formattan sonraki hale getirmek

Başlatan ubuntuser, 05 Ocak 2010 - 00:17:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuser

arkadaşlar el ile kurduğum paketlerin hepsini kaldırabilecek beni formattan sonraki ayarlara götürebilecek bi uygulama varmı?bi nevi geri yükleme noktası gibi.
<? php echo "ubuntuser==anti_microsoft_user " ?>

badhero

Her şeye yeniden başlamak istiyorsan format at. :) Ubuntu'da çok da zahmetli, zor bir iş değil format atmak. Windows'ta mavi ekran başında terlediğimi çok iyi hatırlıyorum.

ironic

Bu tür bir uygulama yok fakat sistemin istediğin zaman yedeğini alıp, sorun yaşadığın zaman geri yüklemek mümkün. Forumda yedek alma ve remastersys olarak aramalar yaparsan ilgili başlıklara ulaşabilirsin. Bunlardan hariç clonezilla gibi bazı uygulamalar da mevcut.

Ayrıca Linux ortamında yazılımları kaldırmak ve sistem temizliği yapmak Windows' daki kadar zor değil. Komutlarla da yapılabilir ama Ubuntu Tweak veya ubucleaner betiği ile (forumda anlatımları mevcut)  daha kolay bir şekilde sistem temizliği yapabilirsin.

ubuntuser

eyvallah sağolasınız. phpmyadmin,apache2 paket yöneticisinden kaldırırken hata verdi.bu dediğin betikler hataya rağmen temizlermi kalıntıları acaba ?

aniceman

format gibi olmasa da öntanımlı ayarlar gibi bir şeyi sanıyorum home dizinindeki gizli dosyaları (. ile başlayan) kaldırarak ulaşılabiliyor. ilk ubuntu denediğim zamanlar denemişliğim olmuştu. açılışta hatta home dizininde bazı dosyalar eksik, taramak için esc ye basın gibi bir şey çıkıyordu.
sisteme girdiğimde yeni kurulmuş ubuntu gibi bi masaüstü beni bekliyordu...
(ben yapmıştım ama baska birilerinden teyit almadan denemeyiniz =)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

ubuntuser

en iyisi format atayım ben :) format daha kısa sürecek sanırım :)

ironic

Alıntı yapılan: ubuntuser - 05 Ocak 2010 - 00:34:27
eyvallah sağolasınız. phpmyadmin,apache2 paket yöneticisinden kaldırırken hata verdi.bu dediğin betikler hataya rağmen temizlermi kalıntıları acaba ?

Bu iki uygulama sorunsuz bir şekilde kaldırılmış paketler için kullanılıyor. ( Geride kalan bağımlılıkları ve yapılandırma dosyalarını kaldırırlar. )  Sendeki sorunu öncelikle bulmalı ve kaldırma işleminin sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlamalıyız. Bu konuda yeni bir başlık açman ve kaldırmak istediğinde aldığın hata çıktısını vermen, yardımcı olmak isteyen arkadaşlarımıza kolaylık sağlayacaktır.

Alıntı yapılan: aniceman - 05 Ocak 2010 - 00:38:03
format gibi olmasa da öntanımlı ayarlar gibi bir şeyi sanıyorum home dizinindeki gizli dosyaları (. ile başlayan) kaldırarak ulaşılabiliyor. ilk ubuntu denediğim zamanlar denemişliğim olmuştu. açılışta hatta home dizininde bazı dosyalar eksik, taramak için esc ye basın gibi bir şey çıkıyordu.
sisteme girdiğimde yeni kurulmuş ubuntu gibi bi masaüstü beni bekliyordu...
(ben yapmıştım ama baska birilerinden teyit almadan denemeyiniz =)

Home dizini içersindeki dosyalar;  programlar, gnome özelleştirmeleri vs. gibi kullanıcının belirlediği ayarların korunduğu yerdir. Eğer .mozilla klasörünü silerseniz Firefox ayarları sıfırlanır ve kullanıcının FF temaları, eklentileri, yerimleri gibi kendinin eklediği özellikler silinir. Program kaldırma işleminde burdaki dosyalar silinmez . Kalması da pek sorun oluşturmaz. Aynı programı yeniden kurduğunuzda eğer o dosya silinmemişse, son belirlenen ayarlarla çalışır.

sema

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 30 Aralık 2009 - 02:31:07
Ben sistem tepsisindeki bir kaybolma sorununda
rm -rf .gnome* .gconf*
komutunu kullanıyorum.Bu gnome u fabrika ayarlarına geri dönüştürür.Yani * her şey varsayılan düzene girer.Tek sorunu eski ayarlarınızı getirmek(tema,icon,wallpaper vs)

@okan_ubuntu, bunu siz yazmıştınız, fabrika ayarlarına geri döner diye. Bu sorunun cevabı, sizin verdiğiniz bu cevap değil midir? Yoksa yüklenen programlara etki etmez mi, denemek istemiyorum :)

Edit: Verilen komut; rm -rf .gnome* .gconf*
GNOME ayarlarını tamamen siliyormuş, programları kaldırmakla ilgili bir bilgiye rastlamadım, sadece ayarlar..
susema

badhero

Ben de zamanında o komutu kullanmıştım. Aynen söylediğin gibi Gnome ayarlarını sıfırlıyor. Masaüstü falan ilk geldiği güne geri dönüyor.