[Çözüldü] Harddisk Erişim Engellendi

Başlatan ekosif53, 08 Ekim 2020 - 10:17:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekosif53

Herkese günaydınlar iyi forumlar dilerim. Ubuntu da yeniyim henüz tecrübelerinize ihtiyacım var. Windows kullanıyordum. Tamamen silip ubuntuya geçiş yaptım. Ancak bilgisayarımda 1 ssd 1 hdd var. Şuan hdd ye ulaşabiliyorum ancak kullanamıyorum. Erişim engellendi diye bir uyarı veriyor. Yapıştır seçeneği de açık değil.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Mitsukuni

Merhaba,

Diskler uygulamasında harddiskinizin ayarlarına bir bakalım. 1 TB lik bölümü seçip başlatma seçeneklerini düzenle gibi bir seçenek olması lazım (edit mount options) onu seçin. Orada söyle bir kısım olacak:

nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show
buranın son kısmına users ibaresi ekleyip kaydedin ve sistemi yeniden başlatın.
Son hali böyle olacak:
nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show,users

ekosif53

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 08 Ekim 2020 - 22:04:51
Merhaba,

Diskler uygulamasında harddiskinizin ayarlarına bir bakalım. 1 TB lik bölümü seçip başlatma seçeneklerini düzenle gibi bir seçenek olması lazım (edit mount options) onu seçin. Orada söyle bir kısım olacak:

nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show
buranın son kısmına users ibaresi ekleyip kaydedin ve sistemi yeniden başlatın.
Son hali böyle olacak:
nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show,users

Hocam değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Söylediklerinizi denemedim ancak problemi şimdi hallettiğimi yazmak üzere girdiğim de gördüm mesajınızı. Nasıl hallettiğime gelirsek ubuntu'da yeni olduğum için disk özelliklerinde 1 TB'lik diski biçimlendirip linux işlemler için kullan yaptım. Bu şekilde sorunsuz kullanıyorum şuan.Sanırım ben kurulum yaparken bir kaç yanlışlık yaptım ondan kaynaklandı sorun. İyi geceler dilerim.

Mitsukuni

Rica ederim.
Bu tarz durumlar genelde sonradan takılan disklerde görülebiliyor, sizin durumunuzda öyle olmasa da özellikle diskin formatı NTFS ise ve harici olarak bağlanıyorsa bu hatayla karşılaşılabiliyor. Hali hazırda erişebilen tek hesap root hesabı oluyor, dolayısıyla fstab dosyasına normal kullanıcıların da erişebilmesi için users ibaresi eklenmesi gerekiyor. Bu işlem Diskler (Gnome Disks) uygulaması ile de yapılabiliyor. Sizin sorununuz çözülmüş olsa da belki bir başkasına yardımcı olur diyerekten bunların burada durmasında bir sakınca yok. Forumun amacı bu neticede. :)