Ubuntu en baştan ücret karşılığı dağıtılsaydı kullanır mıydınız?

Başlatan heartsmagic, 16 Şubat 2010 - 16:08:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu en baştan itibaren ücret karşılığı (25-50 TL) dağıtılsaydı kullanır mıydınız?

Evet, seve seve alır ve kullanırdım
106 (27.5%)
Hayır, kullanmazdım
184 (47.7%)
Düşünürdüm
96 (24.9%)

Toplam Oy Verenler: 386

ubuntuki lilith

heartsmagic

Eh, bir miktar tecrübe edindim Linux konularında, bu nedenle tembelliğin hakkım olduğunu düşünüyorum :)
Sağ olsun Ubuntu da bana bu hakkı senelerdir sorunsuz bir şekilde veriyor :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Alquimista

@heartsmagic, anlıyorum sizi ve haklısınız da. Özgür yazılım düşüncesinden bahsederken para konusunu -teşbihte kusur olmaz- sapkınca bir ideoloji haline getirmemek gerekir, sadece bu konu için değil genel olarak hiçbir fikrin bu kadar sert olmaması gerekir. Bu dünya görüşümüz ile ilgilidir ve bireysel olmalıdır. Şahsen ben bireysel olarak açık kaynaklı yazılımların "ücretli" olmasını doğru bulmuyorum ama önceki mesajlarım da söylemek istediğim gibi bu maddi bir desteğin, konunun içerisinde para geçmemesi gerektiğini düşündüğümü söylemiyorum.

Misal vermek gerekirse bu forumda kimi insan Linux bilgisi ile kişilere yardım eder, kimi insan bildiği yabancı dil ile çevirilerde bulunur, kimi insan geniş zamanlar ayırarak forumu denetler, wiki makaleleri hazırlar yani herkes işin bir ucundan yapabildiği ölçüde tutmaktadır. işte bu birlik olarak beklentisiz üretmeye çalışarak insanları bilinçlendirmektir. Canonical'ın Ubuntu promosyonları satması, büyük işletmeler için destek sağlaması gibi konularla para kazanmasına açıkcası ben seviniyorum, bu olmalıdır da. Canonical'a maddi olarak destek verilmesi de -bağışlar- gayet hoş ve gereklidir. Nihayetinde hayali bir dünya da yaşamıyoruz, bugün herhangi birimiz bir ay yaptığı işi aksatsa ya da herhangi bir sebeple borçlarını ödeyemese şu yazdıklarımızı okuma imkanı bile bulamayabilir. Yani maddiyat hayatın büyük ve iğrenç bir gerçeğidir. Maddi kaygılar çirkin olabilir ama gereklidir.

Benim dem vurmak istediğim şey bu para kazanma biçimi. Yani bir özgür yazılımın satılması bana doğru gelmiyor. Bu insanlar para kazansınlar, büyük sermayeli yazılım devlerinin her birinden çok daha fazlasını da hak ettiklerini düşünüyorum özgürce yazılımlar oluşturabilme cesaretlerinden dolayı ama bunun biçimi böyle olmamalı bence.

@heartsmagic, sizi anlıyorum değindiğiniz noktalar güzel noktalar, tam da bu başlık altında konuşulması gereken ayrıntılar. Hem kendimi daha doğru ifade edebilmek hem de bu konu da düşüncelerimi detaylı olarak anlatmak için fırsat bulduğumdan üzerine gidiyorum biraz konunun =) Ama uzadı sanırım biraz söylediklerim, neyse genel itibarı ile ifade edebildim umarım biraz düşüncelerimi.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Sherlock Holmes

Açık ve net hayır.
Ubuntu açık kaynaklı bir işletim sistemi, dünyaca bir topluluk yerine sadece birkaç uzman ekip tarafından geliştirilse idi,
şu anda yazıcı/tarayıcımı tanımaz, milyonlarca tema olmaz, belkide Synaptic diye bir şey olmazdı.
Özetle Ubuntunun felsefesinde Açık kaynak(insan[lık]lar) yatar,
olmadığı taktirde Ubuntu çağın gerisinde desteksiz bir işletim sistemi olurdu.
Eğer'ki gelecek zamanda Para ile satılan ayrı bir sürümü olur ise, (Ubuntu Ultimate yada Ultra gibi)
Açık ve net seve seve:)

hamdi

açık kaynak olabilir fakat para karşılğında fazlaca destek veren bir işletim sistemi fena olmazdı.

Fidel

Hayırda hayır var. Özgür yazılım çalışmalarında bağış mekanizması anlamlı olabilir ama yazılımın ücretli olmasının bir sonucu bence kapalı kaynak kodu. Elbette ubuntu ücretli olsaydı bir süre sonra açık kaynak koddan vazgeçedi gibi bir şey kastetmiyorum. Ama kapalı kaynak kod ile ücretli dağıtım arasında bir mantık bulunuyor. Bu nedenle son kullanıcı özgür yazılımı ücretsiz kullanabilmeli. Para karşılığı daha fazla destek ise hiç makul değil bence.

Ne demişler; insanlık için Linux...

heartsmagic

@AlmaMorena, ben düşüncelerini gayet iyi anlıyorum. Meselenin özünde aynı şeyden bahsediyoruz aslında. Bu nedenle konunun buraya gelmesinden gayet memnunum. Sonuçta fikir paylaşımı yapıyoruz.

@ğnome, ücretli olduğunda geliştirici sayısı kısıtlanacak denmedi ki? Böyle bir şey olması zaten Ubuntu'yu ileri değil geri götürür. Ankette veya bu başlıkta konuşulan da bu değil.

@Fidel, üzgünüm ama ücret meselesinin kapalı kaynak kod arasında bir mantık bulunması meselesini de doğru bulmuyorum ben. İtiraz ettiğim nokta burası zaten.

Kaldı ki, bu başlıkta konuştuğumuz şey pratikte pek mümkün değildir. Sadece satıştan alınan bir ücret olmaz doğrudan. Düşünsenize siz bir ücrete mukabil GPL lisansı altında bir yazılım satacaksınız. Sonuçta bir başkası bu kodla oynayarak yine GPL altında dağıtabilir. İsterse o farklı bir ücret biçer, isterse ücretsiz dağıtır. Kimse de bir şey diyemez ona. İşte, özgür yazılım ve ücret meselesi arasındaki bağ bu kadar basittir. Kapalı kaynak kodla mukayese bile edilemez.

Peki ücret ne karşılığı olur? Gönüllülük karşılığında olur. Ticari boyutunu düşünecek olursak da müşteriye destek konusunda olur. Kaldı ki şu an Ubuntu'nun böyle bir uygulaması da var sanırım.

Meseleyi kendi adıma toparlayacak olursam sanırım evet ve hayırlar biraz muallakta kalıyor. Zira pratikte pek mümkün olmayan bir şey konuşuluyor burada. Ubuntu olsa olsa isteyene parayla satılabilir. Yarın bir gün herkese parayla satıyoruz denirse de çıkar birisi GPL altından dağıtımı "fork" eder, aynen Mint'in yaptığı gibi.

ırmak

Kullanmazdım, çünkü hiç Ubuntu kullanmamıştım daha önce, neye benzediğini bilemediğim bir sisteme para vermezdim.
3 ay kadar oldu kullanmaya başlayalı, tanıdım ve çok sevdim.
Peki şu saatten sonra Ubuntu paralı ve lisanslı, pamuk eller cebe denilse kullanır mıyım?
Hayır. Ama bu sefer nedenim değişmiş olur.
Artık sadece genel anlamda "şekli" nedeniyle kullanmıyorum çünkü bu sistemi.
Bunu ihanet kabul eder ve üzerinde sinclair zx spectrum yazan kadim dostu televizyonuma bağlarım:)

hitokiri

Ubuntu şu anda ücretli olsa sanırım benim makineden daha fazla para eder windows 7 gibi tıpkı;
Kullanamam istesemde zaten öyle bi durum olsa makine çok kasar :)
Şaka bi tarafa ücretli olsa yine o ücret verilirdi(en azından korsana ): neden windows kullanmıyorsunuz sorusunun yanıtı güvenlik , vs. sebebler(ücreti değil) ubuntunun paket deposunun son kullanıcı(ev kullanıcısı ) için yeterli olması yanında da ekstradan görsellik var ;(yoksa kendimizi mi avuttuk windows kullanmama konusunda..?? )
Zaten ücretli olsa şu an human teması gibi basit bi temayla gelmez herkesin ağzı açık kalır ; sırf teması güzel diye alıcak olanlar bile var olur o zaman ubuntuyu bknz... :)
Tabii bunlar en başından ücretli olması karşılığında en iyi ihtimaller ki böyle olurdu para parayı çeker ...
Şimdi vazgeçip biz ücretli olucaz dense; ben dahil bi çok kimse kullanmaz sanırım..

adolffwangel

Hayır dedim. Çünkü işletim sistemine para vermem, gider illegal windows kullanırım eğer ubuntu haricinde bir alternatifim olmazsa. Ubuntu kullanamazsam zaten kesin pardus kullanırım. Neden mi hayır diyorum peki. Para veriyorsam özgürlük bunun neresinde? Yani ben bilgisayarımı özgürce kullanmak istiyorum. Zaten o donanıma para vermişim, gitmiş bi de yanında programına para vermişim. İnternetine para vermişim. Bunlar zaten extra şeyler. İnternetsiz de bilgisayar olabilir. Ya da özel bir program olmasada. Ama işletim sistemi olmadan bu bilgisayarı kullanamam ve bu bilgisayarı bir de çalıştırmak için o özgürlüğü satın almam gerekirse, kesinlikle Ubuntu felan kullanmam herhalde. Param olmadığı ya da bütçeme uymadığı için daha üst bir sürümü veya yeni bir sürümü kullanamayacaksam istemem. Geniş zamanda konuştum ama sanırım fikirlerimi söylebildim.
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

canosayan

Tekrar söyleyelim. Parasız olmak özgür olması demek değil bedava olması demektir.
Bir öğretmenin maaş alması, bilgilerinin geçerliliğini değiştirmez. Açık Kaynaklı bir uyguamanın para istemeside kaynağını kapatmaz.

Çoğunluğun dediği gibi. Felsefe noktasında bakıldığında zaten açık kaynaklı geliştiriciler bu işi genelde para beklentisi olmadan yapıyorlar. Ama bu para isteyemeyecekleri anlamına gelmez, gelmemeli.

Aksine bence ubuntu ücretli olsa idi çok daha fazla kişi bulabilirdi. Şu an bizim insanımızın garip algoritmaları işliyor. Kültürümüz ücretli olmasını kötü olması ile ilişkilendirmiş. Hatta  "ucuz etin tiridi olmaz" diye atasözümüz var. Belki 25 lira olsa idi insanlar windows mu ubuntu mu der sonra ucuz olanını seçerdi.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Ben o zaman şu soruyu sorayım özgür olması için ücretsiz olması gerekir diyen arkadaşlara :) Doğrudan böyle söylenmiyor ama "özgür olmak isterim" deniyor ücret konusu açılınca.

Eğer Ubuntu ücretsiz ancak kapalı ve dağıtıma yasak olsaydı kullanır mıydınız?
Özneyi değiştirelim: Windows şu an ücretsiz ve dağıtıma serbest olsa kullanır mıydınız?

Hatti

Düşünürdüm. Ama öncelikle şunu belirtiyim; kaynak koduna ulaşabiliyorsam, üstünde değişiklik yapıp sonrasında bunu dağıtabiliyorsam bence bu yeterince insancıl bir durum. Eğer çok ucuz da olsa para ile satılınca bu durumda bir değişiklik oluyorsa para vermem sanırım.

Bir bilgisayar ya da herhangi bir bilgisayar donanımı almak için para veriliyorsa, işletim sistemi için neden verilmesin? O da bilgisayarın bir parçası. Alternatifleriyle karşılaştırılıp bir değerlendirme yapardım.

maydin95

"En baştan itibaren" diyor. Kesinlikle almazdım. Zaten çoğumuzun haberi bile olmazdı.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

adolffwangel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Şubat 2010 - 10:15:09
Ben o zaman şu soruyu sorayım özgür olması için ücretsiz olması gerekir diyen arkadaşlara :) Doğrudan böyle söylenmiyor ama "özgür olmak isterim" deniyor ücret konusu açılınca.

Eğer Ubuntu ücretsiz ancak kapalı ve dağıtıma yasak olsaydı kullanır mıydınız?
Özneyi değiştirelim: Windows şu an ücretsiz ve dağıtıma serbest olsa kullanır mıydınız?

Eğer Windows' un ne ve nasıl bir işletim sistemi olduğunu bilmeseydim büyük ihtimal denerdim. Ama bu devamlı kullanacağım anlamına gelmez. Çünkü dendiği gibi kapalı kaynak ve benden bilgi toplayıp sonra bir ürün çıkartıp o ürünü bana satmak isteyebilir ( uç bir örnek bu ama gerçek :) ).

Ama şunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Ubuntu ücretli olsaydı kesinlikle kullanmazdım. Çünkü o ücreti verdim diye daha sonra memnun kalmazsam sırf para verdim ve yazık olmasın diye kullanmak istemem. Sonuçta parayı sokakta bulmuyorum. Ayrıca Ubuntu gibi bir sistem tabi iyi para ederdi bence;200-300 tl gibi tabi bu benim kanaatimde sadece (hatta böyle bir anket bile olabilir, dağıtımınız ne akdar eder diye :D ). Ama ben şu an kullandığım sistemden çok memnunum. Hem ubuntuya hem linux minte borçluyum. O insanlar harika iş çıkartmışlar. Bir türlü denk getiremedim ama ubuntu dükkanında bir çanta almak istiyorum ya da linux minte küçük bir miktar bile olsa bağış yapmayı. Yani aslında sorun para vermek değil benim için. O şekilde sunulması sadece. Yani şöyle düşünüyorum ki bu sadece düşüncem. Ubuntunun bir çok sürümü ve buna göre de fiyatları olacaktı. ubuntu home, ubuntu ultimate. Eğer para vererek de özgür oluyorsak o zaman herkes parası kadar özgür ubuntu kullanacaktı. Bu arada şunu da düşünüyorum açık kaynak bir yazılımın ücretli dağıtılması hiç bir şeyi değiştirmez. Sonuçta açık kaynak ve bu kullanıcının istediği şekilde kullanıp yine dağıtmasını engellemez. Yani tamamen açık kaynak bir yazılım ücretli olması gereksiz olabilirdi bu yüzden değil mi? Yanlış mı düşünüyorum. İstediğin herşeyi değiştirip engelleyip izin verebilirsin zaten. Onlar parayla sattıklarını düşüne dursunlar. O halde ubuntu kapalı kaynak olacaktı ücretli satılabilmek için. Açık kaynağın ne olduğunu hemen hemen artık biliyorum. Kapalı kaynak bir sistemle uğraşmazdım ben de o zaman.

utdmr

Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

adolffwangel

barış

BayboraKaan

Alıntı yapılan: utdemir - 18 Şubat 2010 - 19:36:29
Korsanını indirip kullanırdım, böyle de sığım işte :).

Büyük ihtimal çoğumuz bunu yapardı :D (ben dahil)

eribol

Windows'a para vermedim(aslında laptop için almışlardır ama bu ayrı) ubuntu'ya da vermezdim. Lakin mandriva gibi hem ücretsiz ve hem de ücretli diye pazarlasa şu haliyle, bir-iki tane alırdım destek olmak için. Baktım kafa dengi değil indir kur archlinux'u.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Şubat 2010 - 11:20:42
ücretli olduğunda geliştirici sayısı kısıtlanacak denmedi ki?
Kısıtlı olurdu demek istedim.  :)
2004 yılından beri ücretli olmuş olsaydı, muhtemelen Geliştirici sayısı şu ankinden kısıtlı olurdu.

heartsmagic

@ğnome, neden kısıtlı olsun ki?
@utdemir, korsana neden gerek kalsın? Sanırım ben meramımızı anlatamadım :) Ücretli olması demek GPL olmayacak anlamına gelmez. Zaten birisi alıp bir şekilde onu dağıtırdı. Bu yüzden söyledim ben de pratikte bu mümkün değildir diye.
@adolffwangel, cümle arasında yine bir şeyler yanlış söylenmiş. Gereksiz olmazdı aslında :) Dediğim gibi pratikte olmaz. Eğer olursa ya @eribol'un söylediği üzere ücretli/ücretsiz sürüm olur, bazı kazançlar sağlanırdı ya da farklı şekillere gideri. Aslında önümüzde güzel bir Türk yazılım örneği var bu iş için: Tekir.

Bu başlıkta "kullanmazdım" diyen arkadaşların tümünü anlıyorum. Aslında benim derdim kafalara kazınmış olan bazı yanlış düşünceleri gidermekti. Fakat zor olacak gibi bu :) Toparlarsam kendi adıma, lütfen özgür yazılım ve açık kaynak kodlu bir yazılımın olmazsa olmaz şartını "ücretsiz" dağıtılması olarak görmeyin. Felsefe olarak bakmayın bu olaya. Bunun temellerini atan insanların kendileri bile bunu demezken, bizim böyle bir anlam yüklememiz haksızlık olur.

solidsnake

adolffwangel

yok sayın @heartsmagic :D gereksiz derken işe yaramaz değil, boşa kulaç atmak gibi bi şey dedim...

ama anket sorusu şöyle: ubuntu en baştan ücret karşılığı dağıtılsaydı lisanslı kullanır mıydınız?

yani ben bu sorudan şunu çıkartıyorum; ubuntu gibi bir işletim sisteminin kendine özgü bir lisansı var ve ubuntu işletim sistemini kullanmak için o lisansı satın almamız gerekiyor.

Yoksa ubuntunun bir de/ayrıyetten ücretli bir sürümünde özel araçlar ve özel uygulamalar barındıran hali olsaydı ilgi alanıma bağlı olarak tabi ki tercih edebilirdim.

heartsmagic

@adolffwangel, çok güzel tespit. Soru gayet yanlış olmuş :) Düzeltelim hemen bu hatayı. Elbette kendine has bir lisansı olmayacak. Gerçi anketi isteyen @hamdi'nin düşüncesini almak lazım önce.

Benim kastım kendisine ait bir lisansı olması değil. Eğer öyle olacaksa zaten yazdıklarımız da boşuna gider :)