Lenovo makineme Ubuntu kurdum, pil şarjı %55'in üzerine çıkmıyor

Başlatan OturanBogaz, 04 Haziran 2015 - 09:36:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OturanBogaz

anladım, sistemi tekrar kurup, güncelleme yaptım gerekli gördüğüm programlarımı kurdum şu an hiç bir sorun yok gerçekten memnunun ve keşfetmeye devam ediyorum. Ama doğru yer burasımı emin değilim küçük bir sorunum var, windows yüklü olduğu dönemde laptop'ın kendisine ait bir yazılım vardı "Lenova Utilies" ve burada "Lenova Conservation Mode" vardı. Bu aktif olduğunda bataryayı %55'den yukarı şarj etmiyor ve ömrünü kısalatmadığını varsayıyordu ve açıktı bende açıkcası sürekli.
Ama direk bunu kapatmadan Ubuntu kurunca halan bataryam %55 in üzerine şarj olmuyor. Acaba Wine falan kullanarak bu dosyayı burada çalıştırıp kapatabilir miyim? yada önerebileceğiniz başka bir çözüm yolu var mı acaba?
yani tabi muhtemel belki tesadüf eseri bataryada sorun oluşmuş olabilir ama gerçekten sanmıyorum. İşletim sistemi değişince böyle bir kalıntının da devam etmesi pek mantıklı gelmiyor açıkcası. Öneriniz varsa, teşekkür ederim.
"mazur görün; öğreniyorum..."

heartsmagic

Bu konuyu başka bir başlıkta konuşsak daha güzel olur esasında. Bu iletini böleyim, sen bir önceki konunu etiketle: kodetiketi
Böylece temiz bir sayfa açmış oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Makinenin modeli nedir? BIOS tarafına bir şey işliyor olmasın?

OturanBogaz

heartsmagic

Evet, Lenovo tarafında böyle bir durum var gibi. Ancak, yanlış görmediysem hep yazılım üzerinden yapmışlar. BIOS tarafını sormuştum, cevaplamamışsın ancak yanlış bakınmadıysam orada bir şey yoktur.
TLP ile bu işin yapılabildiği söylenmiş:
http://linrunner.de/en/tlp/docs/tlp-configuration.html#chargethresholds

Haliyle TLP ile bir şansımızı deneyebiliriz.

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp

Ardından:
sudo -H gedit /etc/default/tlp
ile açacağın dosyaya aşağıdaki satırları bulmayı dene. Başlarında # olabilir, önce o karakterleri kaldır ki yorumlanmasın. Sonrasında değerleri değiştirirsin aşağıdaki gibi.

Alıntı YapSTART_CHARGE_THRESH_BAT0=75
STOP_CHARGE_THRESH_BAT0=90

Eğer işe yararsa pil %75'in altına düşmeden şarj etmeyecek ve %90'da şarjı durduracak bu ayarlar. İstiyorsan 75 değerini de değiştirebilirsin. Dosyayı kaydettikten sonra:

sudo tlp stop
sudo tlp start

ile şansını denersin. Olmadı bir kere sistemi yeniden başlatıp öyle dene.

OturanBogaz

Alıntı Yap# Battery charge thresholds (ThinkPad only, tp-smapi or acpi-call kernel module
# required). Charging starts when the remaining capacity falls below the
# START_CHARGE_TRESH value and stops when exceeding the STOP_CHARGE_TRESH value.
# Main / Internal battery (values in %)
#START_CHARGE_THRESH_BAT0=75
#STOP_CHARGE_THRESH_BAT0=80
# Ultrabay / Slice / Replaceable battery (values in %)
#START_CHARGE_THRESH_BAT1=75
#STOP_CHARGE_THRESH_BAT1=80

şeklinde bahsettiğiniz kısım, yanlış anlamadıysam  75te şarj'a başlıyor ve 80'de duruyor bende 55'in üstüne çıkmıyor. Ayrıca bios kısmında bi kurtuluş yok malesef baktım :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicile açacağın dosyaya aşağıdaki satırları bulmayı dene. Başlarında # olabilir, önce o karakterleri kaldır ki yorumlanmasın. Sonrasında değerleri değiştirirsin aşağıdaki gibi.
:) Linux dünyasında yapılandırma dosyalarının başında # bulunuyorsa bunlar genellikle yorumlanmış satırlardır ve yapılandırmaya etki etmezler. Kısacası bu özellikler kapalı geliyor demektir. İşe yarar mı bilemiyorum ancak bu satırlar yorumlu olduğu için TLP hiçbir şey yapmıyor olabilir. Sende de ayarlar nasıl BIOS veya donanım tarafına yazılmışsa artık demek ki şarj %55'in ötesine gitmiyor. TLP için bu satırlardaki yorumları kaldırıp istediğin ayarları gir ve şansın dene.