum :o

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

ferret

Kullanıcı adayının diğer konulardaki bilgisine bağlı da olsa, ben Ubuntu'yu başa aldım. Yine de daha tecrübeli bir kullanıcı biraz daha derin işlere dalma açısından Debian ya da Slackware'yi tercih edebilir diye düşünüyorum, hatta tecrübeli bir kullanıcının Ubuntu'dan daha çok Debian'ı tercih etmesinde yarar görüyorum.

Ayrıca Arch dahi olduğuna göre listede, Slackware'de eklenebilir.

ceddiguzel

Bir mandriva free dvd diyorum
Anadili dışında en fazla destek verdiği dil türkçe
İster kde ister gnome ister lxde masaüstlerini deneme şansı olur
Bunun harici ise kesin ubuntu olmalı
Bana kalsa debian derim ama o kasar yeni kullanıcıyı

Not : Bu yazıyı okuyup bir fikir edinmek isteyen kardeşlerime uyarım sakın arc filan denemeyin
En azından ciddi deneyim kazanmadan denemeyin 

adolffwangel

linux mint derim.. gerçi bir nevi ubuntudur değil mi... ama kodekler felan kurulu gelmesi belki biraz işini kolaylaştırır gibime geliyor... ama ubuntu da olabilir... ubuntu zaten mükemmel bir dağıtım... windowstan sonra ubuntudaki o sihiri görünce zaten her zorluğa karşın kullanmaya devam edecek gibime geliyor...  pardustan bir çok kere ağzım yandı :) ama pardusta iyidir... çünkü örnek olabilecek bir çok yenilikler yaptığını ve diğer dağıtımlara örnek olduğunu duymuştum...
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

coni

Ben ubuntuyla başladım ubuntu öneririm. KUllanması kolay dil desteyi iyi ve depoları geniş

badhero

Yakında birileri hangi dağıtıma başlamak için ne kadar bilgi birikimine, tecrübeye sahip olmak gerektiğini soracak*. Kimse Arch'a oyunu vermemiş. Biri çıkıp demez mi: "Yahu bu Arch'ı kullanabilmek için hangi aşamalardan geçmek gerekiyor? Ne kadar tecrübe gerekiyor?"

*Aslında ben soruyorum. Derdimi dolaylı yoldan başkalarına havale ederek anlattım biraz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2010 - 05:11:55

Bu saatte forumda takılınca bu tarz fantezilere kaçabiliyor insan.

bsod1

Kullanım kolaylığından değil de, kolay destek bulabileceklerinden dolayı ubuntu diyorum

GAREZ

Alıntı yapılan: bsod1 - 29 Ocak 2010 - 08:24:04
Kullanım kolaylığından değil de, kolay destek bulabileceklerinden dolayı ubuntu diyorum
Ubuntu zor mu diyorsun? bence ilk kullanılacak Linux KDE olarak Pardus GNOME olarak Ubuntu daha iyi fakat tek tek değil ikiside olsun minimum 3 işletim sistemi kullanılması daha iyidir...

Alquimista

Daha önce Pardus ve Ubuntu olarak kullandığım oyumu az önce sadece Ubuntu olarak değiştirdim.

Son deneyimimden sonra ilk defa Linux kullanacak kişilere sadece Ubuntu önereceğim ilk etapta, bundan emin oldum. Çünkü Ubuntu'da sürpriz hatalara yer yok, sorun yaşansa bile güzide forumumuz sayesinde hemen çözülebiliyor.

Pardus güzel tamam, ama sistemin özelliklerine ve donanımına göre yavaş çalışabiliyor ve kimi zaman cevabını bulmakta zorlandığım sorunlar yaşatabiliyor.

Son yüklediğim bilgisayarın 512mb ram'i, onboard ekran kartı (intel gibi bir şey) vardı. Önce Pardus yükledim, Windows'dan geçiş yapılacağı için alışması kolay olur mantığıyla(KDE). Ama çok yavaş çalışmaya başladı ve hatta sadece Kopete açıkken kilitlenme gibi enteresan bir durumla da karşılaştım. KDE sevmiyorum, bunu bir kez daha teyit ettim ve Ubuntu yükledim. Daha önce yüklediğim makinalarda da bu gibi durumlar yaşamıştım. Özellikle KDE'nın zırt zırt çökmesi beni rahatsız ediyor. Gnome masaüstüne alışılması da hiç o kadar zor değil aslında, şuan sorunsuz kullanıyorlar.

Kesinlikle Ubuntu ile başlamalı herkes bence. Sorun yaşasanız bile (ki tecrübe ile sabitlediğim kadarıyla bu ihtimal diğer dağıtımlardan çok daha az) en rahat biçimde çözüme ulaşabileceğiniz yegane dağıtım bence Ubuntu.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

GAREZ

512mb ramli sistemde 2009 biraz yavaş çalışıyor 1024MB ram ekleyince hızlanıyor... bence Pardus 2009.1 ile bir daha dene... ama sakın UBUNTU'yu kaldırma...

Alquimista

şuan yeniden deneme imkanım yok ne yazık ki, artık Ubuntu kullanacaklar bir süre. ama bu KDE'den sanırım 512mb ram'i yükseltmeden Pardus pek rahat çalışmayacak.

Göktürk

makina durumuna göre şöyle olabilir ;
düşük pc:lubuntu&lxde
orta pc:linux mint gnome
normal pc:ubuntu gnome
iyi pc:mandriva kde
çok iyi:pardus kde
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

GAREZ

Alquimista

Pardus böyle bir donanımlı makinede çalışır mı diye denemek için değil, bu donanıma sahip bir makinaya bir Linux dağıtımı yükleyip kullanılması için uğraşmış olduğum için Canlı CD kullanılmasını istemem mümkün değil.

@Göktürk söylediği biçimde seçim yapılabileceğine katılıyorum bende.

Contempt

Bence en ideali Mandriva kurulumu kullanımı çok iyi türkçe desteği ile son kullanıcıyı çok fazla yormuyor. 
Forever MandrivaLinux :D
Herşeye Rağmen...