alsa hda toshiba a200 için sorunum var, belki aynını yaşayan vardır

Başlatan wonderedman, 18 Mart 2011 - 00:23:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wonderedman

ne yaptıysam sesi getirmeyi başaramadım. ubuntu 10.10 alsa 1.0.23 ve intel onboard ses kartım var. donanımı çok iyi görüyor algılıyor vs. ancak ses denetimindeki hangi ayarı kurcalarsam ne yaparsam da sesi getiremiyorum. ses seviyesi şarkı çalıyor olarak gösteriyor, ses düzeyi hareketli ve sanki tüm donanımım gayet düzgün gibi gösteriliyor. Ancak her yaparsam yapıym bu bilgisayardan ses alamadım bir türlü. tık yok. toshiba satellite pro a200, 2008 yılında almıştım. alsa-base.conf da options snd-hda-intel model=toshiba index=0 vs ne gerektiyse denedim olmuyor. lütfen yardm edin  :-[  teşekkür ederim

wonderedman

bunların hiçbiri işe yaramıyor. başka bir sorun var sanırım. ufak bir ayrıntı benim göremediğim ama belki de en başından çok basit bir hata olabilir. bu tür bir sorun daha önce yaşanmış olabilir belki ??

heartsmagic

Önce kartını sormamız lazım:
lspci

Ardından her ihtimale karşı sorayım:
alsamixer komutu ile açılan uçbirim uygulamasında tüm ses kanalları açık ve alt taraflarında MM yok değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wonderedman

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 0c)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 0c)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M76 [Radeon Mobility HD 2600 Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV630/M76 audio device [Radeon HD 2600 Series]
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 01)
05:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron] Network Connection (rev 61)
06:00.0 Memory controller: Intel Corporation Turbo Memory Controller (rev 01)
0c:04.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx12 Cardbus Controller
0c:04.1 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments PCIxx12 OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
0c:04.2 Mass storage controller: Texas Instruments 5-in-1 Multimedia Card Reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
0c:04.3 SD Host cont

bu da mixer ekran görüntüsü
https://picasaweb.google.com/lh/photo/JtWfxyypzVbBZkQYaGcATQ?feat=directlink

heartsmagic

Muhtemelen aynı karta sahibiz. Alsa derlemesi denedin mi? Gerçi buna gerek olmadan sesin sistemde destekleniyor olması lazım.

wonderedman

alsa derlemesinde sorunlar yaşadım. çok tecrübem olmadığı için tekrar denemek istemedim, çünkü sadece ses almak istiyorum, bunun için bir tüyo olmalı, çok basit prensipleri var zaten, sanmıyorum ki derleyerek bunu çözmek gereksin. Tabi denedim, tekrar söylüyorum elime yüzüme bulaştırıyorum, benim yerime bir başkası yapmalı çünkü..

wonderedman

benim bilgisayarıma terminal bağlantısı kurarak uzaktan destek verebilmeniz mümkün mü acaba? Sadece emin olmak için bir kaç adımda sorunu anlayabilirsiniz beki..

heartsmagic

@wonderedman, uzaktan destek pek pratik olmuyor bizim tarafta. Zira böyle yaparsak forumdaki bilgi birikimi sağlanamaz.

Dediğim gibi normalde başka bir şeye gerek olmadan ses desteğinin olması lazım. Fakat yoksa ortada bir sorun var demektir. Alsa derlemesini deneyerek buraya tüm çıktıları kod etiketi içinde aktarırsan elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız. Alsa derlemesi sorunu çözer mi bilemiyorum, fakat aklıma başka bir şey de gelmiyor açıkçası.

wonderedman

Evet, sorunum kısmen de olsa çözüme kavuştu. Buradan geç bilgilendirdiğim için öncelikle özür dilerim ama malum hafta sonu çok yoğun geçiyor, başımı bilgisayar başından kaldıramadığım gibi, yeniden sorunlara odaklanmak yerine biraz da zihnim açılsın istedim. Çok tecrübesizim önceden belirttiğim gibi, sorunumu open sound a geçerek çözebildim (oss4). Ama hala sorunun tam olarak neden kaynaklandığını da bilmiyorum. Şu anda son durum, ses kontrolcü simgesinin tray den yok oluşu, ses kontrolü için pulseaudio yu tekrar yükledikten sonra ancak uygulamalar sekmesinden çalıştırarak karşıma getirebilmem ve ses denetiminin de kesinlikle sesi kontrol edememesi. Sesi kısamıyorum, yükseltemiyorum. Hem kulaklıktan hem de laptop hoparlörden ses alıyorum, sanki nispeten daha kısık gibiler.  https://help.ubuntu.com/community/OpenSound yararlandığım kaynak da buydu. Bir tanıdığım vasıtasıyla bu belgeye eriştim. Şimdi sizden merak ettiğiniz konfigürasyonları iletmek üzere ve eğer tavsiyeniz varsa bu konudaki komutları ve çıktılarını sunmak için cevaplarınızı bekliyorum. Asgari de olsa sorunum çözüldü ancak buradaki ve diğer hiç bir kaynaktan fayda göremediğimi belirtiym. Deneysel bir takım gariplikler yaşadım, ama bunların sürpriz gibi gelişmesi benim acemiliğimden olabilir, bilenlerin yardım ve tavsiyeleri için şimdiden teşekkür ediyorum. İlgililer yardımlarını esirgemediler, çok sağolun. Bekliyorum..

heartsmagic

OSS ile ilgili bir başlığımız olacaktı, sabitlerimiz arasında bile olabilir. Orada ses denetimi için sanırım bir araç öneriliyordu.

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles