İşletim Sistemi İadesi

Başlatan cos, 01 Mayıs 2010 - 22:00:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

empax

Bulgaristan'da neredeyse tum markalarin bilgisayarlari Ubuntu kurulu olarak satin alinabiliniyor, hatta uzerlerinde kucuk Linux cikartmalari da yapistirilmis.
Bunun sebebi sirketlerin Turkiye ve Avrupada'ki anlasmalarin farkli olmasi mi, yoksa her magzanin kendi tercihi midir?

Sitenin linkini de ekleyelim. Arama bolumunden OS : HE seklinde secerek aratabilirsiniz. Isletim sistemi olmayan modellerde belirtilmemis ama Ubuntu kurulu olarak geliyor.
http://www.technopolis.bg/b2c/cat/0/DEB4CBEE75CD23F1A90A002481B479E9/DEB4CBEE75CD25F1A90A002481B479E9/DEB4CBEE75CD27F1A90A002481B479E9
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

mareşall

Herkese merhaba, güzellergüzeli ülkemiz (türkiye) 1-) windows firmasının altıda esir edilmeye çalışılmakta  :'(
öyleki: satılan bütün üstün özellikli bilgisayarlar windows kurulu olarak satılmakta  :'(
okadar yoğun bir baskı altındaki alıcılar, bilgisayarı ya windows'la alıyor-sonradan linux kuruyor yada hiç alamıyor :-[
2-) Bilgisayar satıcıları, ve devlet yöneticileri windows'u tercih edip linux'u yerden yere vuruyor (aslen hiçbir devlet dairesi işletim sistemi nedir bilbiyorlar linux'u nasıl bilsinler) ehaliyle de özel sektör de linux'u tanıyamıyor; :-\ gerçi şu son zamanlar da az-çok tanıdılarya neyse...(zaten para etmeyecek düşüncesi vede windows'tan vagonla para kazanıyorlar) :-X
Ama durum bukadar da kötü değil 8) :) :) gidersin herhangi bir bilgisayar satıcısına alırsın pc'ni götürürsün TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE iade edersin windows'u  :P

Amaç iade etmek değil amaç kendinizi gösterebilmekte  hiç kimsenin üzerinizden rand elde etmesine izin vermeyin...
SAYGILARIMLA... ::)

ZeuQma

Windows lisansları için ödenen paraların %10'unu Ubuntu'ya bağışlasak emin olun işlerini çok daha hızlı ve çok daha istekli yaparlar. Bağış yapmaktan çekinmeyin ve özellikle de bağışların miktarına takılmayın. Düşünün ki binlerce insan aynı anda 5 TL bağışlasa..
Komutan Linux, Debian Jessie tabanlı pentest dağıtımı..

cos

Son mahkeme kararı da geldi. Ersoy Koçak'ın windows iadesi için açtığı dava aşağıdaki linktedir.

https://www.dropbox.com/s/a2g85qh3bxx5k8t/Windows%20iade.pdf

Konu çok detaylı bir şekilde anlatılmış.

guopx

@ cos
Merakımdan soruyorum bu dosyaya göre malesef dava reddedilmiş ve herhangi bir iade yapılmayacağı söylenmiş. Yanlış mı anladım?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

xavier

Alıntı yapılan: guopx - 27 Haziran 2013 - 15:43:23
@ cos
Merakımdan soruyorum bu dosyaya göre malesef dava reddedilmiş ve herhangi bir iade yapılmayacağı söylenmiş. Yanlış mı anladım?

Reddedilen dava, söz konusu satıcı firmanın, bilgisayarı alan kişiye (Ersoy Koçak'a) karşı açtığı dava.
What would Gordon Freeman do?

guopx

@xavier
Teşekkürler kusura bakmayın tam okumadan yazmışım :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

sedat1661

Ben Türkiye için umutluyum. Hele ki Pardus 2013 ten sonra.  Duyduğuma göre şu an halihazırda devletimiz kullanıyor birkaç yerde ( Askeralma Daire Başkanlığı galiba).   Bizim asıl sorunumuz Linux un tercih edilmemesi değil bilinmemesi. Ben 6 ay 2 bilgisayar, 1 Endüstri Mühendisi arkadaş ile aynı evde kaldım adamların Linux tan haberleri yok. Hoş hala yoktur muhtemelen. Ben de korsan Windows 7 nin çökmesinden sonra tanıştım Linux dünyası ile. Gariban vatandaş nereden bilsin Linux u. Kimse bilmediği şeyi tam sevemez.
Biraz reklamı yapılsa.  Özellikle haber sitelerinde filan bence iyi sükse yapar. Ben kendimce bilgisayarımdaki dağıtımların güzel, gözle görülür taraflarını göstererek reklam yapmaya çalışıyorum . Virüs geçirmediğini ve ücretsiz olduğunu da damardan girdim mi tamam. Bu sayede en az 5 kullanıcı kazandım. :-) Sora sora kullanıyorlar.
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

Eludecraft

Diyelim ki makineyi çok uzun süre önce aldınız ve kullanıyorsunuz ancak Windows'a hiç mi hiç ellemediniz. İade şansınız var mı?

ercnynr

Alıntı yapılan: Eludecraft - 16 Temmuz 2013 - 02:01:18
Diyelim ki makineyi çok uzun süre önce aldınız ve kullanıyorsunuz ancak Windows'a hiç mi hiç ellemediniz. İade şansınız var mı?

Bana olmaz gibi geliyor. Çünkü aradan uzun zaman geçmiş.

if

@Eludecraft, iade için gereken şartlardan biri ve belki de en önemlisi Windows'un hiç açımamış olması, yani işletim sisteminin önyükleme yapıp çalıştırılmaması. Bu açıdan bakınca iade edilebilir gibi geliyor. Benzer ürünler için böyle bir süre sınırlaması olup olmadığına bakmak gerekebilir. Tabi bunlar benim yorumum.

XRumer

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarımdan Windows'u tamamen sildim. Ve bu sefer kesinlikle Windows'a dönmeye niyetim yok. Çünkü kod çöplüğü ve sistemin hantallığı çekilecek gibi değil. Sonraki sefere bilgisayar alacağım zaman ya Mac alırım ya da Linux kurulu bir bilgisayar alırım. İlle de Windows'lu bir bilgisayar almak zorunda kalırsam Windows'u iade edip aldığım parayı özgür yazılım vakfına ya da bir Linux dağıtımına bağışlarım daha iyi.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: XRumer - 12 Ağustos 2013 - 16:27:39
Geçtiğimiz günlerde bilgisayarımdan Windows'u tamamen sildim. Ve bu sefer kesinlikle Windows'a dönmeye niyetim yok. Çünkü kod çöplüğü ve sistemin hantallığı çekilecek gibi değil. Sonraki sefere bilgisayar alacağım zaman ya Mac alırım ya da Linux kurulu bir bilgisayar alırım. İlle de Windows'lu bir bilgisayar almak zorunda kalırsam Windows'u iade edip aldığım parayı özgür yazılım vakfına ya da bir Linux dağıtımına bağışlarım daha iyi.

özel bir yazılım kullanmıyorsanız.şu an ki ubuntu genel kullanıcının başından bile aşar.ben 2007 de pardus ile birlikte linux u tanıdım.ben bile ubuntu'nun nasıl evrimleştiğini gördüm.o zamanlara göre şimdi cidden çok iyi bir yerde.Mac in windows'dan bir farkı yok.kısıtlı yazılım da cabası.mac kullanan biri olarak amerikada yaşamıyor ve maaşımı usd olarak almıyorsam.türkiye'den mac almam.hatta genel olarak mac almam onun yerine ubuntu kullanırım.mac ın adobe desteği hariç hiç bir numarası kalmadı.

acer

Merak ediyorum işletim sistemi iadesinde işletim sistemi ücreti alınabiliyor (fiyattan düşüyor) mu?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acer

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2013 - 23:32:28
@acer, amaç o zaten.
Bende bu şekilde düşünüyordum. Peki ne kadarlık bir indirim yapıyorlar? Bu indirimin bir standardı var mı?

XRumer

Alıntı yapılan: acer - 26 Eylül 2013 - 20:53:24
Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2013 - 23:32:28
@acer, amaç o zaten.
Bende bu şekilde düşünüyordum. Peki ne kadarlık bir indirim yapıyorlar? Bu indirimin bir standardı var mı?

Windows lisans fiyatı neyse onu düşüyorlar işte. 100 TL ise 100 TL düşülecek.

kalkan1973

o ZAMAN WİNDOWS 8 İLE GELEN pc LER 200 ile 400 tl arası ucuzlar desenize... WİNDOWS 8 PRO 400 TL yi aşkın sanırım...
Evde İşte her yerde Linux

heartsmagic

Makinelerde genelde "pro" diye tabir edilen sürüm olmuyor sanırım. Yüklü gelen neyse onun satış fiyatını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

XRumer

Pro ile gelse bile Single Language oluyor ve bu da fiyatı düşürüyor. Microsoft daha sonra isteyenlere dil paketi de satıyor. (Yani Ubuntu'daki sistemi Türkçe'den İngilizce'ye dönüştürmek bedava değil)

Bir de şu var: Windows 8 Pro 400 TL olabilir ama Oem kurulum olduğundan fiyatı daha düşüktür.

acer

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Eylül 2013 - 16:32:49
Pro ile gelse bile Single Language oluyor ve bu da fiyatı düşürüyor. Microsoft daha sonra isteyenlere dil paketi de satıyor. (Yani Ubuntu'daki sistemi Türkçe'den İngilizce'ye dönüştürmek bedava değil)

Bir de şu var: Windows 8 Pro 400 TL olabilir ama Oem kurulum olduğundan fiyatı daha düşüktür.
Ben Microzort'un firmalara çok ucuzdan(8$ gibi) sattığını duymuştum. Toplu alım yaptıkları için. Eğer bu iddia doğruysa bize 8$ mı iade yapacaklar acaba?

heartsmagic

Bu başlık zaten bu türde soruları cevaplamak adına açılmadı mı arkadaşlar? :) Hani bir ilk sayfalara gitsek, şöyle bir okusak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18588.msg274861#msg274861

rojava

Alıntı yapılan: acerAlıntı yapılan: XRumer - 27 Eylül 2013, 16:32:49Pro ile gelse bile Single Language oluyor ve bu da fiyatı düşürüyor. Microsoft daha sonra isteyenlere dil paketi de satıyor. (Yani Ubuntu'daki sistemi Türkçe'den İngilizce'ye dönüştürmek bedava değil)

Bir de şu var: Windows 8 Pro 400 TL olabilir ama Oem kurulum olduğundan fiyatı daha düşüktür.Ben Microzort'un firmalara çok ucuzdan(8$ gibi) sattığını duymuştum. Toplu alım yaptıkları için. Eğer bu iddia doğruysa bize 8$ mı iade yapacaklar acaba?

Ben de ünlü bir online mağazadan almıştım bilgisayarımı. İade isteğimi hakem heyetine bildirirken, online mağazanın güncel, paketli (OEM bile değil) Windows satış fiyatını (ekran göörüntüsü de ekleyerek) talep etmiştim. Hakem heyeti beni haklı bulup iadeye karar verdi, firma da itiraz etmeden o fiyattan iade yaptı. 8$ tüketiciyi ilgilendirmez bence.

D@bbe

Alıntı yapılan: rojava - 29 Eylül 2013 - 00:38:59
Alıntı yapılan: acerAlıntı yapılan: XRumer - 27 Eylül 2013, 16:32:49Pro ile gelse bile Single Language oluyor ve bu da fiyatı düşürüyor. Microsoft daha sonra isteyenlere dil paketi de satıyor. (Yani Ubuntu'daki sistemi Türkçe'den İngilizce'ye dönüştürmek bedava değil)

Bir de şu var: Windows 8 Pro 400 TL olabilir ama Oem kurulum olduğundan fiyatı daha düşüktür.Ben Microzort'un firmalara çok ucuzdan(8$ gibi) sattığını duymuştum. Toplu alım yaptıkları için. Eğer bu iddia doğruysa bize 8$ mı iade yapacaklar acaba?

Ben de ünlü bir online mağazadan almıştım bilgisayarımı. İade isteğimi hakem heyetine bildirirken, online mağazanın güncel, paketli (OEM bile değil) Windows satış fiyatını (ekran göörüntüsü de ekleyerek) talep etmiştim. Hakem heyeti beni haklı bulup iadeye karar verdi, firma da itiraz etmeden o fiyattan iade yaptı. 8$ tüketiciyi ilgilendirmez bence.
artık işletim sistemi diske ön yüklü bunu nasıl iade ediyorlar?

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

janparey

Alıntı yapılan: ğarekhasen - 29 Eylül 2013 - 01:15:15
Alıntı yapılan: rojava - 29 Eylül 2013 - 00:38:59

artık işletim sistemi diske ön yüklü bunu nasıl iade ediyorlar?
diskten hariç bir de biosa windows anahtarını yazıyorlar.yükleme yapıldıpında aktivasyon otomatik oluyor. bu gibi durumlarda kullanmadan servise göderip windowsu bilgisayardan tamamen kaldırmalarını istemek en makul seçenek gibi duruyor. yada aldığınız firmanın mantıken bunu yapması lazım ki ms tan parasını alabilsin.