Uygulamalı LFS tartışma başlığı

Başlatan heartsmagic, 17 Mayıs 2012 - 02:20:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@noktakom, geri almak için uğraşma sil gcc'yi ait yaptıklarını tekrar başla. Ben anlatımı düzelttim, evet orada bir karışıklık olmuş. Ben 32bit üzerinde olduğum için yazıp, yürütüp geçmişim. Kitap "sed komutunu yürütün" diyor orada fakat işlemi tamamlamak için iki komutun da yürütülmesi gerekiyor. Kısacası sen o iki komuta hiç bulaşma devam et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Son iletiyi de geçerek ilk bölümü tamamlamış olduk. Böylece geçici LFS inşamız tamamlandı. Burada bazı şeyleri, eksikleri, hatırlatmaları yazmaya çalışayım :)

1. Anlatımın başına bölüm bağlama işlemleri için bir şeyler eklenebilir. Gerçi söylemiştim, LFS yapacak kullanıcıların bunları yapmaları lazım :) Yoksa tek başına LFS onları çok uğraştırabilir.

2. Genelde kitapta bir şey varsa doğrudur :) Kafanıza göre hareket etmeden önce iki defa düşünün. Örnek ben. Anlatımı okuyanlar varsa eğer ben gerek olmadığı halde bazı paketlerde bu geçici bölümde yama yapmışım. Özellikle son iletime bakabilirler: Patch paketi. Kitap yazmıyor, fakat elimde yama var. Kafa dönmüş nice zamandır yamalayıp durmuşum "Ben yamalamayı uygun gördüm" diyerek :) Geçici bölümde gerek yokmuş o yamalara, gerek olanları zaten kitap yaptırıyor. Peki ne olacak şu durumda? Yama dediğimiz şey kötü değildir bence, paket derlenmiş ve kurulmuşsa sorun yoktur diye düşünüyorum. Eğer uygulamayı çalışma esnasında etkileyen bir şey olur da ikinci bölümde patlarsa şansımıza küseriz :)

3. Görülebileceği üzere ilk bölüm bile uzun denebilecek bir sürede tamamlandı. Haliyle vakit bulma işlemi, müsait olma durumu falan etkiliyor bunu. İkinci bölüm daha meşakkatli, daha uzun sürecektir. Söylediğim gibi gönül isterdi anladığımız açıklamaları buraya da geçelim ancak şimdilik bu ertelenecek. Eğer olur da sistemi ayağa kaldırabilirsek, belki ileride bu anlatımları da geçer, derler toplar bir yere koyarız. Son zamanlarda güncel Türkçe LFS anlatımı yok galiba etrafta?

4. Anlatımlarda sürekli en temel meseleleri bile geçtim. Örnek cd $LFS/sources komutu. LFS yapan kullanıcının aslında mantığı anlamış olması gerekiyor tabi. Ben biraz karşı tarafa tembellik olsun diye yaptım bunu, biraz da yanlışlardan uzaklaştırmak için. Düşününce gerekli mi? Değil.

5. Bir sonraki bölümü daha hızlı geçmeye çalışabilirim. En azından anaşılmayan yerleri doldururuz.

Muhtemelen hepi topu iki kişi yapıyor şu an LFS :) Olsun, eğleniyoruz vakit buldukça. Belki LFS ayağa bile kalkamayacak. "İlk seferinde olmazsa üzülmeyin" diyor bazı ecnebi arkadaşlar. Ben üzülmem, zaten daha önce ilk seferimde yapmışlığım var :P Olur da bu sefer başarısız olursam yolumu yapmış olayım :D

İkinci bölümde görüşmek üzere :)

noktakom

Bash-4.2 bölümünde,

./configure --prefix=/tools --without-bash-malloc komutunu yazıya eklemeyi unutmuşsunuz.

Yama bende hata vermedi, sizden sonra başladığım için daha güncel paketleri kullanıyorum belki ondandır. byacc paketini kurdum sadece.

Bir de temizlik kısmında rm -rf yerine cd yazmışsıız. Arada bazı yerleri karıştırıp bizi deniyorsunuz galiba @heartsmagic.  :)

heartsmagic

Teşekkürler @noktakom, sınavı geçtin :D der yolumu yaparmışım :) Düzelttim hataları. Tabi bir yandan LFS'yi yapıp, diğer yandan bunu anlatıma dökerken arada kaynıyor bazı şeyler. Bir de zaman sıkıntısı varsa, saat de geç vakitlerdeyse olan oluyor işte :) En azından beni takip eden sen varsın, görüyoruz hatalarımızı.

noktakom

Olacak o kadar oturup onca şeyi çevirip önümüze koyuyorsunuz. Neyse Coreutils-8.17 'in de configure komutu kaynamış arada :) onu da geçeyim.

./configure --prefix=/tools --enable-install-program=hostname

heartsmagic

noktakom

Tools klasörüsü yedeklemekten bahsetmişsiniz. Şimdi yedeğini aldım diyelim, Bir süre sonra paketlerin güncel versiyonları çıkınca da bu araçları kullanarak yeni bir lfs yapabilir miyiz? Bir de bu tools klasörü altında oluşan araçlar sisteme özel mi? yani bir başka bilgisayarda da lfs yapmak istesem, bu klasörü taşıyıp o bilgisayarda da kullanabilir miyim?

heartsmagic

Güncel sürüm derken eğer oturmuş sistemdeki uygulamaların güncel sürümlerini söylüyorsan, hayır onları yükseltmek için tools'a ihtiyacın olmaz. Fakat yeni LFS derken haklısın, geçici ortamı tekrar oluşturman gerekmez. Ancak güncellenen paketler varsa sanırım onları elden geçirmen, yani tekrar derlemen gerekebilir.

Bu derlediğimiz şeyler geçici olsa da elbette bizim sistemimize özel. Bir başka makine için taşımanın anlamı olmaz.

noktakom

Hımm, peki anlatım BLFS ile devam edicek mi?  :) Masaüstü ortamı filan o bölümde geçiyor çünkü.

heartsmagic

Yolumuz uzun @noktakom :) Henüz geçici ortamı tamamlayabildik, benim de vaktim şu sıralar çok sıkıştı ne yazık ki. Haziran ayı benim için çok yoğun geçecek. Foruma bakmak bile benim için ayrı bir olay. Hele bir LFS yapılsın, şöyle açılan canlı bir sistemimiz olsun, sonrasında belki BLFS'ye de göz atarız. Ancak dediğim gibi bunlar kısa süre içinde olmaz ne yazık ki.

noktakom

Bu konuyu şimdilik geçelim o zaman.

LFS sayfasında bir LFS sisteminin 100 mb'ın altında tutulabileceği yazılmış, hatta 5 mb'ın bile altına inilebileceği söylenmiş. Burada konfigürasyonlar önemli sanırım, kullanım amacına göre gerekli olmayan hiçbir şey yüklenmiyor. Gentoo'nun sitesindeydi yalnış hatırlamıyorsam. diyordu ki örneğin sistemine KDE kurmayacaksan bu desteği çekirdeğe niye ekleyesin?... forumda da bir üye vardı bir ara, uzaklaştırılmış herhalde.. o, bir ara bana özel core 2 duo  için çekirdek derlemişti ve performans arşiv açma işlemlerinde %13 artmıştı. Şİmdi düşünüyorum da bu tarz konfigürasyonlar özellikle lfs yapacaksak çok önemli. Yani ben bilgisayarın işlemcisini ilerde değiştirmeyeceksem neden yüzlerce çeşit işlemcinin desteğini çekirdekte barındırıp performansımı düşüreyim... Tabi bu tarz konfigürasyonuları yapmak biraz meşakkatli bir iş gibi görünüyor. Şİmdi biz bu lfs'yi yaparken bu gibi konular üzerinde duracak mıyız? durmayacaksak bunları kendimiz mi araştıralım ? LFS kitabında bile böyle bir bölüm göremedim çünkü.

heartsmagic

Boyut düşürmek için haliyle neyi kullanıp neyi kullanmayacağımızı kestirmemiz gerekiyor. Fakat senin bahsettiğin boyutlarda hiçbir LFS son kullanıcıya hitap etmez. Gentoo kısmındaki yorum bence hatalı zira çekirdek ile KDE'nin doğrudan bir göbek bağı yok. KDE için çekirdekte yapılacak bir şey yok yani. Gentoo üzerindeki senin okuduğun mesele muhtemelen KDE kullanılmayacaksa KDE ile ilgili şeylerin derlemelerden çıkartılmasıdır. Örneğin qt desteği gibi.

Başarım artımı için yapılacak şeyleri LFS yazmaz, zira çekirdek derlemek ve derlerken özelleştirme yapmak kullanıcının kendi meselesidir. Senin bahsini ettiğin şeylerin hemen hepsi çekirdek derlerken yapılacak şeyler. Bu gibi konular üzerinde ben durabileceğimi düşünmüyorum zira bunlar çok geniş konular. Herkes az çok kendi bakınmalı bu konulara :) Fakat çekirdek derlerken ayarlanacak temel bir iki şey olur, belki onları geçerim. İşlemci desteği falan bu temel meselelerde geçer. Diğer türlü tüm donanımlar için tek tek ayarları anlatmaya kalkarsak LFS'nin kendisi kadar zaman alabilir :) Derleme yapacakların bunları az çok araştırması gerekebilir. Eğer çok şüpheye düşen olursa desteği verir gider, desteğin olması çok sorun oluşturmaz kendisi için, en fazla verilen bu desteği kullanmamış olur. Desteğin var olması illa kullanılacağı anlamına gelmez çekirdek için.

noktakom

Bende öyle düşünmüştüm zaten. Anlatımı mümkün olduğunca kısa tutup, extraları işleri konu ile ilgilenen kullanıcıların kendi kararına bırakmak daha doğru olacak.

Bu konular hakkında tavsiye edebileceğiniz Türkçe veya İngilizce güzel bir kaynak var mı?

heartsmagic

Ne yazık ki nokta atışı tek bir kaynak veremeyiz. Zira söylediğim gibi konu çok geniş olduğu için kimse tek elden bir şey anlatamaz. Çekirdek derleme ile ilgili İngilizce çok şey bulabilirsin, fakat hiçbiri beklediğin şekilde olmayacaktır :)