İşletim Sistemi İadesi

Başlatan cos, 01 Mayıs 2010 - 22:00:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Alıntı yapılan: bigbang - 17 Ekim 2011 - 10:03:25
... bende diyorum ki Microsoft ne zaman Ubuntu'dan daha iyi iş çıkarmış ki. Sonsuza kadar Ubuntu, sonsuza kadar Linux.

Ubuntu (veya bir başka dağıtım) ile Windows arasında karşılaştırmalar yapılabilir.
Birisinin iyi olduğu yerde diğeri kötü, hatta rezil durumda olabilir.
Ama konu işletim sistemi. Binlerce özelliği olan bir şey. Tek bir konu üzerinde iş yapan şeyler değil ki biri mutlak surette diğerinden iyi olsun.
Şu da var, Ubuntu'nun daha iyi olduğu yönler daha fazladır, kabul, öyle olmasa Ubuntu kullanıyor olmazdım, sonuçta elimin altında lisanslı Windows'um da var.

Ama bu şekilde fanatik söylemlerle, bağnaz cümlelerle kimin eline ne geçmiş ki şimdiye kadar?

lener49fi

Merhabalar.

Benim gönderdiğim dilekçeme dala cevap gelmedi. PTT'in geri gönderdiği kupon üstünde Kadıköy PTT'sinden 22 Eylül'de geri postalandığını gösteriyor. Firma adına, bir sekreter teslim almış aynı günde, adı ve imzası var..

Bildiğim kadarıyla 30 gün içerisinde dilekçeme cevap vermeleri gerekiyor. Ne yapmalıyım?

Teşekkür ederim.

cos

Bence 30 gün bekleme. Hakem heyetine dilekçeni ver. Firmadan olumlu yanıt gelirse hakem heyetinden dilekçeni geri çekersin. Firma gereğini yaptı diye açıklama yaparsın.

zsinankarabulut

bilmediğim bir konuydu detaylı bir sekilde bahsettiginiz icin cok tesekkür ederim

hzr

Alıntı yapılan: cos - 24 Ekim 2011 - 08:13:35
Bence 30 gün bekleme. Hakem heyetine dilekçeni ver. Firmadan olumlu yanıt gelirse hakem heyetinden dilekçeni geri çekersin. Firma gereğini yaptı diye açıklama yaparsın.

Tüketici hakem heyetleriyle haşır neşir olan bir insan olduğum için, buraya bir yanıt yazma gereğini duydum.

Firmaya gönderilmiş mektup Tüketici hakem heyetini ilk başta alakadar etmez, bu sebepten 30 günü beklemeden Tüketici Hakem heyetine müracat ediniz. 30 günlük süre iş günü süresidir ve garatiden degişecek ya da tamir edilecek herhangi * bir şey için beklenecek en fazla süredir. Adresinizin bağlı bulunduğu ilçe kaymakamlığında bulunan Hakem heyetine bir dilekçe yazarak ekli fatura ve belgelerinizin de fotokopilerini verin. Hakem heyetleri herhangi bir masraf ücreti almaz, onlar sadece sizin adınıza yapacakları yazışmalar için pul parası falan alırlar o kadar.

Dilerim sizin isteginiz dışında almış olduğunuz Windows işletim sisteminin parasını geri alırsınız.

burk

Konunun devamını merakla bekliyorum. :)

Ozgurluk

Hukuki olayın tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum ama, eski windows sürümleride iade ediliyor mu? Misal aldığım Windows XP'li sistem de ki işletim sistemini iade etsem kabul olur mu? Makina 5-6 senelik var diyelim. Sadece meraktan soruyorum.
Saygılarımla...

bytan

Vaktinde kullandığın sistemi "ben bunu kullanmıyorum" diyerek iade edemezsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Ozgurluk

Alıntı yapılan: bytan - 08 Kasım 2011 - 18:31:04
Vaktinde kullandığın sistemi "ben bunu kullanmıyorum" diyerek iade edemezsin.

Benimki aç gözlülükten başka bir şey olmamış. :D

mareşall

çok güzel şeyler yazmışsınız lakin linux yüklü pcler nerede satılıyor, fiyatları nedir (tabi internette satılanları eklemeyin mağaza ismi lazım) hani gidip mağazaya win yüklü sistemlere bakıyorum linux yüklü olanlara da nereden bakabileceğiz biraz daha açık konuşun iade edilirken neler yaşanıyor iade etmek istediğimde ne gibi şeylerle karşılaşacağım mesela yöneticiler le karşılaşabilecek miyiz zira linux dedin mi adamlar sanki biz çocuğuz ve oyuncak istiyormuşuz gibi davranıyorlar önemsenmiyoruz, anlayacağınız ille de mahkemeye mi vermek lazım dava açmadan da yapamaz mıyız veyahut başka bir çözümü yok mudur?

microanaliz

windows şimdi bilgisayar alırken windows yüklü bilgisayarı tercih edin diyor reklamlarda galiba artık linux ciddi olaylara el atmış...
MicroAnaliz

mareşall

el atmaz olur mu mandasoft (microsoft "böyle daha kulağa hoş gelmiyor mu?") gibi bir firma artık reklam vermeye kalkıyor, on sene önce reklam vermek akıllarının ucuna bile gelmezdi; iade işlemi için değişik bağlantılar vermek isterim lakin forumda yeniyim ve nasıl bağlantı verebilirim bilmiyorum  ama öğretirseniz herkesle paylaşabilirim.

burk

Alıntı yapılan: mareşall - 28 Kasım 2011 - 22:04:46
el atmaz olur mu mandasoft(microsoft "böyle daha kulağa hoş gelmiyor mu")gibi bir firma artık reklam ver meye kalkıyor onsene önce reklam vermek akıllarının ucunabile gelmzdi  ;iade işlemi içiin değişik bağlantılar vermek isterim lakin forumda yeniyim ve nasıl bağlantı verebilirim bilmiyorum  ama öğretirseniz herkeslle paylaşabilirim.
Değişik bağlantılar derken? İçinde belge içeren paylaşım sitelerinin linkleri mi mesela?

alquirel

Bağlantı adresini hiçbir işlem yapmadan normal bir şekilde yazdığında kendiliğinden bağlantı haline gelmiş olur.

mareşall

http://www.mecburdegilsiniz.com/

burayı incelediniz mi? ayrıca bağlantı ve link aynı şey midir? sonuç olarak doru eklemiş miyim?

alquirel

Bağlantı ile link aynı şeylerdir, ancak Türkçesini tercih ediyoruz tabii ki ;)
Bu site daha önce paylaşılmıştı diye hatırlıyorum. Yanlış da hatırlıyor olabilirim.
Yine de paylaşım için teşekkürler.

mareşall

efendim yine de siteyi inceleyebilirsiniz zira içinde aydınlatıcı bilgiler var ben düzenli olarak kontrol ediyorum iade işlemleri ile ilgili farklı yorumlar yazılıyor

microanaliz

Ben geri verme taraftarı değilim, yarış içinde de değilim, değiliz. herhalde bu konular burada savunma vb. şeyler hukuk bilgisi ister biz başkalarının işini engellemek için değil kendi işimizi geliştirmek için varız, alırken insanlar seçmesinler, zorla adam onlara satmıyor ki ve en önemlisi bilelim ama uğraşmayalım, biz bu topluluğa neler katabiliriz? Yazılım olsun, belgelendirme çalışması olsun, lütfen dişe değer bir konu, özellikle işimize yarayacak bir işe el atmak olabilir. Mesala ben öğretmen arkadaşlara dönem ödevi öğrenci bilgileri gireceği fiş yoklama fişi gibi verileri otomatik yapacak bir yazılım için çalışıyorum ve program deposuna yerleştirmek için müracaat edeceğim, indirme sitelerine vereceğim, topluluğun ismi olacak altında...
MicroAnaliz

alquirel

@microanaliz,

Bahsedilen iade işlemleri yarış olsun diye yapılmıyor zaten. Olay alırken seçmek veya seçmemek de değil. Elbette ki (benim yaptığım gibi) FreeDOS bir makine (veya Linux dağıtımı yüklü bir makine) almak gibi bir seçeneğimiz var. Ama bu özellikli bilgisayarlar her zaman bizim istediğimiz donanım özelliklerine sahip olmayabiliyorlar. Tam aradığınız gibi donanım özelliklerine sahip bir makine gördüğünüzde ve Windows'tan başka bir seçenek sunulmadığında size, sadece içinde Windows var diye vazgeçer misiniz?

Burada verilen uğraş bu hakkı elde etme uğraşıdır. Uygulama geliştirip altına bu topluluğun imzasını atmak ne kadar katkıysa bu mücadele de (bence) çok büyük bir katkıdır Linux dünyası adına.

mareşall

pek saygıdeğer microanaliz, kısmen de olsa  katılmaktayım. Galiba beni yanlış anladılar;ben satın aldığınız pc yi iade edin demiyorum, windows dayatmasına MECBUR DEĞİLSİNİZ diyorum. Hiç kimse ortalığı karıştırmaya, gündem yaratmaya çalışmıyor. Siz yazılım üretiyor olabilirsiniz, bu çok çok güzel bir olay; lakin kullanmayacağınız yazılıma da (windows işletim sistemlerine) para vermemelisiniz; Pc satıcıları mandasoft(microsoft) işbirlikçileridir; siz bilgisayar alırken sizlere pc ye hangi işletim sistemini istediğinizi sormuyorlar, Linux dediğinizde "Bırak şu çocuk oyuncağını." diyorlar. Diyelim ki Linux yüklü bir pc alacaksınız, nasıl olsa en düşük donanımda bile çalışır diye  çöpe atacakları donanıma gömüyorlar Linux' u (tabi en iyi ve en yeni  donanım her zamanki gibi mandasoft un)  o zaman siz de gidip bir windows yüklü pc alın, sonra içine Linux kurun, e tabii ki de mandasoft a verdiğinizle de kalacaksınız, a bir de elinizde windows cd si olacak tabi, ama pc satıcılarından beğendiğiniz YÜKSEK DONANIMLI pcleri alın, yazılımı iade edin sonra da içine istediğiniz açık kaynak işletim sistemini kurun (linux dağıtımlarını ). Unutmayın * her şey bizler için, zira hiçbir şeye MECBUR DEĞİLİZ... Paranızı sokağa atmayın.

alquirel

@mareşall,

Sizin gibi biz de Linux'u seven insanlarız. Bu sevginizi izhar ederken iletilerinizi daha sakin bir üslup ile yazmanızı rica ediyorum. Bence bir firmanın ismini dalga geçer mahiyette değiştirerek yazmak bize bir şey kazandırmaz. Nasıl Linux ismiyle veya Ubuntu ismiyle bu şekilde dalga geçildiğinde hoşumuza gitmeyecekse aynı hassasiyeti göstermek gerekir.

Serhan

Merhaba, bende vaktinde windows kurulu laptop almıştım. Şimdi tümden sildim ubuntu kullanıyorum. Buradaki en büyük sorun bu konuda satıcıların duyarsız kalması ve freedos satılan laptopların fiyatlarında windowslu modeline göre belirgin bir fark olmaması.

microanaliz

Alıntı yapılan: alquirel - 01 Aralık 2011 - 14:15:51
@microanaliz,

Bahsedilen iade işlemleri yarış olsun diye yapılmıyor zaten. Olay alırken seçmek veya seçmemek de değil. Elbette ki (benim yaptığım gibi) FreeDOS bir makine (veya Linux dağıtımı yüklü bir makine) almak gibi bir seçeneğimiz var. Ama bu özellikli bilgisayarlar her zaman bizim istediğimiz donanım özelliklerine sahip olmayabiliyorlar. Tam aradığınız gibi donanım özelliklerine sahip bir makine gördüğünüzde ve Windows'tan başka bir seçenek sunulmadığında size, sadece içinde Windows var diye vazgeçer misiniz?

Burada verilen uğraş bu hakkı elde etme uğraşıdır. Uygulama geliştirip altına bu topluluğun imzasını atmak ne kadar katkıysa bu mücadele de (bence) çok büyük bir katkıdır Linux dünyası adına.

Bilgisayarımı kendim topladım ve böyle sıkıntılar yaşamadım .Ama dediğiniz gibi diz üstü düşünenler için bu sıkıntı bu bakış açısı doğru diyebilirim...
MicroAnaliz

mert.mert

Sorun bizim bilinçsiz olarak kabullenmemiz durumu :-\ Dışarıda bu olay çoktan halledilmiş. Bizde ise onca paralar verilip hala FreeDos nedir bilememe sorunu var ...

villain

Alıntı yapılan: mert.mert - 13 Aralık 2011 - 23:53:15
Sorun bizim bilinçsiz olarak kabullenmemiz durumu :-\ Dışarıda bu olay çoktan halledilmiş. Bizde ise onca paralar verilip hala FreeDos nedir bilememe sorunu var ...
Türkçeyi doğru kullanmaya özen gösterin lütfen. Biz derken kimleri kastettiğinizi anlayamadım. Göreli olarak bilinçli olan insanlar vardır, olmayanlar vardır. Herkes kendi adına konuşmalı derim.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.