Son İletiler

Kurulum Öncesi ve Sonrası / Ynt: USB Belleğe Kalıcı Linux ...
Son İleti Gönderen grayloop - 07 Mayıs 2024 - 16:51:57
Alıntı yapılan: retan - 07 Mayıs 2024 - 09:16:12
Alıntı yapılan: grayloop - 07 Mayıs 2024 - 00:41:05Daha önce kullandım, biraz yavaş olsa da oldukça işe yarıyor. Kurulumu yaparken kurulum yeri olarak USB bellek olarak belirttiğinizde kurulumuu tamamlayabilirsiniz. Söylediğiniz şekilde USB ile başlattığınızda virüs bulaşmaz, zaten Windows ise oradaki virüsler sisteminize zarar vermez.
Yavaş derken ne zaman kullandınız? USB'nin hızı düşük olduğundan olabilir mi, kaçtı hatırlıyor musunuz? Ben ona dikkat ederek 3.0 150mb hızı olan bir USB aldım. Bu da yavaş olabilir mi?

USB girişiniz hızlıysa elbette daha hızlı olacaktır. Ama dahili bağlantının hızına ulaşacağını düşünmüyorum.
Yükleme ve Kaldırma Sorunları / Ynt: Ubuntu Kurulun Sorunu
Son İleti Gönderen YorucC - 07 Mayıs 2024 - 15:38:38
Alıntı yapılan: retan - 07 Mayıs 2024 - 09:21:52
Alıntı yapılan: jokma2757 - 28 Nisan 2024 - 02:18:28
Alıntı yapılan: retan - 23 Nisan 2024 - 16:43:13Açılıp kapanıyor ve siyah ekranda kalıyorsa benim de başıma gelmişti, bios'da bir ayarı değiştirmiştim. Enable ya da disable etmiştim ama hatırlamıyorum, sonra düzelmişti.
Secure Boot diyorsun kardeşim heralde onuda yaptım hiçbirşey değişmedi
Secure Boot olmayabilir çünkü ben Linux'u kurduktan sonra da bir sebepten kapatıp açtım sistem açıldı. Neden açılmıyor olabilir diye bios a girmiştim dediğim gibi denedim ve açılmıştı. Kurulu sistemlere baktığımda sadece Windows görünuyor diyorsun bunun olmaması gerek sorunun benim yaşadığımla aynıysa, Linux kurulmuş olması gerek.
Ve BIOS'ta önyükleme sırası, Linux'un Windows'tan önce önyükleme yapması için ayarlandı mı?
Kurulum Öncesi ve Sonrası / Ynt: Önyüklenebilir bir iso gö...
Son İleti Gönderen YorucC - 07 Mayıs 2024 - 15:31:10
Rufus'u kullanarak önyüklenebilir bir flash sürücü oluşturma işlemini tekrarladım ve yavaş bir yazma hızı kullandım. Sonunda her şey yoluna girdi
Yükleme ve Kaldırma Sorunları / Ynt: Ubuntu Kurulun Sorunu
Son İleti Gönderen retan - 07 Mayıs 2024 - 09:21:52
Alıntı yapılan: jokma2757 - 28 Nisan 2024 - 02:18:28
Alıntı yapılan: retan - 23 Nisan 2024 - 16:43:13Açılıp kapanıyor ve siyah ekranda kalıyorsa benim de başıma gelmişti, bios'da bir ayarı değiştirmiştim. Enable ya da disable etmiştim ama hatırlamıyorum, sonra düzelmişti.
Secure Boot diyorsun kardeşim heralde onuda yaptım hiçbirşey değişmedi
Secure Boot olmayabilir çünkü ben Linux'u kurduktan sonra da bir sebepten kapatıp açtım sistem açıldı. Neden açılmıyor olabilir diye bios a girmiştim dediğim gibi denedim ve açılmıştı. Kurulu sistemlere baktığımda sadece Windows görünuyor diyorsun bunun olmaması gerek sorunun benim yaşadığımla aynıysa, Linux kurulmuş olması gerek.
Son İleti Gönderen retan - 07 Mayıs 2024 - 09:16:12
Alıntı yapılan: grayloop - 07 Mayıs 2024 - 00:41:05Daha önce kullandım, biraz yavaş olsa da oldukça işe yarıyor. Kurulumu yaparken kurulum yeri olarak USB bellek olarak belirttiğinizde kurulumuu tamamlayabilirsiniz. Söylediğiniz şekilde USB ile başlattığınızda virüs bulaşmaz, zaten Windows ise oradaki virüsler sisteminize zarar vermez.
Yavaş derken ne zaman kullandınız? USB'nin hızı düşük olduğundan olabilir mi, kaçtı hatırlıyor musunuz? Ben ona dikkat ederek 3.0 150mb hızı olan bir USB aldım. Bu da yavaş olabilir mi?
Budgie Masaüstü / Namaz vakti eklentisi
Son İleti Gönderen Erdem - 07 Mayıs 2024 - 04:38:10
Bir süredir Budgie isimli bir masa üstü kullanıyoruz.

Kelime olarak muhabbet kuşu ya da papağan anlamına geliyormuş.

Bu masa üstü ortamında Allah'ın izni ile şeffaf Rize çayı masaüstü uygulaması geliştirmiştik.

Şimdilik namaz vakitleri uygulamasına bağımlı çalışan bir eklenti üzerinde çalışıyoruz.

Uygulama henüz tamamlanmamış olmasına rağmen aşağıda bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Son İleti Gönderen grayloop - 07 Mayıs 2024 - 00:41:05
Daha önce kullandım, biraz yavaş olsa da oldukça işe yarıyor. Kurulumu yaparken kurulum yeri olarak USB bellek olarak belirttiğinizde kurulumuu tamamlayabilirsiniz. Söylediğiniz şekilde USB ile başlattığınızda virüs bulaşmaz, zaten Windows ise oradaki virüsler sisteminize zarar vermez.
Yükleme ve Kaldırma Sorunları / Ynt: *.jar dosyasını çalıştıra...
Son İleti Gönderen grayloop - 07 Mayıs 2024 - 00:29:02
java -version
openjdk version "21.0.3" 2024-04-16
OpenJDK Runtime Environment (build 21.0.3+9-Ubuntu-1ubuntu1)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 21.0.3+9-Ubuntu-1ubuntu1, mixed mode, sharing)

cat /usr/share/applications/openjdk-22-java.desktop içeriği boş.

sudo apt install openjdk-22-jdk
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti              
E: openjdk-22-jdk paketi bulunamadı

java -jar CGoban.jar
Error: Unable to access jarfile CGoban.jar

Sistem güncellemesiyle çözüleceğini düşünüp bekledim ama ilginçtir çözülmedi.

https://idroot.us/install-java-ubuntu-24-04/ ile kurulum yaptım.
Kurulum Öncesi ve Sonrası / USB Belleğe Kalıcı Linux Kurul...
Son İleti Gönderen retan - 06 Mayıs 2024 - 23:05:15
Merhaba, ben Linux'u usb'ye kalıcı kurup başka bilgisayarlarda da kullanmayı düşünüyorum. Kullanacağım bilgisayarda virüs varsa, usb ile başlattığımda virüs usb'ye bulaşır mı? Böyle bir şey mümkün mü?