kubuntu ati elle nasıl?

Başlatan omergex, 14 Temmuz 2010 - 02:04:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omergex

kubuntuya ati ekran kartlarını elle nasıl kurabiliriz?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20208.0.html şu linkteki stratovarius'un yazdığı kurulum ubuntu için ama kubuntuya da uygulayabilir miyiz çünkü sh komutu verdiğimde hata verdi?
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

stratovarius

Ne hatası verdi ? Ben kde ati dirverı şu şekilde kurmuştum ilk önce depodan kurulumu yapıp. Sonra onu etkisizleştirip.

Ondan sonra anlattığım şekilde kuruluma geçtim.

sudo aticonfig --initial -f

Ayarların işlenmesi için komutu bu şekilde verip dene. Sıfırdan kurulumda hata alıyordurduk yanlış hatırlamıyorsam.

Kde ile deneyiyim 2 hafta sadece belki başka yolda vardır :D

heartsmagic

Kubuntu için anlatım değişmiyor. Sen aldığın hatayı buraya geç, onun üzerine gidilsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stratovarius

@heartsmagic 2 ay önce bende direkt tanıtamamıştım. O zaman bayada araştırmıştım yabancı forumlarda ama sonuca ulaşamayınca dediğim gibi kurunca sorun çıkmamıştı. Merak ettim açıkcası nerede hata yapıyoruz :P Tam hatırlamıyorum ama ben sh komutunda hata aldığımı hatırlamıyorum.

heartsmagic

Doğrudan neden kurulduğunu söylemek zor. Hatayı görebilirsek belki yorum yaparız. sh sorununu bir görürsek en azından siz ATI sahipleri daha iyi yorum yaparsınız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

sh komutuyla sorun çıkmadı, akşam belki birşeyleri yanlış yaptım bilemiyorum, dediğim linkteki anlatılan herşeyi yaptım, kapatım açtım

omergex@kubuntum:~$ fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  136 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  15
  Current serial number in output stream:  15

görüldüğü gibi fglrxinfo komutunda hatalar çıktı ki ekranım bir pencereyi taşırken dalga dalga oluyor, ubuntuda hiç olmazdı.

stratovarius

kdesu kate /etc/X11/xorg.conf

xorg dosyanı aç içinde;

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Bu kısımda driver kısmı farklıysa fglrx olarak değiştir kaydet yeniden başlat.

Not gnome gitti akıl kde ye göre düzenledim komutları :P

omergex

sudo kate /etc/X11/xorg.conf
yaptım ancak verdiğiniz girdiler zaten halihazırda vardı

stratovarius

Kde'yi unutmuşum iyice :D Kate olucaktı doğrusun.

Dediğim gibi ben 2inci mesajda yazdığım şekilde sorunu çözmüştüm. Direkt kurulumda fglrx desteği bende alamamıştım. O şekilde çözmek istersen yaptığım anlatımda elle kurulan sürücü kaldırma komutu ile sürücünü kaldır. Sonra donanım sürücülerinden kendi kurulum yapsın onu etkisizleştirip yeni sürücüyü kurabilirsin.
Başka kde kullanan varsa onlarında fikri olalacaktır, kde ile çok bir deneyimim yok :D

Not: fglrx de pardusdan kalmış aklımda demekki kubuntuda farklı :P

omergex

etkinleştirdim. şimdi direk elle kurayım mı? çakışmasınlar?

stratovarius

Etkinken çakışır. Şimdi Donanımı etkinsizleştir yapıp, öyle güncel driver kurulumunu yap.

omergex

peki sizin izlenimlerinize göre elle kurulan driver mi yoksa depodan kurulan mı daha performanslı, sorunsuz vs çalışıyor ?yoksa pek bir fark göremediniz mi?

stratovarius

Yani 10.6 ile deneme şansım olmadı kubuntuyu , o yüzden compiz takılmaları için yama yapıyordum. Bildiğin üzere 10.6 ile çoğu sorun çözüldü(compzi takılmalar dahil) o yüzden 10.6 daha iyidir , tahminimce.

Her zaman bana göre kubuntunun performansı ubuntuya göre daha iyi gelmiştir,  neden bıraktın dersen 10.5 sürücü ile fn ile parlaklık sorunu çözüldü ama bende kde de çözülmediği için ubuntuya geçtim.

omergex

tamam sağolun biraz takılayım böyle de bi ara elle kurup test ederim..