nextcloud yerel ağ ve harici ağdan bağlanma sorunu

Başlatan bk-bk, 31 Ocak 2024 - 01:05:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bk-bk

Merhaba,

Linux Mint 21.3 kurulu olan sistemime nextcloud kurdum.kurulu sistemden nextcloud ana sayfasını(index.php/login) açabiliyorum.fakat aynı modeme bağlı (aynı ağda) olmama rağmen farklı aygıttan bağlanamıyorum.haliyle dışarıdan bağlantı da sağlanmıyor.sorun nerede olabilir?

trusted php.conf'a (server-ip,dış ip,alan adı yazıldı)
herkes layık olduğu yerdedir

alquirel

Yerel ağınızdan yerel IP adresi üzerinden sunucu makineninizin yerel sunucusuna (localhost) ulaşabiliyor musunuz?

Dış IP adresiniz ile ulaşamamanız büyük ihtimalle internet servis sağlayıcınızın getirdiği bir kısıtlama. Genelde Türkiye'deki ISP'ler IPv4 adres yetmezliğini üç dört eve aynı dış IP'yi atayıp dışarıya ekstra bir katman üzerinden ulaşmamız şeklinde bir çözüm üretiyorlar. Dolayısıyla kendi dış IP adresiniz olduğunu düşündüğünüz adresi tarayıcınıza yazdığınızda kendi modeminize değil sizinle ve diğer üç dört ev ile ortak olan bağlantı noktasına ulaşıyorsunuz. Bunu aşmanızın tek yolu ya ISP'den sabit IP hizmeti satın alacaksınız ya da bir uzak sunucu kiralayıp VPN ile kendinizi dışarıya bağlayacaksınız. Ben ikinci dediğim yöntemi kullanıyorum.

bk-bk

öncelikle yanıt için teşekkür ederim alquirel,
açıkçası bu ihimali bende düşündüm ve ISP sağlayıcımı arayıp sordum olmaz öyle bişey deyip geçiştirdiler.bunu nereden anlıyorum;
daha önce de nextcloud'u kurmuş ve evdeki diğer aygıtlardan sorunsuzca localhost,sunucu ip,ve alan adımla dışarıdan bağlantı sağlamıştım.
şu an sadece diğer aygıtlardan sunucu ip yazarak bağlanabiliyorum.
localhost ta bağlanmıyor.burada takıldım açıkçası.

alquirel

Alıntı yapılan: bk-bk - 01 Şubat 2024 - 07:24:24açıkçası bu ihimali bende düşündüm ve ISP sağlayıcımı arayıp sordum olmaz öyle bişey deyip geçiştirdiler.bunu nereden anlıyorum

Modeminizden port yönlendirme ile yerel sunucuya işaret eden bir port açıp dış IP adresiniz üzerinden yerel sunucunuza ulaşabiliyorsanız sıkıntı yoktur. Ama bunda da modemi her baştan başlattığınızda IP değişeceği için nextcloud uygulamanızda IP güncellemesi yapmanız gerekir.

Alıntı yapılan: bk-bk - 01 Şubat 2024 - 07:24:24daha önce de nextcloud'u kurmuş ve evdeki diğer aygıtlardan sorunsuzca localhost,sunucu ip,ve alan adımla dışarıdan bağlantı sağlamıştım.
şu an sadece diğer aygıtlardan sunucu ip yazarak bağlanabiliyorum.
localhost ta bağlanmıyor.burada takıldım açıkçası.

İstemci bilgisayarda localhost yazarak ulaşmaya çalıştığınız sunucu genelde istemci bilgisayarın kendisi olur. İstemci bilgisayarda yerel sunucunuzun yerel IP adresini değil localhost yazarak sunucu bilgisayara ulaşmaya çalışıyorsunuz gibi anlıyorum ben bu cümlenizi.

Birden fazla erişim sorununu tek paragrafta anlatmaya çalışmak iletişim problemine yol açabiliyor galiba. Denediğiniz ya da uyguladığınız tüm ayarlamaları tek tek paylaşmanız daha yardımcı olacak gibi duruyor. Anladığım veya bildiğim kısımlarına daha rahat müdahil olabilirim böylece.

Ama yine de özetle şunu söyleyeyim, zamanında ben de bu konu ile fazlaca kafa yormuş biri olarak en temiz çözümü uzak sunucuda VPN ayarlayarak yapmıştım. Bu ayarlamada aşamadığım tek sıkıntı büyük boyutlu dosya yüklemesi yapamamak (>512mb) ve ev internetinin upload hızı düşük olduğunda görüntülemek istediğim dosyanın yüklenmesini uzun uzun beklemek idi ;)

bk-bk

Alıntı YapBirden fazla erişim sorununu tek paragrafta anlatmaya çalışmak iletişim problemine yol açabiliyor galiba. Denediğiniz ya da uyguladığınız tüm ayarlamaları tek tek paylaşmanız daha yardımcı olacak gibi duruyor. Anladığım veya bildiğim kısımlarına daha rahat müdahil olabilirim böylece.

1- yerel ağ : sunucu bigisayara yerel ağdan diğer aygıtlardan sadece sunucu ip no yazarak bağlanabiliyorum.
/var/www/nextcloud/config/config.php dosyamı düzenledim ve içine gerekli olan localhost,sunucu ip ve dış ip numaralarını girdiğim halde yerel ağdan diğer aygıttan localhost yazdığımda bağlanamıyorum.sadece sunu ip no yazarak bağlanabiliiyorum.

2- dığ ağ: modemde 80 ve 443 portlarını sunucu ip ye yönlendirdiğim halde ise dışardan bağlanamıyorum.

3- ufw firewall da 80 ve 443 ile apache full allow izinlerini verdim.firewall u kapatıp öyle de denedim.

4-ubuntu 18.4 sürümü kurduğumda başarı ile içerden diğer aygıtlardan loachost , dışardan alan adımı yazarak sunucuma bağlanabilmiştim.

bir alan adı aldım ve DNS serverda sunucu dış ip me yönlendirdim.dns checker'da kontrol ettiğimde
aktif (dns'im yaygın) gözüküyor.
alan adımı yazdığımda benim dış ip 'me gelip sunucu tarafında trusted dosyama yazdığım için direk sunucuma yönlenmesi gerekiyor fakat olmuyor.

daha önce sorunsuzca bu adımları uygulamış ve hatta modemde port açmadan içerden localhost yazarak, dışardan ise dns serverdan  yönlendirdiğim alan adımı yazarak bağlanabilmiştim.şimdi neden olmadı anlayamadım.

ilk başarılı kurulumu bu linkten  yapmıştım.
https://unifyturkiye.org/2019/01/21/ubuntu-18-04-lts-uzerine-nextcloud-kurulumu-nasil-yapilir-bolum-3-nextcloud-kurulum/

şimdi bu linkten kurdum
https://www.serdarbayram.net/ubuntu-22-04-uzerine-nextcloud-kurulumu.html

alquirel

Alıntı yapılan: bk-bk - 01 Şubat 2024 - 17:34:381- yerel ağ : sunucu bigisayara yerel ağdan diğer aygıtlardan sadece sunucu ip no yazarak bağlanabiliyorum.
/var/www/nextcloud/config/config.php dosyamı düzenledim ve içine gerekli olan localhost,sunucu ip ve dış ip numaralarını girdiğim halde yerel ağdan diğer aygıttan localhost yazdığımda bağlanamıyorum.sadece sunu ip no yazarak bağlanabiliiyorum.

localhost yazarak ulaşacağınız sayfanın localhost yazdığınız bilgisayardaki (varsa) kurulu sunucunun sunduğu sayfa olması, ağınızdaki diğer aygıtlarda kurulu olan sunuculara sadece o aygıta atanmış yerel IP ile ulaşabilir olmanız zaten normal olan. Bu konuların uzmanı değilim kesinlikle ama bu maddede sorun olarak nitelenebilecek bir şey okumuyorum ben maalesef.

Alıntı yapılan: bk-bk - 01 Şubat 2024 - 17:34:382- dığ ağ: modemde 80 ve 443 portlarını sunucu ip ye yönlendirdiğim halde ise dışardan bağlanamıyorum.

3- ufw firewall da 80 ve 443 ile apache full allow izinlerini verdim.firewall u kapatıp öyle de denedim.

Yine bu konuların uzmanı olmak gibi bir iddiam yok ama ayarlar tam yapıldıysa bu durumun açıklaması ilk iletide bahsettiğim durumdur, harici IP adresinizle ulaşılan yer sizin modeminiz değil, o yüzden port yönlendirme devreye giremiyor.

Alıntı yapılan: bk-bk - 01 Şubat 2024 - 17:34:384-ubuntu 18.4 sürümü kurduğumda başarı ile içerden diğer aygıtlardan loachost , dışardan alan adımı yazarak sunucuma bağlanabilmiştim.

bir alan adı aldım ve DNS serverda sunucu dış ip me yönlendirdim.dns checker'da kontrol ettiğimde
aktif (dns'im yaygın) gözüküyor.
alan adımı yazdığımda benim dış ip 'me gelip sunucu tarafında trusted dosyama yazdığım için direk sunucuma yönlenmesi gerekiyor fakat olmuyor.

daha önce sorunsuzca bu adımları uygulamış ve hatta modemde port açmadan içerden localhost yazarak, dışardan ise dns serverdan  yönlendirdiğim alan adımı yazarak bağlanabilmiştim.şimdi neden olmadı anlayamadım.

Bu ortak IP kullanımının tarihi çok eski değil zaten. En fazla 3-4 yıllık bir geçmişi vardır. Ben süperonline kullanıyorum, ben bu durumdan ötürü VPN çözümüne gittim, en rahatı bu oldu benim için. Hangi ISP'ler bu ortak IP çözümünü uyguluyordur açıkçası çok bir fikrim yok. IP dağıtım kuruluşları IP adres bloğu talep eden firmalara artık 256 adreslik blok atamaya kadar düşmüşlerdi en son okuduğumda. ISP'niz bu kulvarda nispeten yeni faaliyet gösteren firmalardan biri ise bu durumu yaşıyor olmanız çok muhtemel.

No-ip, ddns gibi çözümler de var, ancak ben çok hakim değilim o çözümlere. Bir de sanırım bunlar da sizin harici IP adresinizin direkt sizin makinenize işaret etmesi gibi bir ön şart ile çalışıyor olması lazım.

Bir son not, eğer ev internetinizle bir kişisel bulut kullanımı yapmak istiyorsanız kişisel tavsiyem ev internetinizin upload hızını en az 10 mbit yapın, ama 20 mbit olması daha iyi olur, başka türlü tadı olmuyor ;)