Ubuntu en baştan ücret karşılığı dağıtılsaydı kullanır mıydınız?

Başlatan heartsmagic, 16 Şubat 2010 - 16:08:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu en baştan itibaren ücret karşılığı (25-50 TL) dağıtılsaydı kullanır mıydınız?

Evet, seve seve alır ve kullanırdım
106 (27.5%)
Hayır, kullanmazdım
184 (47.7%)
Düşünürdüm
96 (24.9%)

Toplam Oy Verenler: 386

adolffwangel

Size zaten katılıyorum kesinlikle. :)
Soru cümlesi sanırım  kendini tam anlatamıyor gibi geldi bana.
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

inspector

100 liraya kadar verirdim. Bence işletim sistemine 100 liradan fazla vermek uygun değil.

aliorhan

Almazdım diye işaretledim ama öyle bir durum söz konusu olsa düşünebilirdimde yani. Çok kararsız kaldım :((

eribol

Yanlış anlaşılmasın ben almazdım dedim ama sebebi tavır almaktan dolayı değil. Soru "ilk çıktığında" diye sorulduğundan bende bilmediğim birşeye niçin para vereyim derdim. Ama ilk çıktığında ne menem birşey olduğunu bilseydim, neden olmasın.

heartsmagic

Anket hep kısır döngüye giriyor :D Zira Ubuntu en baştan söz vermiş insanlara. Onun için bir ara düzelttik anketi. Fakat şu durumda da @eribol'un işaret ettiği noktaya doğru kayıyor. İnsanlar bilmediği şeye para verir mi?

E ama Windows'un her sürümünde veriliyor :D Onu biliyoruz demeyin. Ben XP'den sonra uzun bir ara Windows kullanmamıştım. Bir ara Vista'yla haşir neşir olunca sudan çıkmış balık gibi oldum. Gerçi toparlıyor insan ama yine de değişiyor sistem ve siz bilinmeyen bir diyarda yolculuğa başlıyorsunuz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

peki ubuntu ücretli olsaydı yanında para verseydi.? :P
yanlış bilmiyorsam wordpress web servisinde (wordpress.com) bazı işlemler için para talep ediyor. ama wordpress açık kaynaklı 1 numaralı blog yazılımı. şimdi talep ettiği ücret kaynağını kapatıyor mu?
Chmod bizim işimiz.

adolffwangel

Alıntı yapılan: canosayan - 19 Şubat 2010 - 16:28:17
peki ubuntu ücretli olsaydı yanında para verseydi.? :P
yanlış bilmiyorsam wordpress web servisinde (wordpress.com) bazı işlemler için para talep ediyor. ama wordpress açık kaynaklı 1 numaralı blog yazılımı. şimdi talep ettiği ücret kaynağını kapatıyor mu?
ama o host  için değil mi?

sudocu

kendi topladigim masaustu sistem icin para verip kullanmak istemem. ornegin en son aldigim linux surucusu olan kablosuz adaptoru ancak 8.10 surumunde 1 gun boyunca ugrasarak calistirmayi basarabildim. pc'yi upgrade edince donanim uyumsuzluklari yuzunden muhtemelen kullanamayacagim bir isletim sistemine para vermek mantikli degil.
biraz bencilce bir yaklasim oldu. simdiye kadar cektigim update'lerin hosting masraflari bile 50 tl'den cok daha fazladir herhalde. :)
dizustu pc aldigimda windows yerine ubuntu(vergisi) ile beraber gelmesinde hic bir sakinca yok. sonucta hic bir parcayi degistirme sansimiz yok. uretici ile canonical anlasma yapip da boyle bir pc urettigine gore her sey kusursuz calisacaktir. tabi adam gibi modelleri olsun. oyle celeron islemci+intel vga olacaksa windows 98+core7 bile daha iyi.
her seyin basi sudo!

zeitgeist

Eğer Ubuntu veya herhangi bir dağıtım, Microsoft ürünleri gibi lisanslı olsaydı ve belirli bir ücret karşılığı satılsaydı almazdım. Bunun yerine topluluk desteğiyle yoluna devam eden dağıtımları tercih ederdim. Ücretsiz ve topluluk desteğiyle yol alan bir dağıtımın zeminini oluşturan ihtiyaç, düşünce, felsefe bizzat topluluğun kendisi tarafında oluşturulacaktır, dolayısıyla aynı zeminde yer aldığımı düşündüğüm dağıtımları kullanırdım.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

opusxx

Almazdım. Linux çıkış noktasının benim için ayrı bir önemi var. ( linux kullanamıya bilirim ) Linux u delicesine savunan görünenler aslında basit bir şeyden bahsediyorlar, linux, zaman ayırıp kendi istekleri doğrultusunda, iş için olsun, iş için internetten bilgi toplamak ( En başında bunlar çok daha fazla geçerliliği olan şeylerdi. Gerekli bilgi var gereksiz bilgi var ve  bunlar sonuçta bilgi denilen şeyler ... bence...) son yıllarda ise malum nimetleri çok arttı film, müzik gibi. İnsanlık hali.
Neyse, bunlar bir tarafa benimde kendime ait sormak istediğim sorular oldu. Linux bu kadar ilerlemelimiydi, ubuntu olmalımıydı yani herşey ev kullanıcısına uygun tek tıklama olmalımıydı. Bana kalır ise bu linux deneyimimle bile hayır bu kadar ilerlememeliydi. Kendime sorduğum diğer soru şu oldu linux kullanıcıları - bunlar arkadaşlarım ve abilerim - bu kadar iyi bir işletim sistemi olduğunun bana anlatırlarken hiçbir zaman kolay olmasından bahsetmediler.  Demediler mi virüs yok, sürekli hata yok, ayda bir iki... format yok dediler ballandıra ballandıra hemde. Ama biz windowscular dünya genelinde şu konu üzerinde ısrar ile bastıramadık, politikanız çok vahim, sözleşmedenizdeki herşey doğru değil ( bu konu fazla tartışılmamalı) verdiğiniz bir -yardım- ( neydi adını getiremedim yardım değilde ) ...
Fazlada uzatmak istemiyorum konuşmak ve yazıya dökme aynı şeyler değil her cümleden 20-30 adet soru ve farklı düşünce olucak. Neyse windows olmalı ve biraz daha yavaş yavaş düzgün bir raya oturtmak için bu işletim sistemini biraz uğraşmak gerekiyor. Bence ilk başta windows bu kadar - kendi adından kötü bahsettirmeseydi ( bahsetmeyenlerde yok değil ) linux un bu kadar ilerlemesine karşı olan hiç kimsede çıkmazdı ve ücret konularıda hiç açılmazdı.
   Linu gönül işi olarak çıkmış bırakalım öylede kalsın. Ben yapa bildiğim kadarı ile uğraşıyorum. Çok unutkanım :) çok şeylerde çok hatalar yapabiliyorum ama en azından içim rahat istediğim gibi bir işletim sistemim olacak, boş vakitlerimde karşısına geçip film, müzik, ,int. ile uğraşıcam başım ağırmayacak. Oldu da sonunda gibi.
Bir konuyu açık bıraktığımın farkındayım umarım ana fikrimi açıklaya bilmişimdir. Windows var yok edemeyiz, iyileştirile bilinir, linux ise hızlı ve çok özellikli olmasına rağmen hala vakit ayrılması gereken ve öğrenildiğinde kendiniz kurcalayp sorunları gidere bildiğiniz sürekli veri kaybına neden olmayan virüssüz ama illaki emek isteyen ve saygıyı biraz daha fazla hakeden emek ürünü demek istiyorum.
                                             Gece Gece bu kadar... saygılar.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

eribol

Alıntı YapLinu gönül işi olarak çıkmış bırakalım öylede kalsın.
Bazı şeyler yanlış algılanıyor. İşin doğrusu bu değil. İşin doğrusu Stallman'ın "Eğer şirketler veya şahıslar programa para verip alıyorlarsa kaynak kodlarına da bakabilmeli. Hatta programı kullanan herkes arkaplanda neler döndüğünü bilmeli(aşağı yukarı bu şekilde)" fikrini öne sürmesiyle ortaya çıkmış bir akım. Yoksa birkaç arkadaşın "hadi linux yapalım para almayalım" demesiyle değil.

adolffwangel

Alıntı YapBence ilk başta windows bu kadar - kendi adından kötü bahsettirmeseydi ( bahsetmeyenlerde yok değil ) linux un bu kadar ilerlemesine karşı olan hiç kimsede çıkmazdı ve ücret konularıda hiç açılmazdı.

Linux' un gelişmesine karşı olanlar kim ben anlamadım? Yoksa gerçekten böyle bir savaş felan mı var? Ayrıca neden gelişmesin bunu da anlamıyorum? Ticari kaygı olmasın? Bir de bu anket bir arkadaşın isteği üzerine açılmış sanırım. Yani  Ubuntu dağıtımını yapan ve geliştiricisi şirket "ya böyle bir durum var, acaba insanların fikri ne?" değildir.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Şubat 2010 - 00:01:13
@ğnome, neden kısıtlı olsun ki?
Özgür geliştiricilerin Ubuntuyu destekleyeceklerini zannetmiyorum, ancak ücret karşılığı bu işi üstlenen olurdu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ğnome - 21 Şubat 2010 - 02:45:12
Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Şubat 2010 - 00:01:13
@ğnome, neden kısıtlı olsun ki?
Özgür geliştiricilerin Ubuntuyu destekleyeceklerini zannetmiyorum, ancak ücret karşılığı bu işi üstlenen olurdu.

Kendisine özgür diyen geliştiriciler cidden özgürlerse bırakmazlar desteklemeyi. Bu özgürden kasıt gönüllüler mi yoksa? Eğer öyleyse durum yine pek böyle değil. Zira Ubuntu'yu ücretli çalışanlar geliştirdiği gibi, gönüllüler de geliştirmektedir sanırım. Eğer sayı azalsaydı bugüne kadar, ücret alanlar var diyerek azalırdı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GAREZ

Alıntı yapılan: uMiT - 16 Şubat 2010 - 16:19:20
Güzel soru.  ;)

Eğer paralı olsaydı sanırım beklentiler de daha yüksek olurdu. Dolayısıyla elde edilen gelir nedeniyle çalışmalar da hızlanacağından ürün kalitesi de yükselebilirdi. Bu açıdan düşününce 25 - 50 TL makul görünüyor. Ayrıca Win + Anti-Virüs yazılımları + diğer yazılım masraflarını hesaba katarsak...

Burada şunu belirtmek isterim ki, kaliteden bahsederken ubuntu kalitesiz demiyorum ama Win'le kıyaslayınca kullanım açısından biraz daha ilerlemesi gerekiyor. (Örn: Wine'a olan bağımlılık...)

Saygılar.
wine olmasada olur gereksiz ben hiç kullanmadığım zamanlarda hiç onun gerekli olduğu an olmadı... ücretli olsaydı kullanmazdım tabi sistemle gelirse o başka...

belApresente

benim ubuntuya geçişimin esas sebepleri daha güvenli bir sistem kullanma ihtiyacı ve bana vaad ettiğği felsefesiydi. bu açıdan bakacak olursak ücretli olması benim için ciddi bir handikap yaratırdı. ama şimdi deseler ki "batmak üzereyiz, sonraki sürümü cüzzi bir miktarla ücretsiz satacağız." o zaman büyük ihtimalle alırdım.

ayrıca zaten fırsatım olursa az da olsa bi miktar yardım yapmayı düşünmüyor değilim. en azından benden birer kahve içip, kek yesinler  :D

Contempt

Bende kullanmazdım en az onun kadar alternatif ( arch ,  Mandriva , suse ) varken asla ubuntu için para vermezdim.
Herşeye Rağmen...

kaansef

Bence ubuntunun biraz daha ilerlemesi gerekiyor.Şu anda çok iyi konumda ama en azından %10 kullanım kazanması gerekiyor ki üreticiler linux'ada program yazsın.Mesela eğer Bilgisayar kullananların %10'u ubuntu kullanırsa üreticilerde mecburen linuxada program yazacaklar(Mesela photoshop.)
# 28065

isevinc

birincisi ücreti kimin alacağına bağlı
ikincisi ücretin ne için alınacağı
teknik destek için alınacaksa hiç problem olmaz bence
üçüncüsü microsoft sistemlerini terkeden insanların linuxu tercih etme sebeplerinden biride lisans ücreti olmaması

kaansef

@isevinç öncelikle aramıza hoşgeldin.Dediğini çok dpğru buluyorum.İnsanların hiçbiri parayla işletim sistemi almak istemiyor.Bu yüzden ikinci tercih olarak linux'u kullanıyorlar.(Linux'u kullanınca windows'a verdiği paraya acıyor :D )
# 28065

Tuxie

kesinlikle kullanmazdım linux kullanmamın nedeni zaten belli tarif edilemez fakat parayla alakası yok bu işin zaten ücretini ödediğim windowsu silip ubuntu kurdum.ha şöyle bişey olsaydı ubuntu projesinin devamı için bizlerden destek istenseydi hiç düşünmeden maddi manevi her türlü desteği verirdim ve vermeye hazırım o başka...

garafatma

Sistemin sağlam olduğunu bildikten sonra para verilip kullanılabilir. Açıkçası benim MS sistemlerine para vermeme nedenim "çürük" sistemler olmasıydı. Manavdan gidip Çürük meyveye mi para verirsiniz yoksa taze meyveye mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

gimpprofessional

Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

imasith

karşılığında uzun süreli destek verebileceklerse ve donanım üreticileri ile birlikte daha stabil ubuntu yüklü sistemler sunabilyorlarsa ben kesinlikle kullanırdım.. 

yolcu365