Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) Beta çıktı!

Başlatan ironic, 01 Ekim 2009 - 23:02:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

@bayborakaan, güncellemeleri zaten hep elle denetliyorum. Bugün yine yüklü bir güncelleme geldi.  Bu arada beta ile birlikte GDM ekranı tekrar değişti. Alfa sürümlerdeki sarımsı rengin yerine splash ekranındaki renk gelmiş. Eski halini hiç sevmemiştim. Son hali çok daha güzel. Bu arada artık KDM deki gibi kullanıcı adı, giriş ekranında kayıtlı geliyor. Doğrudan kullanıcıyı seçip parolayı giriyoruz.

@xwes, benimki zaten bir temenniydi. Gnome un bu halini de sevsem de daha fazla "anlamlı" görsellik göz çıkarmaz. ;)

virüs zamanla büyüyen ekran koruyucu gibi bir şey. Winfosa güzel bir gönderme yapılmış anlaşılan.  :D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 03 Ekim 2009 - 15:58:57
Beta yükseltmesinden sonra ses sorunu yaşayan var mı?
-Evet-
Sanki ses kartı devreye giriyormuş gibi cızırtı geliyor sürekli.
Bazende, Vlc açıkken(ara verilmiş vaziyette) Audacity'den ses gelmiyor. 'Esound ile binevi hallolmuş durumda'.

Düzenleme: @BayboraKaan'ın bayan olduğunu öğrendiğim'de, ♥Evet♥ diye başlayan yanıtımı -Evet- olarak değiştirme gereğini duydum.

mustafa.tr

Flash uygulamalarda Firefox ve Chromium üzerinde Türkçe karakter sorunu yaşadım. Mesela iGoogle üzerinde Google Talk ile konuşurken Türkçe karakterler garip şekillerle çıkıyor. Bu sorunla ilgili bir fikri olan var mı acaba? Firefox'a flash'ı synaptic'ten yüklemiştim.

özgürubuntu

Az önce 244 MB'lık bir güncelleme ile Beta'ya geçiş yaptım. GDM Ekranındaki değişiklikten başka hiçbir değişiklik görmedim :D
* Ubuntu One yine çalışmıyor (Bağlanmıyor)
* Empathy yine çalışmıyor (Unicode Hatası)

* Ubuntu Software Center daha güzel olmuş görünüyor.

Bilgisayarım Lenovo 3000 N200 ve en son bu bilgisayarla 8.04 sürümünde ses sorunu yaşamıştım, Allaha şükür hiçbir sorunum yok şu anda :)

g0kh4n

Alıntı yapılan: ğnome - 03 Ekim 2009 - 16:10:57
Alıntı yapılan: BayboraKaan - 03 Ekim 2009 - 15:58:57
Beta yükseltmesinden sonra ses sorunu yaşayan var mı?
♥Evet♥
Sanki ses kartı devreye giriyormuş gibi cızırtı geliyor sürekli.
Bazende, Vlc açıkken(ara verilmiş vaziyette) Audacity'den ses gelmiyor. 'Esound ile binevi hallolmuş durumda'.

Şu anda 9.04 jaunty kullanıyorum. Bahsettiğin cızırtı probleminin hemen hemen aynısını ben de yaşadım. Mixer'da PCM diye bir olay var o tamamen kısık olduğu zaman ses yerine cızırtı geliyor.

özgürubuntu

Kubuntu'yu baya bir ihmal etmiştim, Ubuntu Karmic alfaları, betası derken, KDE'ye hakettiği ilgiyi vermediğimi düşündüm. Tabi GNOME'u daha çok sevdiğimi, KDE'den nefret etmediğimi de belirtmek isterim, İki ana akım masaüstündeki gelişmeleri izleyebilmek için, Bilgisiyarımda hem KDE hem GNOME var.. Her neyse, sözün kısası, az önce Kubuntu 9.04'ü 9.10 Beta'ya güncellemek için;
sudo do-release-upgrade -d
komutunu verdim ve karşıma ;

.......

Değişiklikler hesaplanıyor.

Yükseltmeyi başlatmak istiyor musunuz?

15 paket kaldırılacak. 185 yeni paket kurulacak. 936 paket
yükseltilecek.                                             

Toplam 889M indirmeniz gerekmektedir. Bu indirme işlemi sizin
bağlantınızla yaklaşık olarak 34 dakika kadar sürecektir.     

Yükseltmeyi indirmek ve kurmak saatlerce sürebilir. İndirme
işlemi bittikten sonra işlem iptal edilemez.               

Devam [eH]  Ayrıntılar [a]e

889 MB :D
Şu an da 28 dakika kaldı diyor.. CD boyutundan büyük güncelleme ile karşılaşınca sizinle de paylaşayım dedim :)

ironic

Jaunty den Karmic Alfa 6 ya geçiş, yaklaşık 760 MB civarıydı.  :)

özgürubuntu

Şu anda Kubuntu 9.10 Karmic Beta'dayım ama ben Ubuntu'daki gibi bir fark hissedemedim :) Sanki hiç güncelleme yapmamış gibiyim.

Not : KDE 4.3.1'i zaten kullanıyordum

omerismail

kubuntu kuran arkadaş,
şimdi bende kubuntu kurdum. ubuntuda ki hatayı vermedi bu siteye girerken.
yalnız
update yapamıyorum ve program kuramıyorum. hata veriyor
you do not necessary privileges to perform this action diye yazıyor. ve sonra rapor edin diye pencere çıkıyor.
herhangi bir çözümü varmı? bildiğiniz.
selamlar

omerismail

kaç gündür bekliyorum....
derdimize derman olacak yokmu ubuntu ve kubuntu da.
selamlar

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: omerismail - 05 Ekim 2009 - 20:44:15
kaç gündür bekliyorum....
derdimize derman olacak yokmu ubuntu ve kubuntu da.
selamlar
Beta şu an çok sorunlu maalesef kurduktan sonra ben de en fazla 2 saat dayanabildim, ama bunlar normal zaten bu sürüm günlük kullanım için değil hataların tespit edilip 9.10 sürümünün düzgün bir şekilde çıkabilmesi için. 9.04 kullanırsanız daha iyi olur.

canosayan

bayborakaan geçen gün beni beta kurmaya ikna etmeye çalışıyordu. dün sorun çıkarttığı haberini verdi. bu gün ise arayıp kurma dedi.
Chmod bizim işimiz.

özgürubuntu

Beta sürümü Alfalardan da fena çıktı yahu :D Bende de dil desteği gitti :D İngilizceye çevirdim sistemi mecburen

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 05 Ekim 2009 - 22:21:57
Beta sürümü Alfalardan da fena çıktı yahu :D Bende de dil desteği gitti :D İngilizceye çevirdim sistemi mecburen
Valla @özgürubuntu ya sen çok sabırlısın ya da hata bildirmek için kurdun. Çünkü beni gerçekten çıldırttı ve formatı yedi.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: samurai - 05 Ekim 2009 - 22:52:39
Valla @özgürubuntu ya sen çok sabırlısın ya da hata bildirmek için kurdun. Çünkü beni gerçekten çıldırttı ve formatı yedi.

launchpad'de zaten karma puanım bug bildirmekten şişmeye başladı :D

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 05 Ekim 2009 - 23:00:54
Alıntı yapılan: samurai - 05 Ekim 2009 - 22:52:39

launchpad'de zaten karma puanım bug bildirmekten şişmeye başladı :D
O zaman sana teşekkür edelim senin sayende biz de düzgün bir şekilde kullanabileceğiz çıktığında :D

canosayan

sormayın özgürubuntu çok çalışkan. forumun übüyük kısmını dolaşıp wiki linklerinide tamir etti.

bu arada bu problemleri gördükten sonra bir süre 9.04 ile devam etmeye karar verdim.
Chmod bizim işimiz.

omerismail

9.10 u yeniden indirdim ve kurdum
9.04 de olduğu gibi kurulduktan sonra restart yapılırken kapanmadı
manuel elle kapattım
tekrar restart yaptım bu sefer kapanıp açıldı
mikrofondan çızırtı geliyor
totem doğru dürüst oynatmıyor
şu an flashplayer kurmasım ve busiteye girince aldığım hatayı vermedi.
flashplayer kurup tekrar deneyeceğim
selamlar

sudocu

son kernel nihayet netbooklar icin adam gibi destek vermeye baslamis. jaunty'de 1.5 saat giden batarya su an 4 saat gidebiliyor. yani windows ile ayni. fn tuslari tamamen duzgun calisiyor. cpu scaling calisiyor.
netbooklar ciktigindan beri kac tane kernel guncellemesi oldu ama ancak tamam oldu diyebiliriz. acaba moblin sayesinde mi intel bir seyler yapti?
her seyin basi sudo!

melank0lia

Son güncellemeden sonra açılış ekranım gitti siyah ekran üzerinden kullanıcı adı ve password soruyor giriyorum ve terminalde ki ilk kod çıkıyor oradan verdiğim komutlarda geçerli olmuyor pek.Bu ekrandan nasıl kurtulurum acaba? Kubuntu kullanıyorum yeri değil ama konuyla tam alakalı olduğu için yazdım.Sonradan mesajlarım silinebilir.Bu hata için windows kurdum.
Software is like sex: it's better when it's free / Linus Torvalds

utdmr

Alıntı yapılan: melank0lia - 10 Ekim 2009 - 13:53:17
Son güncellemeden sonra açılış ekranım gitti siyah ekran üzerinden kullanıcı adı ve password soruyor giriyorum ve terminalde ki ilk kod çıkıyor oradan verdiğim komutlarda geçerli olmuyor pek.Bu ekrandan nasıl kurtulurum acaba? Kubuntu kullanıyorum yeri değil ama konuyla tam alakalı olduğu için yazdım.Sonradan mesajlarım silinebilir.Bu hata için windows kurdum.

Garip. Orada kullanıcı adınız ve şifrenizi girdikten sonra "sudo /etc/init.d/gdm start" komutunu verdiğinizde grafik arayüzüne ulaşabiliyor musunuz, bir hata veriyorsa söyler misiniz?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

nomercy

9.10 u kurdum ve eski versiyonlarda olan bir sorunla karşılaştım dell laptoplarda olan ve deneme fırsatım malesef olmadı inşallah bu sorun ana sürümde olmaz

ironic

İki günden beri 100 MB lik güncellemeler geliyor. 3 kere kernel güncellemesi geldi. Son kernel 2.6.31.13 . Ayrıca bugün nvidia sürücüleri de 185 serisine yükseltildi.  Ufak tefek simge temasında da değişiklikler yapılmış.

günberi

ubuntu 9.10 un ne acelesi var?
Geçen gün elimdeki bütün işleri bitirdim. Yapacak uğraşacak birşey lazımdı. Bende 9.10 kurayım, beta biraz uğraştırır beni. Hatta masaüstüne kurayım Ati x1650 ekran kartım yüzünden biraz işkence etsin bana diye düşündüm.
Nedir bu arkadaşım...
Hemen kuruldu,
Anında açıldı,
3D desteği hazır,
Gruba diğer sistemleri ekledi,
Bari bir iki makale okuyayım dedim: openoffice saneyenin bilmemkaçta kaçı kadar zamanda makalemi açtı.
Çok canım sıkıldı.
Hemen kapatma butonuna bastım, hemen kapandı.
Çıldıracak gibi olmuşken aklıma parlak bir fikir geldi...
leptopumdaki vistayı açıp explorer ile nette tarama yapayım dedim ve yaptım.
Oh be... Zaman su gibi akıp geçmişti sonunda.
Teşekkürler vista...
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

ironic

9.10 ' a ait duvar kağıtlarını kullanmak isteyenler için Mediafire sitesine yükledim.  Ayrıca indirme bağlantısını girişe de ekledim.

(34 Tanedir. )

http://www.mediafire.com/?nzj3udi5nzy