Monster linux desteği

Başlatan Srdcam, 31 Temmuz 2019 - 19:51:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Srdcam

Arkadaşlar Monster Abra A5 V15.2 ürününü almak istiyorum ama windows işletim sisteminin yanı sıra linux dağıtımlarını da kullanmak istiyorum fakat linux dağıtımları hakkında çok kötü yorumlar var monster için. bu gün monster a mail attım ve açıklama istedim bana sadece windows 10 için stabil çalışmaktadır diye bir cevap geldi. şimdi ben monster notebook aldığım zaman linux işletim sistemini o bilgisayarı alırsam hiç mi kullanamayacağım yoksa ayarı felan var mı ? yoksa tamamen donanımsal bir durum mu ? beni bir aydınlatırsanız sevinirim. :)

gecegezen

Kendi bildiğim kadarı ile cevaplayayım bende de msi var ve linux desteği bu msi'yıda yok galiba monster msi anakartlar kullanıyor neyse dağıtmayalım. Bu tarz firmalar nispeten küçük (kullanan kişi sayısı az ve kimse sürücü geliştirmiyor.) ve özel donanımları ile geliyor benim durumumda realtek wifi kartı diğer markalarda çalışırken msi anakartlarda msi=1 parametresi ile çalışıyor ki ondada arada bir kitlenmeler yaşıyorum ve bu parametrede ben bilgisayarı aldıktan 1 yıl kadar sonra sürücüyü geliştiren kişi ekledi sağ olsun. Msi kullandığı özel bir teknolojimi ney bilmiyorum.
Bence çalışır ama ne bilim wifi kartı, rpg aydınlatmalar klavye aydınlatması, Varsa özel hız aşırtma veya özel fan kontrolu gibi şeyler çalışmaya bilir monsterın geliştirdiği teknolojiler varsa onlar kesin çalışmaz. Benim düşüncem. Ama linux açılır mı? Bir şekilde açılır.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Srdcam

Öncelikle ağzına sağlık güzel yazmışsın :) ilk sorum bunları bile bile yinede o pc yi almalı mıyım ? İkinci sorum linux geliştiricileri belli bir zaman sonra bu sorunları belli yazılımlarla düzeltebilirler mi ? :)

gecegezen

ilk sorunun cevabı paranı nasıl harcayacağına ben karısmam beğenmezsin falan sonra benim sağ kulağımı çınlatırsın. Düzeltilir mi ortada kesin bir sorun yokken böyle bir şeyden bahsetmek zor ama benim tahminim eğer monstar'a özel bir sistem varsa bu sistemi kullanamazsın büyük olasılıkla. Ama bunlar nedir nasıldır bir yorum yapamam.
İstediğin modeli bir internette araştır technopad takıler falan bazen deniyorlardı şu çalısıyor bu çalışırmıyor falan diye mesala o durumda büyük olasılıkla çalışmayan özel aydınlatmalar falan çalışmaz hiç diye düşünüyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

.py

Sadece Monster değil ben hp laptop kullanıyorum Ubuntu kullanırken Touchpad kullanamıyorum. Ama çözümleri var ben araştırdım sorunu çozuyorum ama her ne oluyorsa bazen sistem sapitabiliyor her seferinde çözüm kodunu terminal e girmem gerekebilir. Şunu demek istiyorum sadece Monster değil genelde bir sorun var

nuktedan00

Ben Casper kullanıyorum bilgisayarımın kullanamadığım özelliği yok. O nedenle Excalibur'u size önerebilirim..
Meine ehre heisst treue!

Srdcam

Casper excalibur u inceleme fırsatım oldu aslında hoş bir bilgisayar ama monster ın a5 v15.2 modeli çok hoşuma gitti son derece ince ve zarif bilgisayar sadece kafama takılan linux problemleri ve linux ile kullanmayı gerçekten istiyorum  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2019 - 02:58:37

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim saolun

meda

Öncelikle @gecegezen arkadaş ile aynı düşüncedeyim. Özelleştirmelerden oldukça uzak sade bilgisayarlar Linux kafa ağrıtmıyor. Asus, Lenovo, Casper, Hp... gibi AMD tabanlı masaüstü kullanmış biri olarak en uyumlu marka Dell onun içinde son 3 dizüstü bilgisayarımı Dell tercih ettim. Şu an kullandığım Vostro 5568 kullanıyorum Linux uyumluluğu son derece iyi olmasının yanı sıra Windows bile daha pürüzsüz çalıştığını söyleyebilirim. BİOS güncellemeleri dahil diğer markalardan daha üst seviye. Casper, Hp hatta Lenovo (Thinkpad serisi hariç) yazılım desteği yok saymalasın ki genelde kullanıcıları ısınmadan dolayı şikayet ederler Casper en son BIOS'u istek üzerine e-posta ile gönderiyordu. :)
Eklemekte fayda gördüğüm başka husus AMD Ryzen yeni olmasından dolayı desteği ne noktada bilmiyorum ama Nvidia-İntel ikilisi genelde sürücü anlamında daha uyumlu olduğunu söyleyebilirim. İtiraf etmeliyim ki biraz da kıl bir adamım. :)
sudo dmesg
journalctl -xe
sudo tlp stat

Arkaplanda dönen hata vs incelerim. Donanım-BİOS-Linux Çekirdeği-Masaüstü uyumu yakalanınca hem makine hem de kullanıcısı rahat ediyor. Misal Gnome Shell yapısı Bluetooth ile iyi anlaşamıyor. Kapalı durumda yeniden başlattığımda Bluetooth açık durumda oluyor.

Monster Abra A5 V15.2 inceledim tek zayıf kalan yeri bataryası. Diğer donanım bileşenleri güncel. İleride RAM ve SSD ihtiyacın dahilinde arttırabilirsiniz. RGB klavye özelleştirmesini de Windows üzerinde yazılım aracılığıyla yapacağından Linux'da kullanamazsın. Mağazasında görme şansınız varsa başlatılabilir USB Linux Dağıtımıyla deneme yapabilirsiniz. İleriye dönük olarak da tamir, onarım durumlarında dışarıda parçalarını bulamayıp servisin şişkin fiyatlarına maruz kalabilirsiniz.  ;D

https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/lenovo-l340-81lk003ktx-i7-9750h-16gb-256-gb-4-gb-gtx1650-156-dos-P367416834
Seçenek olsun. İndirim kovalayıp biraz daha uygun fiyatlara alınabilir. MSİ son birkaç yıldır fiyatları arttırmasaydı tavsiye edilebilirdi.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

nuktedan00

Alıntı yapılan: meda - 01 Ağustos 2019 - 10:22:19
Öncelikle @gecegezen arkadaş ile aynı düşüncedeyim. Özelleştirmelerden oldukça uzak sade bilgisayarlar Linux kafa ağrıtmıyor. Asus, Lenovo, Casper, Hp... gibi AMD tabanlı masaüstü kullanmış biri olarak en uyumlu marka Dell onun içinde son 3 dizüstü bilgisayarımı Dell tercih ettim. Şu an kullandığım Vostro 5568 kullanıyorum Linux uyumluluğu son derece iyi olmasının yanı sıra Windows bile daha pürüzsüz çalıştığını söyleyebilirim. BİOS güncellemeleri dahil diğer markalardan daha üst seviye. Casper, Hp hatta Lenovo (Thinkpad serisi hariç) yazılım desteği yok saymalasın ki genelde kullanıcıları ısınmadan dolayı şikayet ederler Casper en son BIOS'u istek üzerine e-posta ile gönderiyordu. :)
Eklemekte fayda gördüğüm başka husus AMD Ryzen yeni olmasından dolayı desteği ne noktada bilmiyorum ama Nvidia-İntel ikilisi genelde sürücü anlamında daha uyumlu olduğunu söyleyebilirim. İtiraf etmeliyim ki biraz da kıl bir adamım. :)
sudo dmesg
journalctl -xe
sudo tlp stat

Arkaplanda dönen hata vs incelerim. Donanım-BİOS-Linux Çekirdeği-Masaüstü uyumu yakalanınca hem makine hem de kullanıcısı rahat ediyor. Misal Gnome Shell yapısı Bluetooth ile iyi anlaşamıyor. Kapalı durumda yeniden başlattığımda Bluetooth açık durumda oluyor.

Monster Abra A5 V15.2 inceledim tek zayıf kalan yeri bataryası. Diğer donanım bileşenleri güncel. İleride RAM ve SSD ihtiyacın dahilinde arttırabilirsiniz. RGB klavye özelleştirmesini de Windows üzerinde yazılım aracılığıyla yapacağından Linux'da kullanamazsın. Mağazasında görme şansınız varsa başlatılabilir USB Linux Dağıtımıyla deneme yapabilirsiniz. İleriye dönük olarak da tamir, onarım durumlarında dışarıda parçalarını bulamayıp servisin şişkin fiyatlarına maruz kalabilirsiniz.  ;D

https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/lenovo-l340-81lk003ktx-i7-9750h-16gb-256-gb-4-gb-gtx1650-156-dos-P367416834
Seçenek olsun. İndirim kovalayıp biraz daha uygun fiyatlara alınabilir. MSİ son birkaç yıldır fiyatları arttırmasaydı tavsiye edilebilirdi.
Ben Casper Nirvana kullanıyorum ve bahsettiğiniz sorunların hiçbiri ile karşılaşmadım. Öyle ki Linux'u bırak Hackintosh dahi yaptığım bir bilgisayar Casper Nirvana..
Meine ehre heisst treue!

meda

[mention=648209]@nuktedan00[/mention] ben de zamanında Nirvana serisinden kullanmıştım hatta Hacintosh merakım yüzünden çokça kurcalamıştım. Yurtdışından uyumlu wifi kart bile almıştım.  :) Nvidia devredışı bırakmak için DSDT Optimus yaması falan....

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42909.msg501845#msg501845  sorununa çözüm bulamamıştık. >:( Menteşe kırlmış yetkili serviste onarım yaptırdım kullanıcı hatası deyip para ile tamir etmelerine rağmen 3 defa aynı sorundan gittiğim yetmedi sorun çözülmedi İstanbul merkezinden bir kişi görüştüm çözüm sağladı ama ne yazık ki onunla da bitmedi;
En son Nvidia sürücüsünü güncellemek istediğimde sürüm numarasını hatırlamıyorum sürücü yükleniyor ama kontrol ettiğimde tanınmamış görünüyordu.
.....

https://www.technopat.net/sosyal/konu/quanta-qlh-qlc-twh-swh-sw6h-bios-u311.38497/

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=casper+pi%C5%9Fmanl%C4%B1kt%C4%B1r

Yerli markalara antipatim yok hatta evimde beyaz eşyalarım, karıştırıcı, su ısıtıcım bile Vestel, servis ağı ve müşteri hizmetleri kalitesi çok iyi.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

utkb

Merhaba,

Çok sevindiğim bir keşfi paylaşmak istiyorum. Uzun zamandır acaba yurdışından Ubuntu önyüklü System76, Slimbook ya da Librem markalarından dizüstü alabilir miyim diye bakıyordum. Ama işlerim için çok gerekli olunca bu firmalar da Türkiye'ye gönderim yapmadıklarından, garanti durumda sıkıntı yaşayabilirim diye Monster Huma H4 aldım. Bilgisayar Ubuntu 19.10'a inanılmaz iyi uyum sağladı. Çalışmayan hiçbir donanım yok. Şarjı da Slimbook Battery uygulması ile 10 saate yakın gidiyor. Windows'tan iki saat daha uzun. Daha önceki bilgisayarımda tam tersi idi.

Dün fark ettim ki bu bilgisayar Ubuntu yüklü Slimbook (https://slimbook.es/en/pro-x-en) ile aynı kasa ve donanıma sahip (İşlemci nesli hariç). Büyük olasılıkla Tayvanlı Clevo firmasının fason üretimi. Abra serisi böyle mi bilmiyorum ancak ileride Slimbook FaceLogin uygulaması da yayımlanırsa yüz tanıma ile sisteme girişi bile destekleyebilir diye düşünüyorum.

Bu arada Monster satıcısı yazılımsal destek vermeyeceğini ama Ubuntu kurmanın garanti dışı bırakmadığını belirtti. Tabi garanti şartlarına bakmak gerek.

LifetimeException

18.04 sürümünü Monster ABRA A5 V16.1'de kullanıyorum. Kısmen çalışıyor. Recovery menüye girdikten sonra Resume normal boot seçeneği ile çalıştırınca Ubuntu açılıyor ve şu ana kadar bir sorun çıkarmadı. Ama en başta boot manager seçme ekranında direkt Ubuntu seçersem şifremi girdikten sonra mor ekranda takılı kalıyor ve çalışmıyor. Çalışmayacaksa recovery mode'dan sonra da çalışmasın, neden böyle oluyor bir fikri olan var mı?

Ekleme olarak şöyle söyleyeyim şunları yapınca Monster ABRA A5 V16.1 sorunsuz çalışıyor.

burakerkus

[mention=650750]@LifetimeException[/mention] Eğer ekran kartınızın driver düzgün yüklenmediyse o sebeple olabilir.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

LifetimeException

[mention=650752]@burakerkus[/mention] Teşekkür ederim.

Buradaki adımları uygulayarak nvidia driverlarını yükleyince artık normal bir şekilde çalışıyor Ubuntu.