asus n53jf ses sorunu

Başlatan uuzzaa, 28 Ocak 2012 - 01:09:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uuzzaa

Ubuntu'yu yeni kurdum. İlk defa kullamaya çalışıyorum :D ama sesi bir türlü alamıyorum. İlk ve yeni bir kullanıcı olduğum için yardım alacak pek de fazla bir yer bilemiyorum. Forumda yazan her şeye baktım sayılır ama bir türlü halledemedim. yardımlar için şimdiden teşekkürler :D

heartsmagic

gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf ile dosyayı aç, şu satırı bul:
Alıntı Yapoptions snd-hda-intel module=auto
şu şekilde değiştir:
Alıntı Yapoptions snd-hda-intel model=auto position_fix=0
Dosyayı kaydet.

Ardından:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf.save ile ikinci dosyayı aç ve
Alıntı Yapoptions snd-hda-intel module=auto
satırını bul ve sil. Dosyayı kaydet.

Ardından sistemi yeniden başlat duruma bir bakalım.

Referans başlığımız:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1849346

Kendimize not: Orada güzel bir de alsa-info betiği var, forumda istemeye başlayabiliriz bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

uuzzaa

yardım için teşekkürler fakat sadece http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1849346 adresindeki ilk adımı yapmam bile yetti :D fakat kulaklıktan ses gelmiyor şimdi de :S

heartsmagic

İlk adım dediğimiz ilk dosya değişikliği mi?
Kulaklıktan ses gelme meselesini de aynı parametre çözsün isterdim aslında. Zira kulaklık sorunlarında genelde bu şekilde parametre ekleme veya Alsa derleme işlemi yaptırıyorduk. Fakat şu durumda derleme işine nedense pek sıcak bakmıyorum. Eğer o başlıkta kulaklık sorunundan bahsedilmiyorsa Alsa derlemesini deneyebiliriz. En azından elimizde doğru parametreler var.

uuzzaa

evet ilk dosya değişikliğini yaptım sesi aldım fakat bir de denemek amaçlı kulaklık taktım fakat bu sefer de ondan ses alamadım yarım yamalak bildiğim şu bilgiyi de yardımcı olmak açısından paylaşmak isterim :
terminalde"alsamixer" yazdığımda görebiliyorum hoparlörden sesin çıktığını fakat kulaklık taktığımda işler değişiyor ve ses çıkmadığını düşünüyorsunuz ama işin aslı o değil. Speaker kısmı mute oluveriyor otomatikman. Tekrar yükseltiyorum sesi iyi güzel fakat çıkınca yine aynı şey başa sarıyor. Onun bir önüne geçersek süper olur her şey :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2012 - 21:16:08

Sizin tavsiye ettiğiniz yolu da denedim birinci adım karşıma değişmiş bir şekilde geldi zaten ama ikinci kısımda terminalden sonra karşıma bomboş bir dosya açıldı yine de yardımcı olması için bir bilgi daha  :P

heartsmagic

Normalde ses geliyor kısacası? Ancak açınca mı kısılıyor bir şekilde, doğru mu anlıyorum. Eskiden alsa için kayıt yapardık fakat son sürümlerimizde buna gerek yoktu galiba, daha doğrusu iş görmüyordu.