Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

turkerataturk

lubuntu ve ubuntu ile karşılaştırdım xp 32 bit xp verdiği performasın %40 kadar performans sağlıyor nedeni bence sürücü driver desteği
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

meda

Alıntı yapılan: mustangank - 08 Aralık 2014 - 01:49:03
lubuntu ve ubuntu ile karşılaştırdım xp 32 bit xp verdiği performasın %40 kadar performans sağlıyor nedeni bence sürücü driver desteği
Örneklerle detaylandırır mısınız ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

turkerataturk

Alıntı yapılan: meda - 08 Aralık 2014 - 02:35:11

ubuntuda firefox da video izlerken yavaş oluyor helede seklemeler açıksa aşırı yavaşlama oluyor, chrome hiç video açamıyorum, ama xp de sorunsuz kullanıyorum.

Ubuntu ve diğer dağılımların driver konusunda biraz daha geliştirmesi lazım diye düşünüyorum, donanımların tam performansını alamıyoruz,

ubuntu yu linux dağımları daha güzel onları kullanmak istiyorum,, bu berbat windows kullanmaktan gına geldi artık, fakat böyle sorun olunca olmuyor kullanılmıyor..

kötükurt

Alıntı yapılan: mustangank - 08 Aralık 2014 - 04:13:31
Alıntı yapılan: meda - 08 Aralık 2014 - 02:35:11

ubuntuda firefox da video izlerken yavaş oluyor helede seklemeler açıksa aşırı yavaşlama oluyor, chrome hiç video açamıyorum, ama xp de sorunsuz kullanıyorum.

Ubuntu ve diğer dağılımların driver konusunda biraz daha geliştirmesi lazım diye düşünüyorum, donanımların tam performansını alamıyoruz,

ubuntu yu linux dağımları daha güzel onları kullanmak istiyorum,, bu berbat windows kullanmaktan gına geldi artık, fakat böyle sorun olunca olmuyor kullanılmıyor..
Donanımla ilgili olmalı, ben şanslıyım Linux dağıtımlarında Xp'den çok daha iyi performans alıyorum. Sahipli sürücü kurmam da gerekmedi.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

meda

Alıntı yapılan: mustangank - 08 Aralık 2014 - 04:13:31

3-4 bilgisayara farklı dağıtımlar kurdum. Bunlardan en kötü donanıma sahip olan: 80 GB HDD, 512 RAM, dahili ekran kartı, işlemciyi hatırlamıyorum. XP ile flash videoları izlemekte zorlanılan makinede şimdi Elementary OS Luna ile 720p videolar rahatlıkla izleniyor. Üstüne üstlük Chrome kullanılıyor sistem resmen su olmuş akıyor.  Sistem ikinci baharını yaşıyor. Hatta bilgiayar sahibi 2 yıl önce bilgisayarı atacağını şöyleyip Ubuntu-Gnome Classic ile başlayıp 13-14 aydır Elementary-Luna ile devam ediyor.

Bazı anakart üreticileri Windows haricinde sistem kullanılmasın diye chip, BİOS ... gibi şeylerde durumu karıştırıyorlar. Linux ile en sorunsuz çalışan anakartlar Asus, MSİ markalı anakartlar. Yukarıda bahsettiğim makinenin anakartı MSİ. Zaten güzide çekirdek geliştiricileri çoğunlukla donanım üreticilerinin hataları ile uğraşıyor. Buna rağmen teknolojiye en hızlı uyan sistem yine linux çekirdeği oluyor.

Tavsiyem 4-5 tane farklı taban dağıtım deneyin. İçlerinden birisi ile uyumlu çalışan vardır.  :)
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

turkerataturk

bende donanım desteği olarak düşünmüştüm, anakart gigabite ve biosda bir şeçeneği var windows için kapatın diğer sistemler için açın diye.

-DıLgEş-

Bir sebep daha söyleyeyim windows dün indirdiğim tüm deb uzantılı dosyaları sildi. İşte bu yüzden artık windows kullanmıyorum. Windows kullanmıyorum ve çok mutluyum...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

bytan

Alıntı yapılan: Nurullah_RTBir sebep daha söyleyeyim windows dün indirdiğim tüm deb uzantılı dosyaları sildi. İşte bu yüzden artık windows kullanmıyorum. Windows kullanmıyorum ve çok mutluyum...
Emin misin? Sence neden özellikle deb? Bugün bir kere daha indir bakalım. Hangi deb dosyalarını indirdiysen ve hangi windows sürümünde hangi dizinin altına attığını da söylersen bizler de deneyelim şu durumu.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: bytanAlıntı yapılan: Nurullah_RTBir sebep daha söyleyeyim windows dün indirdiğim tüm deb uzantılı dosyaları sildi. İşte bu yüzden artık windows kullanmıyorum. Windows kullanmıyorum ve çok mutluyum...Emin misin? Sence neden özellikle deb? Bugün bir kere daha indir bakalım. Hangi deb dosyalarını indirdiysen ve hangi windows sürümünde hangi dizinin altına attığını da söylersen bizler de deneyelim şu durumu.
Alında ayrı bir hardisk bölümüne atmıştım ama o disk silindi. 
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

bytan

Alıntı yapılan: Nurullah_RTAlıntı yapılan: bytan
Alıntı YapAlıntı yapılan: Nurullah_RT
Bir sebep daha söyleyeyim windows dün indirdiğim tüm deb uzantılı dosyaları sildi. İşte bu yüzden artık windows kullanmıyorum. Windows kullanmıyorum ve çok mutluyum...Emin misin? Sence neden özellikle deb? Bugün bir kere daha indir bakalım. Hangi deb dosyalarını indirdiysen ve hangi windows sürümünde hangi dizinin altına attığını da söylersen bizler de deneyelim şu durumu.
Alında ayrı bir hardisk bölümüne atmıştım ama o disk silindi.

"disk silindi" != "deb uzantılı dosyaları sildi"
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ahmedf.1

Ben Ubuntu'ya en başta zannedersem Windows'a hangi özelliği hatırlamıyorum biraz kızdığımdan dolayı geçmiştim.Tabi merakta var idi.Geçen yılın mart ayına tekabül ediyordu sanırım.İlk yüklediğimde Düşük grafik ve Uefi sorunlarıyla karşılaşmıştım.Onları da bir şekilde(geçiçi) yöntemlerle önüne geçmiştim.Ama işlemci zorlanıyordu(lvmmpe özelliğinden dolayı).Windows'a devam ettim.Tabi arada sırada  ubuntu'yu yine bilgisayarıma kurup deniyordum.14.04.1 sürümü ile Düşük grafik sorununu çözüldüğünü gördüm.Sonrasında Ubuntu'yu deneme sürecine devam ettim.Apayrı bir Dünya olduğunu itiraf etmeliyim. Alışabilmem için  1 hafta geçti sanırım.Bir sürüm üzerinden 3-4 masaüstü ortamı deneyebiliyordum.Sonrasında Bir bilgisayar Mühendisi abim ile konuştum.Kendisi Windows hakkında şunları söyledi.Windows Dosya Dizininde system32 dizini vardır bilirsiniz.Onun içinde bir dosya var imiş ismini şuan tam hatırlayamıyorum.Bu dosyanın görevi Bilgisayardaki yükseltmeleri denetlemektir.Yakın bir vakitte şu özelliğini daha keşfedilmiş.Bilgisayardaki tüm dosyalara erişebiliyor.Bunları kendilerine alabiliyor ve kendisinden de dosya gönderebiliyormuş..Linux üzerinde de virus üzerinde düşünürken bir başka mühendis ise şunları söyledi.Örnek olarak veriyorum 14.04 'de çalışan bir virus 14.10 sürümünde çalıştırmıyormuş.Bunun da sebebi sanırım çekirdek güncellenmesi idi.Zaten linux Virus konusunda Windows'a göre kat be kat korunaklı.Bunu da şöyle açıklayayım 2012 olması lazım Bu yıla Windows için yazılmış 500.000'e yakın virüs tespit edilmişken linux  için yazılmış 2000'e yakın virüs tespit edilmiş.Bunları bilince Windows'u bırakmam zor olmadı.Şuan da Tamamen Ubuntu odaklıyım diyebilirim.Windows'u genelde ya fotoğraf işleyeceğim vakit yada oyun oynayacağım  zaman kullanıyorum.Buradaki Gimp ve Darkable programlarına tam alışamadım da ;D Aynı zamanda linux bana programların asıl çalışma mantığını da öğretiyor ^.^ Sebebleri ile birlikte daha bir sürü neden sayabilirim aslına bakarsanız :) Bu seferlik güvenlik üzerinden gitmek istedim.

heartsmagic

@mustangank, konuyu genellemek yerine sorunun için başlık açabilirsin forumda. Kart üreticisi sürücü desteğini kesmediyse bir şeyler yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Quapukulu

1.Ücretsiz olması. ''Ne olacak olum , windosda beleş'' diyen ve Crack dosyalarını Microsoft'un ürünü sanan arkadaşlarım oldu.Bir türlü anlatamadım.İnandıramadım ''illegal kopya'' kullandıklarına.

2.Gnome. Her masaüstü ortamının kendine özgü avantajları , güzellikleri vardır.Ancak benim için gnome 3 Linux kullanmamda en büyük etkendir. Süper Tuşu , Ctrl+Alt+Yukarı kombinasyonu ve daha nice klavye kısayolları ile işlerimi jet hızında hallediyorum.Bir süre sonra mouse bile kullanmadan çalışabildiğimi farkettim :)

3.Özgür olması. Ben programcı falan değilim.Hiç anlamam.Ancak GNU felsefesine yürekten bağlıyım.Benim için bu felsefe bilgisayar kullanmakla alakalı bile değil.Yaşam biçimi.Linux ise bu yaşam biçimi içinde küçük bir araç.

turkerataturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2014 - 13:17:37
@mustangank, konuyu genellemek yerine sorunun için başlık açabilirsin forumda. Kart üreticisi sürücü desteğini kesmediyse bir şeyler yapılabilir.

dostum sorun anakart desteğine aynı özelliklete asus marka anakarıtı olan pc ye ubuntu kurdum çok iyi ve sorunsuz çalışıyor,

birde şöylebi durum oldu fedora kurdum kurduktan sonra hızlı bir şekilde sorunsuz çalışıyordu güncellemeden sonra fedorada yavaşlama nette çok kasma sorunu yaşattı sonra tekrar ubuntu ve windows kurdum..

anakartım bu ; GA-945GCM-S2L

heartsmagic

Yani, çipsetle alakalı olabilir, başka bir donanım sorunu olabilir. Genel değildir kısacası sorun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

turkerataturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Aralık 2014 - 13:57:17
Yani, çipsetle alakalı olabilir, başka bir donanım sorunu olabilir. Genel değildir kısacası sorun.

bende öyle düşünüyorum dostum.

abdullah27

Merhaba arkadaşlar. foruma bugün katıldım . Burdan yazmaya başlayayım istedim. Linux a geçişimin çok sebebi var aslında. stabil olması(windows'a format çekmekten buktım) donanım performansımı tam olarak kullanamadığımı düşünüyorum. tamam çok performanslı bir sistemim yok ama olan kadarıyla performans istiyorum. ve öğrenmeyi çok sevdiğim için artık linux'a geçmemin vaktinin geldiğini hissettim.

Monarch

windows 10 (technical preview) ilk windows update sonrası açılmadı. sistem kendini nasıl olduysa sildi.

ubuntu 14.10 yükledim. imleç sorununu hallettim. aşırı ısınma ve fanın sürekli çalışması sorununu da halledersem tamamdır.

meda

Alıntı yapılan: Monarch - 04 Ocak 2015 - 02:57:31
ubuntu 14.10 yükledim. imleç sorununu hallettim. aşırı ısınma ve fanın sürekli çalışması sorununu da halledersem tamamdır.
Sorunlarınız için ilgili bölüme konu açabilirsiniz ancak ilk önce forum içerisinde Bumblebee, Optimus, TLP ... gibi konulara bakın zira çözüm önerileri beklemek yerine var olan çözümler ile çözüme daha hızlı ulaşabilirsiniz. Ayrıca oyunlar için Steam ve PlayonLinux konuları ilginizi çekebilir. Unutmadan çok güzel bir Wikimiz ve aylık yayınlanan Sudo dergimizde bazı mereklarınızı gidermenizde yardımcı olabilir. 

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ana_Sayfa
http://sudo.ubuntu-tr.net/

Salvo01

Arkadaşlar herkes bu konunun altına Linux'un Windows'a göre artılarını yazsın bi' zaman sonra listeyi güzel bi' şekilde toplayalım. Dev bir konu açalım. Ortaya çok faydalı bir konu çıkar. Tabi böyle bir şey daha önceden yapılmadıysa ben aranızda yeniyim eyer yapıldıysa birisi yazarsa sevinirim.İlk olarak ben bir tane yazıyorum.

Anti Virüs ihtiyacı olmadan virüssüz ortam :)

Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.
'Tavuk toplum', önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz.
-Charles Darwin

bigbang

Benim için en büyük artıları;

- Özelleştirilebilir olması,
- Güvenlik durumu,
- birçok programın ve özellikle sürücülerin önyüklü geliyor olması.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

Reverser

Tek bir nedenim var; açık kaynak kod prensibine olan hayranlığım.

XFCE ROCKS !