İşletim Sistemi İadesi

Başlatan cos, 01 Mayıs 2010 - 22:00:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mert.mert

Evet günün toplum mesajını da vermiş oldunuz teşekkürler  8) 8) 8) :P 

villain

Alıntı yapılan: mert.mert - 14 Aralık 2011 - 21:27:57
Evet günün toplum mesajını da vermiş oldunuz tesekkürler  8) 8) 8) :P 

Kimseye bir mesaj verme niyetim yok. Ne dediğimi anlamadıysanız, düşünmenizi öneririm.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.

mert.mert

villain

Alıntı yapılan: mert.mert - 16 Aralık 2011 - 00:13:34
tamamdır teşekkürler  ;)
Tamam falan değil.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.

unnamed-05

Öncelikle merhabalar,

İşletim sistemi iadesi sürecinde hakem heyetine başvurduktan sonra bir nedenden dolayı bilgisayarın içinde oem yazılımı olarak kurulum aşamasında olan işletim sistemini kullanıcı sözleşmesini onaylayarak bilgisayara yüklemek zorunda kaldım.

Dün yetkili firmadan aradılar, bilgisayarımın altındaki seri no'yu soruyorlar. Yani muhtemel bir işletim sistemi iadesi söz konusu. Ancak kullanıcı sözleşmesini onaylanıp sistemi bilgisayara yüklemiş olmam ciddi sıkıntı yaratıyor. Danıştığım birkaç kişi sistemin kurulu olduğu diske format atarsan problem olmaz dedi. Ancak bilgisayar lisanlı ürün haline geldikten sonra internete bağlandığı anda Microsoft firmasına bununla ilgili bir bildirim  gönderiyorsa görünürde benim yapabileceğim hiçbirşey kalmıyor.

Acaba iade işlemini şu aşamadan sonra yine de gerçekleştirebilebilmem mümkün mü ?

burk

@unnamed-05 şehir ve bilgisayarın alındığı firma nedir? Ayrıca bu tip sorular için bu forumdansa tüketici heyeti mahkemesi daha yararlı bilgiler verecektir diye düşünüyorum, gördüğünüz üzere çok fazla örnek yok önümüzde ve bizler de hukukçu değiliz.

Ancak iletinizi okurken keşke yükleme için bu kadar acele edilmeseymiş diye de düşündüm açıkçası.

shox

Ortalık windowsun kırılmış versiyonları ile doluyken işletim sistemli bilgisayar almak mantıklı değil.

Büyük mağazalar freedos bilgisayar fazla satmıyorlar.Ben daha 3 ay oldu Lenovo marka dizüstü bilgisayar alalı vede freedos olarak aldım.

Nereden derseniz İstanbul-Gaziosmanpaşa da bir bilgisayar satan ufak bir dükkandan. Demek istediğim bilgisayarı freedos olarak alacaksanız büyük mağazalarda fazla seçeneğiniz olmuyor.Genelde Windows ile birlikte satıyorlar.

Birde freedos bilgisayar satın almak isteyen arkadaşlar  MONSTER adında bir firma kendi bilgisayarlarını satıyor FreeDOS olarak. kuzenime aldık ve çok memnun. İncelemnizi tavsiye ederim.

burk

@shox kelimleri daha doğru yazarsanız ne demek istediğinizi daha iyi anlayabiliriz.

Balli

İster Windows yüklü makine alın sonra içine Linux kurun ister Windows olarak kullanın ister işletim sistemsiz olarak alın içine istediğinizi kurun. Kimseyi  ilgilendirmez. Ama lütfen Linuxu keşfettiniz diye Microsoft firması hakkında konuşmalarınızda seviyenizi düşürmeyin. Kimse anasının karnında Ubuntu logosuyla doğmadı.Ayrıca özgür olması kesinlikle tercih edilmesini gerektirmiyor. İhtiyaç meselesidir kimisi gerek duymaz.Beni sorarsanız ben de yıllardır Linux kullanıyorum ve mutluyum. Ama Windows hakkında ne forumlarda ne de çevremde atıp tutmadım. Yada kullanan insanları bilinçsiz olarak sıfatlamadım.Linux ile ilgili bir diğer sorun bu. Bir kaç ay Linux kullanıp dört komut öğrenen herkes Linux halkla ilişkiler temsilcisi atıyor kendini."Windows para yer, seni düşünmez, sömürür.Onu Linuxta da yaparsın.Windows virüs dolu,iki ayda bir format atarsın." Tamam felsefesi gereği Linuxtaki herkes duyarlı davranıp çevresini bilgilendirmeli buna bende katılıyorum ama bu tarz konuşmalar "iktidarı kötüleyen muhalefet" tadında olmazsa daha faydalı olur. Ayrıca virüs sistem değil kullanıcı ile alakalıdır.Ben bir kere bile Windows ile virüs sorunu yaşamadım.Onu kötülemek Linuxu yüceltmez. Sözüm belli kişileredir bu konu altında yazmayı uygun buldum umarım anlaşılmışımdır.

shox

Alıntı yapılan: burk - 17 Ağustos 2012 - 16:47:52
@shox kelimleri daha doğru yazarsanız ne demek istediğinizi daha iyi anlayabiliriz.

Mesajımı düzenledim umarım açıklayıcı olmuştur.

rojava

Alıntı yapılan: unnamed-05 - 06 Haziran 2012 - 08:51:17
Öncelikle merhabalar,

İşletim sistemi iadesi sürecinde hakem heyetine başvurduktan sonra bir nedenden dolayı bilgisayarın içinde oem yazılımı olarak kurulum aşamasında olan işletim sistemini kullanıcı sözleşmesini onaylayarak bilgisayara yüklemek zorunda kaldım.

Dün yetkili firmadan aradılar, bilgisayarımın altındaki seri no'yu soruyorlar. Yani muhtemel bir işletim sistemi iadesi söz konusu. Ancak kullanıcı sözleşmesini onaylanıp sistemi bilgisayara yüklemiş olmam ciddi sıkıntı yaratıyor. Danıştığım birkaç kişi sistemin kurulu olduğu diske format atarsan problem olmaz dedi. Ancak bilgisayar lisanlı ürün haline geldikten sonra internete bağlandığı anda Microsoft firmasına bununla ilgili bir bildirim  gönderiyorsa görünürde benim yapabileceğim hiçbirşey kalmıyor.

Acaba iade işlemini şu aşamadan sonra yine de gerçekleştirebilebilmem mümkün mü ?

Merhaba,

Bu durumun sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Ben de 2 yıl önce Sony Vaio almıştım, sizin gibi sistemi kurup kullanmıştım, daha sonra firma aradı, işletim sistemi iadesi için bilgisayarımı göndermemi istedi. Sistemin olduğu bölüme format atıp gönderdim.
Onlar da aslında hiç bakmamışlar, sadece sabit diskin tamamına hızlı format atıp geri göndermişler. Dolayısıyla (aslında yedeklerini önceden almış olduğum) tüm verilerim silindi. Fakat hızlı format attıkları için bölümleme tablosunu kurtaran programlardan biriyle sabit diskin bölüm tablosunu geri yükledim, bilgisayarı servise göndermeden önceki haline döndü. Windows bile yerli yerindeydi yani.
Ayrıca bana özel mi oldu bilemiyorum ama lisans anahtarının olduğu etiketleri bile sökmemişlerdi.

Umarım yardımı dokunmuştur :)

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: shox - 17 Ağustos 2012 - 16:43:16
Ortalık windowsun kırılmış versiyonları ile doluyken işletim sistemli bilgisayar almak mantıklı değil.

Büyük mağazalar freedos bilgisayar fazla satmıyorlar.Ben daha 3 ay oldu Lenovo marka dizüstü bilgisayar alalı vede freedos olarak aldım.

Nereden derseniz İstanbul-Gaziosmanpaşa da bir bilgisayar satan ufak bir dükkandan. Demek istediğim bilgisayarı freedos olarak alacaksanız büyük mağazalarda fazla seçeneğiniz olmuyor.Genelde Windows ile birlikte satıyorlar.

Birde freedos bilgisayar satın almak isteyen arkadaşlar  MONSTER adında bir firma kendi bilgisayarlarını satıyor FreeDOS olarak. kuzenime aldık ve çok memnun. İncelemnizi tavsiye ederim.

exa bilgisayarda her markanın bir çok modeli işletim sistemsiz olarak satılıyor.istanbulda bayiden alabilirsiniz yada internet mağazasından şipariş verebilirsiniz.güvenli bir yerdir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Balli - 17 Ağustos 2012 - 17:48:07
İster Windows yüklü makine alın sonra içine Linux kurun ister Windows olarak kullanın ister işletim sistemsiz olarak alın içine istediğinizi kurun. Kimseyi  ilgilendirmez. Ama lütfen Linuxu keşfettiniz diye Microsoft firması hakkında konuşmalarınızda seviyenizi düşürmeyin. Kimse anasının karnında Ubuntu logosuyla doğmadı.Ayrıca özgür olması kesinlikle tercih edilmesini gerektirmiyor. İhtiyaç meselesidir kimisi gerek duymaz.Beni sorarsanız ben de yıllardır Linux kullanıyorum ve mutluyum. Ama Windows hakkında ne forumlarda ne de çevremde atıp tutmadım. Yada kullanan insanları bilinçsiz olarak sıfatlamadım.Linux ile ilgili bir diğer sorun bu. Bir kaç ay Linux kullanıp dört komut öğrenen herkes Linux halkla ilişkiler temsilcisi atıyor kendini."Windows para yer, seni düşünmez, sömürür.Onu Linuxta da yaparsın.Windows virüs dolu,iki ayda bir format atarsın." Tamam felsefesi gereği Linuxtaki herkes duyarlı davranıp çevresini bilgilendirmeli buna bende katılıyorum ama bu tarz konuşmalar "iktidarı kötüleyen muhalefet" tadında olmazsa daha faydalı olur. Ayrıca virüs sistem değil kullanıcı ile alakalıdır.Ben bir kere bile Windows ile virüs sorunu yaşamadım.Onu kötülemek Linuxu yüceltmez. Sözüm belli kişileredir bu konu altında yazmayı uygun buldum umarım anlaşılmışımdır.

Ara ara şapka çıkartılacak iletilerde şapka çıkartmak gerekiyor.
Şapkamı çıkartıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

libre-x

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Ağustos 2012 - 13:19:21
Alıntı yapılan: Balli - 17 Ağustos 2012 - 17:48:07

Ara ara şapka çıkartılacak iletilerde şapka çıkartmak gerekiyor.
Şapkamı çıkartıyorum.
Linux forumu mu Windows reklam sitesi mi birden karıştırdım O.o

heartsmagic

Alıntı yapılan: libre-x - 21 Ağustos 2012 - 17:08:04
Linux forumu mu Windows reklam sitesi mi birden karıştırdım O.o

Mesele de bu ya. Bizler için Linux, Windows, MacOS veya bir X işletim sistemi birer araç. Bu şekilde düşünmeyenleri bilemeyiz ancak bizler için böyle. Birini sevmek için de diğerine b.k atmamız, aşağılamamız gerekmiyor. Eleştirmek, yermek ayrı bir şeydir aşağılamak ayrı bir şeydir. Diğer işletim sistemlerinin forumlarında Linux için görmek istemeyeceğimiz "haksız" yorumları bizler de bu forumda diğer işletim sistemleri için yapmamayı istiyoruz.

Ayrıca, yukarıdaki yorumların reklam olarak nasıl algılandığı konusuna da bir anlam veremedim. Önerim, yazılanları bir daha okuman @libre-x.

libre-x

Yeterince okudum, bu konu ile ilgili öneri gereksinimim yok teşekkürler @heartsmagic

heartsmagic

Öneriler zaten her zaman karşı taraf istediği için verilmez. Eğer böyle düşünüyorsak ben de şöyle söyleyeyim, reklam olmayan şeyleri reklam diye duymaya bizim de ihtiyacımız yok.

Önerimi tekrarlayayım, ya reklamın ne olduğu araştırılsın ya da yazılanlar tekrar okunsun.

libre-x

Tek doğruyu siz mi biliyorsunuz acaba önce bir kendinizi gözden geçirin zira kendinizi çok yüksek görüyorsunuz çok büyükleniyorsunuz.

bytan

Önce şu reklam meselesi örneklense fena olmayacak. Yoksa ortaya atılan şeyleri ardı arkası kesilmeyecek.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Ben yazacaktım ki @bytan da yazmış zaten. Peki @libre-x, bize yukarıdaki cümlelerde reklam olarak gördüğün şeyleri bir anlat da bizler de doğruyu öğrenmiş olalım. Belki böylece kendimizi yüksek ve büyük görmekten vazgeçeriz.

Balli

Alıntı YapLinux forumu mu Windows reklam sitesi mi birden karıştırdım O.o
@libre-x
   Yargılaması bana düşmesede uygun bir forum kullanıcısı olabileceğinizi düşünmüyorum. O yüzden bu münakaşaya girmem doğru olmaz.Reklam sitesi damgası vurduğunuz iletinizdeki diğer iletilerden sadece benim iletim Windowsa bu denli sıcak yaklaşıyorken -ki bunun sebebi iletimde de geçtiği üzere diğer ileti sahiplerinin abartılı yazıları- nasıl böyle düşünebildiniz şaşıyorum. Bana karşı yapacağınız suçlama bile daha mantıklı olurdu ama bunu site bazında yapmak...Şaşırtıcı.

"Ayrıca virüs sistem değil kullanıcı ile alakalıdır.Ben bir kere bile Windows ile virüs sorunu yaşamadım."

Eğer bu cümleme reklam diyorsanız öneri gereksinimlerinizi de gözden geçirmeniz dileğiyle...

microanaliz

@libre-x bana düşmez ama sözünüz benide alakadar ediyor.Gerçekleri duymak istiyorsan söyleyeyim dünyada gönüllü olarak yapılmışda baki kalmış kaç şey var söylermisin.Ben bir tanesini söyleyeyim ubuntu ve ubuntu topluluğu bu da haklı olan gururlu yanımız.Bir de burdaki insanlar sıradan insanlar değil belli bir alanda uzman kişiler bilmiyorsan hatırlatayım.Herkese Saygılar....
MicroAnaliz

nasilolcekbuisler

Şu bir kaç ay içerisinde iade başvurusunda bulup kazanan varmı?işletim ücreti olarak ne kadar geri aldınız?windows'un resmi satış fiyatı mı ödendi?yoksa indirimli bir fiyat mı aldınız?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2012 - 12:05:54

Alıntı yapılan: unnamed-05 - 06 Haziran 2012 - 08:51:17
Öncelikle merhabalar,

iş o kadar büyümez.en fazla servise yollamanı isterler sonra da format atıp verirler eline bilgisayarı.servise yollarsan sana şu tavsiyem olur.bilgisayarın altını,üstünü(kapağı) yanını düzgün bir şekilde fotoğrafla.servisçiler bazen bu tür iadelere kızıp çiziyorlar falan.%90 olmaz ama olursa canın sıkılır.

wiwaxia

Dün yeni bir notebook aldım win7 starter yüklüydü ama electro world mağazasına söyledim win ile satın almak istemediğimi yapamayacaklarını söylediler.(Ürün teşhir ürünüydü win kuruluydu)

Akşamında electro world e mail attım sağ olsunlar 24 saat dolmadan beni aradılar.Hatta daha önce verilmiş olan mahkeme kararlarınında belgelerini göndermiştim.Kendileri de belli ki araştırmışlar.Firma (yani HP) ile görüşmüşler heralde, firma bunlara HDD üzerine kurulu (recovery den bahsetmişler heralde) yani olmaz gibilerinden konuşmuşlar.Ben de dedim o zaman tüketici hakem heyetine gidicez yani gibilerinden konuştum..

Şimdi bu durumdan sonra benim izlemem gereken yol nedir.HP ile mi görüşeyim electro world e dilekçe mi yazayım yoksa direkt kaymakamlığın tüketici hakem heyetine mi gideyim?

heartsmagic

Firma olmaz diyorsa yani ayak diretiyorsa yapacağın şey muhtemelen hakem heyetine gitmek olacak zira başka bir seçenek yok. HP ile konuşsan da kendilerini iknâ edebileceğini sanmıyorum, gerçi denemeden konuşmak belki haksızlık olur. En kötü şansını dener öyle devam edersin yoluna.